Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Neacordare de prioritate in mers

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 VIGame, on 26 mai 2019 - 23:31, said:


Tu trebuia sa ramai pe banda ta pana cand puteai efectua manevra in siguranta. Nu sa dai semnal si sa te bagi, ca nu exista prioritate de semnal.
Nu te-ai asigurat, daca te asigurai vedeai ca vine ala cu viteza mare si nu ii mai intrai in fata sa il fortezi sa franeze la limita.
fix pix...
tai calea de zeci de ori pe zi, ma asigur dau semnal si ma bag, dar in 101% din cazuri accelerez si ala in fata caruia ma bag nu are nici o sansa sa ajunga la mine.

#20
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
E acelasi lucru ca si atunci cand pleci de pe loc,nu te asiguri sa vezi ca banda pe care urmeaza sa intri este libera si poti efectua manevra?
Asta a facut si el cand a schimbat banda,un singur lucru nu a facut,nu a acordat prioritate celui care circula pe acea banda,nu mai punem in discutie viteza cu care circula acela,e irelevant si nu face obiectul discutiei de prioritate.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
totusi poate vorbim ca ala a venit de pe b3 pe b2 iar colegu de pe b1 pe b2.

unde e vorba de alt articol de lege, in care se explica clar ca prioritate are cel care vine de pe b3. (ma rog articolul nu e cu b1,2,3 ci cu banda dintre)

Edited by arg, 26 May 2019 - 23:45.


#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
atat poti sau de ce te exprimi asa
cum adica ti-a spus,nu ti l-a luat deja
daca au facut-o nu te grabi sa-l recuperezi,pana atunci mai invata cum e cu sofatul
in descrierea ta nu ai spus ca te-ai fi asigurat pt a face manevra,DOAR semnalizare nu este suficient

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 pasilla, on 26 mai 2019 - 23:37, said:

Se pare ca aici este vorba despre neacordare de prioritate, nu de nerespectarea regulilor privind schimbarea benzii de circulatie.
O mica, mare "finete".
Păi tocma aia e, de asta am căutat în lege, noțiunea de prioritate apare numai la circulația în intersecții și la ieșirea autobuzelor din alveole.
În cazul descris nu e vorba de prioritate, ci de neasigurare la schimbarea benzii. E drept că în mare tot de a nu te băga în fața altuia e vorba, dar sînt și diferențe evidente între cedarea trecerii (la intersecții) și asigurarea la schimbarea benzii, așa că treburile sînt legiferate separat.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 26 mai 2019 - 23:42, said:

totusi poate vorbim ca ala a venit de pe b3 pe b2 iar colegu de pe b1 pe b2.
E tarziu, dar:

 soleavl, on 26 mai 2019 - 23:04, said:

astazi eram pe un drum cu 3 benzi, eram pe banda din mijloc, am semnalizat si m am bagat pe banda de langa axul drumului


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@aba
asa fac cei care merg doar duminica.
in bucuresti e jale, sambata si duminica parca e la leapsa.
(in timpul saptamanii fac cca 50-60km/zi prin bucuresti iar in weekend cca 100/zi)

Edited by arg, 26 May 2019 - 23:50.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 abancor, on 26 mai 2019 - 23:46, said:

Păi tocma aia e, de asta am căutat în lege, noțiunea de prioritate apare numai la circulația în intersecții și la ieșirea autobuzelor din alveole.
În cazul descris nu e vorba de prioritate, ci de neasigurare la schimbarea benzii. E drept că în mare tot de a nu te băga în fața altuia e vorba, dar sînt și diferențe evidente între cedarea trecerii (la intersecții) și asigurarea la schimbarea benzii, așa că treburile sînt legiferate separat.
Legea e idioata, interpretabila si foarte complicata.

De cat timp ai permis ?

#27
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 arg, on 26 mai 2019 - 23:47, said:

@aba
asa fac cei care merg doar duminica.
in bucuresti e jale, sambata si duminica parca e la leapsa.
Asa a fost azi datorita votarii,toti au iesit cu masina sa voteze si au blocat zonele unde erau scoli.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu, asa e tot timpul, cel putin de ~1.5ani (de cand am eu permisul).

#29
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 soleavl, on 26 mai 2019 - 23:21, said:

Politia mi-a spus .
Erau sectoristi
ce sunt aia sectoristi?
sau ai vrut sa zici securisti?

#30
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am scapat fara nimic, dar eu nu inteleg de 2 luni de permis suspendat spun ei. nici 1, eu cred ca era doar de amenda
sectoristi= cei de la sectie ce se plimba prin cartiere, nu fac filtre/alcool etc ei.

Edited by soleavl, 26 May 2019 - 23:57.


#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
omule,nu ai dat prioritate,iti dau dreptate,cui sa dai daca tu nu te ASIGURI
credeai ca esti sg pe drum?

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 pasilla, on 26 mai 2019 - 23:48, said:

Legea e idioata, interpretabila si foarte complicata.

De cat timp ai permis ?
Asta încercăm să discutăm aici, dacă găsești un articol mai bun, bagă linkul. Nu e un concurs de care o are mai mare, e o încercare de dibuire a legii, cît de proastă o fi ea.
Deci chestii din astea cu de cît timp ai permis nu țin, plus că nu au legătură. Nu văd ce ar spune asta, crezi că dacă nu știu ce articol vorbește despre schimbarea benzii nu știu să schimb benzile? Sau că, cu cît ai permisul de mai multă vreme, știi codul rutier mai bine? (Mai degrabă e invers) Conduc de la 18 ani, adică de 23 de ani, și nu prea am avut incidente care să mă familiarizeze prea tare cu codul rutier.
Chestia e că și io am vrut să zic că e vorba de neacordare de prioritate, așa pare ochiometric vorbind, dar înainte să vorbesc am verificat codul rutier, știind cam ce poate pielea avocaților și juriștilor, și cum contează fiecare chichiță. În limbaj profan putem spune că nu s-a acordat prioritate, dar se pare că în limbajul juridic al legii se face diferență între prioritate, care apare în situații de intersecții, și schimbarea benzilor. Uite, arg, cu permis luat mai curînd, știa asta, că abia a dat examenul.

Edited by abancor, 27 May 2019 - 00:07.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ceanu1980, on 26 mai 2019 - 23:57, said:

...
credeai ca esti sg pe drum?
nooo, tu esti bun de discutat despre giratoriu...
(a se citi cu accent ardelenesc)

Edited by arg, 27 May 2019 - 00:04.


#34
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

 ceanu1980, on 26 mai 2019 - 23:57, said:

omule,nu ai dat prioritate,iti dau dreptate,cui sa dai daca tu nu te ASIGURI
credeai ca esti sg pe drum?
Dar vitezomanul ala din spate n-a vazut ca a dat semnal si s-a bagat... nu avea conduita preventiva cum spune legea
Cele mai multe accidente se produc cand se intalnesc doi vinovati.

Edited by VIGame, 27 May 2019 - 00:05.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 soleavl, on 26 mai 2019 - 23:56, said:

Am scapat fara nimic
Ar trebui sa le multumesti. Poate ca ti-au salvat viata,.... chiar daca sunt sectoristi.
Data viitoare probabil ca vei fi mai prudent.


In prima mea lectie "live" ca sofer, am invatat ca daca am verde, nu inseamna neaparat ca am prioritate.

Edited by pasilla, 27 May 2019 - 00:10.


#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 soleavl, on 26 mai 2019 - 23:04, said:

Salut, astazi eram pe un drum cu 3 benzi, eram pe banda din mijloc, am semnalizat si m am bagat pe banda de langa axul drumului ( cea din mai departe de bordura daca nu gresesc ), din spate venea o masina destul de tare, peste 100km/h, noi fiind in oras la limita de 50 km .
Politia a vazut toata faza, m a oprit si a spus ca mi se va retine permisul 2 luni pentru neacordare de prioritate, este normal ???
Daca pui asemenea intrebari e clar ca nu ai luat permisul pe bune . Mai fa o data scoala de sofer .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate