Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Neacordare de prioritate in mers

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 pasilla, on 27 mai 2019 - 00:06, said:

...
In prima mea lectie "live" ca sofer, am invatat ca daca am verde, nu inseamna neaparat ca am prioritate.
cu sau fara instructor?

 Baxon, on 27 mai 2019 - 00:12, said:

...Mai fa o data scoala de soferi.
o buna seara....
p.s. am corectat eu.

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 26 mai 2019 - 23:42, said:

totusi poate vorbim ca ala a venit de pe b3 pe b2 iar colegu de pe b1 pe b2.


Bai tu habar nu ai sa citesti si te ia gura pe dinainte cu tot soiul de ineptii ! Ia citeste dracului OP si dupa aia fa entorsa la des'te !

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
citeste mai atent, iar te-a furat somnu si citesti din doi in trei.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 soleavl, on 26 mai 2019 - 23:04, said:

Politia a vazut toata faza, m a oprit si a spus ca mi se va retine permisul 2 luni pentru neacordare de prioritate, este normal ???
Da, e normal. In momentul in care obligi la franare pe cel din spate e neacordare propritate/neasigurare. Semnalizarea e doar intentie, nu inlocuieste asigurarea.

Edited by andreic, 27 May 2019 - 01:09.


#41
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pe genul asta de oameni (la initiator ma refer) i-as bate si i-as lasa fara permis 1 an.E plin Bucurestiu' de "destepti" din astia care fac asa. In trafic TE ASIGURI LA ORICE SCHIMBARE A DIRECTIEI DE MERS si in acelasi timp,moral vorbind,te asiguri ca prin manevra ta nu il incomodezi pe ala care vine din spate!
Acum ca fapt divers si fara a avea vreo legatura cu topicul,mor pe retardatii prosti care au luat carnetul cu spaga si care habar-nau de regulile de circulatie....
-in primul rand smecherii si nesimtitii care forteaza intrarea in banda ta,"intrand" cu tupeu in tine sau taindu-ti fata.Pentru astia am o bata si un spray paralizant tot timpul cu mine in masina.Daca il vad ca sta cuminte cu semnal,il las sa intre.In schimb daca vad ca vrea sa intre cu tupeu,nu il las nici de-al dracu!
-idioti care intra in drumul pe care au nevoie fara sa se asigure,sau daca te vad la distanta ca vii cu viteza intra si merg cu 20-30km/h ca sa nu tureze masina prea tare.
-retardati care merg pe o banda si brusc trag de volan ca sa evite vreunu parcat si iti intra brusc in fata.
-nesimtitii care merg pe banda 2-3 cu 30-40km/h.Pai in "aia matii" de-aia exista banda 1.Benzile superioare sunt intotdeauna benzi de depasire sau de viteza!Lasa sa ma prinda pe mine radarul cu 300km/h,dar nu imi dictezi tu mie cu ce viteza sa merg (ca idee in 20 ani de condus nu am nici o amenda de viteza).
-la fel nesimtiti care stau la semafor pe banda de inainte-stanga,fara semnal de stanga si cand se pune verde dau si ei semnal de stanga.Cu ce distanta inainte de semafor sau de o virare la dreapta/stanga se semnalizeaza intentia???
Si sunt asa de multe ca stau prea mult acum sa scriu......Oricum Bucurestiul e o adunatura de "ciorumbei",moldoveni,ardeleni,olteni....etc care conduce fiecare cum a invatat acasa.Nu mai exista nici o lege in trafic decat poate legea junglei sau legea smecherului cu masina cea mai tare (asta are intotdeauna prioritate,indiferent de situatie)

Edited by george_eu25, 27 May 2019 - 07:52.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De aia stai tu cu bata in masina?

#43
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
@George_eu, nici tu nu esti departe de ceea ce ai enumerat mai sus......

#44
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

 arg, on 26 mai 2019 - 23:16, said:

in ce articol scrie ca daca te bagi din b2 in b3 e neacordare de prioritate?

pe bune???? Ăla cu schimbarea direcției de mers.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aha, ca faza aia cu diferenta dintre inticatorul cedeaza si cel de oprire.

Spoiler

Edited by arg, 27 May 2019 - 10:02.


#46
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008

 arg, on 27 mai 2019 - 00:03, said:

nooo, tu esti bun de discutat despre giratoriu...
(a se citi cu accent ardelenesc)
asta nu am inteles-o,de ce m-ai citat?

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ceanu1980, on 27 mai 2019 - 10:14, said:

asta nu am inteles-o,de ce m-ai citat?
Ii place sa se bage in discutie cu oricine , pt ca nu-l baga nimeni in seama Posted Image

#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

 soleavl, on 26 mai 2019 - 23:04, said:

Salut, astazi eram pe un drum cu 3 benzi, eram pe banda din mijloc, am semnalizat si m am bagat pe banda de langa axul drumului ( cea din mai departe de bordura daca nu gresesc ), din spate venea o masina destul de tare, peste 100km/h, noi fiind in oras la limita de 50 km .
Cum ai ajuns la concluzia ca ala venea cu peste 100 kmph? Aveai radarul la tine?

#49
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Am tot zis ca nu mai intru pe subiecte de circulatie insa periodic limbricii ma tot imboldesc si iar ma iau cu mainile de cap de ce conducatori auto avem parte, care nu stiu nici macar reguli elementare de circulatie.
Asa interpretabile cum credeti unii dintre voi ca sunt legile, daca s-ar aplica permanent si constant, macar de frica si tot s-ar mai documenta si cei ce au impresia ca daca au luat permisul nu mai au nevoie sa reciteasca legea periodic sau sa studieze modificarile aduse.
Ti-e si frica sa mai iesi cu masina cand vezi atata ignoranta.

PS
Nu va obositi sa-mi raspundeti, mi-am facut damblaua si cateva luni cu siguranta nu mai intru pe aceste subiecte.

#50
claudiu_hhh

claudiu_hhh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2023
Nu inteleg cum intrebati astfel de lucruri, detinator de permis fiind, eu unul nu m as descalifica in acest fel, daca n as sti, as pune mana pe carte si as citi, lucru pe care ar trebui sa l stiti deja, din moment ce aveti permis. Ceea ce ati facut dv, se numeste, neacordare de prioritate , la schimbarea directiei de mers. Orice schimbare a directiei de mers, care intotdeauna este directia inainte, fie ca ocoliti o groapa , fie ca treceti pe alta banda , se numeste schimbare a directiei de mers, si aduce cu sine obligativitatea celui care executa manevra, de a acorda prioritate celorlalte autovehicule care circula regulamentar(regulamentar nu inseamna neaparat ca trebuie sa aiba viteza regulamentara, ci , in cazul de fata , circula pe banda lui ), deci aveati obligatia de a acorda prioritate. De aceea vi s a retinut permisul. El , eventual, daca era prins de radar, era sanctionat pt viteza, insa, pt ca avea viteza mare, nu i se exclude dreptul la prioritate. Cititi...

#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007
Te-ai uitat si tu la ce data a avut loc discutia ? Au trecut mai bine de 4 ani de atunci.

#52
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Lasă, e simpatică postarea. Mai ales cum începe, continuă și încheie.  🤭

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate