Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Copil accidentat in gradinita

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 jimi91, on 24 mai 2019 - 14:53, said:

hai mai, pe bune, pentru un i Posted Image...de regula imi editez greselile, n-am fost atent Posted Image...omoarama-
Ce ai frate, te-a muscat un paianjen ? Am zis asa fiindca am priceput. Iar faci o tragedie din nimic ?

#56
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Se pot scoate niste bani frumosi.

#57
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai al meu si-a spart buza (2 copci din alea auto-aplicante) pe interior, am fost chemat in timpul programului, mi sa explicat calm in timp ce veneam la telefon, erau speriate doamnele , probabil se gandeau ca fac tam-tam mare. Nu am facut tam-tam si sa dovedi pana la final ca doamnele au fost ok. Probabil ca daca as fi facut intram pe un fagas cu un final nedorit. Mai bine ca nu am facut scandal.
M-am bucurat ca a fost ok baiatul până la urma.
A fost un accident involuntar pana la urma, neglijenta poate, dar tineti cont ca nu poti preveni 100% astfel de intamplari.

#58
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Ce ziceam baieti ?

 maccip, on 24 mai 2019 - 14:59, said:

Se pot scoate niste bani frumosi.

Edited by alex14dlk, 24 May 2019 - 15:00.


#59
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Paz, on 24 mai 2019 - 14:58, said:

Ce ai frate, te-a muscat un paianjen ? Am zis asa fiindca am priceput. Iar faci o tragedie din nimic ?

nu ne intelegem deloc :))...am glumit :|...chiar nu-ti dai seama ? :))...

#60
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 maccip, on 24 mai 2019 - 14:59, said:

Se pot scoate niste bani frumosi.
Cum a făcut familia copilului NESUPRAVGHEAT și ucis de câinii de pe un teren viran de și-au luat gip după proces.

https://www.cancan.r...de-lux-19784459

Edited by waterman, 24 May 2019 - 15:02.


#61
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 15:00, said:

Ce ziceam baieti ?

corect, sa vina acasa batut ...iti dai seama cati bani faci :))

#62
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 jimi91, on 24 mai 2019 - 14:01, said:

. Eu tot o iubeam, faceam meditatii cu ea Posted Image)

meditatii in clasa I ?
la ce ai ramas in urma .?....ca de abia ai inceput

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 13:51, said:

Sa nu mai zic ca era sa il schilodesc pe unul de un testicul de la un sut bine plasat, si suntem prieteni si in ziua de azi.
un gest de barbat adevarat sa lovesti la oo

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 14:16, said:

..... defaimare....
pai tot ce vezi la TV e defaimare ....fiecare zice ceva rau de celalalt. Nu cred ca mai exista in codul penal . (nu sunt sigur - sper sa fiu corectat de cineva)

#63
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 quantico2708, on 24 mai 2019 - 15:07, said:

meditatii in clasa I ?
la ce ai ramas in urma .?....ca de abia ai inceput



engleza :)..avea un stil inedit...sa scriu fiecare cuvant de 20 de ori...a avut efect :)

#64
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 waterman, on 24 mai 2019 - 15:02, said:

Cum a făcut familia copilului NESUPRAVGHEAT și ucis de câinii de pe un teren viran de și-au luat gip după proces.

https://www.cancan.r...de-lux-19784459
Sa nu uiti, ca nu si-a platit avocatul. Daca eram eu statul nu as fi platit nimic, parintii erau de vina cu bunica parca.

 jimi91, on 24 mai 2019 - 15:03, said:


corect, sa vina acasa batut ...iti dai seama cati bani faci Posted Image)
Daca nu o santajezi, ceea ce e marlanesc. Si o educatoare iti bate copilul, daca vrei despagubiri o sa stai in tribunale, si mai mult o sa te chinui si probabil la cati bani iei nu merita efortu.

#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 waterman, on 24 mai 2019 - 15:02, said:

Cum a făcut familia copilului NESUPRAVGHEAT și ucis de câinii de pe un teren viran de și-au luat gip după proces.

https://www.cancan.r...de-lux-19784459
Poi.. eu ce zic?
Dar oricum, de pe urma copiilor se pot scoate bani frumosi daca ai norocul sa li se intample ceva cand nu esti tu prin preajma.
Mai nasol e cand esti tu prin preajma ca nu poti da vina pe nimeni, nu vezi niciun ban, nimic.
Ala da ghinion!

@initiator, nu fac misto de tine. Fa ce crezi tu de cuviinta. Dar daca nu crezi ca a fost rea intentie, lasa oamenii in pace, data urmatoare o sa se intample ceva nasol cand esti tu prin preajma si o sa arunce toata lumea cu blam in tine.  Imprevizibilul nu poate fi eliminat.

Edited by maccip, 24 May 2019 - 15:17.


#66
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Fi-ti sinceri si zice-ti la cate faze cu copii mici-4ani care dau cu capul de tablia mesii si-si belesc fruntea nu ati asistat.  Mergi in vizita,o gargara,ala micu plin de energie exploreaza.    Acasa e ok,la gradinita nu?   Inteleg ca se plateste,dar nu as vrea sa-I dea calmante sa-I potoleasca.  Ala micu isi formeaza experienta mediului inconjurator.   Daca e agresat de un adult e alta treaba,vine tataeee.

#67
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Daca erai in America, cereai 200 milioane de dolari drept despagubire. Daca esti in Romania...morile de vant ! Nu m-as lasa pagubas in locul tau ! I-as f..e pana la disperare !

#68
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 14:04, said:

Stii ca ce faci tu aici, e o recomandare ilegala ? Se numeste santaj, unul la mana. 2. Defaimare. Esti un exemplu negativ de parinte daca ai copil, care nu trebuie urmat. Am cunoscut o mama a unui coleg din generala ca si tine, il dadeam cu capu de gresia din baie pe saracul copil numai fiindca ma enerva ma-sa.
Am prins profesoare nasoale, dar pe parcursul vietii le-am mai intalnit si m-am asigurat ca ma tin minte. Oricum, educatoarele nu prea au vina in cazurile astea, sunt copii nu poti sa stai 24/24 cu ochii pe ei sa nu cada, mai ales copil de 2 ani. Adica pana la urma copil de 6 ani care s-a trezit cu o caramida zburata in fata aiurea, si nu s-a intamplat nici un scandal. Pentru ca mama la vremea aia intelegea ceva "sunt copii".

vezi daca nu citesti cu atentie si te aprinzi prea iute ?

ideea era alta : prin acele "amenintari" parintele sa puna presiune pe conducerea gradinitei, sa scoata la iveala filmarile, clar e ceva in neregula la mijloc din moment ce au recunoscut ca neglijenta a fost a educatoarelor, dar fix filmarile de la parter nu se mai pot vizualiza.
nu am zis sa faca intocmai una sau alta, ci sa le comunice celor de la gradinita ca va face reclamatii in cazul in care nu apar inregistrarile.

intelegi acum diferenta de nuanta ? una e sa faci, alta e sa zici ca faci.

parerea mea este ca cei de la gradinita incearca sa minimizeze gravitatea incidentului, sperand ca parintele va rasufla usurat ca n-a fost ceva mai grav si o sa treaca mai usor cu vederea acest incident.
si ce poate fi mai grav decat o neglijenta sau neatentie din partea educatoarelor ? exact, agresarea fizica a copilului care s-a accidentat. cel mai probabil au bruscat copila si aceasta a cazut, lovindu-se la frunte. asta vor ele sa ascunda, bruscarea/lovirea copilului, nu faptul ca si-au intors ochii o clipa si copilul a cazut pentru ca s-a impiedicat sau a fost impins de alt copil. chestiile astea se mai intampla la gradinita, mai ales cand sunt micuti copiii si nu au atata stabilitate pe picioruse.

aici e vorba despe ceva mai grav, parerea mea. prea au fost multe situatii de genul asta (copii bruscati, batuti, umiliti, jigniti), in ultimul timp, in diverse gradinite particulare. unele cazuri au fost mediatizate, dar cine stie cate altele au existat si inca exista...

daca gradinita nu ar fi avut nimic de ascuns, ar fi scos la iveala filmarile "in secunda doi", tocmai ca sa dovedeasca faptul ca educatoarele nu s-au atins de copil si totul a fost un accident nefericit.
"mvai, dar noi chiar vrem sa va dovedim ce s-a intamplat, insa ce ghinion, nu putem accesa tocmai filmarile cu pricina, nu-i asa ca ne credeti pe cuvant ca a fost o mica neglijenta si nu ne faceti reclamatie sau ceva mai rau ?" asa as interpreta atitutinea celor de la gradinita, in acest moment. si-au recunoscut vina, una mai usoara ca sa zic asa, pentru a acoperi o chestie mai grava.

sa dea domnul sa ma insel, sa nu am deloc dreptate si totul sa fi fost doar o accidentare din cauza unei clipe de neatentie. insa acest lucru doar acele filmari il pot demonstra. din punctul meu de vedere, in acest moment, doar cuvantul educatoarelor sau al conducerii gradinitei este egal cu zero.

iar tu alex, mai usor cu pianul pe scari, te rog. ai luat-o prea personal (ti s-o trage de procesul de defaimare ?) si ma "acuzi" de chestii inchipuite. auzi la tine, santaj, defaimare...pfff...Posted Image Posted Image Posted Image

#69
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011
legal nu ai ce sa le faci. absolut nimic. daca scoti certificat medico legal sunt prea putin zilele de ingrijiri pentru a putea fi trasa la raspundere penala educatorea/ii . muta copilul daca nu iti convine. daca il agresau era altceva.

p.s. daca m-ar angaja gradinita ca avocat ti-as rade in nas daca mi-ai spune ca faci  "reclamatii". legal nu ai ce face

Edited by zile_san, 24 May 2019 - 16:20.


#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 drq, on 24 mai 2019 - 13:26, said:

Copilul s a lovit din neglijenta educatoarelor

1. Certificat medicina legala
2. Cum poti demonstra ca a fost lovit din neglijenta?

Daca asa e contractul cu ei sa aiba camere de supraveghere si o aburesct, i-as anunta ca daca nu vezi filmul mergi in instanta

#71
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Tsunnnami, on 24 mai 2019 - 16:32, said:

Daca asa e contractul cu ei sa aiba camere de supraveghere si o aburesct, i-as anunta ca daca nu vezi filmul mergi in instanta
S-a stricat HDD-ul , a căzut apă pe DVR , l-a trăznit , s-a rupt un cablu etc.
Plus că nu sunt obligaţi să-ţi arate .

Edited by genius, 24 May 2019 - 16:45.


#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Eu spun cum as proceda eu.
Daca s-a stricat sau nu vor sa mi-l arate, as merge in curte daca pot dovedi ca a fost din neglijenta.
Data viitoare or se mearga camerele

Daca si-ar recunoaste vina, si ar fi cinstiti, i-as ierta dar asta NUMAI daca mi se demonstreaza ca ce s-a intamplat nu mai e posibil sa se repete, daca nu, instanta si la revedere

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate