Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Copil accidentat in gradinita

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#91
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
De unde naiba atata ura in tara asta? Daca era cu bunica o dadeai in judecata ? Cred ca ar trebui sa vezi ce reactie au cei de la gradinita . Pt a nu avea semn fetita mergi la farmacie si cere o crema speciala , de ex contractubex, pt a nu ramane cu semn. Vorbeste si cu medicul . Eu am un semn pt ca sora mea m-a taiat cand eram mic pe fata.  Nu se mai observa foarte bine ,dar e acolo.

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaur_radu, on 24 mai 2019 - 19:31, said:

De unde naiba atata ura in tara asta? Daca era cu bunica o dadeai in judecata ? Cred ca ar trebui sa vezi ce reactie au cei de la gradinita . Pt a nu avea semn fetita mergi la farmacie si cere o crema speciala , de ex contractubex, pt a nu ramane cu semn. Vorbeste si cu medicul . Eu am un semn pt ca sora mea m-a taiat cand eram mic pe fata.  Nu se mai observa foarte bine ,dar e acolo.

Exact, aici sunt de acord cu tine. De ce atata ura in tara asta? Vad ca toti sariti pe Dragnea si Dancila. De unde atata ura pe femeia aia, sunteti misogini?
Si cu Dragnea ce aveti mai fratilor, saracul om in varsta si voi ii sariti in cap sa faca puscarie. Lasati omul sa iti traiasca batranetea linistit. Putea sa fie tatal vostru, bunicul vostru. Asa vreti sa torturati un om batran cu puscaria voatra??? Sunteti securisti si vreti sa il torturati??? Lasati omul in pace.

Mda.. nu mai gandesti limpede, laure!

Edited by MembruAnonim, 24 May 2019 - 19:36.


#93
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

View Postlaur_radu, on 24 mai 2019 - 19:31, said:

De unde naiba atata ura in tara asta? Daca era cu bunica o dadeai in judecata ? Cred ca ar trebui sa vezi ce reactie au cei de la gradinita . Pt a nu avea semn fetita mergi la farmacie si cere o crema speciala , de ex contractubex, pt a nu ramane cu semn. Vorbeste si cu medicul . Eu am un semn pt ca sora mea m-a taiat cand eram mic pe fata.  Nu se mai observa foarte bine ,dar e acolo.

Nu cred ca ai prins esența. Nu am amenințat pe nimeni, ba chiar mi am dat 2 zile peste cap pt neglijenta grădiniței(urmează încă doua), am doar pretenția sa vad filmarea. Filmarea o sa facă lumina și am sa stau liniștit cu gândul ca cel puțin, dacă grădinița greșește, își asuma și este onesta. La câte filme au circulat de-a lungul timpului în media cu și despre grădinițe, ma mir ca ai pretenția sa iau de bun ce mi a fost comunicat verbal.
Iar ca să ți rasound la întrebare, dacă era cu bunica, probabil ca avea grija de 10 ori mai bine de copil, fără sa fie remunerata.


#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaur_radu, on 24 mai 2019 - 19:31, said:


Laure, nu cred ca ai prins ironia mea din postul  #92
Vezi doar sa nu faci umba pamantului degeaba.

#95
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdrq, on 24 mai 2019 - 19:25, said:

Nu am de gând sa pun o poza cu fiica-mea pe un forum.
Nu vreau să fiu răutăcios dar tu de crop ai auzit ? Direct de pe telefon .

View Postdrq, on 24 mai 2019 - 19:25, said:

Dar este tăietură adâncă, provocata de coltul unei uși de dulap.
Cine zice ?
Și cam cât de înalte sunt dulapurile ?

View Postdrq, on 24 mai 2019 - 20:39, said:

Filmarea
Aproape aș pune pariu că n-o s-o vezi .

#96
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postdrq, on 24 mai 2019 - 18:42, said:

Asa e, fac aiurea. Copilul de fapt nu e tăiat pe față, iar eu trebuie sa am încredere orbeasca in ce îmi spune o societate care prestează servicii.
mi-e mila de saraca fata sincer. Cu asa parinte procesoman prin esenta , nu stiu cat de mult se va descurca sarmana in lumea asta rea....
Daca stam acum sa cautam vina pentru tot ce face copilul nostru(si eu sunt parinte si am avut cateva incidente dar niciodata nu m-am gandit la procese sau alte prostii). Copilul nu face prostii si cand este acasa? Sau cumva il tineti intr-un glob de cristal?
Stai sa vezi mai incolo cand o sa ii dea baietii la gioale , atnci pe cine ai sa acuzi? Tot pe progfesori/educatori?
Crezi ca daca este o gradinita privata ar trebui sa o tina in glob?
hai sa fim seriosi....
Fiimiu a venit de la scoala(privata) cu o ditamai arcada sparta. Clasa a 2-a. CE era sa fac, sa dau in judecata scoala ca nu a inchis usa la globul de cristal? Hai ca unii parinti sunt de-a dreptul paranoici, sincer.
Daca as avea cea mai mica suspiciune ca a fost abuzat in vreun fel de educatoare , atunci da cu siguranta as face pe dracu in patru sa aflu exact ce s-a intamplat.
Dar in cazul tau  nu vad problema. Scoala/gradinita ti-a spus ca din cauza ca educatoarele nu au fost foartye atente, fetita s-a accidentat involuntar. Care este marea buba(in afara de zgalma din frunte)?
Cei care te sfatuiesc la procese si politie/certificate/etc , nu cred ca au copii ca altfel nu imi explic de unde mentalitatea asta.
Copilul traieste intr-un glob de sticla acasa? Nu mai cade/se loveste/etc? Daca este asa, imi pare rau de copilaria acestui copil...
O zi frumoasa si sper ca o sa ai intelepciunea sa nu te iei dupa toti retarzii.

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflp014, on 25 mai 2019 - 00:08, said:


Mi-e mila de copiii tai. Deci daca sunt abuzati de profesori, tu vei spune "Eh, lasa, ca doar nu i-a omorat". Ai merita sa fii decazut din drepturi din moment ce nu te interesaeaz daca copiii tai sunt abuzati.

#98
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,541
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalex14dlk, on 24 mai 2019 - 13:51, said:

Haide ma, ce naiba. Prea speriati sunteti, cand eram mic mi-am luat o caramida in frunte la gradinita. I-am bagat un scaun in cap unui coleg, de gradinita. La gradinita aveam 2 caini, si i-am bagat un picior unuia si m-a tarat vreo 3 metri prin curte de glezna. ..........Sa nu mai zic ca era sa il schilodesc pe unul de un testicul de la un sut bine plasat, si suntem prieteni si in ziua de azi.

View Postalex14dlk, on 24 mai 2019 - 14:04, said:

....... Am cunoscut o mama a unui coleg din generala ca si tine, il dadeam cu capu de gresia din baie pe saracul copil numai fiindca ma enerva ma-sa.
Am prins profesoare nasoale, dar pe parcursul vietii le-am mai intalnit si m-am asigurat ca ma tin minte.
Acuma la majorat cum stai cu cazierul?

#99
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005
https://en.wikipedia...licopter_parent

#100
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
dupa 2 pagini inca se crede ca exista vreo solutie legala la ce s-a intamplat?  :)))))))))

#101
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostMembruAnonim, on 25 mai 2019 - 00:11, said:


Mi-e mila de copiii tai. Deci daca sunt abuzati de profesori, tu vei spune "Eh, lasa, ca doar nu i-a omorat". Ai merita sa fii decazut din drepturi din moment ce nu te interesaeaz daca copiii tai sunt abuzati.
tu cred ca ai citit altceva...
Initiatorul spune ca fetita s-a accidentat singura, nicdecum ca a fost abuzata. Asa ca de unde ai ajuns tu la concluzia asta?

#102
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Deci era vorba despre o usa deschisa?
WTF man!
A lasa o usa la dulap deschisa nu e neglijenta. Data urmatoare o sa ti se intample tie. Ce faci atunci? Suni la protectia copilului sa ti-l ia?
In locul gtradinitei, as cere sa nu ti se mai primeasca copilul acolo. Educatoarele alea nu au nevoie sa se lupte cu tine in instanta, mai ales in sistemul romanesc unde dureasa 50 de ani un proces.

#103
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Bai baieti ! N-a dat pe nimeni in judecata. A cerut doar sa vada filmarea si i s-a parut suspect ca tocmai in ziua respectiva la etajul respectiv au avut probleme cu dvr-ul. Nu mai acuzati omul de chestii pe care nu le-a comis.

#104
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru ce toate astea daca copilul s-a lovit de o usa de dulap?

E misto sa ai pretentii de la altii, dar cand e vorba de tine insuti.. ioc! Asa faci cand ti se loveste copilul acasa? Suni la protectia copilului?
Cunosc si eu problemele astea, am si eu copii la gradi, la scoala. Si tot felul de parinti cu pretentii aburde, dar stratul de ipocrizie gros de un metru.
Si ai mei s-au lovit, probabil ca orice copil s-a lovit la gradi. Ce ar fi daca fiecare dintre noi se apuca sa bage educatoarele alea in interogatoriu?
Si mai vrem sa fim civilizati, dar toleranta -> zero.

Nu. Nu e OK. Si drept dovada, uite ca si aici ai starnit polemici aiurea.

Daca copilul patea ceva din neglijenta sau intentie, era altrceva, toata lumea iti dadea dreptate. Dar a lasa usa deschisa la un dulap, nu e neglijenta, e ceva absolut firesc. Caz in care tre sa acorzi prezumtie vavorabila fetelor care pana la urma, au grija de copilul tau si il indragesc la fel ca tine in timpul cand tu esti la serviciu.

#105
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Imi pare sincer rau de situatia initiatorului. Chiar am simtit o tristate cand am citit intamplarea.
Daca gradinita nu se conformeaza si nu ii arata ce s-a intamplat, personal si il sfatuiesc si pe initiator, sa isi aduca aminte de ce spunea vechiul testament, cum era cu un ochi pentru un ochi, poate are si educatoarea copii. Ceva I-a zis fetita tatalui de este inversunat sa vada cum s-a intamplat. Va asigur ca nu ar fi facut atata galagie daca fetita ar fi zis "tati, m-am impiedicat sau nu am fost atenta". E usor sa judecati din exterior. Si noi cand faceam prostii in gradinita si veneam acasa juliti stiam sa zicem ca nu s-a intamplat nimic, a fost o greseala. Insa se pare ca aici nu prea e cazul si relatarile fetitei spun altceva.
Tu ca director de gradinita cand vine un tata speriat ca fata are o taietura in frunte, ce ai face? Nu ai incerca sa il calmezi pe om sa ii arati ca e un accident? Nu mai comparati cu ce era cand eram noi mici, ca erau alte timpuri, si in principiu mai toti ne duceam la gradinita de la 4 ani cand mai stiam sa ne ferim instinctive. Ori un copil de 2 ani jumate abia mimeaza o reactive de aparare intr-o situatie spontana. Poate a fost impinsa de educatoare. Poate era intr-o bataie cu alt copil si educatoarea radea. Sunt atatea cazuri nasoale. Voi ce sugerati, sa o lasati asa? Singurii care nu se gandesc cum sa o bage pe educatoare in carucior sau copiii ei sunt cei care inca nu sunt parinti.

#106
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Inițiator, presupui ca fata a fost lovită intenționat de acea ușa ? Pt ca altfel nu prea văd rostul...
Sunt copii, cad, se lovesc, se ridică, cad iar. Ce vrei să facă, să o țină legată ?

@Ferlito

Să o bage pe educatoare in cărucior ???
Asta e reacție de om sănătos la cap ?

Edited by Amaryl, 25 May 2019 - 13:49.


#107
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017
Acum cativa ani, cand am fost sa-l iau pe cel mare de la gradinita, mai erau in clasa 2-3 copii care se jucau si educatoarea in picioare, langa ei. Asta, al meu, cum m-a vazut in usa, a zbughit-o spre mine, s-a impiedicat de piciorul unui scaunel si s-a intins placinta pe jos, scaunelul peste el.
Pana sa ajunga educatoarea la el, deja era in picioare si apoi la mine-n brate, sa-mi spuna ca el are "cucui"..... a avut vreo 2-3 zile o vanataie mica pe frunte.
Ce vina avea femeia aia, doar nu era sa stea cu ei de mana tot timpul. Era in grupa mica.

Eu il inteleg pe initiator, nu stie ce s-a intamplat acolo si asta cu "iti dau filmarea, dar ma mai gandesc" nu suna prea bine.
Copiii de 3-4 ani , mai cad, se mai impiedica, se mai si imping, nu poate educatoarea sa tina de mana non-stop 20 de copii.  Dar alta e situatia daca educatoarea o fi bruscat fetita sau copiii erau singuri in clasa, deschideau usile la dulapioare, se impingeau sau ce faceau ei acolo, nesupravegheati.
Asta vrea sa vada omul, ce s-a intamplat!

Daca fetita zice ca s-a impiedicat, asa o fi, ca ei la varsta asta spun adevarul.

Edited by der25, 25 May 2019 - 14:21.


#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdrq, on 24 mai 2019 - 20:39, said:

Nu cred ca ai prins esența. Nu am amenințat pe nimeni, ba chiar mi am dat 2 zile peste cap pt neglijenta grădiniței(urmează încă doua), am doar pretenția sa vad filmarea. Filmarea o sa facă lumina și am sa stau liniștit cu gândul ca cel puțin, dacă grădinița greșește, își asuma și este onesta. La câte filme au circulat de-a lungul timpului în media cu și despre grădinițe, ma mir ca ai pretenția sa iau de bun ce mi a fost comunicat verbal.
Iar ca să ți rasound la întrebare, dacă era cu bunica, probabil ca avea grija de 10 ori mai bine de copil, fără sa fie remunerata.

Cel mai important aspect este PROTECTIA COPILULUI. Nu procesul si omorarea cu pietre a celui asa zis vinovat.
Important e ca TU sa STII SIGUR ceea ce s-a intamplat acolo, din filme sau din investigatie.
Apoi sa FII SIGUR, ca ceea ce s-a intamplat nu se mai poate intampla.

In istoria romanului nu exista asa ceva. "corrective action"
Iei dulapul de acolo, ii sigurantezi sertarele, nu stiu, ceva trebuie sa se intample ca urmare a accidentului asta

View Postflp014, on 25 mai 2019 - 00:08, said:

Fiimiu a venit de la scoala(privata) cu o ditamai arcada sparta. Clasa a 2-a. CE era sa fac, sa dau in judecata scoala ca nu a inchis usa la globul de cristal?

In cazul tau, nu trebuie facut NIMIC. Chiar daca vine fara un ochi, doar mai are unul de rezerva, nu?
E, de la al doilea in colo se schimba situatia...

View Postmaccip, on 25 mai 2019 - 13:24, said:

Pentru ce toate astea daca copilul s-a lovit de o usa de dulap?

Da, ar fi putut fi un cutiti acolo.

Si copilul care s-a inecat in groapa aia de rahat.. sunt absolut sigur ca au mai fost accidente acolo, dar nu s-a facut nimic, asa cum multi sustineti pe forumul asta.
Important nu e penalizarea cuiva, ci, sa fiti siguri ca asa ceva va fi imposibil de repetat.
Altrfel am fi o natie de prosti care repeta aceeasi greseala la infinit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate