Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Copil accidentat in gradinita

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#73
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Tsunnnami, on 24 mai 2019 - 16:57, said:

Daca si-ar recunoaste vina, si ar fi cinstiti, i-as ierta
Îţi dai seama că nu au încredere .

 Tsunnnami, on 24 mai 2019 - 16:57, said:

dar asta NUMAI daca mi se demonstreaza ca ce s-a intamplat nu mai e posibil sa se repete
Cine ar putea să-ţi garanteze asta ?

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
O gradinita care are o gaura in curte si astupa gaura.
Hai ca-i simplu

#75
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Şi cu pisica nu poţi bate cuie ...

Edited by genius, 24 May 2019 - 17:09.


#76
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 ldpe, on 24 mai 2019 - 13:31, said:

"Un certificat medico legal"
Asta e mama dovezilor la orice ! atentie la timp , mi se pare ca e valabil daca este scos in 48 ore maxim de la producerea incidentului - pe asta si mizeaza excrocii , sa treaca timpul si sa te atace ca nu e valabil . Scoate-l si tine-l la buzunar.

E de luat in calcul, indiferent daca il folosesc sau nu.Avem de la spital documentele interventiei si nu cred ca sunt conditionat de 48 ore, dar pentru siguranta am sa merg maine.

 katti, on 24 mai 2019 - 13:34, said:

Nu cred ca trebuie. Din moment ce s-a aplicat tratament in spital, ai primit o hartie de acolo cu ce au constatat si ce tratament s-a facut, nu?

Parerea mea de parinte a 2 copii (pana acum fara accidente la cresa/gradi/scoala, din fericire) e sa incerci sa sugerezi deocamdata amiabil, dar cat se poate de hotarat ca chiar vrei sa vezi filmarea. Daca o lungesc, incepi sa mentionezi cuvintele plangere, politie, etc...

Intelegerea era ca azi sa-mi arate la ora 8 dimineata Managerul filmare, pentru a mi confirma spusele educatoarei.Nu s-a intamplat, plus ca nu m au sunat sa mi zica de ce nu au pana la ora asta filmarea.

 jimi91, on 24 mai 2019 - 13:38, said:

Daca nu merge DVR-ul atunci e clara treaba...aia de la gradinita au cont pe softpedia Posted Image)

Nu te-am inteles, dar poate nici n-are sens sa o fac.Ms

 katti, on 24 mai 2019 - 13:40, said:

Nu e chiar acelasi lucru. Pana nu vede filmarea nu poate fi sigur daca e vina angajatilor sau nu.

Eu nu doresc sa dau vina pe cineva sau pe altcineva, ci pur si simplu sa se potriveasca ce mi-a spus educatorea cu ce s-a intamplat.In felul asta imi confirma ca sunt de buna credinta si atat.

 wagmich, on 24 mai 2019 - 13:40, said:

Si daca erai cu ea in parc si se lovea la scranciob, ce faceai, scoteai repede certificat medical si te scoteai din drepturile de parinte? Treaba e simpla: nu esti multumit, carel-poteca la o alta gradinita de incredere, unde daca mai cade copilul din joaca, nu se loveste. Sute de generatii  de copii au crescut cu julituri si belituri si taieturi si cucuie. Si viata a mers mai departe. Era mult mai grav daca in loc sa se joace , sa cada si sa se loveasca, chiora stand toata ziua cu ochii in tableta, telefon, televizor, doar ca sa fie liniste. Si sa nu ramana cu semne sau cicatrici.

Daca eram cu ea in parc, nu aveam sentimentul ca dau niste bani cuiva sa faca un lucru si nu numai ca il fac defectuos, ci mai si strica.

 Bursul, on 24 mai 2019 - 13:45, said:

Si al meu s-a lovit rau la gradinita, dar niciodata nu mi-am pus problema ca educatoarele ar avea vreo vina.

De exemplu cand e lovit de un alt copil sau al meu loveste pe altul, nu se specifica numele celuilalt copil.

Fie ca e vina copilului sau a educatoarei, vreau doar sa stiu care e realitate.Indiferent de situatie, nu accept decat daca nu m-am mintit.Daca m-au mintit se vor trezi cu o plangere penala plus proces civil.

 Paz, on 24 mai 2019 - 13:51, said:

Faptul ca "intamplator" nu merge dvr-ul ala e dubios. Eu tocmai din cauza asta i-as denunta.
Le dau un ultimatum pana luni dimineata cand trebuie sa merg cu ea la control la spital.Dupa care, poate le cere respectuos politia filmarea.La mine se pare ca nu da roade.

 andreic, on 24 mai 2019 - 14:07, said:

Probabil credeau ca la privat nu se poate intampla nimic Posted Image Cate nu se intampla in gradinite si scoli, accidente in general, nu poti sa dai vina pe cineva decat daca l-a impins ori lovit direct etc...
Se intampla si acasa si pe strada, la stat sau la privat.Copilul merge la privat in cazul nostru, intrucat nu putem sa-l luam pana in ora 17.00 + vacantele de vara in care trebuie sa te organizezi altfel ssmd.

 jimi91, on 24 mai 2019 - 14:08, said:


pai da, sunt copii...adica ai o responsabilitate fata de ei Posted Image...d-aia ii lasi la gradinita, sa aiba altii grija de ei Posted Image

Mai si dai niste bani pt asta, nu putini.

 waterman, on 24 mai 2019 - 14:11, said:

De unde știți că nu și-a luat vreo bătaie bună ?

Copilul ce zice despre incident ?
Copilul vorbeste si inteleg aproape tot ce zice, dar nu pot lua de bun tot ce zice un copil de 2 ani jumate, in schimb cred ca daca era vorba de o bataie mi-ar fi zis cu siguranta.Copilul s-a lovit intr un dulap care avea usa deschisa.Usa care nu trebuia sa fie asa.

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 14:12, said:

Da, dar iei si ipoteza ca educatoarea s-a dus pana la baie, odrasla s-a ridicat si a dat cu capul de ceva. Se pot intampla multe. Oricum, daca nu au lovit copilul, si s-a lovit din greseala. Probabil, nu o sa fie un scandal, o ancheta si cam atat.
Are 2 ani ? ce o zice ?
Sunt convins 100% ca nimeni nu a lovit cu intentie copilul sau ceva de genul, doar incerc sa stabilesc gradul lor de sinceritate.Tam tam nu facem daca nu e cazul.

 jimi91, on 24 mai 2019 - 14:15, said:


Bineinteles ca cel mai probabil a fost un accident, nedorit de nimeni...dar tot e responsabilitatea lor Posted Image
Exact

 MembruAnonim, on 24 mai 2019 - 14:17, said:

Eu pun problema altfel, daca taietura era cu 3cm mai jos si isi pierdea un ochi??
Mai este si aspectul ca in cazul unei fetite, o caicatrice pe fata, nu numai ca nu e estetica , ci in timp produce si alte neajunsuri copilului.


Am incercat sa raspund punctual tuturor.Va tin la curent
Maine dimineata merg sa-i scot certificat medico legal,

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 drq, on 24 mai 2019 - 17:10, said:



Mai este si aspectul ca in cazul unei fetite, o caicatrice pe fata, nu numai ca nu e estetica , ci in timp produce si alte neajunsuri copilului.


Exact. Chiar si o simpla cicatrice poate influenta viata unui copil. Cineva trebuie sa plateasca pt ce i s-a intamplat copilului tau.

#78
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 drq, on 24 mai 2019 - 17:10, said:

poate le cere respectuos politia filmarea.
Poa' să ceară şi mai putin respectuos că tot nu sunt obligaţi să o arate .

#79
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

Quote

Sunt convins 100% ca nimeni nu a lovit cu intentie copilul sau ceva de genul, doar incerc sa stabilesc gradul lor de sinceritate.Tam tam nu facem daca nu e cazul.

deci problema e la tine in toata povestea asta.
ce sa-i faci, mai sunt si oameni care n-au ce face si fac scandal aiurea....

#80
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 13:51, said:

Sa nu mai zic ca era sa il schilodesc pe unul de un testicul de la un sut bine plasat, si suntem prieteni si in ziua de azi.

Păi da că trebuie să ai grijă și de nevastă-sa acum Posted Image că e vina ta.

#81
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 drq, on 24 mai 2019 - 13:26, said:

Salutare,
As avea nevoie de niste sfaturi, sau mai bine zis  de niste pareri personale despre cum ati proceda voi in situatia mea.
Am. O fetita de 2,5 ani la o gradinita privata din Bucuresti sector 4.
Pe scurt: ieri am fost sunat, am mers la gradinita si mi am luat copilul care avea o teietura pe frunte destul de adânca. Copilul s a lovit din neglijenta educatoarelor din ce mi au zis ele. Am ajuns la spitalul de copii, aceasta a fost cusuta cu 2 copci, urmează peste o saptmana sa-i scoatem firele.
Coneucerea ieri a fost de acord sa-mi arate incidentul filmat de catre camere, dar astazi cand am mers efectiv, culmea fix camerele de la parter Nu functioneaza.(mai exact laptop ul Nu se conecteaza la DVR).
Am plecat cu promisiunea ca ii cheama pe cei de la tehnic azi, pentru a rezolva cumva.
Sunt 2 aspects pe care le urmaresc :Daca incidentul asa cum mi a fost descriems este intocmai cu filmare, nu as vrea sa fac tamtam, mizand pe transparenta si sinceritate.
Daca Nu este asa cum mi a fost descris, probabil ca retrag copilul si ii actionez in judecata+ plângere la politie.
Dar ce as putea sa fac daca ei sustin ca Nu pot accesa DVR-ul?
Ce sfat imi puteti da?

Copilul a lipsit ieri si azi de la gradinita si se afla sub tratament.
Un certificat medico legal se impune?


Multumesc anticipat.

Scopul plangerilor care sunt ? Eu am cazut la gradinita din toate pozitiile posibile, din copac, de pe scaun, din pat, aveam vanatai si julituri, si nimeni nu a facut nici o plangere, dumneata pentru ce faci plangere ? De curiozitate te intreb, poate copilul a cazut, poate s-a jucat cu ceilalti, s-a impiedicat, acum trebuie ca fiecare copil sa aiba cate o educatoare? Eu saream gardul cand eram la grupa mare, ma duceam la mama la serviciu, bine, lucra aproape, dar mai ca se sufoca de nervi cand ma vedea acolo, acum cui sa faca plangere daca eu eram cretinul care fugeam ?

#82
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 jimi91, on 24 mai 2019 - 14:01, said:

Eu mi-aduc aminte de o imbecila de invatatoare, culmea, de religie...
nu e culmea, e logic
religia prosteste

#83
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 waterman, on 24 mai 2019 - 14:32, said:

Care ați accepta să vină copilul cu ditamai tăietura în frunte de la grădiniță nu sunteți părinți. Doar ați făcut niște urmași.
Tocmai ca să nu cred că ăla mic spune basme aș cere să văd filmare.

Una e să cadă singur, alta e să ia bătaie de la vreunu care are cărămizi luate în cap sau de la o educatoare oligofrenă.
Inițiator ești prea calm.

Eu pentru copil aș face moarte de om.
absolut! sigur un tata in puscarie, poate pe viata, i-ar fi extrem de util copilului!

#84
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 takillya, on 24 mai 2019 - 17:38, said:



deci problema e la tine in toata povestea asta.
ce sa-i faci, mai sunt si oameni care n-au ce face si fac scandal aiurea....

Asa e, fac aiurea. Copilul de fapt nu e tăiat pe față, iar eu trebuie sa am încredere orbeasca in ce îmi spune o societate care prestează servicii.


#85
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Poti da o poza cu taietura? Mise pare ciudat sa fie taiat, acum chiar cred ca a incasat-o cu vreo unghie ceva, e cam greu sa te tai in colturi de mese si scaune.

#86
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

 MembruAnonim, on 24 mai 2019 - 17:21, said:

Exact. Chiar si o simpla cicatrice poate influenta viata unui copil. Cineva trebuie sa plateasca pt ce i s-a intamplat copilului tau.
nepotica mea a fost lovita de un leagan si a avut o rana ce nu credeam ca se va vindeca fara sa lase urme urite de tot! la recomandarea medicului de la urgenta, am cumparat Contratubex de la farmacie, un gel care a facut sa nu ramina nici o cicatrice vizibila, a fost de necrezut efectul!
Poate te ajuta informatia asta!

#87
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 MembruAnonim, on 24 mai 2019 - 14:21, said:

Gresit. Santaj e "Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul". Initiatorul ce folos sa aiba din treaba asta?

Daca spun "ma duc la politie si te reclam" nu se consiedra santaj, amenintare. Haideti oamnei buni, nu mai vorbiti daca nu cunoasteti.
Ai cam tras de par definita, ai ales-o  pe cea care iti ofera avantaj in cele sustinute de tine. Si nu e corect. Amennitarea cu "daca nu-mi arati te denunt" e santaj clar.
Uite cam care sunt definitiile:
https://dexonline.ro...finitie/șantaj

Edited by wagmich, 24 May 2019 - 19:12.


#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wagmich, on 24 mai 2019 - 19:11, said:

Amennitarea cu "daca nu-mi arati te denunt" e santaj clar.

Asa si? Care sunt elementele constitutive ale infractiunii pentru a putea fi incadrat la santaj? Arata-mi si mie..

Edited by MembruAnonim, 24 May 2019 - 19:26.


#89
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 18:55, said:

Poti da o poza cu taietura? Mise pare ciudat sa fie taiat, acum chiar cred ca a incasat-o cu vreo unghie ceva, e cam greu sa te tai in colturi de mese si scaune.

Nu am de gând sa pun o poza cu fiica-mea pe un forum. Dar este tăietură adâncă, provocata de coltul unei uși de dulap. Usa era deschisa și cumva ea a căzut, a fost împinsă, s a împiedicat ssmd, pana nu vad nu pot sa fiu sigur, fix deasupra ochiului la 2 3 cm. Problema cu adevărat nasoala era daca se lovea cu ochiul.


#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 drq, on 24 mai 2019 - 19:25, said:

Nu am de gând sa pun o poza cu fiica-mea pe un forum. Dar este tăietură adâncă, provocata de coltul unei uși de dulap. Usa era deschisa și cumva ea a căzut, a fost împinsă, s a împiedicat ssmd, pana nu vad nu pot sa fiu sigur, fix deasupra ochiului la 2 3 cm. Problema cu adevărat nasoala era daca se lovea cu ochiul.

Nu il mai baga in seama pe alex14dlk. Are 12 ani, deci este total cu capul in nori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate