Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vlahia Asăneștilor se extindea la nord de Dunăre?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
440 replies to this topic

#37
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View PostWotan, on 24 mai 2019 - 08:36, said:

Dupa cum zice si Djuvara, descalecatorul din Transilvania, Negru Voda, era de origini cumane. iar stema heraldica a Tarii Romanesti, pajura, deriva din vulturul folosit ca si totem de cumani http://www.mixdecult...de-trei-secole/
Doar că cioara respectivă apare destul de târziu.

View PostWotan, on 24 mai 2019 - 12:23, said:

Khaganatul lor s-a destramat, iar ramasitele lor au ramas in zona pana pe la venirea ungurilor, impreuna cu diverse formatiuni politice vlahe, slave etc. iar in sudul Transilvaniei si cumani, pecenegi. Ocupatiile bulgare dincoace de Carpati au fost sporadice, nu o stare permanenta.
Asta e o greşeală să spui că ocupaţia bulgară a fost sporadică. Poate dincolo de Someş.  Transilvania sigur a fost o marcă bulgară destul de stabilă. Dincolo de Someş probabil stăpâneau prin raiduri şi jafuri conduse de vlahi, opinia mea. Şi cum explicii vlahii în zonă? Ăştia când şi de unde au apărut de erau la pachet cu avarii şi slavii?

Edited by A_treia_cale, 24 May 2019 - 12:43.


#38
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostA_treia_cale, on 24 mai 2019 - 12:42, said:

Doar că cioara respectivă apare destul de târziu.
depinde de creier
in unele creiere cioarele sunt o stare permanenta.

View PostA_treia_cale, on 24 mai 2019 - 12:42, said:

Ăştia când şi de unde au apărut de erau la pachet cu avarii şi slavii?
vrei sa spui colete,
aduse prin DHL.

#39
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostA_treia_cale, on 24 mai 2019 - 12:42, said:

Asta e o greşeală să spui că ocupaţia bulgară a fost sporadică. Poate dincolo de Someş.  Transilvania sigur a fost o marcă bulgară destul de stabilă. Dincolo de Someş probabil stăpâneau prin raiduri şi jafuri conduse de vlahi, opinia mea. Şi cum explicii vlahii în zonă? Ăştia când şi de unde au apărut de erau la pachet cu avarii şi slavii?
Posibil/probabil ca formatiunile politice ale avarilor le erau vasali. Dar, de la migratia maghiarilor in bazinul panonic, in 895, influenta bulgarilor in interiorul arcului carpatic a disparut rapid.

Edited by Wotan, 24 May 2019 - 15:39.


#40
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Mda , orice este conform cu istoria reala " rupe " ficatii in boszgori .
Nimic nou sub soare :) si sub luna .
Dar ... istoria reala nu poate fi mistificata , indiferent de parerea unor mercenari de internet : analiza ADN spune tot despre toti .
Hai siktir ... antiromanilor .

#41
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vlahi

Eee , a crapat ficatu-n voi sau va mai ard la foc mic ?

Edited by hpavictor, 24 May 2019 - 20:57.


#42
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Posthpavictor, on 24 mai 2019 - 20:29, said:

Dar ... istoria reala nu poate fi mistificata , indiferent de parerea unor mercenari de internet : analiza ADN spune tot despre toti .
Hai siktir ... antiromanilor .
Corect, exista studii genetice pentru zona actualei Romanii, facute de Universitatea din Bucuresti
Studiu ştiinţific: Bănăţenii şi ardelenii au ADN „de Europa”, iar oltenii, muntenii, dobrogenii şi moldovenii, „de Balcani”
"Studiul genetic realizat de cercetători români şi publicat săptămâna aceasta în revista BioMed Central arată că există o repartiţie omogenă a majorităţii haplogrupurilor în provinciile române şi o „asociere clară” cu populaţiile europene, notând însă o similaritate genetică între grupurile din Ţara Românească, Moldova şi Dobrogea cu cele din Balcani, în timp ce populaţia din Transilvania este strâns legată de grupurile din Europa Centrală."
"„Aceste rezultate pot fi explicate prin tipologia teritoriului românesc, unde arcul carpatic a jucat un rol important în modelele migratiei”, arată cercetătorii."

E un studiu care confirma realitatea din teren, unde vezi ardelenii sateni, blonzi sau roscati complet diferiti de imigrantii olteni negriciosi ajunsi in Banat sau in sudul Transilvaniei. Daca faci comparatia, e clar la ochi ca vorbesti de populatii diferite.

#43
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Posthpavictor, on 24 mai 2019 - 20:29, said:

Mda , orice este conform cu istoria reala " rupe " ficatii in boszgori .
Nimic nou sub soare Posted Image si sub luna .
Dar ... istoria reala nu poate fi mistificata , indiferent de parerea unor mercenari de internet : analiza ADN spune tot despre toti .
Hai siktir ... antiromanilor .
Spalate pe gura inainte de a vorbi.

#44
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostWotan, on 24 mai 2019 - 23:58, said:

E un studiu care confirma realitatea din teren, unde vezi ardelenii sateni, blonzi sau roscati complet diferiti de imigrantii olteni negriciosi ajunsi in Banat sau in sudul Transilvaniei. Daca faci comparatia, e clar la ochi ca vorbesti de populatii diferite.

Tipul din Vrancea, Focsani

[ https://i.ytimg.com/vi/f7HbDKdMuNA/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tipicul Clujean

[ https://i.gyazo.com/eef7168cb0726c159da96521773dfde6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca astia sunt din acelasi neam, eu sunt probabil martian

Tipic ungur

[ https://static.femina.hu/hazai_sztar/szexi_magyar_szineszek/hujber_ferenc_szexi_magyar_szinesz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 25 May 2019 - 01:08.


#45
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Serban Nicolae, bucurestean
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Serban_Nicolae_Atelierele_Viitorului_-_Editia_a_III-a%2C_Palatul_Parlamentului_%2810775355973%29_%28cropped%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mihai Fifor, oltean

[ https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwMSUyRjE2JTJGODY2MTYyXzg2NjE2/Ml8xNzA5MTJfbWloYWktZmlmb3JfTUlO/SVNUUklJX1BTRF8wMl9JTlFVQU1fUGhv/dG9zX09jdGF2X0dhbmVhLmpwZyZ3PTc4/MCZoPTQ0MCZoYXNoPWE0NWMwMGZlNzQ0OGUxYWRlMjdiNjM0MzI4NDY3NmFl.thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Klaus Iohannis, sibian
[ https://www.click.ro/sites/default/files/styles/articol/public/student_0.jpg?itok=xdyGpD2E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zsolt Torok, aradean...
[ https://www.actualitati-arad.ro/wp-content/uploads/2017/10/zsolt_torok1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 25 May 2019 - 01:28.


#46
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostWotan, on 24 mai 2019 - 23:58, said:

E un studiu care confirma realitatea din teren,
ma pish pe studiile astea genetice
daca aceste studii se faceau inainte de anii '60
cand a inceput industrializarea
si a amestecat populatiei Romaniei
in Banat umplundu-se cu moldoveni si ti.gani
as mai zice, dar asa?

Ce sa mai zic de Brasov
de judetul Brasov, Mures si Sibiu
de intreaga Regiune Centru
unde populatia s-a schimbat radical dupa 1960
satele si orasele schimbandu-si populatia
sasii plecati,
colonizarea cu ti.gani din toate partile a locurilor parasite de sasi
umplerea oraselor cu forta de munca din Moldova.

#47
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
@Wotan ești off topic, dar aia cu tipicul de Vrancea sau Cluj puteți să o credeți voi. Din ce am văzut eu, clujenii sunt de regulă mai tuciurii decât vrâncenii. La fel toată jumatatea sudică a Ardealului. Jumatătea nordică e altfel, dar acolo pentru că a existat o populație de origine ucraineană plus imigranți din Moldova nordică ce la rândul lor au probabil origini ucrainene.

#48
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostC18, on 25 mai 2019 - 20:16, said:

Din ce am văzut eu, clujenii sunt de regulă mai tuciurii decât vrâncenii. La fel toată jumatatea sudică a Ardealului.  
dar tie cand ti-au mijit ochii?
caci dupa cum vorbesti, esti puriu, astazi intr-adevar, satele s-au umplut cu ti.gani
nu insa cand imi mijisera mie ochii
alte vremuri
habar nu aveti ce vorbiti.

#49
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostWotan, on 23 mai 2019 - 14:41, said:

Gepizii erau cu siguranta germanici, inruditi cu gotii https://about-histor...ibe-the-gepids/
Avarii sunt un popor turcic. Etc. etc.

Asa erau la inceput, apoi ...

#50
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostC18, on 25 mai 2019 - 20:16, said:

@Wotan ești off topic, dar aia cu tipicul de Vrancea sau Cluj puteți să o credeți voi. Din ce am văzut eu, clujenii sunt de regulă mai tuciurii decât vrâncenii. La fel toată jumatatea sudică a Ardealului. Jumatătea nordică e altfel, dar acolo pentru că a existat o populație de origine ucraineană plus imigranți din Moldova nordică ce la rândul lor au probabil origini ucrainene.

Confirm ce spui.

#51
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
https://m.adevarul.r...ent/953882.html

https://docdro.id/jgAQdiQ

#52
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostInfinitty, on 28 mai 2019 - 04:42, said:

Confirm ce spui.
Confirmi pe dracu.
Tot sudul este de alta culoare decat nordul pentru ca in sud amestecul rasial a fost mai mult cu turcii si rromii balcanici, in timp ce in nord, romanii
s-au amestecat cu ungurii, germanicii, slovaci si polonezii care sunt definitiv mai albi la piele decat romanii.

Se vede mai ales in trecutul nu foarte indepartat. De la dreapta spre stanga, primele 4 nu sunt din Ardeal, ultima este o familie de tarani din Ardeal

Attached Files


Edited by WestPoint, 29 May 2019 - 06:49.


#53
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Toate sunt din Ardeal, luând în considerare portul, chiar dacă în primele trei e jerpelit. Și toate sunt de propagandă, primele trei de propagandă negativă.

Edited by C18, 29 May 2019 - 08:20.


#54
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Posthpavictor, on 29 mai 2019 - 04:27, said:

Scrie clar in articol:
"La sfârşitul secolului al XII-lea, românii, ”vlahii” sau ”blachii”, aşa cum erau cunoscuţi în cronicile vremii, erau împânziţi pe un vast teritoriu. Sunt atestaţi de cronicarul ungur Anonymus ca locuind în voievodate pe tot teritoriul Transilvaniei şi chiar în Pannonia. Alţi vlahi trăiau în sudul Carpaţilor, sub stăpânirea cumanilor, triburi nomade de călăreţi războinici, în timp ce alţii din neamul lor stăteau sub dominaţia pecenegilor în Moldova."

Deci raspunsul e clar, Vlahia Asanestilor era la sud de Dunare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate