Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Valabilitate ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 04.11.2016

View Postmarius.bunu, on 31 martie 2020 - 15:01, said:

La service-ul unde fac ITP-ul tin si rotile de vara, voiam sa fac si schimbul de roti.

Locul de munca e in Pipera , service-ul in Chitila, la vreo 5 km de domiciliu.

Altfel, am sediul RAR Grivita la 300 metri de mine.

Daca era doar pentru ITP, mergeam la RAR doar.
Fa o programare la statia RAR din Chitila, completeaza declaratia bifand pctul "2. asigurarea de bunuri care acopera necesitatile de baza ale persoanelor", trece locul deplasarii: Calea Grivitei, Soseaua Chitila, Carrefour Colosseum si retur. Probabil ca totul o sa fie OK. Nu cred ca or sa te traga de bracinari sa-ti faci cumparaturile la Kaufland sau Lidl din Bucurestii-Noi sau la piata Chibrit din moment ce nu mai scrie in declaratie ca trebuie sa-ti faci cumparaturile la un magazin alimentar din zona de domiciliu.
Am observat la mine in oras ca in jurul orei la care lumea iese de la munca patrulele opresc mai rar masini in trafic.

Daca trebuie sa ajungi in comuna Chitila si nu te opresti pana la Colosseum trece un hipermarket de acolo in loc de Carrefour. E cam tras de par dar asta e, uneori mai trebuie sa si risti.

Edited by gabrieln2016, 31 March 2020 - 16:15.


#38
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostDannyMC, on 31 martie 2020 - 13:16, said:

Inmatricularea se suspenda nu se anuleaza.

View Postpolizei, on 31 martie 2020 - 15:49, said:

Atat timp cat nu circuli cu ITP expirat si cu inmatricularea suspendata nu risti nimic. Suspendarea inmatricularii se `ridica` automat o data cu efectuarea ITP-ului.
Practic `suspendarea inmatricularii` e doar o `chichita` legislativa prin care se mai adauga sanctiuni suplimentare soferilor .
Multumesc de lamurire. Acum am inteles. Atunci las motorul in garaj ca nu e timp de el acum. Iar cand va trece pandemia il duc pe platforma la ITP.

#39
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

View PostXL700VA, on 31 martie 2020 - 21:08, said:

Multumesc de lamurire. Acum am inteles. Atunci las motorul in garaj ca nu e timp de el acum. Iar cand va trece pandemia il duc pe platforma la ITP.

in uk au prelungit ITP ul masinilor cu 6 luni pt toata lumea. ca sa nu fie cineva fortat sa mearga ilegal cu masina.

#40
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
La masina, din fericire, ITP-ul expira in noiembrie. Sper ca pana atunci se duce pandemia ...

#41
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
"Registrul Auto Român Oficial
2 ore ·
Pentru al doilea week-end consecutiv, toate reprezențantele Registrului Auto Român din țară au fost dezinfectate și igienizate "ca la carte", iar toate măsurile de protecție pentru angajați și clienți sunt respectate ad litteram.
Ne protejăm pe noi și vă protejăm pe dumneavoastră, stimați clienți, pentru ca totul să fie bine! Am limitat interacțiunea dumneavoastră cu angajații, iar prestațiile pot fi achitate cu cardul fără nicio dificultate.
Am scurtat timpii de așteptare pentru eliberarea actelor, iar toate reprezentanțele RAR din România funcționează după programul normal.
ITP rămâne un demers responsabil și obligatoriu pentru întregul angrenaj al siguranței în trafic.
IMPORTANT! Conform recomandărilor reprezentanților Ministerului Afacerilor Interne și ale Grupului de Comunicare Strategică, în vederea deplasării către reprezentanțele RAR sau către stațiile ITP autorizate, puteți bifa în declarația pe propria răspundere punctul 2, respectiv "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor".


Eu cred totusi ca vor revenii asupra acestei decizii cat de curand. Statia ITP din fata blocului unde locuiesc a fost inchisa saptamana asta.

Edited by tal3ntat, 01 April 2020 - 15:44.


#42
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Si mie imi expira pe 30.04, sper totusi sa ofere o prelungire pana atunci.
Altfel ma duc si stau incuiat in masina, numai sa nu urce domn' inspector si sa stranute pe volan. :lol:

#43
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Posttal3ntat, on 01 aprilie 2020 - 15:43, said:

"Registrul Auto Român Oficial
2 ore ·
Pentru al doilea week-end consecutiv, toate reprezențantele Registrului Auto Român din țară au fost dezinfectate și igienizate "ca la carte", iar toate măsurile de protecție pentru angajați și clienți sunt respectate ad litteram.
Ne protejăm pe noi și vă protejăm pe dumneavoastră, stimați clienți, pentru ca totul să fie bine! Am limitat interacțiunea dumneavoastră cu angajații, iar prestațiile pot fi achitate cu cardul fără nicio dificultate.
Am scurtat timpii de așteptare pentru eliberarea actelor, iar toate reprezentanțele RAR din România funcționează după programul normal.
ITP rămâne un demers responsabil și obligatoriu pentru întregul angrenaj al siguranței în trafic.
IMPORTANT! Conform recomandărilor reprezentanților Ministerului Afacerilor Interne și ale Grupului de Comunicare Strategică, în vederea deplasării către reprezentanțele RAR sau către stațiile ITP autorizate, puteți bifa în declarația pe propria răspundere punctul 2, respectiv "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor".


Eu cred totusi ca vor revenii asupra acestei decizii cat de curand. Statia ITP din fata blocului unde locuiesc a fost inchisa saptamana asta.
momentan sunt interesati sa mearga spaga in continuare, nu ii intereseaza nici de sanatatea clientilor nici de a inspectorilor ITP din service-uri si reprezentante.

#44
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
in afara de sediile proprii RAR fiecare statie ITP este privata ! Poate inchide cand vrea muschiul ei...Cel pe care nu il intereseaza de sanatatea inspectorului este patronul statiei in niciun caz RAR.

Iar daca ar inchide si sediile RAR cu siguranta f multi ar urla ca nu isi pot inmatricula masini etc.

Edited by bossake, 02 April 2020 - 12:40.


#45
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,994
  • Înscris: 06.04.2007

View Posttal3ntat, on 01 aprilie 2020 - 15:43, said:

"Registrul Auto Român Oficial
2 ore ·
Pentru al doilea week-end consecutiv, toate reprezențantele Registrului Auto Român din țară au fost dezinfectate și igienizate "ca la carte", iar toate măsurile de protecție pentru angajați și clienți sunt respectate ad litteram.
Ne protejăm pe noi și vă protejăm pe dumneavoastră, stimați clienți, pentru ca totul să fie bine! Am limitat interacțiunea dumneavoastră cu angajații, iar prestațiile pot fi achitate cu cardul fără nicio dificultate.
Am scurtat timpii de așteptare pentru eliberarea actelor, iar toate reprezentanțele RAR din România funcționează după programul normal.
ITP rămâne un demers responsabil și obligatoriu pentru ĂŽntregul angrenaj al siguranței ĂŽn trafic.
IMPORTANT! Conform recomandărilor reprezentanților Ministerului Afacerilor Interne și ale Grupului de Comunicare Strategică, ĂŽn vederea deplasării către reprezentanțele RAR sau către stațiile ITP autorizate, puteți bifa ĂŽn declarația pe propria răspundere punctul 2, respectiv "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor".


Eu cred totusi ca vor revenii asupra acestei decizii cat de curand. Statia ITP din fata blocului unde locuiesc a fost inchisa saptamana asta.
Pfuai, mai un pic si-mi dau lacrimile, pt al doilea weekend consecutiv RAR ramane deschis, cata grija au ei de clienti!!
Da spaga cum merge, care e protocolu? Se poarta manusi sau nu...?

Are grija RAR de clienti, sigur ca are, cum sa nu, cum sa nu.
Sunteti eroi! Cum stati voi pe baricade!
Ma gandesc sa duc maine la eroii de la RAR niste gogosi proaspete

#46
Detinatorul_adevarului

Detinatorul_adevarului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.03.2020
Ca si conparatie, in UK valabilitatea ITP este extinsa automat cu 6 luni

#47
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

View PostDetinatorul_adevarului, on 05 aprilie 2020 - 14:34, said:

Ca si conparatie, in UK valabilitatea ITP este extinsa automat cu 6 luni

asa am spus si eu mai sus...

insa am si alta comparatie...

in uk itp e o data pe an... nu la 2 ani. :(

#48
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Certificatul de inmatriculare este suspendat de drept la data expirarii inspectiei tehnice periodice fara ca proprietarul sa fie instiintat. Suspendarea inceteaza automat la data cand masina trece de o noua inspectie tehnica. Certificatul nu se va anula in nicio circumstanta. Daca masina nu circula nu ai nicio problema, o sa poti face ITP-ul fara a primi vreo sanctiune atunci cand poti veni in tara...

În această situaţie poţi face ITP-ul la orice staţie particulară sau numai la R.A.R. ?!

#49
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 04.11.2016
Daca a expirat ITP-ul poti face inspectia la orice statie ITP dar (cel putin teoretic) ar trebui sa duci masina pe platforma.
Daca certificatul de inmatriculare (suspendat automat la data expirarii ITP) a fost retinut in trafic ca urmare a unui control o sa-ti ridice si placutele de inmatriculare iar inspectia se va efectua la o statie RAR. Adica amenda pentru lipsa ITP, amenda pentru ca se circula cu certificatul suspendat plus o taxa pentru transportarea masinii pe platforma.

#50
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Mulţumesc frumos!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate