Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Valabilitate ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Salut, sunt programat pt ITP la un service in ziua de vineri 24.05. In aceeasi zi imi este insemnata si pe talon ca "Data urmatorii inspectii tehnice". E ok sa merg in aceeasi zi in care expira pe talon ITP-ul? Intreb pentru ca am citit ca acum se suspenda automat certificatele de inmatriculare la masinile fara ITP, si n-am chef de mai multe drumuri si plimbat pe platforma. Mai mult, nu am gasit nicaieri ca scrie "inclusiv in ziua specificata" pe site-ul lor sau specificat pe talon, peste tot e cu "pana in data de". Poate ma lamuriti voi. Mersi.Posted Image

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
e ok

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Lasi masina parcata langa centru itp, si gata. Eventual lasi si cheile cu o zi anterioara si aia e.

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
e ok sa mergi

#5
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
da. poti circula inclusiv in ziua aceea.

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Este valabil ITP-ul vechi inclusiv pe data de 24.05 orele 24:00(12 noaptea).Mergi linistit cu masina si pe 24.05

Edited by C63AMG, 21 May 2019 - 16:22.


#7
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
am fost in aceeasi situatie, imi expira ITP pe 18.05 (sambata). am sunat sa ma programez pentru vineri, dar cum nu mai era loc, am fost verificat sambata si nu a fost nici o problema

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Razvan11, on 21 mai 2019 - 16:09, said:

Salut, sunt programat pt ITP la un service in ziua de vineri 24.05. In aceeasi zi imi este insemnata si pe talon ca "Data urmatorii inspectii tehnice". E ok sa merg in aceeasi zi in care expira pe talon ITP-ul? Intreb pentru ca am citit ca acum se suspenda automat certificatele de inmatriculare la masinile fara ITP, si n-am chef de mai multe drumuri si plimbat pe platforma. Mai mult, nu am gasit nicaieri ca scrie "inclusiv in ziua specificata" pe site-ul lor sau specificat pe talon, peste tot e cu "pana in data de". Poate ma lamuriti voi. Mersi.Posted Image

Problema ta cea mai mare nu ar trebui sa fie ziua de 24.05.Eu te intreb ce faci daca pici ITP-ul?O sa cari masina pe platforma?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar pica cineva itp?

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Il salveaza hartia cu IL Caragiale, se stie.

#11
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011

 adisz, on 21 mai 2019 - 18:03, said:


Problema ta cea mai mare nu ar trebui sa fie ziua de 24.05.Eu te intreb ce faci daca pici ITP-ul?O sa cari masina pe platforma?
Nu are de ce sa pice ITP-ul din moment ce masina a avut o revizie completa in urma cu 4000 km. Nu cred ca am cerut asistenta mecanica pe forum ci doar am intrebat din punct de vedere legal.
Mersi celor care au raspuns pe subiect. Posted Image

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 adisz, on 21 mai 2019 - 18:03, said:

Eu te intreb ce faci daca pici ITP-ul?
Nu faci nimic. Primesti o "hartie" de la centru de verificare in baza careia circului o anumita perioada in care ar trebui sa rezolvi problemele descoperite (asta daca nu sunt probleme grave la directie sau frane).

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 Octavian_SK, on 22 mai 2019 - 07:49, said:


Nu faci nimic. Primesti o "hartie" de la centru de verificare in baza careia circului o anumita perioada in care ar trebui sa rezolvi problemele descoperite (asta daca nu sunt probleme grave la directie sau frane).
Nu exista asa ceva. Hârtia aia e folclor urban, datorita faptului ca în general politaii sunt înțelegători în situația asta, de respingere itp.

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 slai, on 22 mai 2019 - 10:00, said:

Nu exista asa ceva.
Mie asa mi-au zis aia de la RAR, da daca TU spui ca nu exista nu exista asa ceva inseamna ca aia erau niste ageamii, habar n-aveau ce fac acolo, d-aia e bine ca omul sa se informeze de pe SP ci nu de la surse oficiale Posted Image

 slai, on 21 mai 2019 - 18:04, said:

Chiar pica cineva itp?
Da, chiar a picat cineva ITP in prezenta mea. dar daca TU spui ca nu exista asca ceva cred ca am avut eu vedenii Posted Image

#15
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Va salut!
Inspectia tehnica a masinii urmeaza sa expire in data de 7 aprilie, iar eu momentan sunt in Germania si nici nu am cum sa vin pana la data respectiva din cauza situatiei de fata.
Masina se afla in tara si din cate am inteles, mai nou, daca expira itp-ul se anuleaza automat talonul, este adevarat?
Ce as putea sa fac in aceasta situatie?
PS: Nu are cine sa mearga cu masina la inspectie

Edited by DGecko, 23 March 2020 - 19:01.


#16
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Certificatul de inmatriculare este suspendat de drept la data expirarii inspectiei tehnice periodice fara ca proprietarul sa fie instiintat. Suspendarea inceteaza automat la data cand masina trece de o noua inspectie tehnica. Certificatul nu se va anula in nicio circumstanta. Daca masina nu circula nu ai nicio problema, o sa poti face ITP-ul fara a primi vreo sanctiune atunci cand poti veni in tara. Este drept ca trebuie sa o duci pe platforma dar asta ar fi ultima ta grija, important este sa trecem sanatosi peste aceasta perioada.

Stiu ca in decretul cu starea de urgenta  exista urmatoarea prevedere:

Se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice care expiră pe perioada stării de urgență.

Nu ma pot pronunta daca ITP-ul intra sau nu in aceasta categorie. Cel mai bine ar fi sa incerci sa iei legatura cu cei de la RAR pentru lamuriri suplimentare.

Sanatate!

Edited by gabrieln2016, 23 March 2020 - 20:11.


#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
daca masina e in Romania (asa inteleg) si nu circuli nu e niciun risc. risc va fi in ziua cand o vei duce la itp *sa nu te prinda* in rest nu e nicio problema

#18
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate