Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Sisteme de irigatii pentru gradini

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
753 replies to this topic

#73
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu mi-am ridicat presiunea in hidrofor la 3-4bari..si am un circuit cu 4 aspersoare ingropate Gardena S80..Deocamdata face fata binisor..Ajunge apa la toate..cam la +3m distanta..la 360 de grade...Intentionez sa fortez treaba..si sa mai adaug un aspersor pe circuitul ala..de test. Oricum, eu inca nu am ingropat instalatia..e in test..deci pot sa ma joc.

#74
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostBylly00, on 22 iulie 2019 - 12:36, said:

Am vazut ca in mod uzual se pleaca de la sursa de apa cu o magistrala si se pun electrovane acolo unde pleaca ramificatii catre fiecare zona in parte. Asta implica niste cabluri trase de la electrovane pana la controller. Eu am prevazut un camin unde am si sursa de apa si am lasat loc sa tin acolo si controllerul si electrovanele dar studiind mai multe proiecte de irigare am constatat ca nu asa se procedeaza. Ma gandesc daca in sezonul rece patesc ceva electrovanele insirate prin toata curtea.

Interesanta presiunea pe care o ai. La mine e in jur de 2.5 cred, dar vara cam scade pentru ca se uda prin gradini, de-asta am ales sa cumpar o instalatie de ridicare a presiunii, sa fiu eu sigur ca nu am probleme cu aspersoarele.

Am vrut sa evit problemele curente cu electrovanele, gen conexiuni ruginite, fire intrerupte, contacte oxidate etc. Vor fi ingropate in camine intr-o zona umeda, pe care mai dai si cu ingrasaminte sau alte substante chimice cu potential coroziv. Asa cum am procedat, a intrat mai multa teava de 30, dar pot controla de la capatul ei totul din robinet, pot schimba usor robinetul daca este cazul, iar daca trebuie sa umblu la un aspersor o fac local, langa el. Gandeste-te daca ar fi sa inlocuiesc un cablu la o electrovana, tras prin toata curtea.
Pentru perioada iernii am prevazut la capatul instalatiei o duza prin care bag aer sub presiune si o golesc.

Am norocul ca stau la 400 m de statia de pompare :)

View Postmanghels, on 22 iulie 2019 - 12:47, said:

Si eu mi-am ridicat presiunea in hidrofor la 3-4bari..si am un circuit cu 4 aspersoare ingropate Gardena S80..Deocamdata face fata binisor..Ajunge apa la toate..cam la +3m distanta..la 360 de grade...Intentionez sa fortez treaba..si sa mai adaug un aspersor pe circuitul ala..de test. Oricum, eu inca nu am ingropat instalatia..e in test..deci pot sa ma joc.

La aspersoarele hunter caderea minima de presiune pe un aspersor este de 1 bar, teoretic 3-4 pe un circuit.

Edited by MirceaDWC, 22 July 2019 - 13:07.


#75
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu folosesc aspersoarele astea de la Gardena S80 pentru ca-mi acopera decent o 'parcela' de 6m pe vreo 15-18m (360 grade pe fiecare..intercalate sa zicem)..Inca nu am testat Hunter..Mai am 2 circuite cu aspersoare 360 cu impact de prin dede..Deocamdata is multumit de acoperire.  Fiecare circuit ii controlat de un programator pe 9V. Imi uda dimineata si seara..fiecare in anumite intervale..cate 20-30 minute.

PS: apropo de irigatiile cu aspersoare astea la 360 de grade: cum ziceam..tevile-s supraterane acu..pt teste..iar cand a trebuit sa tund iarba..am urcat teava pe gard..bineinteles cu tot cu aspersoare..Seara le-am dat drumu de pe gard..si parca uda mai bine de la inaltime..Problema e cand bate vantul mai tare Posted Image

Edited by manghels, 22 July 2019 - 13:49.


#76
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Sa stii ca si eu am fost tentat initial sa montez perimetral pe gard aspersoare simple, nu pop up, insa m-au oprit mai multe lucruri, gen pe o parte a terenului cu gazon nu am gard, udam si pomii simultan, si nu prea le place, si faceam baie si gardului, care-i de lemn si iar nu-i place...

#77
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Mircea poti face te rog o schema a sistemului tau?

#78
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Well, terenul cu gazon este asimetric, format din 3 dreptunghiuri lipite unul de altul. O sa incerc sa schitez ceva intr-un paint sa vedem ce iese :)

#79
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Postbobitzaaa, on 22 iulie 2019 - 14:39, said:

Mircea poti face te rog o schema a sistemului tau?

Cu rosu sunt aspersoarele. Dimensiunea celui mai mare dreptunghi este de 9 x 6 m, urmatorul este de 5x4 m iar cel mic de 2,5 x 4,5.
La capitolul duze pentru aspersoare stiu ca am cam de toate si m-am tot jucat cu ele pana cand am obtinut cat de cat o acoperire 100%. sunt cateva zone unde am un surplus de apa, dar nu semnificativ, iar terenul dreneaza bine dupa ce am bagat nisip in stratul superior.

Attached Files

  • Attached File  Irig.jpg   42.43K   69 downloads

Edited by MirceaDWC, 22 July 2019 - 15:17.


#80
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Super tare :) Revin cu o schema de la mine.

#81
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Am revenit. Am multe necunoscute, nu stiu de unde sa incep...

Attached Files



#82
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobitzaaa, on 23 iulie 2019 - 12:29, said:

Am revenit. Am multe necunoscute, nu stiu de unde sa incep...
Copacii sunt marea problema, sau cel putin era la mine. Eu am aspesoare din astea pe zone libere, doar gazon sau tufe, si pe sub/langa copaci din astea

#83
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Eu in zona cu pomi nu am pus gazon. Am aplicat folie de geotextil sub pomi, peste care am pus pietre din loc in loc si (urmeaza sa pun) scoarta de copac. Cam 50 cm de la tulpina spre gazon am facut chestia asta, in conditiile in care nu intentionez sa tin pomii in coroana, ci in palmeta pe spalier, deci nu vor avea coronament mare. Am folosit si un separator de gazon.

#84
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobitzaaa, on 23 iulie 2019 - 12:29, said:

Am revenit. Am multe necunoscute, nu stiu de unde sa incep...
Eu as face ceva de genul mazgaliturilor atasat. Scuze pentru ele
Rotund tip spray si dreptunghi cel dreptunghiular
Eu recomand, testata pe mine, daca circuitul are mai mult de 20 de ml, dupa 10ml sa reduci de la D32 la D25 si dupa inca 10, daca-i nevoie, de la  D25 la D20.

View PostMirceaDWC, on 23 iulie 2019 - 13:14, said:

Eu in zona cu pomi nu am pus gazon. Am aplicat folie de geotextil sub pomi, peste care am pus pietre din loc in loc si (urmeaza sa pun) scoarta de copac. Cam 50 cm de la tulpina spre gazon am facut chestia asta, in conditiile in care nu intentionez sa tin pomii in coroana, ci in palmeta pe spalier, deci nu vor avea coronament mare. Am folosit si un separator de gazon.
Eu am pus gazon unde sunt doar fructiferi, la cei decorativi am pus geotextil/anti burieni si margaritar peste. Scoarta nu o recomand, am avut la 2 artari japonezi, pentru ca toate pisicile din zona vin si se joaca acolo

Attached Files


Edited by cata, 23 July 2019 - 13:37.


#85
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Pai si cum uzi gazonul sub fructiferi, nu afectezi pomii? Sunt anumite specii de pom care prefera mai putina apa si in niciun caz semivaporizata, creste riscul fungilor si al ciupercilor de tot felul, mai ales in zilele toride.
Margaritarul nu se inverzeste in timp?

#86
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMirceaDWC, on 23 iulie 2019 - 13:46, said:

Pai si cum uzi gazonul sub fructiferi, nu afectezi pomii? Sunt anumite specii de pom care prefera mai putina apa si in niciun caz semivaporizata, creste riscul fungilor si al ciupercilor de tot felul, mai ales in zilele toride.
Margaritarul nu se inverzeste in timp?
Ud fructiferi cu furtunul, cand este necesar, si/sau cu asperosarele. Pana acum, in patru ani, nu am avut probleme cu fructiferi. Margaritarul arata ca-n prima zi, pus acum 2 ani, problema este doar toamna cand trebuie sa strang/matur frunzele

#87
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcata, on 23 iulie 2019 - 12:38, said:

Copacii sunt marea problema, sau cel putin era la mine. Eu am aspesoare din astea pe zone libere, doar gazon sau tufe, si pe sub/langa copaci din astea
Doar 3 ma incurca, in jumatatea de sus unde sunt multi copaci ete graina de legume, nu va fi irigat acolo.

#88
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobitzaaa, on 23 iulie 2019 - 14:45, said:

Doar 3 ma incurca, in jumatatea de sus unde sunt multi copaci ete graina de legume, nu va fi irigat acolo.
Poti sa faci o insula, ceva de genul cum am facut eu. Poti sa combini cei 3 copaci cu ceva decorativ, arbore sau tufe. Ce am remarcat, este ca margaritarul+folia pastreaza mult mai bine umiditatea si asta se vede in dezvoltarea copacilor

Attached Files


Edited by cata, 23 July 2019 - 14:52.


#89
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcata, on 23 iulie 2019 - 13:26, said:

Eu as face ceva de genul mazgaliturilor atasat. Scuze pentru ele
Rotund tip spray si dreptunghi cel dreptunghiular
Eu recomand, testata pe mine, daca circuitul are mai mult de 20 de ml, dupa 10ml sa reduci de la D32 la D25 si dupa inca 10, daca-i nevoie, de la  D25 la D20.
Multumesc de parere. Nu am dat destule detalii:
- partea cu pomii nu va fi irigata (stanga in desenul tau), vezi atasamentul tau cu notatiile mele
- vreau sa duc un circuit in magazie, cu un controller cu 4-5 zone
- vreau un alt controller in camin (e mai greu accesibil) pentru partea cealalta cu 5-6 zone
- in fata (dreapta la desenul tau) nu pot trece de aleea pietonala, nu vreau sa o sparg, iar in dreapta jos este folie de mulcire, nu trebuie irigat acolo

View Postcata, on 23 iulie 2019 - 13:26, said:

Eu am pus gazon unde sunt doar fructiferi, la cei decorativi am pus geotextil/anti burieni si margaritar peste. Scoarta nu o recomand, am avut la 2 artari japonezi, pentru ca toate pisicile din zona vin si se joaca acolo
Ce fel de folie anti buruieni ai folosit? Cel de dede e tare prost caci se desira.

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 23 July 2019 - 14:59.


#90
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Orice bucata de pamant trebuie udata/irigata, atata timp cat este ceva plantat. Pentru partea din fata poti sa folosesti un aspersor dreptunghiular si bate peste alee. Am fost in aceasi situatie si am ales sa ocolesc casaPosted Image , nu m-a dus capul sa bag o teava de d50 inainte de a turna aleea
Folie mi-a luat cineva de la Obor, ceva de genul asta, si sunt foarte multumit de randament. Am mai folosit asa ceva, o porcarie

Edited by cata, 23 July 2019 - 15:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate