Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare masina din germania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mannes, on 16 mai 2019 - 20:26, said:


p-aci pe la nemți e cel mai mare risc cumpăratul de la privat. am Ă®ncercat și eu eu de vreo 2 ori și nu a existat să nu am surprize. ba mai vin și cu povești de adormit copiii de genul "e mașina fetei mele care s-a mutat de aici". adevărul era că trebuia făcută inspecția de 110.000 km cu schimbarea curelei distribuției și tanti 100% bavareză chiar nu avea chef de factură de 500€. Ă®n plus lipsea și capacul motorului care mai costa și ăla vreo 120€. toate astea pt. un Renault Clio de oraș.

orice dealer este obligat să repare orice pică la mașină Ă®n primele 6 luni. cu privații trebuie să te cari prin tribunale.

Ă®n rest, pupă-i Ă®n continuare Ă®n c*** pe nemți, că doar asta știu românii să facă.

deci da, EVITAȚI  PRIVAȚII!!!! la privat se merge doar Ă®n ultimă instanță. mai Ă®ntâi se caută la dealerii serioși dar scumpi, apoi Ă®ncepe loteria Autohof-urilor turcești și a privaților.

dar avem deja un topic dedicat despre cum se caută o mașină Ă®n DE.



actele sunt ușor de făcut. pe mobile.de sunt contracte standard de vânzare, se completează Ă®n dublu exemplar, se semnează, se dă ziua bună și la revedere. la Ă®nmatriculări trebuie doar Zulassungsbescheinigung Teil I + II, codul pt. activarea asigurării, un TĂœV valabil și cam atât. simplu. Ă®n 30min cu tot cu umblat de la un etaj la altul e totul gata.

Bai baiatule, eu pup in cur nemtii la propriu. Nevasta'mea si tot neamul ei e nemtoaica. Spre deosebire de tine, care nu prea pari neamt de-acasa, desi i-ai colonizat. Lasa-ma sa ghicesc, Galati, Braila, sau mai sus?
Pe ebaykl intra si cativa "dealeri seriosi". Dar sa recomanzi mobile in dauna ebaykl, in ideea ca pensionara germana ti-a tras tie clapa de 2 ori, nefacand distributia inainte sa iti vanda tie masina, asta ma depaseste, si nu vad ce credibilitate are experienta ta teutona.

Edited by denky, 16 May 2019 - 23:48.


#38
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Incerc sa ma orientez mai mult spre Honda civic 2.2 sau Mazda 6 2.2 litri,vad ca sunt masini cunoscute ca 'indestructibile' cel putin acea honda.


Pacat ca rar le gasesti,cel putin in franta ,in regiunea in care sunt eu,si in cele 2 cele mai apropiate(300+km) gasesti 5 maxim,si nu sunt cine stie ce la pret si nici optiuni,e si an vechi.

In germania gasesc ceva mult mai ok.

#39
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Sa ai un asa buget si sa vrei o masina cu sistem audio aftermarket mi se pare ca si cum ai prefera un telefon Nokia cu butoane in defavoarea unei chinezarii cu touchscreen.  La banii astia iei o masina sigura, si dotata cu navigatie. Am fost de cateva ori in Paris si as zice ca sistemul de transport in comun este foarte ok. Pt deplasari in Romania nu as alege masina. Avionul e ieftin si comod, nu mai vorbim de siguranta( sa conduci atatea ore...).

#40
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017

 laur_radu, on 17 mai 2019 - 19:08, said:

Sa ai un asa buget si sa vrei o masina cu sistem audio aftermarket mi se pare ca si cum ai prefera un telefon Nokia cu butoane in defavoarea unei chinezarii cu touchscreen.  La banii astia iei o masina sigura, si dotata cu navigatie. Am fost de cateva ori in Paris si as zice ca sistemul de transport in comun este foarte ok. Pt deplasari in Romania nu as alege masina. Avionul e ieftin si comod, nu mai vorbim de siguranta( sa conduci atatea ore...).

Alta persoana care nu prea stie sa citeasca.

Nu vreau masina cu sistem AUDIO aftermarket,nu vreau nici un fel de sistem audio aftermarket,eu ce vreau sa aibe SUPORT pentru sistem AUTORADIO (TOUCHSCREEN) aftermarket (pe care o sa-l cumpar eu) ,cum am facut cu VW-ul meu actual,am schimbat de la RNS 310 la un RNS 510 pentru ca avea suport si posibilitati de schimbat.

Daca nu ai nimic mai bun decat sa te bagi in seama ,poate ti-ai da seama ca eu trebe sa inchiriez masina de la aeroport daca vin cu avionul,in plus de 3-4 valize cu bagaje de haine(nu stau in mod vacanta,daca vin stau 1 luna ,poate si mai mult) ajung la acelasi cost ,in plus de inconveniente de a nu avea o masina in Romania.


Iar tu compari parisul cu un oras in care nici legatura SNCF nu este decat de 2 ori pe zi spre orase mari?

Sigur,continua .

Edited by newbornFL, 17 May 2019 - 20:01.


#41
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Laur radu stie foarte bine sa citeasca. Are foarte mare dreptate si subscriu. Pentru concediu zau mai bine trimite bagajele prin surse alternative. Daca vrei sa ajungi in sat cu o masina impozanta e alegerea ta si in cazul asta mai bine inchiriezi ceva tare la otopeni. In urmatorii 10 ani nu vei recupera banii nici macar blazonul.

Edited by Buxelm, 17 May 2019 - 22:06.


#42
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Ce imi place ca o bagati in offtopic cu ceva ce nu ar trebuii sa va intereseze,dar nah,sa va tin umorul,daca nu stau in in bucuresti cum faci? Imi place ca lumea asuma imediat ca  avion trebe sa iau spre bucuresti **neaparat**

Ia tu avion de la bucuresti ca sa ajungi la cluj,cat dai pe masina sa o inchiriezi?inca 600-700 euro? Voi sunteti nebuni la cap?Eu pe un dus intors franta Romania(si Romania facut dus intors din timisoara pana-n Iasi si dupa bucuresti si retur in Cluj  am facut peste putin de 5000 km ) .


Imi recuperez mereu banii cu masina in Romania,ca nu ma duc singur,am 3 locuri disponibile si am pe cine sa aduc,mai mereu,si loc am,unde e roata de rezerva,am loc de 2-3 valize d'ale mele + inca 2-3 cu cine vrea sa vina cu mine,tot scot 100 euro de persoana pana-n Romania.

Edited by newbornFL, 17 May 2019 - 22:54.


#43
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Franta si Germania se scriau cu litere mari pe vremea cand am facut eu scoala...acuma....

#44
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Din ciclul cel mai important e sa fii informat,anunturile de pe acel ebay sunt numai facaturi,o puzderie de muritori de foame mioritici si alte citeva specii,stau cu ochiul 24h pe anun turi,cumpara tot si revind,mai mult iau si tot ce e cadou de la nemti si revind tot acolo sau in patrie...Posted Image

#45
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
@newbornFL - se pare ca timpul de concediu nu e relevant pentru time in cazul asta cauta o masina mai incapatoare ceva gen Espace, Touran sau Smax. Merita un efort financiar suplimentar,
E cam departe dar totusi orientativ incearca si autohus.de

#46
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

 newbornFL, on 17 mai 2019 - 22:50, said:

cat dai pe masina sa o inchiriezi?inca 600-700 euro?
???
cea mai ieftină inchiriere auto (4 zile de închiriere):
Attached File  Screenshot_20190518_161413_ieftin.jpeg   19.96K   27 downloads

cea mai scumpă închiriere auto (11 zile de închiriere):
Attached File  Screenshot_20190518_161454_scump.jpeg   22.15K   30 downloads

nici închirierea de la Cluj nu e mai scumpă (7 zile de închiriere):
Attached File  Screenshot_20190518_161941_CJ.jpeg   19.65K   23 downloads

cel mai incovenabil preț de până acum (4 zile de închiriere):
Attached File  Screenshot_20190518_162029_neconvenabil.jpeg   21.09K   18 downloads

m-am săturat de făcut câte 17-18h până la Brașov. prefer avion plus închiriere.

mică traducere: pro Tag = pe zi

Edited by mannes, 18 May 2019 - 16:29.


#47
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu fac Belfast -Timisoara cu masina de cateva ori pe an si pentru nimic in lume nu m-as inghesui la low-cost cu toata fauna plecata la furat in UK nici pentru 3 ore cat ar dura un zbor. Prefer masina oricand,cand zic masina ma refer la masina nu autoturism,in genul prezentat mai sus ca cel mai scump la inchiriere...

#48
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
eh, rar am nimerit exact ce am rezervat. de obicei in avantajul clientului. am primit si SUV Suzuki Vitara in loc de VW Golf sau Focus Kombi in loc de compacta hatchback. cea mai placuta surpriza a fost o Skoda Octavia Kombi nou nouta in loc de nu mai stiu ce. Asa mult imi placuse masina aia. Scaune comode, motor pe benzina utilizabil, consum ok, usor de parcat (comparativ astra kombi spre ex. care e mai aiurea din cauza proportiilor cumva).
asa imi fac si eu o parere despre diverse masini de pe piata in caz ca ajung vreodata sa cumpar un anumit model

#49
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Tu zici "de cateva ori pe an" aici e vorba de o data pe an ceea ce e total diferit. Si daca revenim la ideea initiala nu sunt multe persoane cu acceasi mentalitate si necesitati. Asa comparatia nu-si are rostul.

#50
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017

 mannes, on 18 mai 2019 - 16:16, said:

???
cea mai ieftină inchiriere auto (4 zile de închiriere):
Screenshot_20190518_161413_ieftin.jpeg

cea mai scumpă închiriere auto (11 zile de închiriere):
Screenshot_20190518_161454_scump.jpeg

nici închirierea de la Cluj nu e mai scumpă (7 zile de închiriere):
Screenshot_20190518_161941_CJ.jpeg

cel mai incovenabil preț de până acum (4 zile de închiriere):
Screenshot_20190518_162029_neconvenabil.jpeg

m-am săturat de făcut câte 17-18h până la Brașov. prefer avion plus închiriere.

mică traducere: pro Tag = pe zi


Si ce fac cu 11 zile?Eu vin sa stau o luna si am masina pentru 11 zile?

Si sunt 100% sigur ca n-ai pus in calcul costul imens sa faci dropoff in alta locatie.

#51
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Hai ca va indepartati de subiect. Vrea sa cumpere o masina foarte tare si buna sa-l tine vreo 10 ani sa mearga la servici si o data pe an concediul in Romania de unde poate amortiza ceva din cheltuieli. Nu conteaza ca sta 4 sau 5 zile pe drumuri. Pentru mine astea 4 sau 5 zile sunt mult mai importante dar deh fiecare cu treaba lui. Intrebarea deschisa ramane: ce masina adaptata bugetului si scopului din Germania sa cumpere? Am inteles ca poate sa includa aeroportul din Cluj dar nu-l coafeaza, are alte interese. Spor tuturor!

Edited by Buxelm, 18 May 2019 - 18:53.


#52
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 DMIHNEA, on 18 mai 2019 - 08:44, said:

Din ciclul cel mai important e sa fii informat,anunturile de pe acel ebay sunt numai facaturi,o puzderie de muritori de foame mioritici si alte citeva specii,stau cu ochiul 24h pe anun turi,cumpara tot si revind,mai mult iau si tot ce e cadou de la nemti si revind tot acolo sau in patrie...Posted Image

Asa ai auzit la radio?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate