Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare masina din germania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
1. Buget de achizitie: 5500-6500 euro ,maxim pana la 6900 euro ca iau cu imprumut Posted Image
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual):.
Masina mica,tip VW Golf,dar accept si Berline tip BMW 3 serie SALOON.
Am nevoie ca sa ma duc la lucru cu ea cel mai mult,dar sa si plec in vacanta in Romania(stau in franta)
La masina daca o cumpar oricum ii pun autoradio aftermarket si camere si senzori spate fata,deci ar fi bine sa fie mai compatibila cu acest lucru.
Sa fie 5 usi neaparat,nu suport masinile cu 3.  Versiune touring sunt ok insa incerc sa evit fiind umpic prea mare pentru mine.
Sa nu depaseasca 149 CO2/100KM si sa nu fie inferior la euro 4(cel mai bun caz ar fi euro 5)  ca ma mananca taxele ecologice in franta. 2 litri maxim . Fara 2.2 sau 3.0 litri.  

As vrea sa fie pe la 120 cai in sus,ca dupa sa-i fac stage 1 la motor,cum este de exemplu cel de la bmw 316D este pe la 120 cai putere,insa motorul este la fel ca cel de 180 cai putere,doar ii deblochezi acea putere facand stage 1 .

Acuma ce nu stiu eu,pe la cati km le gasesc masinile,nu as vrea sa depaseasca 180.000 dar ,stiu ca cam tot ce e sub 140.000 e samsareala curata.

Mie ce mi-e frica cel mai mult e sa ma duc acolo si sa dau de un arabete care miroase a samsareala imediata,n-am timp sa pierd,ma duc la toamna si incerc sa caut de acuma,sa ma familiarizez cu ce este pe piata si ce preturi is . Ma duc cu cineva care vorbeste germana ,insa nu prea le am cu mecanicile,o sa cer VIN asta nu e problema,insa nu prea stiu la ce sa ma uit in rest(ca motorizare sau daca este un motor cu patima la injector ,etc)

Ma duc prin Bayern,Baden-Wurtemberg ca se face repede cu autostrada.
Daca are careva niste autohaus-uri bune prin regiunea aia, sa ma duc sa ma uit sau sa aibe site ,sunt primitor.
Binenteles ma uit si la privat

3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina
Am preferinta pentru diesel,in special cele de 2.0 de la BMW 3 serie (e90) si VW 1.9 si 2.0  ca stiu ca sunt reliabile.

4. Cutie Manuala/Automata.
Manuala,ca cele automate mai vechi sunt capricioase.

5. Niste modele preferate.

Seat Ibiza,Seat Leon,BMW 3 series(preferinta mea favorita) , VW Golf VI (nu stiu daca is asa bune golf V,incep sa fie deja vechi)


Multumesc de ajutorul vostru in avans Posted Image

Edited by newbornFL, 15 May 2019 - 18:56.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Seat si BMW. Nu cred ca stii ce vrei.
In banii aia, sa cauti BMW, iti trebuie curaj.
Ia-ti un Seat in mintile lui, benzina.

#3
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Deaia am postat aici , nu stiu market-ul la masinile astea mai vechi.

Ideal ar fi un BMW 3 serie,versiunea mai realista ar fi un SEAT.

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Daca stai in F de ce nu iei de aici? Ce te mai complici cu Germania? Ca nu gasesti mai bune


#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ce si cat anume sunt taxele alea ecologice in Franta?

#6
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Sunt mult mai scumpe aici si  sar toate de 250.000 km,in plus am si rude in Germania,am unde sa stau.
Nu mi-a placut de loc ce am gasit prin Franta,numai masini obosite.

//Taxele ecologice daca este sub euro 4 ,daca are peste 150 co2 si daca sare peste 2.0.

M'ar costa mai mult asigurarea. Nu stiu exact cat e dar stiu ca e ceva significativ.

Edited by newbornFL, 15 May 2019 - 19:13.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
cauta si tu pe mobile.de, dupa codul postal al zonei unde mergi, iti da oferte pe o raza de 50, 100 km, dupa aia dealerii au calificative, unii mai au si poze, etc.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
In bugetul tau ori cumperi vreo vechitura bombastica ori ceva asiatic sau sa zicem un Seat, Opel. Nu te gandesti ca cu cat o masina e mai veche ai sanse sa trebuiasca sa bagi bani in ea? Iti permiti sa platesti service uri prin Franta?
Masinile bune costa si in Germania.

#9
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
De Opel nu prea am incredere,am fost patit cu ele ,mai ales la turbo.

La service tot e scump peste tot,costul e tot ala.



Nu am idee ce masina asiatica ar merge care sa imi si placa si sa fie si an mai bun.

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Si din Germania ce crezi ca iei la banii astia. Ce treaba are asigurarea cu tarade unde cumpeei? Are cu tara unde inscrii masina.

#11
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Pai nu are treaba,eu zic ca nu vreau sa iau o masina din germania si sa ma trezesc cu asigurare de 1400 euro pe an in franta...

#12
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
conteaza la asigurare de unde e cumparata masina?
bmw in bugetul ala in nici un caz
2. motoarele de 2l de pe E90 numai fiabile nu sunt.
golf 2.0 170 de cai la fel, cam problematic
3. mergi pe seat, VW, Ford sau Opel, mai sus in gama cresc sansele de costuri mari.

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Eu nu stiu sa se plateaca asigurarea in F in fctie de norma de poluare. Ca in F stau si ei.
Prin taxe ecologice te referi la Crit'air, ca la inmateiculare conteaza caii fiscali si aia nu au treaba cu normele euro.

#14
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017

 mariovrs, on 15 mai 2019 - 20:33, said:

Omu' cred ca e fumat nitel..  Nici n-are bani..cica la toamna ii are..Acu se duce sa-i testeze pe turcaleti, eventual sa-i opreasca un Bemveu pentru la toamna..Posted Image
Apoi deblocheaza puteri ascunse prin motoare Posted Image..


Hai sa nu vorbim prostii daca nu stim ce este stage 1 unlock .

Prin toamna eu zic mai mult sfarsitul lui august - inceputul lui septembrie,problema la mine e ca nu stiu market-ul si ce e bun si ce nu e.
Daca nu ai nimic mai bun de scris,lasa-te,eu vreau sa stiu pe ce sa merg si ce sa evit.

Nu am zis ca nu am banii,insa acuma este de lucru si nu am timp sa ma duc. Hai sa nu mai asumam ce nu stim doar ca sa fim smecher.

Edited by newbornFL, 15 May 2019 - 21:00.


#15
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
vezi pe mobile si autoscout24 care e media preturilor pentru modelul si motorizarea pe care o cauti. motoare ceva mai bune face Mercedes. problemele tipice pentru un anumit model sunt in general arhicunoscute, cu ar fi lantul distributiei la BMW N47, cutia de viteze de pana in 350Nm M32 la Opel, consumul de ulei la VAG etc. vezi cum poti naviga printre ele si ajungi la o masina potrivita.
la voi mai merge treaba cu dieseluri? aici e moarta piata la asa ceva

#16
newbornFL

newbornFL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2017
Mai merge cativa ani,insa diesel e inca mult mai ieftin decat un benzinar si scoti mult mai multa putere.

Eu iau masina diesel ca n-am bani de ceva mai bun pe benzinar.

#17
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
Cautati si pe https://www.ebay-kleinanzeigen.de/ Aici posteaza cei mai multi particulari.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
In banii tai poate un Focus mai tinerel ar fi o idee.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate