Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

S-a votat, se interzice amplasarea aparatelor radar care nu sunt staționate în locuri vizibile

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View PostJammalan-the-Prophet, on 14 mai 2019 - 14:20, said:

cu principala cauza viteza excesiva
... in motivatiile politiei, care intotdeauna atribuie aceasta cauza cand nu e prea evident alta. Nu viteza e motivul, ci infrastructura (lipsa). Acolo unde e, nu-si au locul limitari fara rost.

Edited by Louisy, 14 May 2019 - 14:23.


#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posttigerheart, on 14 mai 2019 - 14:18, said:

https://www.hotnews....-localitate.htm
http://www.ziare.com...-viteza-1549980

Si parca mai sunt cativa care anul asta au ramas fara permis... Daca mai sunt prinsi cativa, ne vom trezi ca toate radarele vor fi scoase la "pensie".

Mai pune unu
https://www.hotnews....n-bucuresti.htm

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
M-a dat pe spate explicatia unui parlamentar...cica preventie, daca omul vede radarul incetineste. Apoi, dupa ce trece de radar? Spiritul legii il face sa n-o mai ia din nou la goana, ca-si da seama ca e un om responsabil si nu e frumos ce face? S-au poate s-au gandit sa puna radare din km in km.

Edited by george_alexandru, 14 May 2019 - 14:26.


#22
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View Postcostin001, on 14 mai 2019 - 14:08, said:

Ca tot pomenea mai sus cineva de placute de avertizare, acum lasand gluma la o parte, in Italia sunt amplasate destul de des pe autostrazi camere cu radar si sunt avertizari cu 5 km inainte. deasemenea toate, dar toate, apar pe "Waze".
Exact. Si din ce-am observat cit am stat p'acolo prin vacanta sunt puse si in zone cu risc de accidente. In principiu rolul lor e de a preveni nu de a te lasa fara bani/permis d'ampulea.

#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Respectarea vitezei legale nu ar trebui sa fie facultativa, insa adevarul e ca daca respecti 100% restrictiile de viteza mai bine stai acasa. Din Giurgiu am 65 km pana la Bucuresti, insa din acestia cred ca doar vreo 15 sunt in afara localitatii, in fiecare an localitatile au "crescut" in lungime. Mai nou apar sensuri giratorii unul dupa altul. Pentru plecarea la mare de 1 mai anul acesta ruta cea mai fireasca si mai rapida ar fi trebuit sa fie Giurgiu - Bucuresti soseaua de centura - A2 - Constanta - Mamaia (285 km), in locul ei am preferat Giurgiu - Ruse - Tutrakan - Silistra - Ostrov - Murfatlar - Constanta - Mamaia (265 km), adica iesirea din tara la Giurgiu si reintrarea la Ostrov. Probabil ca pe ruta prin tara as fi ajuns cu vreo ora mai devreme, insa am mers fara stres, fara trafic, fara sa trec prin multe localitati, asfalt bun, peisaj placut.

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View PostLouisy, on 14 mai 2019 - 14:23, said:

... in motivatiile politiei, care intotdeauna atribuie aceasta cauza cand nu e prea evident alta. Nu viteza e motivul, ci infrastructura (lipsa). Acolo unde e, nu-si au locul limitari fara rost.

Ai dreptate, o masina la 150 la ora este la fel de manevrabila ca una la 70 la ora si franeaza pana la oprire in aceeasi distanta. Ca sa nu mai zic in curbe unde se comporta identic.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 14 mai 2019 - 14:10, said:

Da, ce chestie.
Aia in vest care au un sfert din rata noastra a mortalitatii pe sosele pun d-astea:


[ https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/04/20/16/3F6BCC6800000578-0-image-a-186_1492702535166.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Noi..."incurajam" viteza secolului 21....
Dar au şosele pe care poţi merge repede fără să fii nevoit să mergi tare - dacă înţelegi ce vreau să spun.
La noi e taman invers: chiar dacă mergi tare, nu ajungi repede.
Şi eu încurajez viteza, chiar mai mare decât a secolului 21. Numai viteza a făcut posibilă apariţia avioanelor, a trenurilor TGV etc.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
daca trebuie sa fie la vedere ok. dar sa fie amplasate corect inainte de curbe;e periculoase ...ca asa ma fac si eu politai de rutiera , ma pun dupa tufis pe o strada larga si dreapta si tot prind cativa care merg cu viteza si pac , i-am facut de spaga

#27
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu abia astept sa vad politistii aia care ii vor amenda pe cei care circula cu o viteza nejustificat de mica pe anumite segmente de drum; fara a avea defectiuni.
Pentru ca aia creeaza uneori maaariii coloane in spatele lor.

#28
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Mai toate masinile din ziua de azi ( chiar si cele de "ieri" , care circula inca pe soselele romanesti ) au minim 100 cp si o viteza maxima constructiva de minim 160-170 km/h. Asta inseamna ca ar trebui sa fii liber sa circuli cu 160-170 km/h pe unde te taie pe tine capul ? Comparatia cu masina de spalat e cel putin nefericita . Problema nu e sa circuli cu viteza maxima constructiva..problema e unde faci asta. Eu nu m-as simti in siguranta sa stiu ca unul ca tine merge cu 100 km/h in oras sau cu 120-130 de km/h pe dn, prin sate si comune..doar pentru ca ii permite masina. Genul asta de oameni, cumulat cu infrastructura rutiera invechita si insuficient dezvoltata  duce la tragedii pe sosele. Limitele de viteza ( intr-adevar, vechi si oarecum depasite in ziua de azi) pentru asta au fost puse : sa poti merge in siguranta ( pentru ceilalti) si sa poti evita un obstacol sau sa poti frana in siguranta atunci cand iti apare ceva neprevazut in fata masinii ( un copil de exemplu....sau o caruta, ca suntem in Romania ). Mai tine si de educatia ( sau lipsa ei, in cazul nostru) rutiera a conducatorului auto. Cati retarzi cu statii ai intalnit mergand ca nebunii, taind benzi, facand slalom prin traficul de pe dn-uri, doar pentru ca stiau ca nu e nici un radar in fata lor ?
Nu sunt de acord cu mentalitatea politistilor de a sta pititi in tufisuri si de a "lua cu radarul" in loc sa faca preventie, insa as fi de acord cu marirea limitelor de viteza in anumite zone unde infrastructura permite si as fi absolut de acord cu umplerea drumurilor cu statii mobile RAR care sa verifice si sa elimine toate conservele fumegatoare, legate cu sarma, cu frane pe o roata, cu becuri xenon puse pe faruri cu oglinda, cu becuri de frana/pozitie/faza scurta arse, cu soferi de 80 de ani care uita de unde au plecat, unde se duc si cum sa conduca pana acolo.....etc.

#29
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
orice om normal la cap merge cu un Waze pronit....nu ?
de aici apare prventia, stii ce se petrece in fata ta din timp.

exemplu: se merge pe autostrada...cum se se merge la noi, bara la bara cu geamuri fumurii de nu vezi nimic la 150 Kmh
cu un waze pronit ai mari sanse sa afli de un "standstill" care pe autostrada se transforma intr-un carambol de zile mari !

#30
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostPSC, on 14 mai 2019 - 14:26, said:

Dar au şosele pe care poţi merge repede fără să fii nevoit să mergi tare - dacă înţelegi ce vreau să spun.
La noi e taman invers: chiar dacă mergi tare, nu ajungi repede.
Şi eu încurajez viteza, chiar mai mare decât a secolului 21. Numai viteza a făcut posibilă apariţia avioanelor, a trenurilor TGV etc.

Si pentru ca ai sosele praf, pline de carute, fara marcaje si care strabat sate de unde una doua iti sare puradelul porcu sau scroafa in fata hai sa ii dam si mai tare....
N-am inteles niciodata logica asta.

A, si sa nu crezi ca sunt ipocrit si fac pe ala care nu a mers cu viteza , cand eram in facultate si in primii ani de munca le colectionam radarele astea ceva de speriat. Da dupa cateva experiente mai nasoale mi-am dat seama...nu merita.
Si uite ca nu mai am radar luat in ultimii 10 ani cred...

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
oricum tine si de asezarea in sine a localitatilor.....multe au curbe ....ceea ce te face sa reduci viteza ...in mod normal ar trebui sa avem sosele de centura si ocolitoare , ca sa nu o mai luam prin localitati....

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge_alexandru, on 14 mai 2019 - 14:25, said:

Ai dreptate, o masina la 150 la ora este la fel de manevrabila ca una la 70 la ora si franeaza pana la oprire in aceeasi distanta. Ca sa nu mai zic in curbe unde se comporta identic.
Depinde unde foloseşti 150-ul. A mea este manevrabilă la 180 km/h pe autostrăzile greceşti (am testat-o - copii, să nu faceţi asta), dar dacă boss-ul vine cu 150 pe serpentine... viteză excesivă, deh... nu, prostie nu! Nici vorbă!
În plus, pe autostradă frânezi numai dacă vrei să ieşi de pe ea, sau, în cazuri excepţionale, dacă e vreun carambol.
În schimb, pe judeţenele noastre frânezi chiar dacă mergi regulamentar. Înţelegi ce zic? Adică nu poţi merge cu 90-100 decât foarte rar, în condiţii de siguranţă. Frânezi şi ajungi pe la 70, fiindcă ai un camion şi linie continuă, sau un tractor, sau o căruţă, sau un biciclist care se crede pe uliţa satului etc.
Pe naţionalele noastre fie mergi în dopuri de trafic, bară la bară, fie te ţii după un TIR că deh, n-avem autostrăzi şi trebuie să circule şi ele, fie ţi se dau flash-uri că poliţia veghează să-şi facă planul.

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 14 mai 2019 - 14:37, said:



Si pentru ca ai sosele praf, pline de carute, fara marcaje si care strabat sate de unde una doua iti sare puradelul porcu sau scroafa in fata hai sa ii dam si mai tare....
N-am inteles niciodata logica asta.

A, si sa nu crezi ca sunt ipocrit si fac pe ala care nu a mers cu viteza , cand eram in facultate si in primii ani de munca le colectionam radarele astea ceva de speriat. Da dupa cateva experiente mai nasoale mi-am dat seama...nu merita.
Si uite ca nu mai am radar luat in ultimii 10 ani cred...
daca nu e puradelu' atunci e porcul , daca nu e porcul atunci e curba , daca nu e curba atunci e infrastructura ...mereu se gaseste cate ceva daca se vrea.....

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 14 mai 2019 - 14:24, said:

M-a dat pe spate explicatia unui parlamentar...cica preventie, daca omul vede radarul incetineste. Apoi, dupa ce trece de radar? Spiritul legii il face sa n-o mai ia din nou la goana, ca-si da seama ca e un om responsabil si nu e frumos ce face? S-au poate s-au gandit sa puna radare din km in km.
Preventia de a nu lua amenda. Ca in rest ... blana!

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostLouisy, on 14 mai 2019 - 14:21, said:

In astfel de motivari intotdeauna ceilalti sunt idiotii, niciodata cel de la volan. Care sa recunoasca ca e idiot si sa mearga pe atat de incet cat sa nu fie... idiot.

E plin de itioti care nu stiu sa foloseasca drujbele si iau degete nevinovate cu ei. Si totusi nu se da o lege pentru limitarea turatiei drujbei, e responsabilitatea idiotului, nu ii pedepsim pe toti.
Idioții cu drujbele își taie degetele proprii. Nu ale altora.

#36
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Adevarul e ca sunt extrem de multi inconstienti pe drumurile patriei....

Mie mi se par mult prea putine radare pe strazi.
Mi se par mult prea mari amenzile in schimb.

Eu mi-as dorii sa vad de 10 ori mai multe radare pe strazi dar amenzile amenzile injumatatite. Ai depasit viteza sa iti ia permisul de conducere, sa iti dea dovada si sa ai timp la dispozitie 15 zile sa iti platesti amenda. Daca nu platesti adio permis.

Singurele amenzi de circulatie pe care l-am luat au fost 2 radare(unu in 2016 si unul in 2017).
In 2016 am dat cu 96 pe limita de 50, iar in 2017 cu 64 pe limita de 50.

Edited by mirel3003, 14 May 2019 - 14:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate