Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Nikon raporteaza o scadere de 18% a cifrei de afaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,980
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon rapoarteaza o scadere a cifrei de afaceri cu 18% in ultimul an:

https://www.dpreview...-year-over-year

Nikon asteapta in continuare o scadere semnificativa a cifrei de afaceri.

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Normal, daca folosim telefoanele pe post de aparat foto.

#3
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 28.04.2003
avand in vedere ca marii producatori de camere foto nu au mai venit cu nimic nou in ultimul deceniu, numai briz brizuri si cam atat, iar astia pe telefonie mobila au tot inovat. Cred si eu ca le-a scazut si o sa mai scada

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Fabricantii de aparate foto nici nu prea mai au ce sa imbunatateasca. Unele tehnologii in domeniul foto si-au atins limita si cam atat.
Producatorii de aparate foto vin cu inovatii de genul 2-3 camere, camera cu zoom optic...adica mai pot aduce ceva nou dar in curand si acolo o sa se cam opreasca lucrurile pentru ca va ajunge la saturatie.

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,980
  • Înscris: 20.01.2005
Nu mai conteaza cu ce inovatii vin producatorii de camere foto.

Ideea e ca telefoanele au atins nivelul de performanta cerut de utilizatorii obisnuiti. Nu mai este nevoie de camere avansate pentru ei.
Acum 10 ani compactele si telefoanele nu faceau fata in anumite situatii (ex. lumina putina). Si acesti utilizatori erau tentati sa cumpere DSLR-uri. Acum nu mai este cazul.

Nu mai vorbim de faptul ca telefoanele scot pozele gata editate - cu umbrele sus, culori si contrast excelente.

Deci piata foto umflata artificial se dezumfla. Utilizatorii ocazionali de camere avansate (DSLR/ML), descopera ca nu prea le mai folosesc. Au telefoane care le ofera tot ce au nevoie.

Edited by katran, 10 May 2019 - 08:45.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
sa ne aducem aminte in urma cu 10-15 ani cum toti umblau cu aparate foto dupa ei cand ieseau pe undeva. Aparatele foto digitale aproape ca au si disparut. Este logic, technologia avanseaza, pe post de aparat foto digital a aparut telefonul smart, vanzarile au scazut (sa nu uitam Kodak, Mp3-Player, Nokia etc.). Acum aparatele foto au devenit un segment specific, majoritatea care arunca banii pe asa ceva sunt clientii de tip "fan" sau cei care au un business in domeniu.

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Camerele de pe telefoane au ajuns suficient de performante pentru poze uzuale, iar pasionații oricum erau în zona dslr care nu face volume mari.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,449
  • Înscris: 28.10.2018
Nikon daca erau destepti se combinau cu ceva firma de Smarphones (Toshiba, Alcatel, PlusOne, etc, etc), adica cineva care nu lucreaza deja cu Zeiss sau Leica, si le faceau optica (si de ce nu si electronica -> senzori) pentru camere.

E o paine uriasa de mancat din piata de telefoane smart. Pentru toata lumea.

Edited by abac, 10 May 2019 - 08:48.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017
Dslr-ul meu Nikon d7000 nu știu dacă a făcut 100 cadre in ultimii 2 ani. Dimensiunea și avansul telefoanelor mobile l-au trecut pe bara. Sper sa nu aibă și ăștia soarta Nokia și sa înțeleagă faptul ca softul e cheia acum.

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Daca ai luat dslr si nu il mai folosesti inseamna ca l-ai luat degeaba inca din prima. In general vanzarile cresc dupa care scad, desigur -18% poate parea mult dar si cresterile din anii de glorie erau mari.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 tehnics, on 10 mai 2019 - 08:33, said:

Fabricantii de aparate foto nici nu prea mai au ce sa imbunatateasca.
Ar putea incerca sa mai miniaturizeze. Sau chiar sa mai imbunatateasca tehnologia existenta. Eu cred ca mai mult puturosenia ii baga la fund. Au vandut bine in ultimii ani si s-au culcat pe o ureche.

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,980
  • Înscris: 20.01.2005

 george_alexandru, on 10 mai 2019 - 08:48, said:

Sper sa nu aibă și ăștia soarta Nokia și sa înțeleagă faptul ca softul e cheia acum.


Nu mai exista niciun motiv pentru un utilizator obisnuit ca sa care dupa el ditai geanta cu camera + obiective.

De asta spun, ca nu prea mai conteaza ce fac producatorii de camere foto. Au pierdut trenul asta, n-au nicio sansa sa-l mai prinda.

Edited by katran, 10 May 2019 - 09:03.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,449
  • Înscris: 28.10.2018
Cine dracu si-a luat dsrl "nedegeaba"?

Adica sub 1% din posesrii de dslr au scos vreodata bani din ele. Si sub 5% au tras vreodata raw ca sa faca editare in computer.

Despre ce vorbim? Bineinteles ca marea masa de oameni si-a luat dslr pentru ca trendul, pentru ca marketing. Multi au vrut pur si simplu sa experimenteze.

Da, ramane in continuare piaza de photografi sportivi, de eveniment, paparazzi, dar cu toti astia, mai e loc sa scada piata lejer cu inca 60-70%.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017
Pe dracu, câțiva ani l-am folosit intensiv. Înaintea lui mai avusesem altul... Dar în timp am rărit-o cu ieșirile dar dimensiunea a cântărit decisiv.

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

 george_alexandru, on 10 mai 2019 - 08:48, said:

Dslr-ul meu Nikon d7000 nu știu dacă a făcut 100 cadre in ultimii 2 ani. Dimensiunea și avansul telefoanelor mobile l-au trecut pe bara. Sper sa nu aibă și ăștia soarta Nokia și sa înțeleagă faptul ca softul e cheia acum.

Exact , si eu am nikon D7200 (cu mai multe accesorii) de care incerc sa scap. Nu imi castig traiul din fotografie si il foloseam doar in concedii. Recent mi-am luat un Huawei P30 Pro tocmai pentru faptul ca nu mai trebuie sa car aparatul greu care imi rupea gatul. Din start, e clar ca nu se compara insa imi ajunge si telefonul isi face treaba cu brio. Sa nu mai vorbim de Night mode... daca ai o mana fixa, poti face poze decente si nu mai esti obligat sa iei trepiedul cu tine.

Am pus mai jos 2 poze facute recent insa prostia care am facut-o e ca nu le-am facut in format RAW la 40mp, mi-am dat seama dupaia si am pierdut ceva la calitate, dar sunt facute de la 10mp. Cum am zis, era prima data cand foloseam telefonul pentru poze, si inca nu eram obisnuit cu el, dar se pot scoate poze mult mai bune si pentru mine e suficient si marele avantaj e marimea/greutatea.
Din nou, daca nu iti castigi traiul din fotografie si iti iei un DSLR doar sa il ti pe automat, nu merita

Attached Files


Edited by Andreysc7, 10 May 2019 - 09:12.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Nedegeaba nu inseamna neaparat sa faci bani, de ex amatorii care vor senzori mai sau cei care vor flexibilitatea schimbarii obiectivelor sau a controalelor dedicate si rapide, adica se gasesc featurruri specifice dslr-urilor si deci motive de a decide in favoarea lor, inclusiv ca da profi sa ai la gat un aparat mare si negru.

#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 28.04.2003
Se mai poate imbunatati tehnica la aparatele foto.
Adica baterii mai bune,
obiective mai luminoase si mai ieftine,
stabilizare in body,
protectie la praf gen petala care se inchide,
de cand am avut canon a95 tot visez si eu la un dslr cu ecran dinala rabatabil pe cat mai multe unghiuri dar sa nu fie doar pe gama entry level.
Un soft mai bun sa stie sa faca si stacking ca la telefoane si ceva HDR fara sa mai ma joc eu in photoshop.
Preturi mai mici, astia au aparate foto de cateva generatii vechi inca la vanzare la preturi destul de mari. Tot vanam un d7200 si inca nu a scazut suficient pretul.
Sunt tehnologii disponibile la o firma sau alta dar nu s-a gandit nimeni sa le combine si sa iasa ceva super. Sa zici ca vine cu ceva sa te atraga.
Au tot crescut rezolutia si cam atat. O rezolutie ridicata nu inseamna neeaparat ceva ok. Daca iei un aparat mai vechi cu 12 megapixeli si faci o poza lowlight si unul mai nou de 36 mp si dai resize la 12 constati ca tot pe acolo e calitatea, practic nu au venit cu nimic nou.
Preturile cresc dar ceva sa te dea pe spate sa zici, da ba, uite asta vreau sa il iau, nema. Sa nu mai zic ca nici la accesorii nu prea s-a facut nimic. Au crescut preturile la blitzuri, astia de la canon I-a mancat in fund sa nu mai permita si altor companii sa fabrice blitzuri compatibile... si te mai intrebi de ce le scad vanzarile.
Am pe telefonul meu din 2016 procesor si soft (google camera) care ajuta sa faca fotografii destul de bune cu blur si tot ce vrei. Practic astia cu dsrl-urile sunt in epoca de piatra cu inovatia.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017
Eu ma gândesc ca ar trebuie sa se concentreze cu dslr-urile pe zona profesionala si sa investească masiv in software pentru mirrorless. Ma gândesc ce ar putea scoate un mirrorless de top cu soft de la Samsung sau Huawei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate