Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Umpic

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View Postjimi91, on 08 mai 2019 - 12:41, said:

Mi-a ramas un tip in cap, de la iumor...spunea clansoane, el vroia sa spuna claxoane...Cam asa si aici cu umpic Posted Image. Poate exagerez, dar nu cred..

Voia.

#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postgerbil, on 08 mai 2019 - 13:37, said:

Voia.

Eu am vrut sa folosesc verbul "a vrea", dar inteleg confuzia...pentru ca stiu ca e gresit cum am spus, dar nu-mi place cum suna, d-aia aleg sa spun vroia...
La imperfect: "el vrea sa spuna despre claxoane "- dar tot nu exprima ce am vrut eu sa spun ...sa nu mai spun ca la persoana I suna foarte ciudat, "vream"...da e corect, dar sa recunoastem acum, nu suna prea bine Posted Image. Nici nu o sa intalnesti in viata reala o astfel de exprimare Posted Image...

Cat priveste conjugarea verbulului "a voi" , ma exprim corect ...am un post chiar aici pe topic...

View Postjimi91, on 08 mai 2019 - 12:59, said:

Asta cred ca e de la americani...cand nu stiu sa descrie ceva, folosesc alte tertipuri pentru a descrie acel ceva. Voiam sa dau un exemplu, dar nu-mi vine nimic in minte )


Edited by jimi91, 08 May 2019 - 14:17.


#39
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
Se pot seta reguli pe forum, astfel incat sa apara automat o paranteza in care sa fie precizata forma corecta si faptul ca utilizatorul respectiv a scris gresit.

PS: Similar ca in cazul cand cineva scrie aici pe forum cuvantul "p o s t a c", apare automat "p o s t a c (ca mine)".

Edited by cristian-p, 08 May 2019 - 14:13.


#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi sunt unii la care orice ar posta ar fi numai paranteze.

#41
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
ă-mi plake

#42
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjimi91, on 08 mai 2019 - 12:34, said:

Mai fac si eu greseli , nu e vorba de asta...dar aici, e ceva mai...grav...

pai sa faca cineva ceva, sa dam Like si Share pe facebook sa se rezolve probrema

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postjimi91, on 08 mai 2019 - 12:59, said:

Asta cred ca e de la americani...cand nu stiu sa descrie ceva, folosesc alte tertipuri pentru a descrie acel ceva. Voiam sa dau un exemplu, dar nu-mi vine nimic in minte Posted Image)

Can you describe this ......(insert here w/e you want)

Yes, it;s like ..... (insert here the comparison)
Da, dar muschetarii nostri termina propozitia cu ''gen''! eu cred ca este vina invatamintului la ''FF''!

View PostGingisHan2015, on 08 mai 2019 - 13:08, said:

Eu unul sunt sincer si recunosc ca nici nu mi-s prea destept .Ca orice tehnician nu m-am omorat cu partea umanista neaparat in scoala .Am fost bineuronal, adica atat cred ca aveam, doi neuroni, mai putin fata de altii, oricum .
Insa acum sunt mononeuronal, in urma vizionarii unui sondaj stradal in care o domnisoara super eleganta si destul de nediscret machiata, a raspuns reporterului ca Rusia este capitala Angliei !
Era tanara, vadit iesita din scoala mult mai recent decat mine, care terminam liceul in 86 .
Mi-ajunge un neuron sa inteleg o schita tehnica,o plansa, dar zic totusi ca fata de ce iese acum din scoli si licee, parca asa enormitate n-ar rosti nici unul dintre cei care am terminat scoala acum multe decenii !
La un sondaj cu intrebari concepute de un dobitoc, oferi raspunsuri pe masura! Si eu raspundeam la fel de aiurea, pe masura intrebarii!

View PostCeltic, on 08 mai 2019 - 13:25, said:

E din aceeasi clasa cu aia care nu pot scrie ''a fost'', ei scriu asa cum vorbesc la ei in sat: ''o fost''. Sa folosesti regionalisme in vorbire nu-i o problema dar sa nu poti scrie corect romaneste e chiar deranjant.
am avut coleg de servici, oltean de multe generatii, care la fel vorbea, cu ''o fost'' sau ''o facut'' si cu o imitatie de accent din aceeasi zona etnofolclorica! asta la mai mult de un deceniu de la terminarea terminase facultatii in Timisoara, dorind sa se diferentieze de cei care urmasera scoli in restul tarii!

Edited by tytysor, 08 May 2019 - 15:59.


#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postjimi91, on 08 mai 2019 - 13:12, said:


Asta cu neuronul e hilara... cred ca sunt glume de pe vremea parintilor/bunicilor....se zbate neuronul, ce face neuronul ala singur, nu se plictiseste ? Posted Image)
E hilara pentru ca un neuron nu face nimic, trebuie minim doi pentru o sinapsa.

Mai sint unii din zona Caransebes care vorbesc cu "steie", "ieie", etc. in loc de "stea", "ia".

#45
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
vezi aici despre umpic

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGingisHan2015, on 08 mai 2019 - 13:17, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/46ovEciijJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu mai aud eu bine sau
"Congruentii vor sustine proba de cultura generala?"

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa pare .O apa si un pamant cu totii, oricum .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate