Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Umpic

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Am decat 2000 de euro ca si economii si nu cred ca-mi ajunge sa cumpar o masina functionabila.

"Umpic" nu prea il aud/citesc asa des, dar "decat", "ca si" si "functionabil/a" se aud/citesc zilnic ,

#20
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
face sens

Posted Image

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 jimi91, on 08 mai 2019 - 12:26, said:

Ramane intrebarea, de ce   foloseste lumea "umpic" , e vreun meme ceva, o gluma?
pentru ca liberalisme
Spoiler


#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu unul sunt sincer si recunosc ca nici nu mi-s prea destept .Ca orice tehnician nu m-am omorat cu partea umanista neaparat in scoala .Am fost bineuronal, adica atat cred ca aveam, doi neuroni, mai putin fata de altii, oricum .
Insa acum sunt mononeuronal, in urma vizionarii unui sondaj stradal in care o domnisoara super eleganta si destul de nediscret machiata, a raspuns reporterului ca Rusia este capitala Angliei !
Era tanara, vadit iesita din scoala mult mai recent decat mine, care terminam liceul in 86 .
Mi-ajunge un neuron sa inteleg o schita tehnica,o plansa, dar zic totusi ca fata de ce iese acum din scoli si licee, parca asa enormitate n-ar rosti nici unul dintre cei care am terminat scoala acum multe decenii !

Edited by GingisHan2015, 08 May 2019 - 13:17.


#23
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Când eram mic spuneam ,,lomocotivă".


#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 dicdobre, on 08 mai 2019 - 13:03, said:

Am decat 2000 de euro ca si economii si nu cred ca-mi ajunge sa cumpar o masina functionabila.

"Umpic" nu prea il aud/citesc asa des, dar "decat", "ca si" si "functionabil/a" se aud/citesc zilnic ,


Umpic e la un alt nivel...d-aia am fost surprins cand l-am vazut folosit atat de des...

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 08 mai 2019 - 12:57, said:

Cel mai enervant nu e ca unii scriu gresit (omul e supus greselii), dar ca, daca le atragi atentia, le sare mustarul, "aici nu sintem la ora de limba romana". De parca doar la ora de romana trebuie sa scriem si sa vorbim corect.
Cica e o scuza ca scrie " dupa " telefon  ...

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 GingisHan2015, on 08 mai 2019 - 13:08, said:

Eu unul sunt sincer si recunosc ca nici nu mi-s prea destept .Ca orice tehnician nu m-am omorat cu partea umanista neaparat in scoala .Am fost bineuronal, adica atat cred ca aveam, doi neuroni, mai putin fata de altii, oricum .
Insa acum sunt mononeuronal, in urma vizionarii unui sondaj stradal in care o domnisoara super eleganta si destul de nediscret machiata, a raspuns reporterului ca Rusia este capitala Frantei !
Era tanara, vadit iesita din scoala mult mai recent decat mine, care terminam liceul in 86 .
Mi-ajunge un neuron sa inteleg o schita tehnica,o plansa, dar zic totusi ca fata de ce iese acum din scoli si licee, parca asa enormitate n-ar rosti nici unul dintre cei care am terminat scoala acum multe decenii !

Asta cu neuronul e hilara... cred ca sunt glume de pe vremea parintilor/bunicilor....se zbate neuronul, ce face neuronul ala singur, nu se plictiseste ? :))

#27
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Gasim aici la noi pe o alta arie destule exprimari din astea ,Lol, gen, umpic .Eu stiu si cine  foloseste genul asta  acesta de exprimare  .Dar cum s-ar putea interpreta ca un atac la persoana, desi clar ca nu este, ma abtin sa spun mai mult !

 jimi91, on 08 mai 2019 - 13:12, said:


Asta cu neuronul e hilara... cred ca sunt glume de pe vremea parintilor/bunicilor....se zbate neuronul, ce face neuronul ala singur, nu se plictiseste ? Posted Image)
A avut si un frate, dar daca s-a dus prematur, ce sa fac ? Da si Rusia capitala Angliei,  nu-i de colo !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/46ovEciijJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 GingisHan2015, on 08 mai 2019 - 13:17, said:

.Eu stiu si cine  foloseste genul asta  acesta de exprimare  .Dar cum s-ar putea interpreta ca un atac la persoana, desi clar ca nu este, ma abtin sa spun mai mult !
N-are rost ca stiu si ei " ce " sunt Posted Image

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ar dispărea internetu de pe planetă și ar lua foc toată cărțile și tot n-ar fi topicele tale interesante.

E doar părerea mea. Poate alții te cred vreun Liiceanu. Dar eu cred că n-ai ce face și faci topice.

#30
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 jimi91, on 08 mai 2019 - 13:12, said:



Asta cu neuronul e hilara... cred ca sunt glume de pe vremea parintilor/bunicilor....se zbate neuronul, ce face neuronul ala singur, nu se plictiseste ? :))

Există și explicația științifică:

Un neuron se plimba prin capul unui barbat. Era singur, totul era pustiu, intuneric. La un moment dat, trece in viteza si voios un alt neuron cu 2 beri in mana. Il observa, se opreste si ii spune:
- Ce cauti aici, boule ??!?? Hai jos, ca toata lumea-i acolo!!!


Iar apropo de Rusia capitală a Angliei, cică o blondă o întreabă pe alta:
- Tu, fată, cum se scrie corect, Iran sau Irak?

Edited by Sabinatu, 08 May 2019 - 13:31.


#31
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 florinbad, on 08 mai 2019 - 12:34, said:

Cel mai faimos este si ramane "se" merita.
Nicio sansa sa-l bata pe "are decat.....".

#32
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 24.12.2004
E din aceeasi clasa cu aia care nu pot scrie ''a fost'', ei scriu asa cum vorbesc la ei in sat: ''o fost''. Sa folosesti regionalisme in vorbire nu-i o problema dar sa nu poti scrie corect romaneste e chiar deranjant.

#33
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am rectificat .Concurenta numarul 4 a spus ca Rusia e capitala Angliei .Parca e mai pregatita acum !

#34
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,349
  • Înscris: 21.04.2014

 ioana1973, on 08 mai 2019 - 13:24, said:


Nicio sansa sa-l bata pe "are decat.....".

"Ma risc" le da clasa ! :first:

#35
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
mi-a placut foarte tare acest topic, multumesc tare mult, se combate tare bine ..
doar sa fiti tare cuminti so o sa fie tare bine ;)

Edited by r_murphy, 08 May 2019 - 13:47.


#36
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Hai, murphy. Am intepat doar umpic .Cat sa tinem treaza vigilenta .Stii tu cum era vigilenta cand se dublau sentinelele ca sa nu vina americanii sa ne fure T 34-le de la parc ! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate