Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pretentii feministe ....justificate ?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
221 replies to this topic

#19
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTsunnnami, on 07 mai 2019 - 18:34, said:

Faptul ca a scris-o

Tot el a scris si asta ''Insa feminismul modern a reusit sa convinga femeile ca daca nu reusesc sa le aiba pe ambele, sigur sigur e vina iresponsabililor de barbati care nu vor sa isi asume mai multe responsabilitati!''

Feminismul e de vina ca femeile asteapta sa fie ajutate sa-si creasca puradeii impreuna cu tatal copiilor nu respectul fata de partenerul tau , dorinta a avea o familie implinita si a participa la cresterea copiilor tai.

Poate am inteles gresit si feminista din mine vrea sa taie capete dupa care sa puna intrebari dar feminismul nu are nici o legatura cu a fi mama si a avea o cariera ci societatea nebuna in care traim si standardele de viata pe care le avem.
Cate cupluri cu copii si sotii care au joburi pot spune ca isi pot permite acelasi stil de viata daca sotia ar renunta la job ca sa demonstreze ca nu e feminista ? :lol:


View PostTsunnnami, on 07 mai 2019 - 18:35, said:


Eu urmeaza sa postez (maine e miercuri)

Nu sunt casatorit si sotia lucreaza

Si nici copii nu ai asa ca sotia se poate ocupa de cariera cat doreste :)

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 07 mai 2019 - 19:08, said:

sotia se poate ocupa de cariera cat doreste Posted Image

Ce frica mi-a fost...

#21
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpinguinul666, on 07 mai 2019 - 19:06, said:

Are vreo relevanta ?!

Ideea de baza e simpla - orice lucru important, major, cere un angajament major in timp si energie, ceea ce neaga posibilitatea angajarii in alt proiect de anvergura...doar daca nu cumva tii sa o dai in bara cu ambele proiecte!

Are o foarte mare relevanta cum sa nu aibe relevanta ?
Ti-ai permite sau nu sa isi dea sotia demisia ca sa poata ramane acasa sa se ocupe de copii ?
Si daca nu iti permiti si continua sa lucreze iti doresti sa ramana pe aceasi pozitie profesionala ori sa avanseze ?

Edited by Noua_pe_site, 07 May 2019 - 19:11.


#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMarianG, on 07 mai 2019 - 18:51, said:

nu mai fac!
Au facut roboti s-o faca si pe asta in locul lor.

#23
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Cam asa spun si arabii despre sotiile lor: ”le oferim totul, sunt protejate, nu trebuie sa faca nimic, doar sa pazeasca casa si sa creasca copii. Dar ele proastele, au inceput sa aiba pretentii sa umble in pantaloni pe strada, sa intre intr-un local singure, etc ...cata nerecunostinta din partea lor fata de ce viata minunata le oferim noi”

Eu zic sa lasam femeiile sa isi decida viata nu sa venim noi cu teorii cum ar trebui ele sa traisca si sa procreeze.

#24
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
O sinteza se poate ? Unii nu citesc atat intr-o luna. Posted Image

Referitor la "feminismul" modern mie mi se pare ca, din contra, nu se mai pune accentul pe copii/familie.

Din ce vad pe la cretinii SJW din Occident mesajul feminist pare sa fie "nu vreau copii, nu vreau familie, sunt libera si independenta". Ca vor ajunge depresive pe la 30-40 de ani, asta e alta discutie, sa zicem.

Aaa si mai e faza cu job-urile. Vor sa fie si mai multe femei angajate in pozitii de conducere dar nu sunt interesate de job-urile grele sau considerate mai de "cacao". (dirty jobs cum ar veni) Cu alte cuvinte e o egalitate dar doar acolo unde iti convine. La pozitii de manager, inainte, la sudat tevi, inapoi.

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postpinguinul666, on 07 mai 2019 - 18:01, said:

Nu pot decat sa ma amuz (la modul tragi comic), cum au unii impresia ca pot altera milioane de ani evolutie, cu doar cativa ani de propaganda neo-comunista/neo-marxista feminista!

Iti recomand cu caldura sa citesti punctu 1 de pe Georgia Guidestones.

Edited by criztu, 07 May 2019 - 21:21.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsilesax, on 07 mai 2019 - 18:56, said:

da ce fac?!!

Ce pot și ei :D

#27
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Nu am citit tot ce ai scris, dar am ciugulit de prin comentarii. Daca femeile vor sa lucreze sa lucreze, un barbat indiferent ce vrea o femeie o sa isi aleaga o partenera cum crede si vrea el, daca el vrea una care sa stea cu copiii acasa, o sa caute una din aia si alea care muncesc o sa mearga la barbati. Cine spune ca femeile sa nu se axeze doar pe cariera, dar si barbatii o sa actioneze in consecinta, sa nu se planga dupa la psiholog ca nu gasesc barbat care sa stea cu copiii acasa...

#28
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View PostNoua_pe_site, on 07 mai 2019 - 19:08, said:

Feminismul e de vina ca femeile asteapta sa fie ajutate sa-si creasca puradeii impreuna cu tatal copiilor .....

Nu e musai sa fie tatal, ci doar un prostanac care sa creada ca e tata, sau si mai bine doar un prostanac care doar sa cotizeze la "proiect" cu bani.... copii vor creste cu tata sau nu.... au ele grija....

#29
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@vidiandrei: cu cat o femeie ajunge mai "sus", cu atat are sanse mai mari sa fie nemultumita, pentru ca sunt tot mai putini barbati la nivelul ei sau mai sus.

Cea mai buna "investitie" pentru o femeie, nu este facultatea, nici un job de casiera sau ospatarita cu bacsisuri mari, ci atragerea unui barbat harnic si inteligent, cat inca este tanara: 18-25 de ani.

#30
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostSekene, on 08 mai 2019 - 01:34, said:

Nu am citit tot ce ai scris, dar am ciugulit de prin comentarii. Daca femeile vor sa lucreze sa lucreze, un barbat indiferent ce vrea o femeie o sa isi aleaga o partenera cum crede si vrea el, daca el vrea una care sa stea cu copiii acasa, o sa caute una din aia si alea care muncesc o sa mearga la barbati. Cine spune ca femeile sa nu se axeze doar pe cariera, dar si barbatii o sa actioneze in consecinta, sa nu se planga dupa la psiholog ca nu gasesc barbat care sa stea cu copiii acasa...


Pai exact asta si fac!
Se plang ca barbatii nu sunt dispusi sa isi sacrifice progresul pt care chiar au trudit din greu, doar ca sa isi indeplineasca ele "idealul" lor nerealist!

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@pinguinule
Ești încă unul care dorește confirmarea propriilor idei fixe.
Nu ai prins ca idee, decît ce înseamnă mingie ridicată la fileu.
Să nu te miri/vă mirați, că unii au probleme, cu sexul ,,slab " :)

#32
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpinguinul666, on 08 mai 2019 - 23:06, said:

Pai exact asta si fac!
Se plang ca barbatii nu sunt dispusi sa isi sacrifice progresul pt care chiar au trudit din greu, doar ca sa isi indeplineasca ele "idealul" lor nerealist!

Te-am intrebat direct daca esti insurat si daca sotia ta munceste si te-ai facut ca ploua. De ce nu doresti sa vorbesti despre tine si oameni pe care ii cunosti personal in loc sa te iei dupa ce citesti pe net ?

View Postpisicuts, on 08 mai 2019 - 18:31, said:



Cea mai buna "investitie" pentru o femeie, nu este facultatea, nici un job de casiera sau ospatarita cu bacsisuri mari, ci atragerea unui barbat harnic si inteligent, cat inca este tanara: 18-25 de ani.

Care sa o tina acasa sa aibe grija de copii si de casa corect ? Posted Image
In tine a investit cineva sau nu esti suficient de harnic si inteligent sa-si piarda timpul cu tine ?

Edited by Noua_pe_site, 09 May 2019 - 02:08.


#33
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postpinguinul666, on 07 mai 2019 - 18:01, said:

Sal

De ceva decenii, se tot duce in mass-media, o lupta asidua pentru a convinge femeile ca pot avea absolut tot ce isi doresc dar mai ales cele doua lucruri de capatai:
- copii, si sa si fie alaturi de ei suficient de mult timp
- cariera desavarsita (adica nu pierdut vremea pana la ora plecarii...) in vreun domeniu de varf (corporatie, medicina, inginerie etc).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In primul rand, problema este ca aceste doua aspecte reprezinta doua lucruri uriase in viata oricarui om, fie femeie, fie barbat!
Si ca orice lucru de mare semnificatie in viata, oricare din cele doua aspecte de mai sus, necesita imense resurse de timp si energie!

Daca eu m-as duce maine, sa fac Medicina, nimeni nu ar fi mirat ca trebuie sa renunt la cariera mea de admin IT !

Nimeni nu mi-ar zice "trebuie sa ai si cariera de admit IT, si cea de medicinist, in proportii satisfacatoare ambele", deoarece orice om normal la capsor, realizeaza faptul ca proiectele de mare amploare necesita dedicatie!

Or indiferent care dintre cele doua de mai sus as alege, mi se pare normal sa te dedici practic, total, ani la randul!

De unde atunci, timpul si energia sa mai faci pe cealalta ?!

Insa feminismul modern a reusit sa convinga femeile ca daca nu reusesc sa le aiba pe ambele, sigur sigur e vina iresponsabililor de barbati care nu vor sa isi asume mai multe responsabilitati!

In prostia sa insa, feminismul modern mai uita un al doilea lucru crucial - extrem de puternicul dimorfism sexual al speciei umane!
Pentru cine nu e familiar cu termenul, acest lucru implica masive diferente - si fizice, si psihice - intre cele doua sexe.

Toti cercetatorii de renume sunt de acord ca specia umana, ca evolutie, este mai puternica dimorfica sexual si decat rudele noastre genetice apropiate, i.e. cimpanzeii!
Care cercetatori? unde e lista de lucrari din care citezi? Nu de alta dar eu, ca biolog, nu vad dimorfism accentuat la specia noastra.
De milioane de ani, barbatii si femeile au evoluat pe cai diferite, dar complementare:
barbatii - forta fizica clar mai mare, anduranta, vedere adaptata unui mediu periculos (avem mai multe celule M in ochi, destinate reperarii miscarii in spatiul 3D), dorinta de competitivitate innascuta datorita testosteronului, asumare de riscuri

Barbatii au trasaturi utile pentru lucrurile care necesita competitivate: razboi, vanat, chiar afaceri deoarece asumarea de riscuri si dorinta de competitie se potrivesc la fix si aici.
De aceea, de la barbati, societatea nu se asteapta sa faca copii, ci bani.

femeile - forta fizica clar mult redusa, anduranta redusa, dar vedere adaptata detaliului si culorii (ele au mai multe celule P in ochi), evitarea cat mai mult a asumarii riscurilor (e logic...daca pierzi femele prea mult, pierzi si clanul/tribun/grupul).
Gresit: femeile au, in medie, anduranta mult mai mare decat barbatii, capacitate de vindecare cmai buna si viata mai lunga.


Specia noastra are adaptari pentru cooperare mai pregnante decat pentru competitie, cauta niste carti serioase ce discuta sex selection la bonobo si la om, comparativ cu cimpanzeii.


Femeile au trasaturi utile pentru lucrurile care necesita atentie la detalii, cum ar fi cresterea unui copil. Aici, vederea lor dedicata culorilor ajuta mult, deoarece de ex, isi pot da seama repede dupa culoarea pielii copilului, daca ceva e in neregula sau nu.
In plus, datorita sarcinii, nasterii, alaptarii, femeile au o conexiune speciala cu nou-nascutul, mai ales in primii 2-3 ani de viata, conexiune care lipseste la barbati, din motive evidente !


Regretabil, feminismul a bagat in cap femeilor, ideea cum ca a prefera sa cresti copii este ceva inferior lucrurilor care le fac barbatii.

Nu pot decat sa ma amuz (la modul tragi comic), cum au unii impresia ca pot altera milioane de ani evolutie, cu doar cativa ani de propaganda neo-comunista/neo-marxista feminista!

Sigur ca femeile pot munci, si daca doresc o cariera, sa o aibe!
Dar sa fie constiente ca daca vrei sa realizezi ceva de succes si de durata, altceva trebuie sacrificat!
Nu le poti avea pe toate, oricate articole feministoide stupide apar in presa


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 09 mai 2019 - 02:06, said:

Te-am intrebat direct daca esti insurat si daca sotia ta munceste si te-ai facut ca ploua. De ce nu doresti sa vorbesti despre tine si oameni pe care ii cunosti personal in loc sa te iei dupa ce citesti pe net ?


Este!
Cu "X", Posted Image

Attached Files



#35
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

View PostNoua_pe_site, on 09 mai 2019 - 02:06, said:

Te-am intrebat direct daca esti insurat si daca sotia ta munceste si te-ai facut ca ploua. De ce nu doresti sa vorbesti despre tine si oameni pe care ii cunosti personal in loc sa te iei dupa ce citesti pe net ?



Care sa o tina acasa sa aibe grija de copii si de casa corect ? Posted Image
In tine a investit cineva sau nu esti suficient de harnic si inteligent sa-si piarda timpul cu tine ?
Eu scriam despre "investitia" in propria persoana si actiunile proprii...
Ca sa iti raspund totusi la intrebare: inteligent da, harnic nu: am zile in care lucrez mai putin de 8 ore, iar in altele deloc.

Am auzit ca in secolul trecut o femeie avea grija singura de 4-5 copii, fara ajutorul mamei ei, care avea la randul ei 4-5 copii, deci 4-5 seturi de nepoti. Asta daca apuca sa traiasca pana sa ii cunoasca pe toti nepotii.

De cativa ani aud de unele femei maritate ca nu se descurca singure cu un copil si au nevoie sa le ajute mama, soacra, o prietena, o matusa, poate si o cumnata.

Au devenit copiii mai pretentiosi sau unele femei mai lenese ori incapabile?

Nu stiu ce vor altii de la o femeie cu care se marita. E viata lor, treaba lor. De ce s-ar "combina" un barbat cu o femeie de 30-35 de ani care vrea copii si o gramada de chestii: casa mare, masina cu 4 usi, barbat ambitios ( in traducere " cu bani " )? Exista femei de 20 de ani care nu vor atatea lucruri si in plus arata mai bine. Si ghici ce se intampla in fiecare zi in orice oras si in orice tara din lume? Alte femei implinesc 18 ani.

Edited by pisicuts, 09 May 2019 - 12:14.


#36
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Uite ca eu am avut bunica nascuta in anii '30, catun (atunci) in apuseni:
Nu era primul copil nascut iar intre ia si strabunica erau 15 ani, strabuna a muncit mai mult decat barbatul ei care a murit de febra pe la 30 si ceva de ani.
Bunica avea 7 clase (prima din tot neamul ei care stia sa scrie si sa citeasca), ea si fratii au tinut gospodaria, animalele, etc. pana la colectivizare cand au ramas fara nimic.

Oamenii atunci munceau mai putin ca astazi, aveau mai multe alimente iar copiii erau toata ziua pe afara. Astazi e foarte greu sa tii o familie numeroasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate