Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pretentii feministe ....justificate ?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
221 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Sal

De ceva decenii, se tot duce in mass-media, o lupta asidua pentru a convinge femeile ca pot avea absolut tot ce isi doresc dar mai ales cele doua lucruri de capatai:
- copii, si sa si fie alaturi de ei suficient de mult timp
- cariera desavarsita (adica nu pierdut vremea pana la ora plecarii...) in vreun domeniu de varf (corporatie, medicina, inginerie etc).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In primul rand, problema este ca aceste doua aspecte reprezinta doua lucruri uriase in viata oricarui om, fie femeie, fie barbat!
Si ca orice lucru de mare semnificatie in viata, oricare din cele doua aspecte de mai sus, necesita imense resurse de timp si energie!

Daca eu m-as duce maine, sa fac Medicina, nimeni nu ar fi mirat ca trebuie sa renunt la cariera mea de admin IT !

Nimeni nu mi-ar zice "trebuie sa ai si cariera de admit IT, si cea de medicinist, in proportii satisfacatoare ambele", deoarece orice om normal la capsor, realizeaza faptul ca proiectele de mare amploare necesita dedicatie!

Or indiferent care dintre cele doua de mai sus as alege, mi se pare normal sa te dedici practic, total, ani la randul!

De unde atunci, timpul si energia sa mai faci pe cealalta ?!

Insa feminismul modern a reusit sa convinga femeile ca daca nu reusesc sa le aiba pe ambele, sigur sigur e vina iresponsabililor de barbati care nu vor sa isi asume mai multe responsabilitati!

In prostia sa insa, feminismul modern mai uita un al doilea lucru crucial - extrem de puternicul dimorfism sexual al speciei umane!
Pentru cine nu e familiar cu termenul, acest lucru implica masive diferente - si fizice, si psihice - intre cele doua sexe.

Toti cercetatorii de renume sunt de acord ca specia umana, ca evolutie, este mai puternica dimorfica sexual si decat rudele noastre genetice apropiate, i.e. cimpanzeii!

De milioane de ani, barbatii si femeile au evoluat pe cai diferite, dar complementare:
barbatii - forta fizica clar mai mare, anduranta, vedere adaptata unui mediu periculos (avem mai multe celule M in ochi, destinate reperarii miscarii in spatiul 3D), dorinta de competitivitate innascuta datorita testosteronului, asumare de riscuri

Barbatii au trasaturi utile pentru lucrurile care necesita competitivate: razboi, vanat, chiar afaceri deoarece asumarea de riscuri si dorinta de competitie se potrivesc la fix si aici.
De aceea, de la barbati, societatea nu se asteapta sa faca copii, ci bani.

femeile - forta fizica clar mult redusa, anduranta redusa, dar vedere adaptata detaliului si culorii (ele au mai multe celule P in ochi), evitarea cat mai mult a asumarii riscurilor (e logic...daca pierzi femele prea mult, pierzi si clanul/tribun/grupul).

Femeile au trasaturi utile pentru lucrurile care necesita atentie la detalii, cum ar fi cresterea unui copil. Aici, vederea lor dedicata culorilor ajuta mult, deoarece de ex, isi pot da seama repede dupa culoarea pielii copilului, daca ceva e in neregula sau nu.
In plus, datorita sarcinii, nasterii, alaptarii, femeile au o conexiune speciala cu nou-nascutul, mai ales in primii 2-3 ani de viata, conexiune care lipseste la barbati, din motive evidente !


Regretabil, feminismul a bagat in cap femeilor, ideea cum ca a prefera sa cresti copii este ceva inferior lucrurilor care le fac barbatii.

Nu pot decat sa ma amuz (la modul tragi comic), cum au unii impresia ca pot altera milioane de ani evolutie, cu doar cativa ani de propaganda neo-comunista/neo-marxista feminista!

Sigur ca femeile pot munci, si daca doresc o cariera, sa o aibe!
Dar sa fie constiente ca daca vrei sa realizezi ceva de succes si de durata, altceva trebuie sacrificat!
Nu le poti avea pe toate, oricate articole feministoide stupide apar in presa

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am încercat sa citesc dar nu am rabdare

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu am înțeles ce treabă au toți bărbații cu toate femeile. Când contează, luptă (între ghilimele), se dă1 la 1.
Să facă ce vor, cum vor. E dreptul tuturor să fie fericiți. Și nu ține de noi să determinăm cum se ajunge la acea fericire.
Cam asa am crezut eu că trebuie să răspund, citind le verticală.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Trebuie să pricepi că unele aspecte nu țin doar de logică, sînt parte dintr-o dinamică socială mai complexă.
Mai vezi și tu documentarele, cu femei celebre, din istoria omenirii.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Bicicleta, trotineta pe sosele patriei ???
Societatea moderna naste "SI", monstruozitati . (LGBT-ul "obligatoriu")
Stii cat sex mai fac japonezii??

Edited by tioopedi, 07 May 2019 - 18:20.


#6
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Salut,

Daca nu ai fi pus "--------------" atat de multe, restul scrisului nu s-ar fi deplasat in afara ecranului, in partea dreapta. Sau poate asa se vede pe laptopul meu.

Femeile naive cred manipularea feminista ca se pot concentra pe cariera pana la 35-40 de ani si apoi vor putea avea copii. Doar ca ovarele au o data de expirare. Iar nasterea unui copil dupa varsta de 35 de ani, este riscanta, din ce spun studiile medicale si iresponsabila dupa parerea unora, inclusiv a mea.

Nu injurati, ca sunt studii pe tema asta, dupa 35 de ani si chiar dupa 30, riscul naterii unui copil cu sindrom Down creste de cateva ori, pentru autism de alt nr de ori si multe alte probleme.

La modul realist, perioada ideala in care o femeie are fertilitate maxima este 18-25. Poate inspre 30, daca nu merge in club de 5 ori pe saptamana, daca nu bea, nu fumeaza, nu consuma droguri si are grija la ce mananca si este activa. Un barbat poate avea copii la varste mai inaintate mai usor decat o femeie. E nedrept, asta este, ce sa facem?!

Edited by pisicuts, 07 May 2019 - 18:21.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpinguinul666, on 07 mai 2019 - 18:01, said:

Sigur ca femeile pot munci, si daca doresc o cariera, sa o aibe!


Puteai scrie doar fraza asta si eram okay

#8
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010
Vad ca feminismul a devenit un subiect la moda acum si majoritatea barbatilor fac misto pe tema asta pentru ca nah , asa e la moda acum , sa ne luam de ce citim pe net si sa ne dam mai destepti decat altii.

Am o intrebare simpla la care sper sa raspunda initiatorul si restul masculilor care au postat si urmeaza sa posteze : esti casatorit,ai copii si sotia lucreaza ?

View PostTsunnnami, on 07 mai 2019 - 18:26, said:



Puteai scrie doar fraza asta si eram okay

Ce anume iti da impresia ca el e de acord cu fraza asta ? :lol:

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
io nu raspund

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 07 mai 2019 - 18:31, said:

Ce anume iti da impresia ca el e de acord cu fraza asta ? Posted Image

Faptul ca a scris-o

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttioopedi, on 07 mai 2019 - 18:19, said:

Stii cat sex mai fac japonezii??

Se ,,au " singuri ? :lol:

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 07 mai 2019 - 18:31, said:

Am o intrebare simpla la care sper sa raspunda initiatorul si restul masculilor care au postat si urmeaza sa posteze : esti casatorit,ai copii si sotia lucreaza ?

Eu urmeaza sa postez (maine e miercuri)

Nu sunt casatorit si sotia lucreaza

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTsunnnami, on 07 mai 2019 - 18:26, said:

Puteai scrie doar fraza asta si eram okay

Păi atunci, nu mai deschidea subiectul :D
Îl faci la psihic ?

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Care-i subiectul de fapt?

Nefericirea ca femeile nu inteleg ca nu le pot avea pe toate sau ce?

Oricine pe lumea asta este dotat cu vise si iluzii mai mult decat poate duce, inclusiv barbatii

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttioopedi, on 07 mai 2019 - 18:19, said:

Stii cat sex mai fac japonezii??
nu mai fac!

#16
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Cam mult de citit.

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da ce fac?!!

#18
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 07 mai 2019 - 18:31, said:

Am o intrebare simpla la care sper sa raspunda initiatorul si restul masculilor care au postat si urmeaza sa posteze : esti casatorit,ai copii si sotia lucreaza ?

Are vreo relevanta ?!

Ideea de baza e simpla - orice lucru important, major, cere un angajament major in timp si energie, ceea ce neaga posibilitatea angajarii in alt proiect de anvergura...doar daca nu cumva tii sa o dai in bara cu ambele proiecte!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate