Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Pretentii feministe ....justificate ?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
221 replies to this topic

#37
kmarx

kmarx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 29.07.2008

 bullterrorist, on 09 mai 2019 - 05:13, said:

femeile - forta fizica clar mult redusa, anduranta redusa, dar vedere adaptata detaliului si culorii (ele au mai multe celule P in ochi), evitarea cat mai mult a asumarii riscurilor (e logic...daca pierzi femele prea mult, pierzi si clanul/tribun/grupul).
Gresit: femeile au, in medie, anduranta mult mai mare decat barbatii, capacitate de vindecare cmai buna si viata mai lunga.
Nu te supara, tu intelegi ce citesti ? Ce zice omul ala acolo, si ce zici tu... Un fel de "pepenii sunt mari... gresit, pepenii sunt dulci" :)  :)
Observ din ce in ce mai des faze de genul asta si incep sa ma ingrijorez :) :)
On topic, nu e nici rau nici bine ce se intampla... Problema e ca fiecare ar trebui sa-si asume responsabilitatea pentru alegerile sale... esti femeie, vrei cariera, nu te mai vaieti ca n-ai timp de familie, copii si ca la pensie in loc sa te pupe mosul tau, te linge pisica...

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 kmarx, on 09 mai 2019 - 12:38, said:

... esti femeie, vrei cariera, nu te mai vaieti ca n-ai timp de familie, copii si ca la pensie in loc sa te pupe mosul tau, te linge pisica...
Ah, sa inteleg ca barbatii au voie sa se planga ca proastele

#39
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 bullterrorist, on 09 mai 2019 - 12:27, said:

Uite ca eu am avut bunica nascuta in anii '30, catun (atunci) in apuseni:
Nu era primul copil nascut iar intre ia si strabunica erau 15 ani, strabuna a muncit mai mult decat barbatul ei care a murit de febra pe la 30 si ceva de ani.
Bunica avea 7 clase (prima din tot neamul ei care stia sa scrie si sa citeasca), ea si fratii au tinut gospodaria, animalele, etc. pana la colectivizare cand au ramas fara nimic.

Oamenii atunci munceau mai putin ca astazi, aveau mai multe alimente iar copiii erau toata ziua pe afara. Astazi e foarte greu sa tii o familie numeroasa.
Munceau mai putin ca numar de ore, dar munceau mai greu. Si sa isi faca o cafea era greu: trebuia sa sparga lemne, sa aprinda focul, sa scoata apa de la fantana, sa o aduca in casa. Acum o faci in 20 de secunde, foarte usor. Nu existau aspiratoare, masini de spalat. Acum mancare se gaseste la magazin non stop.

Inainte copiii mergeau kilometri pana la scoala, unii pe camp, prin padure, altii cu cheia de gat in oras, acum trebuie dusi cu masina. Doar ca masinile mari pentru familii numeroase sunt greu de parcat, in special de catre unele femei.

Cred ca de asta aleg unele femei cariera, pentru ca o masina mare plina cu copii este greu de parcat. Posted Image

Edited by pisicuts, 09 May 2019 - 13:25.


#40
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

 pisicuts, on 09 mai 2019 - 12:10, said:

Eu scriam despre "investitia" in propria persoana si actiunile proprii...
Ca sa iti raspund totusi la intrebare: inteligent da, harnic nu: am zile in care lucrez mai putin de 8 ore, iar in altele deloc.

Am auzit ca in secolul trecut o femeie avea grija singura de 4-5 copii, fara ajutorul mamei ei, care avea la randul ei 4-5 copii, deci 4-5 seturi de nepoti. Asta daca apuca sa traiasca pana sa ii cunoasca pe toti nepotii.

De cativa ani aud de unele femei maritate ca nu se descurca singure cu un copil si au nevoie sa le ajute mama, soacra, o prietena, o matusa, poate si o cumnata.

Au devenit copiii mai pretentiosi sau unele femei mai lenese ori incapabile?

Nu stiu ce vor altii de la o femeie cu care se marita. E viata lor, treaba lor. De ce s-ar "combina" un barbat cu o femeie de 30-35 de ani care vrea copii si o gramada de chestii: casa mare, masina cu 4 usi, barbat ambitios ( in traducere " cu bani " )? Exista femei de 20 de ani care nu vor atatea lucruri si in plus arata mai bine. Si ghici ce se intampla in fiecare zi in orice oras si in orice tara din lume? Alte femei implinesc 18 ani.

Esti politician sau avocat cumva ? Ai raspuns la intrebare dar nu ai spus daca ai sau nu o femeie :D
Si eu am auzit ca in secolul trecut o femeie avea 4-5 copii , se ducea pe camp , venea acasa si facea de mancare pentru familie in timp ce copii se ocupau de animale si ce mai era de facut prin curte. Copii aia nu se duceau la scoala ci munceau cot la cot cu ea si daca totusi se duceau la scoala , mai mult de 4 clase nu facea nimeni.
Intrebarea e au devenit parintii mai pretentiosi ca-si trimit copii la scoala in loc sa-i puna sa munceasca ? :lol:

Cand va aud cum faceti comparatii intre cum era acum jde ani si cum e acum sper sa glumiti dar tare mi-e ca voi chiar sunteti seriosi. Posted Image

So, planul tau maret este sa iti iei o fatuca de 18 ani care nu-si doreste casa , masina si barbat ambitios ? Mdah , bun plan ai :D

 kmarx, on 09 mai 2019 - 12:38, said:


On topic, nu e nici rau nici bine ce se intampla... Problema e ca fiecare ar trebui sa-si asume responsabilitatea pentru alegerile sale... esti femeie, vrei cariera, nu te mai vaieti ca n-ai timp de familie, copii si ca la pensie in loc sa te pupe mosul tau, te linge pisica...

Ba e foarte rau ce se intampla pentru ca voi va plangeti ca femeia se vaieta ca nu are timp de familie pentru ca se duce la munca. Nu se vaieta nimeni de nimic atata vreme cat amandoi partenerii fac ce e de facut in casa.


 pisicuts, on 09 mai 2019 - 13:19, said:

Munceau mai putin ca numar de ore, dar munceau mai greu. Si sa isi faca o cafea era greu: trebuia sa sparga lemne, sa aprinda focul, sa scoata apa de la fantana, sa o aduca in casa. Acum o faci in 20 de secunde, foarte usor. Nu existau aspiratoare, masini de spalat. Acum mancare se gaseste la magazin non stop.

Inainte copiii mergeau kilometri pana la scoala, unii pe camp, prin padure, altii cu cheia de gat in oras, acum trebuie dusi cu masina. Doar ca masinile mari pentru familii numeroase sunt greu de parcat, in special de catre unele femei.

Cred ca de asta aleg unele femei cariera, pentru ca o masina mare plina cu copii este greu de parcat. Posted Image

Glumesti nu ?
Inainte sa faci misto de femei nu crezi ca e mai bine sa te intrebi de ce trebuiesc dusi copii cu masina la scoala ?
Nush daca incerci sa fii amuzant ,misto de skill-urile femeilor de condus sau chiar nu stii ca o masina fara pasageri sau plina se pasageri se parcheaza la fel de usor.

#41
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

 pinguinul666, on 07 mai 2019 - 18:01, said:

Regretabil, feminismul a bagat in cap femeilor, ideea cum ca a prefera sa cresti copii este ceva inferior lucrurilor care le fac barbatii.
Daca asta ar fi cea mai mare problema a feminismului, ar fi apa de ploaie, iar feminismul ok.

Din pacate feminismul e un cancer mult mai daunator si de cateva decenii(in lumea vestica cel putin) nu mai urmareste "egalitatea" dintre femei si barbati, ci cauta sa promoveze ura impotriva barbatilor, discriminarea legala impotriva barbatilor, ideea ca femeile sunt "egale" doar cand le convine, cand nu sunt specie protejata si au nevoie de "protectia statului", sau de ce nu, sunt tot timpul superioare si trebuie sa fie favorizate si sa aiba prioritate in toate, tot timpul.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 DemocracySucks, on 09 mai 2019 - 18:07, said:

cauta sa promoveze ura impotriva barbatilor, discriminarea legala impotriva barbatilor,

Prostia zilei

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 pinguinul666, on 07 mai 2019 - 18:01, said:

Sal

De ceva decenii, se tot duce in mass-media, o lupta asidua pentru a convinge femeile ca pot avea absolut tot ce isi doresc dar mai ales cele doua lucruri de capatai:
- copii, si sa si fie alaturi de ei suficient de mult timp
- cariera desavarsita (adica nu pierdut vremea pana la ora plecarii...) in vreun domeniu de varf (corporatie, medicina, inginerie etc).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In primul rand, problema este ca aceste doua aspecte reprezinta doua lucruri uriase in viata oricarui om, fie femeie, fie barbat!
Si ca orice lucru de mare semnificatie in viata, oricare din cele doua aspecte de mai sus, necesita imense resurse de timp si energie!

Daca eu m-as duce maine, sa fac Medicina, nimeni nu ar fi mirat ca trebuie sa renunt la cariera mea de admin IT !

Nimeni nu mi-ar zice "trebuie sa ai si cariera de admit IT, si cea de medicinist, in proportii satisfacatoare ambele", deoarece orice om normal la capsor, realizeaza faptul ca proiectele de mare amploare necesita dedicatie!

Or indiferent care dintre cele doua de mai sus as alege, mi se pare normal sa te dedici practic, total, ani la randul!

De unde atunci, timpul si energia sa mai faci pe cealalta ?!

Insa feminismul modern a reusit sa convinga femeile ca daca nu reusesc sa le aiba pe ambele, sigur sigur e vina iresponsabililor de barbati care nu vor sa isi asume mai multe responsabilitati!

In prostia sa insa, feminismul modern mai uita un al doilea lucru crucial - extrem de puternicul dimorfism sexual al speciei umane!
Pentru cine nu e familiar cu termenul, acest lucru implica masive diferente - si fizice, si psihice - intre cele doua sexe.

Toti cercetatorii de renume sunt de acord ca specia umana, ca evolutie, este mai puternica dimorfica sexual si decat rudele noastre genetice apropiate, i.e. cimpanzeii!

De milioane de ani, barbatii si femeile au evoluat pe cai diferite, dar complementare:
barbatii - forta fizica clar mai mare, anduranta, vedere adaptata unui mediu periculos (avem mai multe celule M in ochi, destinate reperarii miscarii in spatiul 3D), dorinta de competitivitate innascuta datorita testosteronului, asumare de riscuri

Barbatii au trasaturi utile pentru lucrurile care necesita competitivate: razboi, vanat, chiar afaceri deoarece asumarea de riscuri si dorinta de competitie se potrivesc la fix si aici.
De aceea, de la barbati, societatea nu se asteapta sa faca copii, ci bani.

femeile - forta fizica clar mult redusa, anduranta redusa, dar vedere adaptata detaliului si culorii (ele au mai multe celule P in ochi), evitarea cat mai mult a asumarii riscurilor (e logic...daca pierzi femele prea mult, pierzi si clanul/tribun/grupul).

Femeile au trasaturi utile pentru lucrurile care necesita atentie la detalii, cum ar fi cresterea unui copil. Aici, vederea lor dedicata culorilor ajuta mult, deoarece de ex, isi pot da seama repede dupa culoarea pielii copilului, daca ceva e in neregula sau nu.
In plus, datorita sarcinii, nasterii, alaptarii, femeile au o conexiune speciala cu nou-nascutul, mai ales in primii 2-3 ani de viata, conexiune care lipseste la barbati, din motive evidente !


Regretabil, feminismul a bagat in cap femeilor, ideea cum ca a prefera sa cresti copii este ceva inferior lucrurilor care le fac barbatii.

Nu pot decat sa ma amuz (la modul tragi comic), cum au unii impresia ca pot altera milioane de ani evolutie, cu doar cativa ani de propaganda neo-comunista/neo-marxista feminista!

Sigur ca femeile pot munci, si daca doresc o cariera, sa o aibe!
Dar sa fie constiente ca daca vrei sa realizezi ceva de succes si de durata, altceva trebuie sacrificat!
Nu le poti avea pe toate, oricate articole feministoide stupide apar in presa
Cati impostori /canalii nu sunt in corporatii sau medicina, sa fii sanatos. Spun doar, sa nu se inteleaga om de cariera, reusit cu ce ai spus tu.

#44
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@Noua_pe_site:
Am ocazional, atat cat am nevoie. Din ce ai intrebat, am inteles ca te referi la casatorie, ceea ce nu isi doresc toti.

 Noua_pe_site, on 09 mai 2019 - 17:24, said:

Glumesti nu ?
Inainte sa faci misto de femei nu crezi ca e mai bine sa te intrebi de ce trebuiesc dusi copii cu masina la scoala ?
Nush daca incerci sa fii amuzant ,misto de skill-urile femeilor de condus sau chiar nu stii ca o masina fara pasageri sau plina se pasageri se parcheaza la fel de usor.
Concluzia din ultima fraza a mesajului anterior a fost o gluma, da.

Daca ai inteles ca diferenta sta in gradul de ocupare al masinii si nu in marimea ei...

Chiar asa, de ce ar trebui o femeie sa renunte la cariera pentru a duce copiii la scoala cu masina? Ori sa faca un compromis pentru un job mai flexibil care sa ii permita sa plece 1-2 ore pe la pranz?

Am locuit si invatat in Titan, partea de Sud, Salajan pentru cine cunoaste zona. Era mai periculoasa acum 22 de ani cand am inceput scoala decat azi, mergeam pe jos foarte bine. Vedeam seringi pe langa bloc, chiar si in scara, atunci nu erau interfoane, indivizi care se amenintau si uneori se taiau cu bricege si alte nenorociri. Atunci majoritatea parintilor nici nu aveau masini.

@DemocracySucks: In Romania venitul minim garantat este mic, comparativ cu tarile vestice. Vezi acolo ce protectie ofera statul, in special celor divortate care au copii.

Aparusera si niste studii amuzante cu diferenta de salarizare intre barbati si femei, fara sa ia in considerare posturile ocupate, calificarile si vechimea in munca.

Edited by pisicuts, 09 May 2019 - 23:05.


#45
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

 pisicuts, on 09 mai 2019 - 23:01, said:

@DemocracySucks: In Romania venitul minim garantat este mic, comparativ cu tarile vestice. Vezi acolo ce protectie ofera statul, in special celor divortate care au copii.
Daca s-ar rezuma statul la dat bani de la stat, nu ar fi mare problema, dar se intampla multe mizerii incorecte, ca de exemplu barbatii isi pierd locuinta, sau sunt bagati la puscarie ca nu le platesc pensie de intretinere la niste putori care au stat degeaba toata viata, si multe altele... foarte, foarte multa legislatie in "vest" indreptata direct sau indirect impotriva babatior, exagerat de multe fapte complet inocente sau triviale incriminate la modul absurd, urmariri penale si condamnari ce vizeaza disproportionat barbatii, pe cand ele sunt protejate pentru aproape orice prostie(pot face plangeri false de viol, de asa zisa "violenta domestica", - extrem, extrem de rar ajung condamnate, etc.)

 pisicuts, on 09 mai 2019 - 23:01, said:

Aparusera si niste studii amuzante cu diferenta de salarizare intre barbati si femei, fara sa ia in considerare posturile ocupate, calificarile si vechimea in munca.
Pai descreieratele feministe vor aceleasi posturi si aceeasi plata ca si oamenii calificati sau cei cu posturi de conducere, chiar daca ele nici de secretare nu-s bune. Daca sunt testate la fel ca barbatii pentru un post, urla ca e "sexism", ca testele au fost gandite pentru barbati si ca ele sunt "discriminate", ceea ce e o tampenie ilogica, dar asa gandesc ele(normal ar trebui sa accepte bucuroase, in numele egalitatii, dar ti-ai gasit ca feministele sa fie corecte, sunt niste japite ipocrite)... si din pacate sunt mizerii de companii care angajeaza femei si alte minoritati fara competente necesare, doar pentru "diversitate", si dupa se mira ca prostii ca diverse lucruri nu merg bine...

#46
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 Noua_pe_site, on 09 mai 2019 - 02:06, said:

Te-am intrebat direct daca esti insurat si daca sotia ta munceste si te-ai facut ca ploua. De ce nu doresti sa vorbesti despre tine si oameni pe care ii cunosti personal in loc sa te iei dupa ce citesti pe net ?

Care sa o tina acasa sa aibe grija de copii si de casa corect ? Posted Image
In tine a investit cineva sau nu esti suficient de harnic si inteligent sa-si piarda timpul cu tine ?

Nu sunt insurat!

Dar si daca as fi, as avea mari probleme daca sotia ar dori simultan, si cariera de succes, si sa devina mama - mai ales pt primii 2-3 ani, absolut cruciali in dezvoltarea copilului

Fiindca nu poti avea o cariera de succes fara a petrece ore in sir la munca, departe de casa.

Exact ceea ce nu vrei cand devii mama, mai ales in primii 2-3 ani de viata.

Chiar si dupa aceasta perioada, desi ponderea mamei scade, ramane ridicata.

Pana cand copilul nu atinge varsta de 10 ani, mama nu ar trebui sa aiba genul de job care sa o tina departe cu zilele, de casa!


De ce in orice alt caz, cand vrei sa faci ceva de anvergura, trebuie sa sacrifici mult, alte proiecte mari etc...dar cand vine vorba de a deveni mama, automat, femeile trebuie sa le aiba pe toate ?!

 DemocracySucks, on 10 mai 2019 - 07:09, said:


Foarte corect!
Legislatia vestica este extrem de anti-barbat!

Si da, feminismul modern este de o ipocrizie crancena!

Orice om sanatos la capsor, stie ca atunci cand te apuci de ceva major, altceva trebuie sacrificat....dar nu le-o spune si feministelor, pt ca esti misogin etc etc

Edited by pinguinul666, 10 May 2019 - 07:59.


#47
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
@DemocracySucks: nu am inteles niciodata ce sens are sa bage un barbat la puscarie pentru ca nu a platit pensia alimentara.

1. Din puscarie nu o poate plati.
2. Dupa ce iese, cu cazier ii va fi aproape imposibil sa se angajeze in Romania, iar in alte tari nu i se va cere cazier doar pentru job-uri in fabrici, depozite si constructii, deci salarii mai mici, mai greu de platit pensia alimentara.

Ceea ce cer unele persoane, nu este egalitate, ci superioritate, prin privilegii.

E ca atunci cand tu dai examen sa intri la facultate si rromii sau moldovenii au locuri rezervate, de parca ar fi restaurant.

#48
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

 pisicuts, on 10 mai 2019 - 10:52, said:

@DemocracySucks: nu am inteles niciodata ce sens are sa bage un barbat la puscarie pentru ca nu a platit pensia alimentara..
Atentie, nu-i vorba doar de pensie alimentara pentru copii, ci de pensie de intretinere pentru fosta nevasta(pur si simplu primeste bani moka fara sa munceasca).

Unul dintr-o natie scarboasa(pe care doar prostii ar vrea sa o copiem) a facut 14 de puscarie pentru asta: https://nationalpare...-14-years-in-ja

Edited by adamsd, 10 May 2019 - 11:44.


#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
N-o sa inteleg niciodata de ce losers-ii misogini, dau vina insuccesului lor pe femei?
:lol:

De fapt stiu, daca n-ar fi femeia vinovata trebuie sa fie altcineva nu faptul ca ei sunt losers

#50
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 adamsd, on 10 mai 2019 - 11:44, said:

Atentie, nu-i vorba doar de pensie alimentara pentru copii, ci de pensie de intretinere pentru fosta nevasta(pur si simplu primeste bani moka fara sa munceasca).

Unul dintr-o natie scarboasa(pe care doar prostii ar vrea sa o copiem) a facut 14 de puscarie pentru asta: https://nationalpare...-14-years-in-ja
Judecatorul a crezut ca ascunsese bani si asta a fost motivul sa il aresteze: ca nu a platit din ceva ce nu exista. :o

Deci femeia divortata nu mai poate sa lucreze sau ce? Primeste alocatie si daca a avut copil cu fostul sot si daca nu? Pentru ce, pentru ca a facut sex cu el candva? Pai acolo chiar nu e idee buna casatoria. Cel putin prostituatele nu iti mai cer bani dupa ce pleci.

#51
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

 DemocracySucks, on 10 mai 2019 - 07:09, said:

Daca s-ar rezuma statul la dat bani de la stat, nu ar fi mare problema, dar se intampla multe mizerii incorecte, ca de exemplu barbatii isi pierd locuinta, sau sunt bagati la puscarie ca nu le platesc pensie de intretinere la niste putori care au stat degeaba toata viata, si multe altele...

 pinguinul666, on 10 mai 2019 - 08:01, said:

Si da, feminismul modern este de o ipocrizie crancena!

Nu am timp sa va iau pe toti la rand dar cred ca citatele de mai sus ar trebui sa fie suficiente sa intelegeti de ce femeia are nevoie de un job :lol:
Daca nu munceste e o putoare , daca munceste si are copii , e feminista Posted Image

 pisicuts, on 10 mai 2019 - 13:08, said:


Deci femeia divortata nu mai poate sa lucreze sau ce?

Pai unde si cum sa munceasca daca la 18 ani a facut cea mai mare investitie din viata sa gasind un barbat care sa ii ofere nimic ? DUpa 20 de ani de stat acasa , avut grija de copii si de barbat ce job sa-si mai gaseasca femeia divortata daca nu are nici o experienta in campul muncii ? :D

#52
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

 pisicuts, on 09 mai 2019 - 23:01, said:



Am locuit si invatat in Titan, partea de Sud, Salajan pentru cine cunoaste zona. Era mai periculoasa acum 22 de ani cand am inceput scoala decat azi, mergeam pe jos foarte bine. Vedeam seringi pe langa bloc, chiar si in scara, atunci nu erau interfoane, indivizi care se amenintau si uneori se taiau cu bricege si alte nenorociri. Atunci majoritatea parintilor nici nu aveau masini.


Ti-ai lasa copilul sa mearga pe jos la scoala ACUM sau l-ai duce cu masina/metroul de manuta sa te asiguri ca nu ti-l rapeste nimeni?

 pinguinul666, on 10 mai 2019 - 08:01, said:

Nu sunt insurat!

1 Dar si daca as fi, as avea mari probleme daca sotia ar dori simultan, si cariera de succes, si sa devina mama - mai ales pt primii 2-3 ani, absolut cruciali in dezvoltarea copilului

2 Pana cand copilul nu atinge varsta de 10 ani, mama nu ar trebui sa aiba genul de job care sa o tina departe cu zilele, de casa!


3 Orice om sanatos la capsor, stie ca atunci cand te apuci de ceva major, altceva trebuie sacrificat....dar nu le-o spune si feministelor, pt ca esti misogin etc etc

1 Din punctul tau de vedere femeia ori se duce la munca ori sta acasa si face copii , inteleg eu gresit sau te exprimi tu aiurea? Sau cariera de succes nu e acelasi lucru cu a avea un job ? Banuiesc ca nu sugerezi ca e ok ca femeia sa aibe un job si copil atata timp cat NU are o cariera de succes ? Ar fi aiurea sa nu-ti doresti ca femeia iubita si mama copilului tau sa fie legata de un job de kkt nu crezi ?

2 Sa zicem ca o cunosti pe theoane maine , tipa are un job de la 8 la 5 , un job normal dar nu de succes. Va indragostiti, faceti nunta , va apucati de copii. In luna a 3 a de sarcina tipa e promovata ca manager pe functia ei ceea ce inseamna mai multi bani dar mai multa munca. Ce faci ? Ii zici sa accepte promovarea sau sa avorteze ? Din ce spui tu o femeie nu poate fi si manager si mama asa ca te rog sa raspunzi la intrebare.

3 Sunt eu feminista ca am job unde lucrez 8-10 ore pe zi si cand vin acasa ma astept ca eu sa fac mancare si tu sa speli vasele sau tu sa faci mancare si eu sa spal vasele sau esti tu misogin pentru ca nu intelegi ca treburile casei se impart la doi si asteparile mele nu au nici o treaba cu feminismul ?

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
E obligatorie casatoria?

Si-atunci la ce bun subiectul asta?
Eu losers-ilor le recomand sa nu se lege la cap, sa o friga numai cu panarame si sa lupte pentru cariera ei.
Dar,  oops, nu se poate, pentru ca sunt femei de cariera care-i baga sub masa.
Si cum se face ca alea de cariera au si o familie sanatoasa?

Intr-adevar e gresit ca sotul sa duca pe copii la scoala si sa-i ia de la scoala sotia sau invers.
Si-ntr-adevar e gresit ca sotul sa gateasca, si absolut gresit ca familia sa comande mancare acasa sau sa iasa la restaurant.
Sa nu mai vorbim de femeia cu careiera cu familie fericita care mai merge si la sala de 2-3 ori pe saptamana.
Absolut interzis sa vezi asa ceva, iar daca totusi vezi, singur ca ea e casatorita cu un pompalau

:lol:

Si voi credeti ca sunteti in mileniul 3???
:lol:
Va mintiti singuri

#54
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 pinguinul666, on 07 mai 2019 - 18:01, said:

Sal

feministele vor cariera...
In România asta e o falsa problema, intrucat maxim 5% din femeile apte pentru repoducere isi pierd timpul cu cariera. :)

 Tsunnnami, on 10 mai 2019 - 18:55, said:

Dar,  oops, nu se poate, pentru ca sunt femei de cariera care-i baga sub masa.
Unde sunt? :o

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate