Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Upgrade DAC

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014

View Posteiffel, on 04 iunie 2019 - 09:05, said:

Dar e posibil ca producatorii sa fi taiat din putere pe iesirea simpla tocmai ca sa paar un avantaj ptr iesirea balansata o putere mai mare.
Sau au pus o singură sursă dublă, etajul "balansat" fiind alimentat plus-minus, iar celălalt doar din plus.

#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in general cam toate sursele din DAC-urile mai scumpe au ori transfomatoare diferentiale si stabilizatoarele aferente - deci +/- si masa, ori surse in comutatie similare.
Chiar si daca au iesire normala - nebalansata.
In plus exista stabilizatoare separate ptr fiecare etaj din montajul respectiv - chiar si 5-6 etaje de stabilizare - unul ptr procesor, unul ptr DAC, unul ptr etajul I/V, etc...

#57
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Acest mic review m-a convins, Aune S6 e castigatoru.

"Boy, ohhh boy...a venit și rândul vârfului de gamă de la Aune, S6...sincer mă asteptam la un dac bun având in vedere constructia interioară cu toroidal si cu dual dac de la AKM 4495, dar ce surprizăăă...este efectiv incredibil ce pot construi giganții chinezi din domeniul hi-fi...surpriza a fost de proportii iar sunetul m-a dus efectiv cu gandul la Nuprime 10H care are un pret de 9000 de lei...in primul rând este un dac al naibii de arătos, cu display gigant pe partea frontală, cu iesire XLR pt căsti precum si cu cea de 6.3mm iar pe partea din spate avem iesiri balansate, coax, optic, etc, etc...nimic nu a fost lăsat la intamplare fiind rețeta dac-ului perfect...singurul punct negativ pe care l-am gasit este lipsa telecomenzii, chestia asta trimițându-l direct pe un birou unde se presupune că ai acces la el si nu ai nevoie de telecomandă...amp-ul de căsti: fabulos !!!! sunet la superlativ plin de detalii, separatie năucitoare intre instrumente, bass care coboară bine, nimic de reproșat...ca și dac extern la fel...super, super bun, nimic nu e lăsat la intamplare, plin de detalii, bass-ul te loveste ca un ciocan in cap...diferență față de Topping DX3 Pro ca de la cer la pămant !!! Si totul la pretul de 2500 de lei...cum dracu' să nu-i iubesc pe chinezi ??? Dă-le Doamne sănătate să facă scule din ce in ce mai bune că de restul se ocupă cardul meu de cumpărături Posted Image))) de departe cel mai bun dac din categoria 2500 de lei (până acum) 😎"

Pusculita e gata, incet se umple pana de BF Posted Image
Attached File  20190610_190522.jpg   179.95K   26 downloads

#58
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ma bate de mult gandul sa fac un upgrade la DAC dar momentan prioritatea numarul unu este viitorul home cinema. Acest s6 este de mult pe lista si cred ca va mai astepta ceva.

#59
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu vreau sa ascult un sfat primit de la cineva cu experienta mare, acela de a ma bucura mai mult de sistemu actual, home cinema-ul nu-l am nici de un an, chiar daca e cu Magnat, momentan ma multumeste, un upgrade ar fi cam 7000ron, nu e chiar asa de mult fata de cat am investit pana acum, din cauza asta vreau sa iau strict pentru birou, aici vreau sa fie tot lantu complet, pentru ca petrec cel mai mult timp.

#60
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 06.03.2005
Te entuziasmezi prea usor de la un review, as paria ca asta care este pe aceeasi configuratie, este implementat mult mai bine: https://www.teac-aud...505-149430.html
Japonezii aia lucreaza impreuna la dezvoltarea si implementarea DAC-urilor de top, inclusiv pentru divizia lor high-end Esoteric.

#61
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu e singuru ce l-am citit, dar acel Teac e dublu la pret, eu sper ca de BF sa prind acest Aune la 2000ron

#62
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
TEAC UD 505 costa de 3 ori mai mult decat Aune S6. https://www.audioaff...phone-amplifier

Chiar nu inteleg ce relevanta are comparatia respectiva.

S6 trebuie comparat cu DAC-uri de pana in 500 de euro.

Edited by razor01, 10 June 2019 - 22:46.


#63
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Oferta de nerefuzat https://www.audioweb...c-amp-de-casti/

#64
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Numa' un minut, să-mi iau prima dată căști de măcar 1700-3400 de lei, să aibă vreun rost DAC/amp de 1700. :lol:

#65
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Mai bine iau un DAC/Amp bun de acum, ca in viitor sa scap de un eventual upgrade, boxele le mai schimb, dar macar sa stiu ca sursa e totusi buna.

#66
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Gata cautarile DAC-ului, de data asta am scapat ieftin. Am gasit pe audioweb un Topping DX3 Pro cumparat din Franta in august, cu factura si garantie (motivu vanzarii un Mojo), cerea pe el 600ron cu predare personala in Bucuresti, asa ca mi l-a rezervat de vineri pentru azi, cand ajung si ii dau banii, si el imi da 50ron inapoi pentru drum Posted Image, mai rar gasesti oameni de genu.

Acest Topping mi-a dat ceva de furca cu instalatu, nu il vedea windows-ul, dar pana la urma era de la driver.
Acum totul este perfect si sunt foarte multumit de cum suna, am dat sub-ul mai incet, parca are mai multa forta acum.
Attached File  20190923_135435.jpg   236.32K   22 downloads

#67
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Râdeam io, glumeam, da' chiar mi-am luat căști de 1780 între timp (Verum 1) și DAC/amp pe măsură (iFi Micro iDSD second, vreo 1400). Posted Image

#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,718
  • Înscris: 24.10.2015

View PostFloriN_83, on 23 septembrie 2019 - 13:11, said:

Gata cautarile DAC-ului, de data asta am scapat ieftin. Am gasit pe audioweb un Topping DX3 Pro cumparat din Franta in august, cu factura si garantie (motivu vanzarii un Mojo), cerea pe el 600ron cu predare personala in Bucuresti, asa ca mi l-a rezervat de vineri pentru azi, cand ajung si ii dau banii, si el imi da 50ron inapoi pentru drum Posted Image, mai rar gasesti oameni de genu.

Acest Topping mi-a dat ceva de furca cu instalatu, nu il vedea windows-ul, dar pana la urma era de la driver.
Acum totul este perfect si sunt foarte multumit de cum suna, am dat sub-ul mai incet, parca are mai multa forta acum.
Attachment 20190923_135435.jpg
  

ai reusit sa redai cu el fisiere de 192kz?

Ma refer la direct bit to bit sau cum se mai spune nu upscaling.

#69
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Inca nu prea am incercat multe, o sa incerc jriver sau foobar, sa vad cum reda dsd, si paote ma ajutati cu restu

#70
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,718
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am instalat asioo4all si din setari la aimp il  selectez in locul a wassapi. Astfel imi inconjoara toate procesarile de la realtek si nu se mai aude niciun sunet de la alte aplicatii. Altii folosesc foobar.

Eu prefer aimp fiindca am in telefon aimp remote control si il pilotez de la distanta.

#71
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Cum instalezi ASIO în așa fel încât să și meargă pe Win10? Eu n-am mai avut timp de săpat când am văzut că nu merge din prima (nu pot accesa interfața, nu apare nimic în taskbar).

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,718
  • Înscris: 24.10.2015
Asio4all trebuie

Si nu merge asa de la sine, trebuie selectat din aimp sau foobar si se deschide, apare si in taskbar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate