Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Corporatiile si pretul liniei de cod pe secunda

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#73
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostIulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 18:43, said:

nope, e din seria cum sa atingi productivitate maxima , cu randament maxim si costuri minime
Asta-i plantatie de negrisori. Plus - sa nu uitam - aberatia cu codul listat si corectat cu rosu.

Si-n timp ce programati, cantati in cor:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T56ayGcu3kk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Firmele serioase (si reale!) se preocupa cat de cat si de cresterea si pastrarea programatorilor. Nu de cum sa munceasca niste copii pana la burn out.

#74
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Se pare ca ai niste probleme majore in a intelege chestii simple. Ca de exemplu, cat te costa spatiul + electricitatea + hardwareul + mobila + restul acareturilor ca cei de mai sus sa-si faca treaba. Dar poti continua in acelasi mod ilogic, ca vad ca ai succesuri.
Sunt contabili care calculeaza aceste costuri.Insa daca corporatiile au hotarat sa mearga pe licente GPL , atunci licentierea GPL le ajuta sa intre in graficul de generare a profitului, ca daca nu ar
face profit, ar schimba imediat strategia. Insa fac profituri mari , stai linistit, se invart banii cu basculanta. Nici o corporatie nu sta aici daca nu face profit.

View PostTS030, on 05 mai 2019 - 18:57, said:

Nu de cum sa munceasca niste copii pana la burn out.
Se pare ca acesti copii prin softul creat de ei , gestioneaza aceasta tara, doarece prin softurile facute de ei , va platiti facturile, faceti cumparaturi online, faceti rezervari on-line la ce vreti voi,
efectiv 90% in Romania din piata de servicii este gestionata de softurile facute de acesti copii fie in java fie in PHP.

Si da din pacate este adevarat.Acesti copiii sunt doar o resursa umana care atunci cand se invecheste si nu mai da randament , nu mai prezinta interes si sunt inlocuiti cu altii tineri de pe bancile scolii si procesul se reia.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 19:16.


#75
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostIulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 19:15, said:

Sunt contabili care calculeaza aceste costuri.
Sa inteleg ca esti certat (si) cu matematica sau cum?

View PostIulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 19:15, said:

Insa daca corporatiile au hotarat sa mearga pe licente GPL , atunci licentierea GPL le ajuta sa intre in graficul de generare a profitului, ca daca nu ar
face profit, ar schimba imediat strategia.
Problema ta (majora) e ca nu pricepi cum si la ce sunt folosite bucatile GPL.  Nu ma mira, pare-se ca faci parte din categoria de romani pentru care singurele chestii bune sunt cele gratis si care gandesc doar de azi pe maine. Si pentru care nu conteaza ca gratisul de azi costa de 5 ori mai mult pe termen lung.

View PostIulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 19:15, said:

Se pare ca acesti copii prin softul creat de ei , gestioneaza aceasta tara, doarece prin softurile facute de ei , va platiti facturile, faceti cumparaturi online, faceti rezervari on-line la ce vreti voi,
efectiv 90% in Romania din piata de servicii este gestionata de softurile facute de acesti copii fie in java fie in PHP.
Tot din analele tale fabuloase ai scos statisticile astea? Tot cu matematica de mai sus le-ai calculat si interpretat?

#76
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
dexterash daca esti suparat  pe viata , iti recomand un curs de MBA si sunt sigur ca toate problemele tale se vor lamuri. Posted Image

Quote

categoria de romani pentru care singurele chestii bune sunt cele gratis si care gandesc doar de azi pe maine.
noi astia asa si strainii aia care au creat frameworkurile respective.
hei poate release tau este  exact ca la cei la Bioware  cu Anthemul lor. 6 ani in dezvoltare si atunci cand iese , este stadiul alpha.
nu mi-ar mira deloc, sa fie asa.

Nu domnule, sa stii ca se poate face soft  si repede si bine  si cu licente gratis, iar pe termenul lung costul de mentenanta este minim , doarece este bine gandit, bine facut cu cele mai bune tehnologii enterprise, care coincidenta se intampla ca nu costa nici un ban.
Noi nu suntem EA/Bioware Anthem.Posted Image

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 20:13.


#77
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Observ o problema de concentrare: ai plecat de la pretul liniei de cod (adica o imbecilitate) si ai ajuns sa ne povestesti, intr-o romgleza de balta, diverse legate privind ceva frameworkuri gratuite si bune care sunt folosite intr-un mod pe care doar tu il stii si la costuri care nu conteaza.

#78
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

ai plecat de la pretul liniei de cod (
Eu n-am plecat de acolo, eu am plecat de la posibiliatetea de a adauga automat dependintele unui obiect printr-o scurtatura, iar acest feature a fost facut pentru productivitate. Apoi a venit MarianG si a intepretat intentionat gresit spusele mele ca sa creeze polemici, lasand minciuna asta cu raportul price/line-code.
Eu spun doar ce observ in realitate.
Probabil daca aia de la EA/Bioware aveau toolurile de productitivitate pe care le avem noi in domeniul enterprise, nu le-ar fi luat 6 ani + 1 ca sa scoata un amarat de joc in stadiul alpha.Apropos am inteles ca ajunsere asa de "productivi" incat cica si-ar fi creat un fel de camera de plans:

Many say they or their co-workers had to take “stress leave”—a doctor-mandated period of weeks or even months worth of vacation for their mental health. One former BioWare developer told me they would frequently find a private room in the office, shut the door, and just cry. “People were so angry and sad all the time,” they said. Said another: “Depression and anxiety are an epidemic within Bioware.”  (https://kotaku.com/h...rong-1833731964)

Ce sa le faci domne daca au ales un limbaj de programare care nu este facut pt productivitate, iar intelisensul este broken by default si trebuie sa dai 100 de euro pe pluginuri ca sa-l faci mentenabil,
in timp ce limbajele facute pt productivitate vin cu IDE-uri si tooluri care fac acelasi lucruri insa gratis ?

Dexterash asa de curiozitate, daca imi permiti si nu deranjez, voi cand o sa va instalati camera de plans ?

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 20:39.


#79
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostTS030, on 05 mai 2019 - 18:57, said:

Asta-i plantatie de negrisori. Plus - sa nu uitam - aberatia cu codul listat si corectat cu rosu.
Serios? Tu nu stii ca vorbesti de vreo 2 luni cu un troll? :lol:

#80
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdexterash, on 05 mai 2019 - 20:16, said:

Observ o problema de concentrare: ai plecat de la pretul liniei de cod (adica o imbecilitate) si ai ajuns sa ne povestesti, intr-o romgleza de balta, diverse legate privind ceva frameworkuri gratuite si bune care sunt folosite intr-un mod pe care doar tu il stii si la costuri care nu conteaza.
Don't feed the ... ;)

#81
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
@Iulius-Foyas eu zic să mai citești încă odată sau poate pentru prima dată articolul kotaku, poate îl înțelegi după mai multe lecturi. Problemele principale în cazul respectiv nu au fost plugin-urile sau IDE-urile...

#82
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 20:38, said:

Eu n-am plecat de acolo, eu am plecat de la posibiliatetea de a adauga automat dependintele unui obiect printr-o scurtatura, iar acest feature a fost facut pentru productivitate. Apoi a venit MarianG si a intepretat intentionat gresit spusele mele ca sa creeze polemici, lasand minciuna asta cu raportul price/line-code.
"care este scurtatura?", ... o intrebare tampita atat timp cat orice "IDE care se respecta" iti permite sa-ti personalizezi aceste scurtaturi
tu ai adresat problema la modul impertinent eu am inteles ce am putut, si anume faptul ca i-ai considerat pe ceilalti neproductivi (scriindu-si singuri dependintele),
asa ca ti-am oferit posibilitatea sa ne arati cat de productiv esti pentru corporatie, nu pentru proiect.

Edited by MarianG, 05 May 2019 - 20:51.


#83
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

@Iulius-Foyas eu zic să mai citești încă odată sau poate pentru prima dată articolul kotaku, poate îl înțelegi după mai multe lecturi. Problemele principale în cazul respectiv nu au fost plugin-urile sau IDE-urile...
Pai aici e si ideea. Ca Bioware s-a lovit de aceiasi problema de care s-a lovit si Microsoft cand si-a creat IDE-ul ala al lor Visual Studio 2017, pe care cica am inteles ca ar mai cere si bani .

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 20:52.


#84
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
ai inteles gresit, culmea, tocmai tu.

#85
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostMosotti, on 05 mai 2019 - 20:40, said:

Serios? Tu nu stii ca vorbesti de vreo 2 luni cu un troll? Posted Image
Serios nu stiu? :rolleyes:
Mai ales cand e de acord cu el insusi? Come on...
Problema e ca e tolerat pe-aici. Dar, asta zic si despre altii.

#86
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostMarianG, on 05 mai 2019 - 20:50, said:

"care este scurtatura?", ... o intrebare tampita atat timp cat orice "IDE care se respecta" iti permite sa-ti personalizezi aceste scurtaturi
tu ai adresat problema la modul impertinent eu am inteles ce am putut, si anume faptul ca i-ai considerat pe ceilalti neproductivi (scriindu-si singuri dependintele),
asa ca ti-am oferit posibilitatea sa ne arati cat de productiv esti pentru corporatie, nu pentru proiect.
E vorba de acel feature, si nu am adresat problema la modul impertinent ci doar am amintit de acel feature pe care il credeam(in naivitatea mea) ca orice IDE  il are, doarece, culmea, orice IDE(de productivitate) il are in afara de Microsoft Visual Studio 2017.

Iar acel feature este un feature de productivitate, intr-un mediul enterprise nu se poate sa mergi cu scriere manuala de dependinte.Nici-un PM sau TL nu ti-ar accepta asa ceva.
Ca tot acel feature face si partea complementara: daca scoti un obiect ca nu mai ai nevoie cand apelezi acel feature automati iti scoate dependintele din codul sursa.

Pai daca ai avea sa zicem de modificat 30 de fisiere sursa, din care sa scoti dependinte ale unor obiecte vechi, ei  bine cu acest feature  se poate face in maxim o ora, altel manual iti ia o cam o jumate de zi. Nimeni in mediul enterprise nu accepta ca jumate de zi sa fii pierduta si logata in jira cu titlul: "scos  dependinte din cod legacy " time  =  4 hours. Vine PM-ul la tine imediat, si zice ca faci glume.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 21:03.


#87
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
ba ai fost impertinent, ai trantit intrebarea desi puteai sa intrebi daca exista "acel feature"
pentru tine mai importanta a fost scurtatura

eu sper ca ati avut un week-en placut,
mi-am lamurit dilema

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate