Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Corporatiile si pretul liniei de cod pe secunda

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#37
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 dani.user, on 05 mai 2019 - 11:06, said:

Cand esti intr-o corporatie te uiti la cateva sute de euro/an daca asta te ajuta sa fi mai productiv?
Da, din doua motive:
1.Exista IDE-uri care ofera acele facilitati gratis
2.O Corporatie de 100 de programatori, pt licenta unui plugin de cateva sute de euro , ar costa-o cateva zeci de mii de euro.
Problema este ca la astfel de sume, trebuie autorizare de la corporatia mama.
Nu cred ca ai vrea sa fii manager de proiect si sa soliciti aceasta suma in conditiile in care exista un IDE care ofera acea facilitate gratis.Ar fi un mod elegant sa te auto-concediezi, doarece orice corporatie ar vedea acest lucru ca bani pierduti pe apa sambetei din lipsa de informare a projectului managerului.

Quote

Unii nu vor sa inteleaga ca Spring & friends nu inseamna rocket science. E un framework ce te ajuta sa ai cod mai omogen cand ai o echipa mai mare, sa nu scrie fiecare de capu lui sa te trezesti cu 4 abordari diferite pentru acelasi tip de problema in acelasi proiect. Insusi faptul ca fiecare ar rezolva altfel problema indica ca nu e o problema dificila din punct de vedere tehnic.
Sigur ca sa  poate tehnic realiza aplicatii enterprise si prin alte metode decat frameworkuri dedicate in acest scop insa se ridica cinci probleme:
1.cat timp ti-a lua (adica cati bani trebuie sa consume proiectul)  ?
2.de ce ai face acest lucru cand ai deja framework de enterprise care face acest lucru  ?
3. cat ar dura sa instruiesti noi programatori (adica cati bani ar  necesita in plus) ca sa  se poate extinde aplicatia ta la nevoie cu noi obiective de business-logic fara a  fi nevoie sa modifici codul deja scris ?
4.Cat ar dura sa realizezi un proces de interoperabilitate intre aplicatia ta si diferite sisteme de tip messsaging ?
5.In cat timp benificiarul si-ar recupera investitita plus profit de pe urma operarii softului facut ?

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Doar ca din aia 100 de programatori nu toti au nevoie de acel plug-in.

#39
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019
Ba da, ca toti  lucreaza cu acelasi toolseturi, toolkituri. Una din criteriile productivitatii : uniformizarea   si "standardizarea" interna.
De aceea corporatiile cand fac comenzi , fac comenzi "corporate" in sensul ca  daca un programator are nevoie de acces la pluginul X , atunci accesul la acel plugin trebuie sa fie valabil pentru toti programatorii.

In mediul corporate cand ai acelasi  toolseturi si acelasi toolkituri atunci ai acelasi mindset, si acelasi mindset trebuie sa fie impartasit catre toti programatorii ca toti sa actioneze
ca o singura persoana colectiva cu o singura vointa colectiva si cu un singur obiectiv colectiv: profitul inainte de toate.

PS: vezi cazul virusului wannacry si bugurile meltdown and spectre,  cand mai multe corporatii au fost afectate doarece inca isi aveau OS-uri pe Windows XP pt ca nu doreau sub nici o forma sa plateasca licente de Windows 10, ba  mai mult nu doreau sa mai faca  inca un proiect(adica cheltuiala) ca o echipa de programatori sa actualizeze unele aplicatii de infrastructura de pe Windows XP pe Windows 10.
Frantuzii sunt "experti" in astfel de cazuri.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 15:33.


#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
De aceea cand un programator spune ca "am nevoie de X" trebuie sa demonstreze ca acel X merita banii si timpul investit pentru instruirea celorlalti utilizatori.


Si esti dezinformat complet, cine ruleaza XP sau 3.1 ruleaza din motive de legacy, nu licenta OS este problema ci portarea.

Edited by MarianG, 05 May 2019 - 15:44.


#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 15:21, said:

2.O Corporatie de 100 de programatori, pt licenta unui plugin de cateva sute de euro , ar costa-o cateva zeci de mii de euro.

O corportatie cu 100 de programatori, da mai mult intr-un an pe cafea si alte nimicuri, nu mai zic de cat de pe salarii.

Ce zicea Nea Joel? https://www.joelonso...to-better-code/

Quote

9. Do you use the best tools money can buy?


#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Modul în care se pune problema îmi întărește ideea că nu vorbim de programatori, ci de scribi de cod, copy-pasteri și concurenți la olimpiada de batut-viteza in taste.

P.S. 10 programatori reali vor găsi 10 metode diferite pentru a rezolva aceeași problema. Adică 10 "mindseturi" diferite. Și asta nu o rezolvi decât dacă îi înlocuiești cu scribi.

#43
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 MarianG, on 05 mai 2019 - 15:41, said:

De aceea cand un programator spune ca "am nevoie de X" trebuie sa demonstreze ca acel X merita banii si timpul investit pentru instruirea celorlalti utilizatori.
Si chiar daca demonstreaza ca are nevoie de X, i se spune sa foloseasca Y pt ca e gratis, dar oircum intr-o corporatie cand se face bugetul pe proiecte sunt invitati doar PM-ul si TL-ul.
Si de obicei TL-ul face ce zice PM-ul pana la urma doarece PM-ul este managerul proiectului si este  autoritatea  finala la nivel de proiect.
Si PM-ului i se da un buget pt proiectul ala, indifirent de ce pretentii are PM-ul. I se da un buget si sa se descurce.

Quote

Si esti dezinformat complet, cine ruleaza XP sau 3.1 ruleaza din motive de legacy, nu licenta OS este problema ci portarea.
Nu, problema este invers. Nu vor sa dea bani pe noi licente de Windows 10 , de aceea nu doresc sa bugeteaze portarea.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 16:02.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 15:58, said:

Nu, problema este ca nu vor sa dea bani pe noi licente de Windows 10 , de aceea nu doresc sa bugeteaze portarea.
pai portarea aia costa de cateva ori cate toate utilajele/echipamentele la un loc.

Edited by arg, 05 May 2019 - 16:02.


#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 dexterash, on 05 mai 2019 - 14:12, said:

Totuși, cumva, cele mai eficiente și mai valabile aplicații și soluții vin, in general, din companii private mici, nu din corporate.
That, sir, is complete bullshit :first:

Motivul pentru care corporatiile sint "ineficiente" este ca sint mari. Si pentru ca exista reguli peste reguli peste reguli. Am lucrat 5 ani intr-un SRL cu 100 de angajati si era beton. Daca iti venea o idee coborai la etajul 1 (sau urcai, daca stateai la parter :w00t: ), spuneai buna ziua directoarei si cam ce ti-o trecut prin cap. In maxim 2 zile aflai daca e da sau nu, asta daca nu aflai pe loc.

Acuma sa vorbim despre corporatie si miere. La bucatarie aveam miere din-aia penibila in tub de plastic, cum se gaseste la magazin. "Miere". Si evident ca s-a ridicat problema la primul nivel de comunicare, cu team leader-ul. Ce-ar fi daca am lua noi miere la borcan, de la un producator adevarat, din-aia cu capac cu pompitza? Apai stai sa vedem. S-a trimis problema mai sus si anume la seful de departament, care a trimi-o mai departe si tot asa. Dupa citeva saptamini a venit raspunsul, oarecum neclar, ca exista nus ce reguli de achizitii etc. Ok, am insistat, ce-ar fi sa faca cumva regulile alea mai altfel si sa includa si aceasta posibilitate. S-a trimis iar inapoi. Dupa vreo 6 luni ce am gasit in bucatarie? :lol:

Stii care mai e o diferenta intre SRL si corporatie? La SRL nu aveam miere. Nu aveam tot salariul pe cartea de munca. Nu aveam bonusurile anuale de la corporatie. Nu aveam birou electric pe care nici macar nu l-am cerut si singurul moment in care foloseam butonul era cind imi bagam incarcatorul de la telefon. Plusuri si minusuri...

Stiai ca peste 90% din start-up-uri mor? Asta dupa ce te spetesti poate citiva ani acolo si ori proiectul e pra, pentru ca toata ideea fantastica s-a dovedit nerealizabila, ori ramin fara bani... Vazusem pe vremuri un anunt pentru un start-up, oferea 2000 de euro pe luna si zicea ca probabil o sa trebuiasca sa lucrezi 10-12 ore pe zi la inceput, pina se pune pe picioare. Right :lol:

E o diferenta intre solutii eficiente si valabile si solutii robuste si dovedite. Alea robuste si dovedite nu o sa dispara sub forma de norisori de hype...

#46
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 dexterash, on 05 mai 2019 - 15:55, said:

Modul în care se pune problema îmi întărește ideea că nu vorbim de programatori, ci de scribi de cod, copy-pasteri și concurenți la olimpiada de batut-viteza in taste.
P.S. 10 programatori reali vor găsi 10 metode diferite pentru a rezolva aceeași problema. Adică 10 "mindseturi" diferite. Și asta nu o rezolvi decât dacă îi înlocuiești cu scribi.
N-ai inteles.Prin mindset nu ma refeream la algoritmi ci la gandirea corportista.La algoritmi, poti sa-i gandesti cum vrei tu, bineinteles in limitele impuse de  toolset-ul ales(adica IDE-ul ales, toolurile de productivitate alese, frameworkul/frameworkurile de dezvoltare ales,  infrastructura hardware aleasa: servere de devzoltare, servere de QA, servere de productie, depozit de date pt  backup, etc ).

Si nu vorbim copy-pasteri ci despre programatori seniori cu experienta in programare capabil sa livreze cele mai bun software facut in conditiile de productivitate impuse de manager sau ma rog de PM.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 16:13.


#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
N-a inteles pentru ca nu te-ai exprimat cu toate tastele.

#48
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 arg, on 05 mai 2019 - 16:01, said:

pai portarea aia costa de cateva ori cate toate utilajele/echipamentele la un loc.
poate tu cunosti astfel de cazuri, insa eu cunosc cazuri in care s-a evitat portarea ca sa nu dea bani pe licente, iar acei bani careu erau in plus sa fie folositi la primele de sarbatori pt  senior management.

 MarianG, on 05 mai 2019 - 16:09, said:

N-a inteles pentru ca nu te-ai exprimat cu toate tastele.
asta e, scuze  scap din taste, pacatele mele....

 dani.user, on 05 mai 2019 - 15:47, said:

O corportatie cu 100 de programatori, da mai mult intr-un an pe cafea si alte nimicuri, nu mai zic de cat de pe salarii.
Corect, insa
1) acele cafele si acele nimicuri au fost bugetate la inceput de an fiscal, printr-un plan de achizitie la care au muncit cel putin un manager sef de la achizitii si doi seniori accountant(adica contabili), deci pt acele trei persoane ,bugetarea aia  fost "proiect" si pe acel proiect s-au deschis/inchis takuri in Jira ca sa justifice activitatea pe achizitii.

2) Nu s-a gasit inainte de pasul 1 pe cineva care sa dea acele cafele si nimicuri gratis, ca daca ar fi fost asa , sa stii ca nu s-ar fi suparat nimeni.Cu banii economisti de pe cafele si acel nimicuri s-ar fi dus intr-un proiect de PR/promovare a imaginii facut de HR, tot de pe baza de voluntariat cu voluntari care poarta tricouri cu numele corporatiei si ajuta baba sa treaca strada, bineinteles ca totul sa fie filmat cat mai bine si pus pe  canalele de media pt promovare a imaginii.

Si toate astea se fac desi PM-ul tau stie ca ai nevoie de tool-ul X si ca ai dreptatea ta, insa mai stie ca ai si varianta Y care este gratis, si pe care TL-ul a ales-o la rugamintile PM-ului.

Quote

Frumos, n-am ce zice, doar ca in corporatii PM sau TL-ul nu este nenea Joel.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 16:30.


#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Mosotti, on 05 mai 2019 - 16:06, said:

Stii care mai e o diferenta intre SRL si corporatie? La SRL nu aveam miere. Nu aveam tot salariul pe cartea de munca. Nu aveam bonusurile anuale de la corporatie. Nu aveam birou electric pe care nici macar nu l-am cerut si singurul moment in care foloseam butonul era cind imi bagam incarcatorul de la telefon. Plusuri si minusuri...

Stiai ca peste 90% din start-up-uri mor? Asta dupa ce te spetesti poate citiva ani acolo si ori proiectul e pra, pentru ca toata ideea fantastica s-a dovedit nerealizabila, ori ramin fara bani... Vazusem pe vremuri un anunt pentru un start-up, oferea 2000 de euro pe luna si zicea ca probabil o sa trebuiasca sa lucrezi 10-12 ore pe zi la inceput, pina se pune pe picioare. Right Posted Image

E o diferenta intre solutii eficiente si valabile si solutii robuste si dovedite. Alea robuste si dovedite nu o sa dispara sub forma de norisori de hype...
Discuti strict de Romania? Daca da, nu [prea] are sens sa continuam discutia.

Totusi, ce zici, non-corporatia asta din 1998 cand dispare?
https://www.oxygenxm...m/about_us.html

P.S. Sa vezi a naibii chestie ca sunt corporatii care tot unelte facute de tot felul de companii mai mici folosesc.

Iar pentru juniorul cu softwareuri gratuite: sa stii ca nu conteaza doar cat costa pe loc, ci cat te costa per total utilizarea. Degeaba e gratis daca (1) nu ai suport [si ajungi sa faci singur asta], (2) dai de un bug si nu poti trece mai departe, (3) pierzi date pentru ca implementarea e proasta (cu VeraCrypt am patit asta) etc etc. Bine, daca gandesti ca un roman, posibil sa "uiti" de costurile de mai sus...

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 16:09, said:

Si nu vorbim copy-pasteri ci despre programatori seniori cu experienta in programare capabil sa livreze cele mai bun software facut in conditiile de productivitate impuse de manager sau ma rog de PM.
Raman la parerea mea: o intorci, o lustruiesti si tot la "generatori-scriitori de cod" ajungem.

De altfel, intregul thread e o discutie despre cat costa linia de cod, nu solutia/rezultatul. Sunt curios cum masori diferenta (de cost) dintre:

int x = 0;

si

int x;
x = 0;

Edited by dexterash, 05 May 2019 - 16:34.


#50
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 16:26, said:

Si toate astea se fac desi PM-ul tau stie ca ai nevoie de tool-ul X si ca ai dreptatea ta, insa mai stie ca ai si varianta Y care este gratis, si pe care TL-ul a ales-o la rugamintile PM-ului.
acel gratis la costuri nu vine cu o licenta free for non-profit/freeware for non commercial?

Edited by MarianG, 05 May 2019 - 16:42.


#51
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 dexterash, on 05 mai 2019 - 16:30, said:

Discuti strict de Romania? Daca da, nu [prea] are sens sa continuam discutia.
Da, strict de Romania

Quote

Totusi, ce zici, non-corporatia asta din 1998 cand dispare?
https://www.oxygenxm...m/about_us.html
Corporatiile folosesc prorpriile tool-uri de XML management sau frameworkuri enterprise de XML.Apoi nu inteleg, ce-o fi asa de  important sa editezi manual un XML,cand XML are doar rolul de stocare, in fond datele sunt parsate dintr-un XML in obiecte.Nu vad rostul si sensul sa editez manual intr-un XML. Daca acel
XML are cativa Giga ce faci ?

Quote

Raman la parerea mea: o intorci, o lustruiesti si tot la "generatori-scriitori de cod" ajungem.
nu inteleg ce vrei sa spui, fii mai explicit ?

Quote

De altfel, intregul thread e o discutie despre cat costa linia de cod, nu solutia/rezultatul. Sunt curios cum masori diferenta (de cost) dintre:
int x = 0;
si
int x;
x = 0;
Nope esti pe langa subiect:
https://forum.softpe...8#entry24631659

#52
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 dexterash, on 05 mai 2019 - 16:30, said:

Sunt curios cum masori diferenta (de cost) dintre:
determin timpul necesar scrierii codului (fie de operator / generator)
daca "programatorul" este platit 60$/ora iar codul l-a scris in 3 secunde ~ 5 centi

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 16:47, said:

Nope esti pe langa subiect:
https://forum.softpe...8#entry24631659
ba este la noul subiect

#53
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 MarianG, on 05 mai 2019 - 16:39, said:

acel gratis la costuri nu vine cu o licenta free for non-profit/freeware for non commercial?
Corporatiile de la noi  din RO nu vand software,  vand servicii.Posted Image

 MarianG, on 05 mai 2019 - 16:49, said:

determin timpul necesar scrierii codului (fie de operator / generator)
daca "programatorul" este platit 60$/ora iar codul l-a scris in 3 secunde ~ 5 centi

ba este la noul subiect
Eu  niciodata nu m-am referit la plata pe linie de cod, nu stiu cine a  inteles acest lucru, insa l-a inteles intentionat gresit.
@DemocracySucks in acele topic pune punctul pe i.

Edited by Iulius-Foyas, 05 May 2019 - 16:52.


#54
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 16:26, said:

Si toate astea se fac desi PM-ul tau stie ca ai nevoie de tool-ul X si ca ai dreptatea ta

PM-ul meu a aprobat imediat cererea mea pentru tool-ul X.

 Iulius-Foyas, on 05 mai 2019 - 16:26, said:

Frumos, n-am ce zice, doar ca in corporatii PM sau TL-ul nu este nenea Joel.

Si o zici de parca ar fi un lucru bun, cand defapt e de plans.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate