Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum alegem liceul potrivit în București?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Mai exista baruri sa primeasca minori?

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce existau si altfel de baruri? In Bucuresti? Din ce judet ai venit in Bucuresti?

#21
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 myshyk, on 02 mai 2019 - 14:28, said:

De ce existau si altfel de baruri? In Bucuresti? Din ce judet ai venit in Bucuresti?

Daca vorbesti cu mine, pune si tu o ",".

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cand am fost eu la liceu, parintii tot asa cautau una-alta. Degeaba. Tot ce a contat a fost persoana, nimic altceva.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Sa fie cat mai aproape de casa.
2.
3.

#24
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

 Kres, on 02 mai 2019 - 12:54, said:

Cel mai important criteriu, in opinia mea, este anturajul copilului, respectiv cati derbedei, smecheri, fumatori sau consumatori de droguri ii vor fi colegi de scoala.?

Din acest motiv, se recomanda o scoala unde (teoretic) vine lume ceva mai buna, nu neaparat crema, dar cat de cat, ca sunt pline scolile romanesti de derbedei - copiii oamenilor din popor care au impanzit orasele.
Cum poti sa sti ce conduita au viitorii lui colegi? Poti sa stii atat ce medie au. O medie ridicata duce cu gândul la copii destepti, iar un copil destept e si un copil cuminte(oare?). Multi cred ca unul preocupat de carte, nu poate fi un derbedeu. Eu zic sa aleaga cel mai bun liceu din Bucuresti Sf Sava si gata.

Edited by alnegru, 02 May 2019 - 15:23.


#25
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 Kres, on 02 mai 2019 - 12:54, said:

Cel mai important criteriu, in opinia mea, este anturajul copilului, respectiv cati derbedei, smecheri, fumatori sau consumatori de droguri ii vor fi colegi de scoala.?
Din acest motiv, se recomanda o scoala unde (teoretic) vine lume ceva mai buna, nu neaparat crema, dar cat de cat, ca sunt pline scolile romanesti de derbedei - copiii oamenilor din popor care au impanzit orasele.
La Jean Monnet sunt numai copii de "lume mai buna" si e plin de droguri si alte chestii de genul.
Din pacate nu prea aveti de unde sa stiti decat de la cunostinte/apropiati care au avut copii care au invatat acolo.
Ca si o recomandare personala: Cantemir-Voda (pe Bd. Dacia, la Piata Galati). Unul dintre cele mai bune licee din capitala si indraznesc sa spun chiar si din tara. Cunosc foarte multi profesori acolo, oameni capabili, cu un bagaj de cunostinte solid, bine mansardati, care isi fac meseria cu drag si care isi doresc sa formeze oameni care sa aduca plusvaloare societatii in viitor.
P.S: nu sunt profesor in Cantemir, doar am invatat acolo, am terminat liceul acum 10 ani, dar inca am multe persoane cunoscute acolo si anii nu au schimbat in rau acel liceu.

#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cauta unul care sa fie OK cu ajunsul si plecatul de acolo.
Apoi, lasa-ti copilul sa-si caute colegi / prieteni cu care sa mearga la acelasi liceu, daca au aceleasi preferinte / aspiratii. Poti sa-l lasi chiar sa aleaga, astfel nu va da vina pe tine pentru o alegere naspa sau isi va asuma un credit (oricum, o lectie de viata pentru el).

Si eu am intrat intr-un liceu unde erau numai d-aia de bani-gata si drogati. Dupa 4 ani am iesit fara sa fi pus gura pe tigare (evident, eliminam si restul :) ). Aa, si dintr-o clasa de tembeli / cretini / galagiosi, ce mai, creme de la creme, cu totii am intrat la facultatile la care am vrut. Si atunci era cu examen de admitere, nu cu buletinul. Sunt ceva ani de atunci, e drept.

#27
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Asa arata un canal de discutie predominat de barbati, plin de mistouri si glume, comparat cu unul de femei unde chiar iti dau sfaturi. Cred ca ar trebui sa cauti sa intri in contact cu femei decat barbati, pentru astfel de intrebari. (nu, nu sunt femeie sa ma poti intreba pe mine)

 alnegru, on 02 mai 2019 - 15:14, said:

Cum poti sa sti ce conduita au viitorii lui colegi? Poti sa stii atat ce medie au. O medie ridicata duce cu gândul la copii destepti, iar un copil destept e si un copil cuminte(oare?). Multi cred ca unul preocupat de carte, nu poate fi un derbedeu. Eu zic sa aleaga cel mai bun liceu din Bucuresti Sf Sava si gata.
fumatul, consumul de droguri si sexul la minori acum sunt foarte intalnite, deci nu cred ca orice ar face sa evite total expunerea copilului la astfel de ispite pe parcursul liceului.

 sorin147, on 02 mai 2019 - 17:24, said:

Cauta unul care sa fie OK cu ajunsul si plecatul de acolo.
Apoi, lasa-ti copilul sa-si caute colegi / prieteni cu care sa mearga la acelasi liceu, daca au aceleasi preferinte / aspiratii. Poti sa-l lasi chiar sa aleaga, astfel nu va da vina pe tine pentru o alegere naspa sau isi va asuma un credit (oricum, o lectie de viata pentru el).

Si eu am intrat intr-un liceu unde erau numai d-aia de bani-gata si drogati. Dupa 4 ani am iesit fara sa fi pus gura pe tigare (evident, eliminam si restul Posted Image ). Aa, si dintr-o clasa de tembeli / cretini / galagiosi, ce mai, creme de la creme, cu totii am intrat la facultatile la care am vrut. Si atunci era cu examen de admitere, nu cu buletinul. Sunt ceva ani de atunci, e drept.
La cel putin jumatate din facultati in ziua de azi se intra cu admitere.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Sekene, on 02 mai 2019 - 19:05, said:

La cel putin jumatate din facultati in ziua de azi se intra cu admitere.
1 +1 = ?
A: 11
B: 2
C: 1

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 spe_ripper, on 02 mai 2019 - 14:30, said:


Daca vorbesti cu mine, pune si tu o ",".
"o",". "se pune la intrebari serioase, care presupun un raspuns pe masura.

#30
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Pe vremuri(10 ani+) se gaseau multe informatii pe forum.edu.ro, pustanii isi dadeau si intalnire dupa admitere, cei mai maricei le dadeau inside info despre profi. De cand cu FB s-a dus.
Conteaza mult si clasa in sine , nu doar liceul iar aici e cam loterie. Daca liceele sunt de valori apropiate parerea mea e sa aleaga unul cat mai aproape de casa , unde eventual merg si persoane cunoscute cu care se intelege. Nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada. Daca vedeti super rezultate la unele licee la olimpiade sa stiti ca au in spate multe ore de meditatii.
Acum daca or fi existand si licee unde  profesorii nu vin deloc la ore si isi bat joc de meseria lor astea clar trebuie evitate.
De fumat se fumeaza masiv peste tot, fara exceptie. Ma intreb de ce, cu toate campaniile astea de constientizare si cu preturile mari pentru buzunarul unui elev, par ca sunt tot mai multi fumatori minori.

#31
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
La fix!

Tocmai au apărut rezultatele unui sondaj efectuat pe 3.000 de respondenți (elevi, profesori, părinți și absolventi) despre primele 30 de licee din Bucuresti.

Informații bune, pentru cine e interesat, sunt aici https://datastudio.g...n?s=rjMJSAifot0

Context aici https://www.hotnews....-parintilor.htm

#32
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Copilul meu a inceput liceul in toamna in Bucuresti deci pot sa-ti spun cateva ganduri legate de alegere.
Aceste randuri sunt subiective si nu toate ideile s-ar putea sa fie politically correct-e. Ele sunt corecte dpmdv.
Nu ne-a interesat profilul uman ci am considerat doar real-ul.
Despre uman am vorbit cu un fost coleg, acum prof la medicina in Bucuresti care mi-a zis ca cele mai mari probleme le are cu cei proveniti de pe filiera umanista a liceelor.
Avantajul real-ului este ca da posibilitatea elevului sa aleaga in clasele mari intre facultati mult mai bine cotate din Ro si abroad. Dezavantajul e un parcurs mai dificil (daca asta poate fi considerat un dezavantaj).
Liceele importante au mate-info dar nu toate au stiintele naturii.
Dpmdv e important si programul adica daca se invata dimineata. Distanta e iar un lucru important. Daca faci socoteala, in 4 ani se strang multe ore pierdute pe drum sau din cauza programului prost facut.
Un lucru pe care trebuie sa-l stii, e ca intotdeauna primele clase din liceu vor primii cei mai buni profi. Clasele de la sfarsit (mediile mai mici) primesc ce ramane.
De aceea, in fct de performatele de la admitere, trebuie ales echilibrat.
Adica o medie de 9.85 care te introduce in orice liceu, poate sa nu fie considerata extraordinara la Sava iar profii primiti acolo sa nu fie printre cei mai buni.
Alt criteriu pe care trebuie sa-l iei in considerare sunt rezultatele la BAC - medii si randament promovabilitate (admitereliceu.ro la sectiunea topuri).
Alt criteriu - siguranta. Cand auzi ca nush ce liceu e "puscarie" atunci trebuie sa ciulesti urechile - in sensul bun :)
Drogurile pot fi o problema intr-un liceu cu conducere laxa si intr-un mediu familial in care copilul e lasat foarte liber.

Unele dintre licee au acum si una, doua clase de gimnaziu, unde-si cresc viitori copii. Daca ai cunostiinte intereseaza-te despre profesorii de acolo si despre nivelul general.
Exigenta e un steag verde, in acest caz.
Tot la sectiunea topuri de pe site-ul mentionat poti sa vezi cum se modifica in timp performantele acestor gimnazii. Unele generatii sunt mai bune, altele mai proaste.
Capitolul extra-curricular e important daca te gandesti la studiul in strainatate. Aici liceele cu performante acumulate in timp sunt de ales, dupa parerea mea.
Nivelul de dotare si de curatenie e iar un indicator. Multe au ziua portilor deschise si puteti vizita ce va intereseaza.
Cauta la ONG-uri care se ocupa de educatie lista proiectelor facute cu liceele. S-ar putea sa fie o revelatie.
Liceele de acum NU mai sunt in ordinea valorica in care le stiam noi. La ziua portilor deschise vorbeste un pic de statistici cu directorii. O sa te lamuresti repede ce e important pentru ei.  
Bilingv - engleza nu cred ca e o problema in orice liceu din Bucale. Cu germana e o problema cu profesorii, nu prea mai exista. La alte limbi nu cunosc situatia.

Cam asta e, in general. Alegerea oricum contine o doza de noroc, poti sa ai profi care-si dau interesul in licee medii sau profi blazati in licee considerate foarte bune.
Pentru nesistematizarea ideilor, mea culpa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate