Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum alegem liceul potrivit în București?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salutare,

Încercând să facem, împreună cu copilul, lista de preferințe pentru liceu am constatat că singurii parametri ce pot fi luați în calcul sunt media de admitere din anii precedenți și, după un tur de juma’ de zi prin București, felul în care arată clădirile pe dinafară.

Totuși, cel mai important e cum sunt profesorii, care e atmosfera generală în liceu, ce activități extracuricullare sunt, cât de safe e etc. Există pe undeva vreo astfel de resursă, alta decât ce mai auzi pe la prieteni / cunoștințe? Avem vreun Booking sau Tripadvisor pentru școli, unde cota sau rankingul unui liceu să reflecte feedbackul direct al părinților și/sau al elevilor de acolo?

Cum știu, de exemplu, care e alegerea mai bună dintre "Spiru Haret", "Matei Basarab", "Mihai Eminescu" și "Alexandru Ioan Cuza"? Că mediile sunt destul de apropiate.

Ce vreau să spun e că degeaba se intră cu 9,80 și liceul e proaspăt văruit dacă “înăuntru-i leopardul” (profesorii sunt dictatori sau dezinteresați, liceul e dominat de fițe ori de dezinteres etc). Și nu prea ai de unde să afli asta altfel decât pe pielea ta (a copilului) ... Sau poate ai și n-am găsit eu?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Activitati extracuriculare se gasesc  la toate liceele. Cel mai comun e fumatul dupa ore :lol:.

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Serafim606, on 02 mai 2019 - 12:18, said:

Activitati extracuriculare se gasesc  la toate liceele. Cel mai comun e fumatul dupa ore Posted Image.


Si sexul in Wc cu tigara in mana, nu conteaza media de admitere sau cat de varuit e inauntru.

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Tepesh, on 02 mai 2019 - 12:11, said:

ce activități extracuricullare sunt
fumatul in pauze si berea dupa scoala sau servita la chiul, de astea poti fi sigur ca le gasesti peste tot.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Eu nu inteleg ce cauta initiatorul. La o prima vedere, vrea un mediu perfect si pur. Sa-i fie ferita odrasla de orice nenorocire a societatii de azi. Alege un liceu si aia e. Daca are cap se descurca, daca nu asta e, nu tre sa te minti ca poate.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as alege unde sunt cele mai sexy eleve.

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 Tepesh, on 02 mai 2019 - 12:11, said:

Cum știu, de exemplu, care e alegerea mai bună dintre "Spiru Haret", "Matei Basarab", "Mihai Eminescu" și "Alexandru Ioan Cuza"? Că mediile sunt destul de apropiate.
Da mai multe informatii despre copil - varsta, sex, inaltime, greutate, conditie fizica, hobby-uri, ce planuri de viitor are.

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Neaceasca85, on 02 mai 2019 - 12:27, said:

Eu as alege unde sunt cele mai sexy eleve.
nu mai exista asa ceva
acum se bat care haleste mai multe dulciuri de supermarket

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008
Pai e mai misto pentru mine asa. Posted Image

Unii ar alege liceul care e cel mai aproape de un Dristor Kebap. Pe vremea mea nu exista shaorma.

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Aldulescu, on 02 mai 2019 - 12:31, said:

Da mai multe informatii despre copil - varsta, sex, inaltime, greutate, conditie fizica, hobby-uri, ce planuri de viitor are.
il vezi la avatar

sigur are 5 hobbyuri si planuri de viitor sa fie astronaut sau pilot de f-16

Edited by marcusdefeis, 02 May 2019 - 12:38.


#11
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Rog un moderator să mute topicul în categoria "Scoala mea - liceul meu". Se pare că l-am postat din greșeală la "Caterinci subțiri și offtopic-uri".

Mulțumesc Posted Image

Edited by Tepesh, 02 May 2019 - 13:03.


#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Tepesh, on 02 mai 2019 - 12:11, said:

Salutare,

Încercând să facem, împreună cu copilul, lista de preferințe pentru liceu am constatat că singurii parametri ce pot fi luați în calcul sunt media de admitere din anii precedenți și, după un tur de juma’ de zi prin București, felul în care arată clădirile pe dinafară.

Cel mai important criteriu, in opinia mea, este anturajul copilului, respectiv cati derbedei, smecheri, fumatori sau consumatori de droguri ii vor fi colegi de scoala.?

Din acest motiv, se recomanda o scoala unde (teoretic) vine lume ceva mai buna, nu neaparat crema, dar cat de cat, ca sunt pline scolile romanesti de derbedei - copiii oamenilor din popor care au impanzit orasele.

Edited by Kres, 02 May 2019 - 12:57.


#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 Tepesh, on 02 mai 2019 - 12:47, said:

Rog un moderator să mute topicul în categoria "Scoala mea - liceul meu". Se pare că l-am postat din greșeală la "Caterinci subțiri și offtopic-uri".

Mulțumesc Posted Image

Nu sunt caterinci subtiri. E realitatea. Vad ca te feresti de ea si in acelasi timp vrei sa-ti feresti si copilul. Nu e ok. Tu crezi ca un copil impins de la spate ajunge ceva sau cineva? Daca nu vrea sau mai realist, nu poate, poti sa pompezi bani in curul lui pana dai faliment.

Ia in calcul asta.

Edited by Serafim606, 02 May 2019 - 13:06.


#14
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Ce tot îndrugi acolo despre împins de la spate, băgat bani în curul copilului, protejare de realitate și alte d-astea? Ești diliu?

Am întrebat explicit: e pe undeva vreun clasament al liceelor făcut pe baza feedback-ului părinților și/sau elevilor care învață acolo? Atât. Nimic din bălăriile pe care le aduci tu în discuții, de dragul de a te băga în seamă.

Te rog, scutește-mă de trolling sau de offtopic. Recitește postarea mea inițială și, dacă nu înțelegi întrebarea sau nu ai un răspuns decent, vezi-ți de drum liniștit.

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Tepesh, on 02 mai 2019 - 13:18, said:


Am întrebat explicit: e pe undeva vreun clasament al liceelor făcut pe baza feedback-ului părinților și/sau elevilor care învață acolo? Atât. Nimic din bălăriile pe care le aduci tu în discuții, de dragul de a te băga în seamă.

Nu cred ca exista. Iti dai seama ca s-ar ingramadi toata lumea acolo si s-ar pompa inclusiv bani ca sa ajunga copilul la liceul respectiv.  Autoritatile romane vor ca toate liceele sa fie cotate cam la fel, sa nu existe o ordine de preferinte, dar scolile cunoscute in care se face carte se cam stiu ... sunt liceele mari, cu traditie.

#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 Tepesh, on 02 mai 2019 - 12:11, said:

Salutare,

Încercând să facem, împreună cu copilul, lista de preferințe pentru liceu am constatat că singurii parametri ce pot fi luați în calcul sunt media de admitere din anii precedenți și, după un tur de juma’ de zi prin București, felul în care arată clădirile pe dinafară.

Totuși, cel mai important e cum sunt profesorii, care e atmosfera generală în liceu, ce activități extracuricullare sunt, cât de safe e etc. Există pe undeva vreo astfel de resursă, alta decât ce mai auzi pe la prieteni / cunoștințe? Avem vreun Booking sau Tripadvisor pentru școli, unde cota sau rankingul unui liceu să reflecte feedbackul direct al părinților și/sau al elevilor de acolo?

Cum știu, de exemplu, care e alegerea mai bună dintre "Spiru Haret", "Matei Basarab", "Mihai Eminescu" și "Alexandru Ioan Cuza"? Că mediile sunt destul de apropiate.

Ce vreau să spun e că degeaba se intră cu 9,80 și liceul e proaspăt văruit dacă “înăuntru-i leopardul” (profesorii sunt dictatori sau dezinteresați, liceul e dominat de fițe ori de dezinteres etc). Și nu prea ai de unde să afli asta altfel decât pe pielea ta (a copilului) ... Sau poate ai și n-am găsit eu?

Obiectiv cat de cat se face clasamentul functie de mediile de intrare, mediile de iesire (clasa 9/10/11/12 sau toate) si notele la Bacalaureat.
Tot obiectiv alegerea liceului se face functie de profilul dorit si media pe care o are copilul pentru admiterea computerizata.
Alegerea este alegere cand ai medie foarte mare si iti permiti sa pui ordinea dorita ...altfel le scrii pe toate si unde o fi ...

Subiectiv vorbind depinde de foarte multe...un liceu catalogat bun poate avea o clasa "idioata" si plina de fite si ciudati...n-am gasit alta rima Posted Image.
Deci subiectiv vorbind se alege functie de profil, medie, zona, gura lumii, instinct, colegi, net si apoi tine de noroc si de ce vrea si poate copilu'.

..."de exemplu, care e alegerea mai bună dintre "Spiru Haret", "Matei Basarab", "Mihai Eminescu" și "Alexandru Ioan Cuza?"

In Spiru Haret se face scoala mai pe "batraneste" adica toceala multa si profesori mai cu ochelari de cal dar parcul e aproape...
Matei Basarab parca e proaspat renovat dar zona nu imi place ...
Mihaei Eminescu este in regula ca si "colectiv"/copii/colegi dar nu este renovat peste tot...
De Cuza numai de bine era in anii trecuti ...acum cine stie

Pai cam asa ar suna ce zic unii si altii..ce top sa faci ? Mai bine iei pe rand in functie de medie liceele si vezi ce zice lumea pe site oficial/ facebook/forumuri pentru fiecare ...



Succes.

Edited by superm, 02 May 2019 - 14:05.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa spatiul verde din fata liceului, numarul de "bodigarzi" si distanta pana la primul bar.

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Trebuie sa fie lume buna, nene... ca bubuie Bucurestiul asta de tzarani care au umplut scolile cu copiii lor...   Asa vreti sa devina si copiii vostri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate