Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ce este moartea

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 30 aprilie 2019 - 14:10, said:

Când o să intelegi pe deplin, atunci ai depășit stadiul de analfabet functional.

Am depasit acest stadiu, in momentul cand n-am mai simtit nevoia sa-i fac analfabeti functionali pe altii. Dumneata... inca mai ai de lucru la acest capitol. Dar ti-am inteles punctul de vedere: daca nu inteleg cum intelegi dumneata, atunci sunt analfabet functional. Ma intreb, doar, de cate ori trebuie sa o mai repeti, ca sa te autoconvingi ca ai dreptate...?

Edited by Dorel666, 30 April 2019 - 14:15.


#56
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 14:03, said:


Adevarat, nu mai aveai cu cine sa comunici, pentru ca adevaratul eu al tatalui dumitale era dincolo de un zid, pe care nu-l puteai surmonta. Dar ai simtit, pana in ultima clipa, ca, dincolo de acel perete, tatal dumitale a ramas aceeasi persoana pe care o stiai.
Acea stare exista  doar în capul meu, prin amintirile pe care le aveam despre el. Din păcate în faţa mea se găsea doar o ruină a ceea ce fusese înainte. Cineva care nu-l cunoştea nu avea cum să-l vadă altfel

#57
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostJurasikMan, on 30 aprilie 2019 - 13:08, said:


Cine iti garantează tie ca nu-i asa ?

Habar n-am ce e moartea, dar stiu clar ca viata adevarata e in poza lui Jurasik...

#58
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 14:01, said:

Mai nou, motoarele au cutie automata si chiar poti tura la maxim motorul, fara sa mai bagi in viteza, ca intra singur. Si adevarat ca sufletul se chinuie cu ele, ca ce alt chin mai mare poate fi pentru un om, decat sa vada ca vorbeste, dar nimeni nu-l poate auzi si nu-l poate intelege. Ca atunci cand vorbesti la microfon si, la jumatatea comunicarii, se intrerupe microfonul si ramane inchis. Da, este un chin mai rau chiar decat moartea.
Daca nu stiai cutiile automate au si modul manual...adica le poti folosi ca o cutie manuala...dar nah, tu tragi mereu cum iti convine tie. Fie.

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 13:58, said:

Domnule Cirus, analfabetii functionali sunt de doua feluri: cei care nu inteleg ce citesc si cei care inteleg aiurea, desi sunt 100% convinsi ca, mai bine ca ei, nu a inteles nimeni.
Aici te incadrezi. Ti-ai facut o auto-caracterizare perfecta.

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 14:28, said:

Acea stare exista  doar în capul meu, prin amintirile pe care le aveam despre el. Din păcate în faţa mea se găsea doar o ruină a ceea ce fusese înainte. Cineva care nu-l cunoştea nu avea cum să-l vadă altfel
In cazul de Alzheimer, boala aceea distruge amintirile si tot ce tine de procesele cognitive. E un fel de moarte cerebrala care are un proces lent.

Edited by tehnics, 30 April 2019 - 14:40.


#59
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ţi-ar plăcea să fi însemnat ceva pentru omenire Dorele , aşa-i ?
Nu însemni nimic . Că mori acum sau la 80 de ani , tot aia e . ZERO !
Mori , te papă viermii sau focul , pa !
Cam asta e ! N-o să-şi mai amintească nimeni de tine în scurt timp .

#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 14:28, said:

Acea stare exista  doar în capul meu, prin amintirile pe care le aveam despre el. Din păcate în faţa mea se găsea doar o ruină a ceea ce fusese înainte. Cineva care nu-l cunoştea nu avea cum să-l vadă altfel

Probabil ca de aceea nici nu si-a revenit: pentru ca l-ai considerat, deja, mort... Multi confunda realitatea cu ceea ce le arata ochii lor imperfecti.

View Postgenius, on 30 aprilie 2019 - 14:44, said:

Ţi-ar plăcea să fi însemnat ceva pentru omenire Dorele , aşa-i ?
Nu însemni nimic . Că mori acum sau la 80 de ani , tot aia e . ZERO !
Mori , te papă viermii sau focul , pa !
Cam asta e ! N-o să-şi mai amintească nimeni de tine în scurt timp .

Si de Hristos au crezut, unii, ca va fi uitat in trei zile. Totusi, au trecut doua mii de ani de atunci si mai multi cred in El acum, decat atunci cand era in viata.

#61
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 14:54, said:


1.Probabil ca de aceea nici nu si-a revenit: pentru ca l-ai considerat, deja, mort... Multi confunda realitatea cu ceea ce le arata ochii lor imperfecti.



2.Si de Hristos au crezut, unii, ca va fi uitat in trei zile. Totusi, au trecut doua mii de ani de atunci si mai multi cred in El acum, decat atunci cand era in viata.
1. Clar nu stii ce inseamna Alzheimer dar batii campii.
2. Nu incerca sa te crezi Hristos. Au mai incercat si altii si lumea nu isi mai aduce aminte de ei. Tu ai impresia ca lu Papa ii pasa cine a fost Arsenie Boca ? Nu. Atata timp cat nu aduce bani in visteria Vaticanului, chiar si Arsenie Boca este un nimeni...Si tu ai impresia ca o sa isi aduca cineva aminte de tine. Doar copii tai poate...

#62
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Ce ma amuza faza el cu litere mari :))

#63
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Auzi Dorele dar poţi să explici ce se întâmplă cu sufletul unuia care este împuşcat prin surprindere cu pistolul în ceafă şi îi zboară creierul în toate părţile? că ăla nici măcar nu îşi dă seama că a murit, acuma e vesel pe stradă în momentul următor e dus.

#64
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 14:54, said:

Si de Hristos au crezut, unii, ca va fi uitat in trei zile. Totusi, au trecut doua mii de ani de atunci si mai multi cred in El acum, decat atunci cand era in viata.
Pe vremea jidanului erau 200 mii oameni .
Acum sunt 7+ miliarde . Ce zici ?

#65
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Sunt totusi peste 2000 de ani de dietati, si istoria nu a consemnat nici macar un singur caz izolat verificat care sa ateste viata dupa moarte
explica-ne dorele, rogu-te, de ce
caci crede-na intru totul cand spunem ca toti ne dorim sa stim ca ceva este dupa ce nu o sa mai fie, dar in afara de povesti si texte transcrise din generatii in generatii, alte dovezi nu prea avem
nici nu vreau sa ma gandesc cate traduceri si adaptari a avut de suferit biblia romaneasca asa cum o stim toti.

#66
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostFerlito, on 30 aprilie 2019 - 15:11, said:

explica-ne dorele, rogu-te, de ce
Stai putin ca acum cauta in carte, adapateaza textul dupa cum ii convine lui si ti-o explica. Dar mai ai nitica rabdare.

#67
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Nimic nu m-ar face mai fericit daca ar fi sa fiu un alt toma necredinciosul.
Pe de alta parte insa, si aici sunt curios cum ar argumenta dorel, daca bunul nostrum iisus, Yahweh, mesia, adonai, ar da un semn vizibil, tangibil, palpabil, credibil omenirii ca dupa viata exista alta viata, nu prea as vrea sa imi imaginez ce intorsura ar lua lumea care o cunoastem noi. Ma gandesc la sutele de milioane de oameni fara sperante de viitor care isi contempleaza moartea, care sigur s-ar sinucide a doua zi, sau mai rau, ar comite crime peste crime, cu gandul ca oricum ajunge undeva sus, sau jos.

Problema ar fi alta insa.
Elohim ne promite ca viata dupa moarte exista, daca te lepezi de copii si parinti si il pui pe el deasupra. Ai face asta dorel? Ai copii? In caz de durere, I-ai lasa pe locul doi dupa iisus ?

#68
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Nu exista moarte,este doar o trecere de la o viata la alta.
Daca nu ai fost:curva,handicapat,gay,criminal...etc,o sa fi. Posted Image

#69
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Altu..

#70
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postdenky, on 30 aprilie 2019 - 14:28, said:

Habar n-am ce e moartea, dar stiu clar ca viata adevarata e in poza lui Jurasik...
Bre , nu te cunosc , dar iti prevad un viitor luminos. Ai un acut simt al perceperii realitatii . Posted Image

Apropos de comentariile referitoare la Dorel al nostru. Pentru cei care inca nu l-ati inteles ...el nu-i in realitate un credincios. In felul lui intortocheat , ridica de fapt mingea la fileu contestatarilor religiei . De asta imi place sa ii raspund . Daca era un banal habotnic il treceam pe lista de ignore ( care este mare cat un sul de hartie igienica )

Edited by JurasikMan, 30 April 2019 - 16:19.


#71
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View PostFerlito, on 30 aprilie 2019 - 15:58, said:

Elohim ne promite ca viata dupa moarte exista, daca te lepezi de copii si parinti si il pui pe el deasupra.
Ai face asta dorel? Ai copii? In caz de durere, I-ai lasa pe locul doi dupa Iisus?
Orice crestin procedeaza in acest fel, Ferlito.
Pe primul loc Iisus, pe locul doi familia.
Asta nu inseamna ca atunci cand copilul tau are nevoie de tine, tu nu-l ingrijesti.
Dimpotriva, daca ti-ai neglija familia ar fi un semn clar ca te-ai lepadat de crestinism si ai ajuns mai rau chiar si decat un ateu.

Dupa cum spune Apostolul: "Dacă însă cineva nu poartă grijă de ai săi şi mai ales de casnicii săi, s-a lepădat de credinţă şi este mai rău decât un necredincios." 1 Timotei 5:8

Edited by Alireza, 30 April 2019 - 16:41.


#72
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 30 aprilie 2019 - 14:56, said:

1. Clar nu stii ce inseamna Alzheimer dar batii campii.
2. Nu incerca sa te crezi Hristos. Au mai incercat si altii si lumea nu isi mai aduce aminte de ei. Tu ai impresia ca lu Papa ii pasa cine a fost Arsenie Boca ? Nu. Atata timp cat nu aduce bani in visteria Vaticanului, chiar si Arsenie Boca este un nimeni...Si tu ai impresia ca o sa isi aduca cineva aminte de tine. Doar copii tai poate...

3. In mod sigur confunzi raspunsurile la trei intrebari diferite:

- ce spune Biblia ca este moartea;
- ce spun ateii (”stiinta”)ca este moartea;
- ce crezi dumneata ca este moartea.

Eu, insa, stiu ca, desi pare aceeasi intrebare si acelasi raspuns, de fapt una este ce spune Biblia, alta ce spun ateii si alta ce crede fiecare dintre noi. Dar, pentru ca creierul nostru are nevoie de raspunsuri clare, ca sa nu se incinga si sa ne simtim rau, avem nevoie sa ne punem aceasta intrebare si sa incercam sa punem in comun acord cele trei raspunsuri. Deci, cand ceea ce spun religiile, va fi in acord cu ceea ce spune stiinta si cu ceea ce credem noi, atunci repetarea intrebarii ”ce este moartea” va fi de prisos. Pentru ca vom sti deja ce este. Deocamdata, toti bajbaie si niciunul nu a ajuns la adevar. Daca ar fi ajuns, se facea postas intre lumea de apoi si lumea noastra!

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 15:02, said:

Auzi Dorele dar poţi să explici ce se întâmplă cu sufletul unuia care este împuşcat prin surprindere cu pistolul în ceafă şi îi zboară creierul în toate părţile? că ăla nici măcar nu îşi dă seama că a murit, acuma e vesel pe stradă în momentul următor e dus.

Nu stiu daca pot sa-ti explic ce se intampla, dar pot sa-ti explic ce ar trebui sa se intample, potrivit invataturilor Bibliei:  ar trebui ca, imediat dupa impuscatura, respectivul sa iasa din corpul sau si sa se vada  intins pe jos, cu creierii imprastiati. Apoi ar trebui sa incerce sa le spuna celorlalti sa-i bage creierul inapoi in cap si sa-l trezeasca, din cauza ca el este inca viu. Si, in timp ce s-ar stradui din rasputeri sa faca aceasta, ar trebui sa vada venind fie ingerii, care sa-l duca la Hristos, fie dracii, care sa-l duca in iad.

View PostFerlito, on 30 aprilie 2019 - 15:11, said:

Sunt totusi peste 2000 de ani de dietati, si istoria nu a consemnat nici macar un singur caz izolat verificat care sa ateste viata dupa moarte
explica-ne dorele, rogu-te, de ce
caci crede-na intru totul cand spunem ca toti ne dorim sa stim ca ceva este dupa ce nu o sa mai fie, dar in afara de povesti si texte transcrise din generatii in generatii, alte dovezi nu prea avem
nici nu vreau sa ma gandesc cate traduceri si adaptari a avut de suferit biblia romaneasca asa cum o stim toti.

Care ”istorie”?! Ca Vietile Sfintilor sunt pline de astfel de exemple si exista si multa alta literatura tratand tocmai acest subiect: revenirea unor oameni de dincolo de moarte. Doar ca dumneata vei alege sa nu le crezi, pentru ca nu sunt contrasemnate de dumnezeul Autoritate caruia te supui dumitale. Ca, pe cati atei, tot pe atatia si dumnezei Autoritate.

View PostFerlito, on 30 aprilie 2019 - 15:58, said:

Nimic nu m-ar face mai fericit daca ar fi sa fiu un alt toma necredinciosul.
Pe de alta parte insa, si aici sunt curios cum ar argumenta dorel, daca bunul nostrum iisus, Yahweh, mesia, adonai, ar da un semn vizibil, tangibil, palpabil, credibil omenirii ca dupa viata exista alta viata, nu prea as vrea sa imi imaginez ce intorsura ar lua lumea care o cunoastem noi. Ma gandesc la sutele de milioane de oameni fara sperante de viitor care isi contempleaza moartea, care sigur s-ar sinucide a doua zi, sau mai rau, ar comite crime peste crime, cu gandul ca oricum ajunge undeva sus, sau jos.


De fapt, tocmai oamenii, care sunt convinsi ca exista viata dupa moarte, nu se sinucid!

View PostFerlito, on 30 aprilie 2019 - 15:58, said:

Problema ar fi alta insa.
Elohim ne promite ca viata dupa moarte exista, daca te lepezi de copii si parinti si il pui pe el deasupra. Ai face asta dorel? Ai copii? In caz de durere, I-ai lasa pe locul doi dupa iisus ?

Dupa cum ti-a spus si alt coleg pe aici, exista doua porunci referitoare la familie: una sa nu-i abandonezi niciodata, alta sa nu-i pui mai presus decat Hristos. Adica toti cei din familia ta sunt doar oameni de care esti obligat sa ai grija, dar niciunul nu este ”capul” tau, ci singurul tau Cap este Hristos. Adica, ascult de mama si de tata, de sotie, sora sau copil si prieten, dar numai in ceea ce priveste binele lor. De gandit asupra adevarului, insa, voi gandi, totdeauna, cu capul meu, fara sa ma las influentat de sentimentul de rudenie sau prietenie.

Edited by Dorel666, 30 April 2019 - 18:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate