Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce este moartea

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 30 aprilie 2019 - 13:42, said:

Biblia!!!

În sudoarea* feţei tale să-ţi mănânci pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână** eşti şi în† ţărână te vei întoarce.”

Oricine trăieşte tot mai trage nădejde, căci un câine viu face mai mult decât un leu mort.
...
Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită
....
Tot ce găseşte mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în Locuinţa morţilor în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!

Si idiotii nu stiu nimic, totusi exista. Un paralizat nu mai poate face nimic, dar continua sa existe. Deci, faptul ca nu stii nimic si nu faci nimic, nu inseamna ca nu existi. Oricum, tocmai pentru ca Dumnezeu i-a facut pe oameni cu un scop, pe fiecare in parte, tocmai de aceea fiecare zi petrecuta de un om in locuinta mortilor este o pierdere pentru Dumnezeu si, ca urmare, El are tot interesul sa-i scoata de acolo.

#38
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBogotta, on 30 aprilie 2019 - 13:23, said:

Cred ca moartea are sensuri diferite pentru cei care cred in existenta spiritului si cei care nu cred in asa ceva.
Sigur, disonanta cognitivă e extrem de răspândită în rândul oamenilor.

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 13:46, said:

Si idiotii nu stiu nimic, totusi exista
Exact, din cauza asta e greu pentru cei din jur, ca și în cazul morților.

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 13:45, said:

Eu mă întreb în ce stare se duce sufletul pe lumea cealaltă? cea de înainte de moarte când poate eşti cu Alzheimer, scleroză, nebunie sau alte maladii cerebrale, sau starea de vârf câd erai la maximum de creativitate ? că dacă e prima variantă nu va fi deloc vesel să te ciocneşti de toţi demenţii pe lumea cealaltă...

Evident ca in starea de varf, pentru ca orice boala psihica este doar consecinta ruperii legaturii dintre suflet si trup si, drept urmare, schimbul de informatii dintre acestea doua se face foarte greu sau deloc. Trupul este doar o interfata, adevaratul ”eu ” este sufletul.

#40
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 13:45, said:

Eu mă ĂŽntreb ĂŽn ce stare se duce sufletul pe lumea cealaltă? cea de ĂŽnainte de moarte când poate eşti cu Alzheimer, scleroză, nebunie sau alte maladii cerebrale, sau starea de vârf câd erai la maximum de creativitate ? că dacă e prima variantă nu va fi deloc vesel să te ciocneşti de toţi demenţii pe lumea cealaltă...
Cu alzheimer, cu schizofrenie paranoida, sondrom down și toate darurile astea de la dumnezeu.

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 30 aprilie 2019 - 13:48, said:



Exact, din cauza asta e greu pentru cei din jur, ca și în cazul morților.

Mortii nu sunt idioti, dimpotriva, au mintea la capacitatea maxima, dar sunt profund adormiti. Chiar si in Locuinta mortilor, cei care zaceau acolo, ”in coma”, se trezeau din cand in cand.

View Postcirus6, on 30 aprilie 2019 - 13:50, said:

Cu alzheimer, cu schizofrenie paranoida, sondrom down și toate darurile astea de la dumnezeu.

Acestea sunt doar boli ale trupului, nu ale sufletului.

#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 13:52, said:

Mortii nu sunt idioti, dimpotriva, au mintea la capacitatea maxima, dar sunt profund adormiti. Chiar si in Locuinta mortilor, cei care zaceau acolo, ”in coma”, se trezeau din cand in cand.
Domnu Dorel666 sunteți analfabet funcțional?
Am postat niște versete din biblie care sunt foarte clare, în limba română. Faptul că nu înțelegeți ce scrie denotă că sunteți analfabet functional.

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 13:52, said:

Mortii nu sunt idioti, dimpotriva, au mintea la capacitatea maxima, dar sunt profund adormiti. Chiar si in Locuinta mortilor, cei care zaceau acolo, ”in coma”, se trezeau din cand in cand.



Acestea sunt doar boli ale trupului, nu ale sufletului.
Sigur, La capacitate maxima. E ca si cum ai tura un motor fara sa bagi masina in viteza...cam asa ai zis-o si tu.


Or fi alea boli ale trupului dar tot sufletul se chinuie cu ele....

#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 30 aprilie 2019 - 13:55, said:

Domnu Dorel666 sunteți analfabet funcțional?
Am postat niște versete din biblie care sunt foarte clare, în limba română. Faptul că nu înțelegeți ce scrie denotă că sunteți analfabet functional.

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit

Domnule Cirus, analfabetii functionali sunt de doua feluri: cei care nu inteleg ce citesc si cei care inteleg aiurea, desi sunt 100% convinsi ca, mai bine ca ei, nu a inteles nimeni. Si apoi ii fac analfabeti functionali pe cei care nu au ”inteles” exact ca ei...

#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 13:52, said:

Acestea sunt doar boli ale trupului, nu ale sufletului.
Eu cred că eşti în eroare, anomaliile creierului influenţează şi sufletul. Taică-meu a murit de Alzheimer, l-am văzut în ultimii ani cum s-a schimbat, la final nu mai era decât o umbră, nu mai aveai cu cine să comunici.
Există o mică mare deosebire între ceea ce doreşti să fie şi ceea ce există în realitate.

Edited by mihaicozac, 30 April 2019 - 14:00.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 12:55, said:

Pentru ca unii confunda notiunea de moarte propovaduita de atei, cu moartea biblica, am considerat ca este binevenita o discutie asupra a ceea ce inseamna moartea, cea biblica in special.
Cea biblica poate fi orice vrei tu... se potriveste, cea reala este iesirea din planul existential :P

#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 30 aprilie 2019 - 13:56, said:

Sigur, La capacitate maxima. E ca si cum ai tura un motor fara sa bagi masina in viteza...cam asa ai zis-o si tu.


Or fi alea boli ale trupului dar tot sufletul se chinuie cu ele....

Mai nou, motoarele au cutie automata si chiar poti tura la maxim motorul, fara sa mai bagi in viteza, ca intra singur. Si adevarat ca sufletul se chinuie cu ele, ca ce alt chin mai mare poate fi pentru un om, decat sa vada ca vorbeste, dar nimeni nu-l poate auzi si nu-l poate intelege. Ca atunci cand vorbesti la microfon si, la jumatatea comunicarii, se intrerupe microfonul si ramane inchis. Da, este un chin mai rau chiar decat moartea.

#48
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită.." Eclesiastul 9:5

Dacă am ajuns să nu înțelegem o frază atât de scurtă și de simplă, tre să acceptăm că e o problemă a societății, nu doar a indivizilor.


#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 13:59, said:

Eu cred că eşti în eroare, anomaliile creierului influenţează şi sufletul. Taică-meu a murit de Alzheimer, l-am văzut în ultimii ani cum s-a schimbat, la final nu mai era decât o umbră, nu mai aveai cu cine să comunici.
Există o mică mare deosebire între ceea ce doreşti să fie şi ceea ce există în realitate.

Adevarat, nu mai aveai cu cine sa comunici, pentru ca adevaratul eu al tatalui dumitale era dincolo de un zid, pe care nu-l puteai surmonta. Dar ai simtit, pana in ultima clipa, ca, dincolo de acel perete, tatal dumitale a ramas aceeasi persoana pe care o stiai.

#50
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmihaicozac, on 30 aprilie 2019 - 13:59, said:

Există o mică mare deosebire ĂŽntre ceea ce doreşti să fie şi ceea ce există ĂŽn realitate.
Asta numim disonanta cognitivă, incapacitatea delimitării dorinței de realitate.

#51
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 30 aprilie 2019 - 14:02, said:

"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri, dar cei* morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea** li se uită.." Eclesiastul 9:5

Dacă am ajuns să nu înțelegem o frază atât de scurtă și de simplă, tre să acceptăm că e o problemă a societății, nu doar a indivizilor.

O intelegem, ciruse, dar unii mai putin ca altii. De exemplu, observi ca se foloseste prezentul? Adica acea informatie era pentru timpul de atunci, nu era pentru totdeauna. Plus ca, ti-am mai aratat un verset in care se vorbea de trezirea, periodica, a celor din locuinta mortilor, dar n-ai vrut sa-l bagi in seama.
Normal ca omul aflat in coma nu mai poate face nimic si nu mai are nici o rasplata. Dar... exista trezire pana si din coma si orice coma ar avea sfarsit, daca stiinta medicala ar fi destul de avansata.

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postandreic, on 30 aprilie 2019 - 14:01, said:

Cea biblica poate fi orice vrei tu... se potriveste, cea reala este iesirea din planul existential :P
.
N-ai dreptate, citește versetele ce le-am citat și vezi că biblia e foarte clara în privința morții. Conform bibliei moartea e sfârșitul vieții, atât.

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postandreic, on 30 aprilie 2019 - 14:01, said:

Cea biblica poate fi orice vrei tu... se potriveste, cea reala este iesirea din planul existential Posted Image

Eu zic doar sa le consemnan pe amandoua, fara sa ne grabim sa tragem vreo concluzie. Dumneata?

#54
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDorel666, on 30 aprilie 2019 - 14:07, said:

O intelegem, ciruse, dar unii mai putin ca altii.
Când o să intelegi pe deplin, atunci ai depășit stadiul de analfabet functional.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate