Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Sfat achizitie sigurante automate

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
ziceam si eu , ca doar nu team injurat , ma rog , sa nu imi zici ca teai ofuscat ,


eh schimbai si tu tu faza cu nulul in panou la tine in casa si pa.

#56
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
ca sa nu mai deschid alt topic...

ce recomandati in ziua de azi ca marca ? (de apreciat parerile electricienilor care lucreaza cu aceste materiale)
si ma refer strict la cele cu curba B
  • Hager (made in France)
  • Schneider, fost Merlin Gerin (made in France)
  • Eaton, fost Moeller (made in Romania)
am vazut si Noark... stiti ceva de ei ? prin alte topicuri cica sunt mai calitative decat Eaton, desi e firma chinezeasca, deci cine stie unde naiba le face...
altele precum legrand sau gewis mie personal mi se par mai inferioare decat cele de mai sus

merci.

Edited by alios24, 15 October 2021 - 10:13.


#57
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
De Noark am auzit dar sunt patit cu firmele chinezesti . Toate celelalte  5  enumerate sunt in regula.

Cu Hager firma franceza m-ai facut curios . Nu de alta dar mie doar clientii germani imi cer marca asta.  
Conf. site-ului lor firma a fost infiintata in Germania in perioada interbelica iar dupa al doilea razboi mondial la redesenarea  granitelor regiunea Saarland a  fost alipita Frantei . Mai departe  este istoria cunoscuta .
E un  producator de incredere dar cu o gama destul de restransa de produse.

Edited by ggelu, 16 October 2021 - 07:51.


#58
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postggelu, on 16 octombrie 2021 - 07:51, said:

De Noark am auzit dar sunt patit cu firmele chinezesti . Toate celelalte  5  enumerate sunt in regula.

Cu Hager firma franceza m-ai facut curios . Nu de alta dar mie doar clientii germani imi cer marca asta.  
Conf. site-ului lor firma a fost infiintata in Germania in perioada interbelica iar dupa al doilea razboi mondial la redesenarea  granitelor regiunea Saarland a  fost alipita Frantei . Mai departe  este istoria cunoscuta .
E un  producator de incredere dar cu o gama destul de restransa de produse.

hager fac diferentiale foarte bune tip A

intrebare acum si mai tehnica, se pune siguranta diferentiala RCCB si apoi MCB-uri (asa recomanda toti electricienii buni)

dar ce se intampla daca pui diferentiala RCBO si apoi MCB-uri ? nu mai functioneaza corect diferentialul ?
aici e strict pe circuite de prize si iluminat rezidential,

exclus masina de spalat, cuptor electric.. etc care oricum vor avea diferentialul propriu...

Edited by alios24, 22 October 2021 - 11:02.


#59
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 13.11.2006

View Postalios24, on 15 octombrie 2021 - 10:12, said:


ce recomandati in ziua de azi ca marca ? (de apreciat parerile electricienilor care lucreaza cu aceste materiale)
si ma refer strict la cele cu curba B
  • Hager (made in France)
  • Schneider, fost Merlin Gerin (made in France)
  • Eaton, fost Moeller (made in Romania)


Hager quick connect sau normale, sunt putin mai scumpe dar merita efortul financiar din toate punctele de vedere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate