Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat izolație pod

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 wizake, on 14 mai 2019 - 22:56, said:

asa credeam si eu. dar vad ca este posibil sa apara condens pe interiorul acoperisului Posted Image
nu prea are cum sa apara pt ca nu ai sursa de caldura. totusi, chiar daca e nelocuit podul, acum, in viitor poate il vei transforma, macar pt depozitat diverse.
de ce sa nu izolezi acoperisul... va trebui oricum o ventilatie buna, poate ferestre velux lasate pe pozitia ventilare

 blackiesasha, on 15 mai 2019 - 07:10, said:

ziua, vara, este foarte cald in pod (casa acoperita cu tabla), dar cum se lasa seara se racoreste bine.
adica ai zero izolatie si transfer termic enorm, fix ce nu iti doresti. plus variatii de temperatura... putin probabil sa nu ai acolo condens de vreme ce nu ai ventilatie... oricum, o situatie care ar fi bine sa o schimbi cumva

#20
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013

 unbrutus, on 15 mai 2019 - 08:35, said:

adica ai zero izolatie si transfer termic enorm, fix ce nu iti doresti. plus variatii de temperatura... putin probabil sa nu ai acolo condens de vreme ce nu ai ventilatie... oricum, o situatie care ar fi bine sa o schimbi cumva
sper ca ai inteles ca am zero izolatie la acoperisul unui pod circulabil, nelocuibil, ventilat natural. podeaua podului este izolata cum am spus mai devreme. si nu, NU am condens.
ventilatie exista in mod natural prin circulatia aerului intre tabla si astereala. poate m-am exprimat eu gresit anterior- am vrut sa zic ca nu exista alte geamuri/gauri de orice fel in acoperis pentru aerisire.
vecinul meu are un pod asemanator, cu diferenta ca are montat in acoperis un geam de genul 60/40 pe care vara il tine deschis permanent. am constatat ca pe timpul zilei, vara, nu exista mare diferenta intre temperatura podului lui fata de al meu.

Edited by blackiesasha, 15 May 2019 - 10:44.


#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
am inteles ca izolatia e pe podeaua podului (planseul etajului)

#22
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
la vremea cand am construit eu (acum 7 ani) toate informatiile gasite cu privire la realizarea unui pod ventilat natural indicau acest mod de realizare, cu izolatie doar pe podeaua podului.
probabil se poate monta izolatie si sub acoperis, intre capriori, dar atunci cred ca trebuie prevazute si alte metode de aerisire, aceasta nemaifacandu-se natural prin astereala.

#23
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 unbrutus, on 15 mai 2019 - 08:35, said:

nu prea are cum sa apara pt ca nu ai sursa de caldura. totusi, chiar daca e nelocuit podul, acum, in viitor poate il vei transforma, macar pt depozitat diverse.
de ce sa nu izolezi acoperisul... va trebui oricum o ventilatie buna, poate ferestre velux lasate pe pozitia ventilare

Pai nu sursa de caldura duce la condens, ci umiditatea care ajunge din casa in pod, nu? Ca ermetic nu ai cum sa sigilezi podul de restul casei.
Podul va fi folosit doar pentru depozitare. Inaltimea (dupa placarea podelei podului cu polistiren/vata) va fi destul de mica.
Am si ceva aerisiri montate, dar va trebui sa prevad si ceva inspre streasina dupa ce voi termoizola pe afara si voi "sigila" locurile pe unde acum bate vantul (streasina)

asa arata momentan
Attached File  20190425_192339.jpg   380.95K   93 downloadsAttached File  20190511_115458.jpg   393.85K   76 downloads

#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 wizake, on 14 mai 2019 - 22:30, said:

izolez doar planseul de beton al podului sau si intre capriori ? [...] cum e mai eficient?
E mai eficient doar pe planseu pentru ca are suprafata mai mica.

 wizake, on 14 mai 2019 - 22:30, said:

Condens apare
Lipseste bariera de vapori.

Daca izolezi pe planseu, trebuie sa lasi ceva ventilatie la pod, pe unde sa iasa umiditatea care eventual mai scapa si trece de bariera de vapori.
In functie de umiditate si temperatura, s-ar putea ca ventilatia pe la coama sa fie suficienta, s-ar putea sa nu fie...

#25
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Si eu sunt in aceeasi situatie: placa de beton turnata peste etaj, podul nelocuibil (va fi folosit cel mult pt depozitare). Deci ideea e sa izolez doar peste placa de beton, si sa renunt la ideea izolarii intre grinzi/capriori (nu stiu cum le zice exact). Am doua nelamuriri:
1) E vreo pb daca sub capripori pun placi de osb ? (fara sa pun vata intre capriori).
2) Peste planseul de beton, inteleg ca trebuie pusa bariera de vapori si apoi izolatie cat mai groasa. Daca as pune extrudat grafitat de 20-30cm grosime este ok ?

#26
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 SYL, on 17 mai 2019 - 08:27, said:

Si eu sunt in aceeasi situatie: placa de beton turnata peste etaj, podul nelocuibil (va fi folosit cel mult pt depozitare). Deci ideea e sa izolez doar peste placa de beton, si sa renunt la ideea izolarii intre grinzi/capriori (nu stiu cum le zice exact). Am doua nelamuriri:
1) E vreo pb daca sub capripori pun placi de osb ? (fara sa pun vata intre capriori).
2) Peste planseul de beton, inteleg ca trebuie pusa bariera de vapori si apoi izolatie cat mai groasa. Daca as pune extrudat grafitat de 20-30cm grosime este ok ?

1. Iar OSB-ul de ce sa-l mai pui? doar de design? ca eu nu-i vad nici un rol.
2. Da. 30 grafitat este chiar bine.
Ca idee principala trebuie sa izolezi doar zonele locuite si implicit incalzite. Deci suprafata exterioara a podului (intre capriori,caferi, adica sub astereala), daca acesta nu-i incalzit si locuit, nu-l mai izolezi.
Iar barierele de vapori le pui pe sufratafa interioara a termoizolatiei. In cazul tau specific intre polistiren si placa de beton.
Insa, aici ar mai fi o chestie de discutat: este necesara folia in cazul polistirenului, care oricum ne prea permite vaporilor sa treaca (cel putin asta este motto-ul vanzatorilor de vata si argumentul suprem al lor Posted Image ) ?
Probabil nu strica. Astept si parerea altora deoarece si eu ajung azi maine la faza asta, adica de de pus polistiren peste placa de beton.

Edited by mmmgigi, 17 May 2019 - 09:11.


#27
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Da, osb pt design. Crezi ca incurca cu ceva ?...excluzand pretul lui de achizitie si montaj.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 SYL, on 17 mai 2019 - 08:27, said:

1) E vreo pb daca sub capripori pun placi de osb ? (fara sa pun vata intre capriori).
2) Peste planseul de beton, inteleg ca trebuie pusa bariera de vapori si apoi izolatie cat mai groasa. Daca as pune extrudat grafitat de 20-30cm grosime este ok ?
1. Nu pui osb ci lasi liber pt ventilare ( poate capriorii nu-s uscati prea bine .. )
2. Extrudat simplu ( ca e grafitat nu te ajuta cu nimic doar platesti mai mult ) .
Extrudatul il lipesti direct de placa de beton cu spuma poliuretanica cu expandare redusa , Peste el poti pune placi de osb de minim 15 ca sa ai pod circulabil si sa poti depozita diverse .

Edited by Baxon, 17 May 2019 - 09:53.


#29
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Grafitatul te ajuta sa mai castigi cativa cm la inaltimea podului, care oricum se reduce mult dupa ce inalti podeaua cu izolatie. Cativa cm pot face diferenta intre a da sau a nu da cu capul in clesti.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 mmmgigi, on 17 mai 2019 - 09:05, said:


2. Da. 30 grafitat este chiar bine.

Deci pt tine 30 de grafitat e mai putin decat 30 de extrudat normal ?

 mmmgigi, on 17 mai 2019 - 09:58, said:

Grafitatul te ajuta sa mai castigi cativa cm la inaltimea podului, care oricum se reduce mult dupa ce inalti podeaua cu izolatie. Cativa cm pot face diferenta intre a da sau a nu da cu capul in clesti.


#31
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Ma gandeam ca se intelege. Dar traduc ce am vrut sa zic sa fie mai clar Posted Image
Aceeasi valoare a izolarii o obtii cu mai putin grafitat decat cu normal.
Insa desigur cu un pret putin mai mare. Pretul acela il regasesti in inaltimea castigata in pod, care cateodata conteaza. Eu de ex am acum de la placa la clesti aprox 190 cm. Daca pun 30 de simplu o sa am acolo 1.60 inaltimea rezultata. Daca pun 25 grafitat izolarea este tot pe acolo dar o sa am 165 si ma aplec mai putin... Got my point?
Si ca sa continui mai departe ideeea, Nu zic ca este mai bine sa folosesti grafitat in pod. Cu aceeasi bani poti pune simplu mai gros si mai eficient termic.
Insa omul daca vrea 30 de cm de grafitat poate sa puna. Nu este nimic rau in asta.

Edited by mmmgigi, 17 May 2019 - 10:17.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Grafitat sau simplu la grosimea de 20 cm fac acelasi lucru ! Got my point? La 30 cm , idem !

#33
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Extrudatul grafitat e mai ieftin decat extrudatul "normal", chiar daca are coeficentul de izolatie mai bun.

Nu am in plan sa pun acum osb-ul, poate peste 1-2-3 ani...

Edited by SYL, 17 May 2019 - 10:48.


#34
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 Baxon, on 17 mai 2019 - 10:33, said:

Grafitat sau simplu la grosimea de 20 cm fac acelasi lucru ! Got my point? La 30 cm , idem !

Cum sa faca acelasi lucru? Crezi ca lumea da bani mai multi pe cel grafitat ca arata mai cool?
grafitat: λ = 0,031 W/mK
simplu: λ = 0,038 W/mK
adica mai simplu spus  31 cm grafitat izoleaza cat 38cm de simplu

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bine mai , ia-ti grafitat si cheltuie in plus ca sa ai acelasi efect de termoizolatie la 30 cm .
Dupa tine cata economie de energie faci daca alegi grafitat si nu simplu la grosimea de 20 ( douzeci ) de cm ? Ia fa niste calcule sa vedem daca iti scoti cheltuiala in plus de la grafiitat si in cat timp . Merci Posted Image

#36
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
E foarte logic sa izolez cu materialul care are lambda mai mic, chiar daca e mai scump...dar, na...daca toti se pricep la constructii, la medicina si masini posteaza aiurea...

Edited by raducut123, 17 May 2019 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate