Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Sfat izolație pod

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 SYL, on 17 mai 2019 - 08:27, said:

extrudat grafitat de 20-30cm grosime este ok ?
nu cred ca exista extrudat grafitat de 20-30cm, cred ca vrei sa spui expandat.

 Baxon, on 17 mai 2019 - 09:52, said:

1. Nu pui osb ci lasi liber pt ventilare ( poate capriorii nu-s uscati prea bine .. )
2. Extrudat simplu ( ca e grafitat nu te ajuta cu nimic doar platesti mai mult ) .
Extrudatul il lipesti direct de placa de beton cu spuma poliuretanica cu expandare redusa , Peste el poti pune placi de osb de minim 15 ca sa ai pod circulabil si sa poti depozita diverse .
extrudat de 20-30 cm? really?

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tu poti folosi si de 2-3 cm ca nu te impiedica nimeni .
Dupa tine 50 cm vata bazaltica cat are echivalent in extrudat ?

Edited by Baxon, 18 May 2019 - 12:45.


#39
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu e dupa unul sau altul.

Citeste fisele tehnice, si afli singur.
A explicat deja kolf

#40
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Nu am zis ca exista extrudat grafitat de 20cm. Voi folosi de 5 cm (cel e 10cm revine mai scump pe mc) pus in mai multe straturi.
Extrudatul grafitat are coeficentul 0,027.

Repet inca o data: extrudatul grafitat este mai ieftin decat cel clasic !!!

#41
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Am un meserias la casa care vrea sa faca rombeton in planseul dintre etaje, in loc sa bage vata bazaltica. Distanta intre grinzi vreo 60cm. Sa-l las? e socrumiu Posted Image

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu e casa ta , lasa-l sa experimenteze , daca e a ta , da-i un sut , stii tu unde ...

#43
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
pune bazaltica, nici nu sta pe ganduri.
am un vecin care a pus rombeton si pe urma a trebuit sa coboare in camere cu tavanul de rigips ca sa mascheze curbura grinzilor care s-au lasat sub greutatea rombetonului.
si d.p.d.v. izolatie nu exista comparatie.

Edited by blackiesasha, 22 May 2019 - 08:00.


#44
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Socrul meu mai merge pe ici pe colo la stricat, reparat, bai, caane etc. A spus ca a vazut o gramada de balauri in izolatiile de vata. Plus ca ma ameninta cu dezastrul ce se poate intampla daca se sparge o teava de incalzire si curge in pardoseala izolata cu bazaltica.

#45
leotanase

leotanase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.01.2007
buna ziua. Va adresez si eu o intrebare.
Vreau sa izolez mai bine un pod. Casa este din paianta, podul este izolat cu pamant peste care am adaugat vata minerala de 5 cm (peste grinzi). Vara este foarte cald, deoarece am taiat 2 pomi care tineau umbra chiar pe partea de S.
Vreau sa adaug un strat de 5 cm de polistiren si un alt strat de 5 cm de vata.
Intrebarea:
adaug polistirenul direct peste vata existenta, transversal fata de grinzi(ramane un spatiu intre vata veche si polistiren de aprox 2-3 cm), peste care pun vata noua tot in strat de 5 cm, sau ridic vata veche, introduc polistirenul direct pe pamantul din pod, intre grinzi, peste care adaug cele doua straturi de vata?
Mai este nevoie de folie de vapori? Daca da, cum si cand se aseaza?
Daca adaug polistirenul peste stratul de vata existent, peste grinzi, trebuie sa pun neaparat un "pod" de scanduri sa calc pe el, deoarece nu se vor mai observa grinzile vechi. Pun scandura , rigips sau osb?
Daca exista un alt topic deschis pe aceasta tema va rog sa ma redirectionati la el ca eu nu am gasit.
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra!

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei sa faci treaba buna :
- scoti zgura / pamantul , ce ai acolo , afara .
- pui o folie bariera vapori intre grinzi
- asezi polistirenul si-l prinzi cu spuma poliuretanica intre grinzi sa nu ramana spatiu intre grinzi si polistiren ( ce grosime au grinzile ? )
- apoi in functie de spatiul ramas asezi vata ; daca nu incape fara sa fie presata ( daca vrei sa podesti ) atunci suplimentezi pe grinzi , sipci / grinzele ca sa aduci la nivel .
- montezi din nou o folie de polietilena peste vata ( sa nu intre umezeala in ea ) si apoi podesti cu scandura / osb etc .

Edited by Baxon, 31 May 2019 - 15:12.


#47
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Baxon, on 31 mai 2019 - 15:11, said:

Daca vrei sa faci treaba buna :
- scoti zgura / pamantul , ce ai acolo , afara .
- pui o folie bariera vapori intre grinzi
- asezi polistirenul si-l prinzi cu spuma poliuretanica intre grinzi sa nu ramana spatiu intre grinzi si polistiren ( ce grosime au grinzile ? )
- apoi in functie de spatiul ramas asezi vata ; daca nu incape fara sa fie presata ( daca vrei sa podesti ) atunci suplimentezi pe grinzi , sipci / grinzele ca sa aduci la nivel .
Pana aici e corect.

 Baxon, on 31 mai 2019 - 15:11, said:

- montezi din nou o folie de polietilena peste vata ( sa nu intre umezeala in ea ) si apoi podesti cu scandura / osb etc .
Aici e gresit.
Daca tot pune folie peste vata, trebuie o folie care sa permita umiditatii (care trece pe langa bariera de vapori) sa iasa din vata. Adica folie "anticondens", care se pune in mod normal pe astereala, sub tigla. De exemplu Creaton Uno.

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Adica folie de difuzie , corect Posted Image

#49
leotanase

leotanase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.01.2007

 Baxon, on 31 mai 2019 - 17:31, said:

Adica folie de difuzie , corect Posted Image

 Baxon, on 31 mai 2019 - 15:11, said:

Daca vrei sa faci treaba buna :
- scoti zgura / pamantul , ce ai acolo , afara .
- pui o folie bariera vapori intre grinzi
- asezi polistirenul si-l prinzi cu spuma poliuretanica intre grinzi sa nu ramana spatiu intre grinzi si polistiren ( ce grosime au grinzile ? )
- apoi in functie de spatiul ramas asezi vata ; daca nu incape fara sa fie presata ( daca vrei sa podesti ) atunci suplimentezi pe grinzi , sipci / grinzele ca sa aduci la nivel .
- montezi din nou o folie de polietilena peste vata ( sa nu intre umezeala in ea ) si apoi podesti cu scandura / osb etc .
De ce trebuie neaparat sa scot pamantul afara? Nu merge peste? Apar probleme in timp? (gen igrasie, soareci, etc...)
Grinzile sunt de 10 cm

Edited by leotanase, 10 June 2019 - 22:26.


#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pentru ca pamantul este slab termoizolant , are greutate si daca absoarbe apa ....

 kolfleading, on 31 mai 2019 - 17:00, said:

Aici e gresit.
Daca tot pune folie peste vata, trebuie o folie care sa permita umiditatii (care trece pe langa bariera de vapori) sa iasa din vata. Adica folie "anticondens", care se pune in mod normal pe astereala, sub tigla. De exemplu Creaton Uno.
Daca prinde cum am zis , polistirenul intre grinzi cu spuma , pe unde crezi tu ca mai migreaza vaporii ?!

#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Baxon, on 10 iunie 2019 - 22:58, said:

Daca prinde cum am zis , polistirenul intre grinzi cu spuma , pe unde crezi tu ca mai migreaza vaporii ?!
Prin polistiren.
Da, vaporii de apa trec si prin polistiren.
Prin cel expandat trec mai usor decat prin cel extrudat.
Si la un moment dat ating punctul de roua => condens (in polistiren sau in vata)
Daca mai pui si folie de polietilena la partea de sus...Posted Image

Edited by kolfleading, 11 June 2019 - 15:33.


#52
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 kolfleading, on 11 iunie 2019 - 15:30, said:

Prin polistiren.
Da, vaporii de apa trec si prin polistiren.
Prin cel expandat trec mai usor decat prin cel extrudat.
Si la un moment dat ating punctul de roua => condens (in polistiren sau in vata)
Daca mai pui si folie de polietilena la partea de sus...Posted Image
Atunci nu ar fi mai simplu sa nu pui deloc folie? Asta e si situatia mea am pod din poștă la etaj si as pune vata minerala doar ca nu intentionam sa cumpar nici un fel de folie. Ce se poate intampla?

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 kolfleading, on 11 iunie 2019 - 15:30, said:

Prin polistiren.
Da, vaporii de apa trec si prin polistiren.
Prin cel expandat trec mai usor decat prin cel extrudat.
Si la un moment dat ating punctul de roua => condens (in polistiren sau in vata)
Daca mai pui si folie de polietilena la partea de sus...
Nu trece prin polistiren pt ca :

 Baxon, on 31 mai 2019 - 15:11, said:

Daca vrei sa faci treaba buna :
- scoti zgura / pamantul , ce ai acolo , afara .
- pui o folie bariera vapori intre grinzi
- asezi polistirenul si-l prinzi cu spuma poliuretanica intre grinzi sa nu ramana spatiu intre grinzi si polistiren ( ce grosime au grinzile ? )
- apoi in functie de spatiul ramas asezi vata ; daca nu incape fara sa fie presata ( daca vrei sa podesti ) atunci suplimentezi pe grinzi , sipci / grinzele ca sa aduci la nivel .
- montezi din nou o folie de polietilena peste vata ( sa nu intre umezeala in ea ) si apoi podesti cu scandura / osb etc .

 kolfleading, on 31 mai 2019 - 17:00, said:

Pana aici e corect.


Deci " pachetul " de termoizolatie se face etans , altfel stii ce ai mai zis pe alt topic , ca daca intra apa , va termoizola ca o soseta uda , iarna in pantofi !  Ramai consevent in postari .
- folie intre grinzi ,
- polistiren prins cu spuma intre grinzi ,
- vata sau alt termoizolant
- folie
- pardosela .
Deci tot sistemul de termoizolatie sta intre 2 folii care nu permit patrunderea vaporilor de apa din nici o directie Posted Image .
Daca nu pune folia face un rahat Posted Image

Edited by Baxon, 11 June 2019 - 16:55.


#54
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Baxon, on 11 iunie 2019 - 16:54, said:

Nu trece prin polistiren pt ca :
Ba exista riscul sa treaca pentru ca bariera de vapori nu iese 100% etansa, oricat te-ai chinui.

 Baxon, on 11 iunie 2019 - 16:54, said:

Deci " pachetul " de termoizolatie se face etans
...
Deci tot sistemul de termoizolatie sta intre 2 folii care nu permit patrunderea vaporilor de apa din nici o directie
Gresit.
Nu se face etans pe ambele parti.
  • Pe partea calda trebuie sa NU fie permeabil la vapori. Ingreunam cat de mult putem patrunderea umiditatii in izolatie. Dar NU VOM PUTEA ETANSA 100%, din movite practice si constructive.
  • Pe partea rece trebuie sa fie permeabil la vapori. Umiditatea care scapa de vapori trebuie sa aiba pe unde sa iasa si sa se usuce.
Structura asta este optimizata pentru sezonul de incalzire (toamna - iarna - primavara), care este mult mai lung si mai semnificativ la clima noastra.

Daca am avea de-a face si cu un sezon de racire intensiva (utilizare intensiva aer conditionat la interior), combinat cu clima calda si umeda la exterior, atunci lucruile s-ar complica destul de tare.

Edited by kolfleading, 13 June 2019 - 10:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate