Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sfat izolație pod

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
adrianmuntean

adrianmuntean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.04.2019
Bună ziua. Am moștenit o casa în jurul Brașovului, construita în 1961 din cărămidă, acoperiș tabla si vreau sa izolez podul. Menționez ca are grinzi de aprox 20 cm peste care am scânduri. Va rog sa ma sfătuiți ce ar fi bine sa pun. Menționez ca sunt ignorant în domeniu. Este ok sa achiziționez 2 straturi de vata minerala de sticla, care împreună sa aibă grosimea de aprox 20 cm, pe care sa le montez intre grinzi și peste sa pun scândurile? Cu sau fără folie de aluminiu? Și folia dacă este necesara tb pusa direct pe tavan? Mentionez ca Podul nu va fi locuit

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
vezi cu vata bazaltica

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Baga vata minerala si nu trebuie neaparat a umpli cei 20 cm ai grinzilor . Aerul este un bun izolator si alternanta vata/ aer este benefica . Nu pune cu folie . Folia nu permite condensului sa se disipeze . Inainte sa bagi vata intre grinzi verifica starea acestora. In zona noastra sunt frecvente atacurile cariilor si este foarte posibil sa fie nevoie de un tratament inainte sa " sigilezi " cu vata si scandura . O solutie buna este si polistirenul expandat . Smecheria este sa nu ai soareci ca ti-l toaca marunt .

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 JurasikMan, on 20 aprilie 2019 - 21:36, said:

Baga vata minerala si nu trebuie neaparat a umpli cei 20 cm ai grinzilor . Aerul este un bun izolator si alternanta vata/ aer este benefica .
vata se bazeaza exact pe aer pt izolatie... a spune ca alternezi vata cu aerul pt a creste gradul de izolare e gresit

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 adrianmuntean, on 20 aprilie 2019 - 17:43, said:

Bună ziua. Am moștenit o casa în jurul Brașovului, construita în 1961 din cărămidă, acoperiș tabla si vreau sa izolez podul. Menționez ca are grinzi de aprox 20 cm peste care am scânduri. Va rog sa ma sfătuiți ce ar fi bine sa pun. Menționez ca sunt ignorant în domeniu. Este ok sa achiziționez 2 straturi de vata minerala de sticla, care împreună sa aibă grosimea de aprox 20 cm, pe care sa le montez intre grinzi și peste sa pun scândurile? Cu sau fără folie de aluminiu? Și folia dacă este necesara tb pusa direct pe tavan? Mentionez ca Podul nu va fi locuit
Este ok vata minerala bazaltica insa inainte de a bate scandura monteaza totusi o folie de difuzie . Daca intra praful/ umiditatea in vata adio termoizolatie , ca ti-o taseaza si n-ai facut nimic !

#6
tibitim2000

tibitim2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.10.2011
Ai grija la pod ce folie pui .Folia este bariera unde se opreste condensul si se formeaza apa sub ea si totul va mucegăi.Parerea mea nici o folie pe pod .

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe partea calda a izolatiei (fata de jos, dinspre camera) trebuie folie impermeabila (bariera de vapori).

Pe partea rece (fata de sus, spre acoperis), daca vrei sa pui o folie s-o protejeze, trebuie sa fie folie "de difuzie", care sa permita trecerea vaporilor. Este genul de folie care se pune de obicei peste astereala, sub tigla.

Edited by kolfleading, 21 April 2019 - 08:28.


#8
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Daca nu e circulabil podul, adica nu il folosesti prea des, ar fi mult mai ok sa izolezi podeaua podului si sa lasi acoperisul in pace. Polistirenul expandat normal ar fi deajuns.
Vara, cand este canicula ziua, seara tot podul o sa se racoreasca si mai scapi un pic de caldura din casa. In acest caz expus, nu se mai foloseste nicio folie, niciunde. Daca vrei cu vata minerala intre capriori, folia de aluminiu trebuie sa se vada cu podeaua, iar in caz ca nu ai, peste asetereala ( sub tigla ) o folie de difuzie care permite vaporilor sa iasa, dar nu apei sa intre.
Insa te sfatuiesc macar sa mai citesti despre sfatul meu de a izola podeaua podului si nu acoperisul. Ar fi si mai ieftin dpdv economic.

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Ferlito, on 21 aprilie 2019 - 10:07, said:

In acest caz expus, nu se mai foloseste nicio folie, niciunde.
Gresit.
Bariera de vapori pe partea calda tot trebuie pusa.
Altfel, iarna, umiditatea din casa o sa urce in izolatie, o sa condenseze, iar izolatatia...o sa tina de cald ca o pereche de sosete umede, cand iti intra zapada in cizme.

#10
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

 kolfleading, on 21 aprilie 2019 - 11:55, said:

Gresit.
Bariera de vapori pe partea calda tot trebuie pusa.
Altfel, iarna, umiditatea din casa o sa urce in izolatie, o sa condenseze, iar izolatatia...o sa tina de cald ca o pereche de sosete umede, cand iti intra zapada in cizme.
Nu te contrazic, doar intreb: daca se pune totusi o bariera de vapori intre planseul de beton si polistiren, vaporia nu o sa condenseze in beton? Adica ar veni beton, folie, polistiren. Cum vaporia nu trec niciodata de folie, nu se creeaza condens acolo? Intreb pentru ca am dat sfatul ca si un alt beneficiar, nu sunt inginer constructor. Am pus vata intre capriori si rigips si acum regret ca m-am lacomit la o mansard.

#11
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu, pentru ca vaporii raman intr-o zona unde temperatura este suficient de mare pentru a nu condensa. Adica temperatura betonului va fi tot timpul superioara punctului de roua, cel care ar produce condens.

Edited by Kendo, 22 April 2019 - 08:58.


#12
Makayu_82

Makayu_82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.03.2012

 Ferlito, on 21 aprilie 2019 - 10:07, said:

Daca nu e circulabil podul, adica nu il folosesti prea des, ar fi mult mai ok sa izolezi podeaua podului si sa lasi acoperisul in pace. Polistirenul expandat normal ar fi deajuns.
Vara, cand este canicula ziua, seara tot podul o sa se racoreasca si mai scapi un pic de caldura din casa. In acest caz expus, nu se mai foloseste nicio folie, niciunde. Daca vrei cu vata minerala intre capriori, folia de aluminiu trebuie sa se vada cu podeaua, iar in caz ca nu ai, peste asetereala ( sub tigla ) o folie de difuzie care permite vaporilor sa iasa, dar nu apei sa intre.
Insa te sfatuiesc macar sa mai citesti despre sfatul meu de a izola podeaua podului si nu acoperisul. Ar fi si mai ieftin dpdv economic.
Salutare,

Legat de izolarea podelei unui pod, chiar daca in pod iarna este la fel de frig ca afara, este ok sa il lasi asa?
Intreb pentru ca la mine acoperisul este ridicat de la centura pe niste popi (e o anexa la casa mai veche si asta a fost singura solutie pentru a avea un acoperis unitar) iar partea cu popii este izolata doar din exterior cu OSB de 8mm si polistiren de 10cm. Ideea e ca in pod aerul circula ca la el acasa, nu cred sa fie diferenta mai mare de 1 sau 2 grade fata de temperatura de afara.

Si 2, tavanul camerelor l-am izolat cu rigips prins de capriori de 8x8 prinsi la randul lor de centura, iar intre capriori am pus doar polistiren de 10 fara bariera de vapori sau folie de aluminiu intre rigips si polistiren.  Este aceasta o solutie buna sau ar fi mai bine daca as pune peste aceasta izolatie si un strat de vata minerala, necaserata de 10 sau 15 cm?

#13
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am si eu dilema asta: izolez doar planseul de beton al podului sau si intre capriori ? Stiu ca e mai bine sa izolez in ambele locuri.. dar cum e mai eficient?
Daca as izola doar planseul (cu 30 cm de izolatie sa zicem) s-ar putea instala condensul pe acoperis (astereala, capriori) ?
Am incercat o simulare pe u-wert

Attached File  acoperis neizolat.PNG   120.1K   87 downloads

Condens apare si daca izolez cu vata intre capriori
Attached File  izolatie acoperis isover 140mm.PNG   85.49K   83 downloads

Am gresit la simulare, sau am uitat vreun strat ?

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 wizake, on 14 mai 2019 - 22:30, said:


Daca as izola doar planseul (cu 30 cm de izolatie sa zicem) s-ar putea instala condensul pe acoperis (astereala, capriori) ?

Cea mai ok varianta . In acest fel poti folosi anemostate pt ventilatia podului .
Daca podul nu va fi locuit , nu are nici un rost sa termoizolezi intre capriori .

#15
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
asa credeam si eu. dar vad ca este posibil sa apara condens pe interiorul acoperisului :(

#16
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
nu apare nici un condens, DACA izolatia planseului (tavanul ultimului nivel) este facuta corect. si ma refer in special la prezenta barierei de vapori.
exemplu la mine, tavanul camerelor are urmatoarea componenta: rigips-bariera de vapori-30 cm vata-scandura. intre capriorii acoperisului nu este nimic si mai am o situatie aparte - nu am nici o fereastra de ventilare a podului, stiu ca ar fi trebuit, este in plan montarea lor, dar asta este situatia in momentul de fata. in aceasta configuratie nu am avut niciodata condens in pod. ziua, vara, este foarte cald in pod (casa acoperita cu tabla), dar cum se lasa seara se racoreste bine. deci ventilatia se face prin astereala.

#17
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ai idee la ce temperaturi ajungi in pod iarna? Cand e ger afara .. sa zicem -10 grade?

#18
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
nu stiu exact, nu am pus un termometru, dar am pus o sticla de apa pe jumatate sa vad daca ingheata si nu s-a intimplat acest lucru. dar asta inseamna ca am ceva pierderi de caldura prin planseu.
dar iti pot da alt reper - lipita de casa am facut o magazie cu urmatoarea structura: pereti osb cu polistiren de 10 pe exterior si vata bazaltica de 10 pe interior; acoperisul intr-o apa are 10 cm vata pusa intre capriori; fara nici o sursa de caldura. nu am vazut pe termometru mai putin de -3 grade, si asta foarte rar. dupa ce am pus vata bazaltica pe interior nu a crescut temp. nici vara mai mult de 23-24 grade.

Edited by blackiesasha, 15 May 2019 - 08:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate