Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conditionare Acces loc de munca date biometrice (amprenta/retina)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posteugeniusro, on 15 aprilie 2019 - 21:36, said:



Se mai semnează prin punerea degetului ĂŽn ziua de azi ? Posted Image

    Nu. Unii scriu inca cu picioarele. Dar tot trebuie sa pui mana pe foaia de hartie. Asa ca, amprentele raman pe ea.
     Ti-as explica, dar nu am talent la desen.

#56
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postcspot, on 15 aprilie 2019 - 23:13, said:

Nu. Unii scriu inca cu picioarele. Dar tot trebuie sa pui mana pe foaia de hartie. Asa ca, amprentele raman pe ea.
Ti-as explica, dar nu am talent la desen.

Nu te mai stresa atât, amprenta a fost la origine folosită ca semnătură abia în era modernă a început să fie folosită de poliție ca mijloc de investigație, ciudat cum istoria se repetă și ajungem iar să ne semnăm folosind amprenta.

#57
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
m-am lovit de aceasta chestiune, este ilegal sa fie obligati angajatii sa-si stocheze date biometrice pentru acces. se justifica doar in cazul obiectivelor de genul centrala atomica sau alte nebunii
in institutia unde lucram s-a incercat si oamenii au fost reticenti, unii au depus plangeri si au avut castig de cauza, pana la urma au ramas cu cardurile
altii de exemplu nu si-au dat acordul sa aiba fotografia pe intranet

ai tot ce-ti trebuie aici:
https://www.dataprot...elegale&lang=ro

Quote

În consecință, Autoritatea de Supraveghere atrage atenția asupra faptului că potrivit dispozițiilor art. 8 alin. (3) din Decizia nr. 52/2012 ”Nu este permisă prelucrarea datelor cu caracter personal ale angajaţilor prin mijloace de supraveghere video în interiorul birourilor unde aceştia îşi desfăşoară activitatea la locul de muncă, cu excepţia situaţiilor prevăzute expres de lege sau a avizului Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.”
Totodată, în situația în care nu există dispoziții legale exprese, nu se poate recurge la o prelucrare a datelor biometrice (amprentele) angajaților, decât dacă aceste măsuri sunt proporţionale cu riscurile cu care se confruntă operatorul (angajatorul) şi se justifică temeinic necesitatea luării unei asemenea măsuri intruzive în viaţa privată a persoanelor vizate (angajații).
De asemenea, în respectarea principiului statuat în art. 4 alin. (1) lit. c) al Legii nr. 677/2001, modificată și completată, datele colectate trebuie să fie strict cele necesare îndeplinirii scopului, aspect ce solicită o analiză prealabilă a necesităţii imperioase a colectării datelor pentru evitarea unor ingerinţe în viaţa privată a unei persoane şi găsirea unor soluții mai puțin intruzive.
Întrucât implementarea unor astfel de sisteme pot afecta drepturile persoanelor vizate în calitate de angajați, în plus faţă de dispoziţiile Legii nr. 677/2001, modificată şi completată, trebuie respectate şi cele prevăzute de Codul muncii sau alte acte normative care reglementează statutul, drepturile și obligațiile salariaților. În acest sens, anterior se impune și consultarea reprezentanţilor salariaţilor sau a sindicatului din care fac parte, după caz.
În consecință, Autoritatea de Supraveghere apreciază în mod constant faptul că generalizarea utilizării amprentei în scopul efectuării pontajului și instalarea de camere de supraveghere video în birourile angajaților pot creşte riscul încălcării drepturilor şi libertăţilor persoanei vizate în raport de interesul operatorului care ar putea fi lezat, astfel că o asemena prelucrare este excesivă raportată la scopul propus.


#58
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
EPILOG: am primit un acord GDPR complet, pe care am semnat acordul pentru prelucrare "trasaturi faciale" si l-am respins pe cel pentru amprenta digitala. De asemenea, cel putin un sfert dintre colegii mei au refuzat sa lase amprenta.

Initial firma de securitate sustinea ca nu se poate doar una din doua, dar in cele din urma, ce sa vezi, s-a putut.
Deci am facut o poza si cam atat. Managerul de proiect nu a comentat nimic celor ce au refuzat sa lase amprenta, ieri sustinea sus si tare altceva. The end.

Multumesc pentru sustineri, mistouri si lectii de tehnologie. Singurul lucru folositor au fost linkurile primite in mesaj privat, si nu am fost singurul ce a invocat astazi fragmente din lege.

#59
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sint secrete linkurile alea primite in privat ?!
Nu de alta, dar poate ajuta si pe altii... e mare paran... problema cu datele personale zilele astea.
Glumea, chiar glumeam, n-am putut sa ma abtin.
Oricum, ma bucur ca ai reusit sa rezolvi intr-un mod satisfacator pentru tine.

#60
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdimripper, on 16 aprilie 2019 - 09:48, said:

Managerul de proiect nu a comentat nimic celor ce au refuzat sa lase amprenta, ieri sustinea sus si tare altceva. The end.

Normal că sau sucit, au văzut semnele Posted Image

#61
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
Revine in discutie fenomenul:
"Deja sub spectrul pierderii locurilor de muncă dacă nu se vaccinează, asupra unor angajați de la stat s-a mai abătut o nenorocire. Vor rămâne pe drumuri dacă nu se lasă amprentați ca să poată avea acces în instituții. Pe ce bază să se întâmple așa ceva? De exemplu pe bunul plac al directorului general al Registrului Auto Român (RAR), Radian Tufă. Bun plac luând forma unei „Scrisori” a acestuia (vezi facsimilul – mai rar așa director, mai rar așa „act administrativ”, mai rar așa juriști ca la RAR, mai rar așa un RAR). Scrisoare prin care șeful RAR amenință nici mai mult nici mai puțin că angajații care nu se lasă amprentați și monitorizați biometric la intrarea în instituție „vor fi considerați absenți” de la locul de muncă. Ceea ce va conduce, evident, la neplata muncii prestate, la absențe nemotivate și, în final, la desfacerea contractului de muncă."
Sursa: articol online

Incepem sa ne obisnuim cu abuzurile si sa le acceptam, "ca pe noi nu ne deranjeaza"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate