Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Conditionare Acces loc de munca date biometrice (amprenta/retina)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu poate cere despagubiri pentru ca angajatorul are painea si cutitul iar angajatul e doar un sclav care semneaza sau pleaca...  Angajatorul este aproape intotdeauna acoperit de lege si "interese legitime" pe care le poate transpune in contracte.   Sa vedem, insa, daca niste review-uri negative, in spatiul public, din care sa afle toata lumea cum se procedeaza acolo.. ii va aduce beneficii sau daune... ca nu se mai duce nici drku sa se angajeze pe bani putini intr-un loc unde esti scanat ca la NASA dar esti platit ca in Romania.

Ca are si demnitatea umana un pret.. dincolo de principii...

#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, da, vechea teama a omului de necunoscut.
Probabil acum icsshpe ani, cind s-au introdus cardurile, la fel mureau de frica.
Si mai in urma, cind s-au introdus buletinele, mureau de frica,
Probabil au murit de frica si cind s-a inventat focul si apa calda.
Vrem progres si evolutie, dar ne c*c*m pe noi ca ne fura datele biometrice.

#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
dimripper, tu nu ești vizitator să intri doar după ce predai datele din CI. Și nici nu cred că acei vizitatori se plimbă prin șantier neînsoțiți.
Noul sistem implementat de companie (printr-o altă firmă) este doar un alt sistem de a controla accesul. Pe care compania îl consideră mai eficient în acest moment.
Îl accepți sau nu.

#22
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
As vrea acces biometric si la locul meu de munca, unde este zona de inalta securitate si este incomod cu cardul de acces, mai ales iarna, unde il tin pe sub geaca.

Edited by connectorxp, 15 April 2019 - 17:16.


#23
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 buyonevideo, on 15 aprilie 2019 - 17:11, said:

Eh, da, vechea teama a omului de necunoscut.
Probabil acum icsshpe ani, cind s-au introdus cardurile, la fel mureau de frica.
Si mai in urma, cind s-au introdus buletinele, mureau de frica,
Probabil au murit de frica si cind s-a inventat focul si apa calda.
Vrem progres si evolutie, dar ne c*c*m pe noi ca ne fura datele biometrice.

Hai sa nu generalizam cu motive neinvocate de nimeni pe acest topic. Nu am treaba cu religia, sunt agnostic, am fost primul care a trecut de la abonament de carton la cardul RATB, nu mai platesc cu cash decat o maxim o data pe luna, cand ajung printr-o piata, toate facturile mi le platesc online, pasaportul il al cu cip, astept cu maxim interes buletinul de dimensiuni reduse, tot cu cip.

Hai, ne-am lamurit acum??

DAR

Problema mea, dupa cum am invocat-o mai sus, este sa fiu chemat fara o explicatie oficiala in scris, fara un acord detaliat conform recentelor reglementari GDPR, sa dau cu amprenta pe la o firma de duzina, despre care am suficiente impresii proaste, atata timp cat eu cu aceeasi amprenta ma loghez in conturile bancare. Acum explica-mi cum plm sunt fix eu ala care opune progresului.

#24
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Te loghezi la conturi bancare pe dispozitive personale. Acum daca nu ai grija de ele e alta problema. Sau schimbi logarea cu amprenta.
Nu ai ca se patesti de la o amprenta pe care o dai.
Clar o sa faca firma o exceptie in cazul tau.
Sa vedem cum o sa spui angajatorului ca refuzi. Si dupa ce le spui asta sa vedem cum mai intri in birou. Si dupa asta sa vedem cum o sa te aperi cand o sa te dea afara ca nu ai venit la job.

Edited by Seteh, 15 April 2019 - 17:31.


#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 dimripper, on 15 aprilie 2019 - 17:25, said:


Hai sa nu generalizam cu motive neinvocate de nimeni pe acest topic. Nu am treaba cu religia, sunt agnostic, am fost primul care a trecut de la abonament de carton la cardul RATB, nu mai platesc cu cash decat o maxim o data pe luna, cand ajung printr-o piata, toate facturile mi le platesc online, pasaportul il al cu cip, astept cu maxim interes buletinul de dimensiuni reduse, tot cu cip.

Hai, ne-am lamurit acum??

DAR

Problema mea, dupa cum am invocat-o mai sus, este sa fiu chemat fara o explicatie oficiala in scris, fara un acord detaliat conform recentelor reglementari GDPR, sa dau cu amprenta pe la o firma de duzina, despre care am suficiente impresii proaste, atata timp cat eu cu aceeasi amprenta ma loghez in conturile bancare. Acum explica-mi cum plm sunt fix eu ala care opune progresului.
Eh, asta e cu totul si cu totul alta explicatie.
Este total diferita decit prima, aia cu ore fixe si salariu si alte chestii fara nici o legatura.
In acest caz, mergi frumos si discuta cu departamentul personale / securitate / coducere si vezi ce iti spun.
Foloseste alt deget, alta amprenta ;)
Ca la parole, pui diferite :)

 Seteh, on 15 aprilie 2019 - 17:28, said:

Te loghezi la conturi bancare pe dispozitive personale. Acum daca nu ai grija de ele e alta problema. Sau schimbi logarea cu amprenta.
Nu ai ca se patesti de la o amprenta pe care o dai.
Tocmai, el spunea tocmai invers: el are grija de dispozitivele lui.
Dar amprenta aia poate fi folosita, impreuna cu un alt dispozitiv al bancii lui, pentru a accesa contul lui - ma rog, intr-o situatia ipotetica putin posibila / probabila.
Dar se poate, noile Samsung au fost deja pacalite cu amprente printate 3D, foarte usor si rapid, amprenta luata de pe un pahar, nici macar direct de pe deget.
Iar facial recognition, tot la Samsung, merge si cu o poza ;)

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Citeva chestii:
1. Aparatele de genul asta nu stochează amprenta ci o reprezentare matematica a ei din care nu se poate reconstitui amprenta.
2. Ma îndoiesc se face “scanarea irisului”. Probabil e un sistem de facial recognition. La fel, nu se stochează fotografia.

#27
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 buyonevideo, on 15 aprilie 2019 - 17:31, said:


Tocmai, el spunea tocmai invers: el are grija de dispozitivele lui.
Dar amprenta aia poate fi folosita, impreuna cu un alt dispozitiv al bancii lui, pentru a accesa contul lui - ma rog, intr-o situatia ipotetica putin posibila / probabila.
Dar se poate, noile Samsung au fost deja pacalite cu amprente printate 3D, foarte usor si rapid, amprenta luata de pe un pahar, nici macar direct de pe deget.
Iar facial recognition, tot la Samsung, merge si cu o poza Posted Image

Asa... Si ce face ala de intra in contul lui bancar pe mobil? Asta daca stie si userul si eventual si imaginea de recunoastere. Dar hai sa zicem ca le stie pe astea si intra in contul lui. Dupa aia ce face? Se uita la cifre?
Daca vrei sa faci plata trebuie sa mai stii o parola.

#28
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 dimripper, on 15 aprilie 2019 - 17:25, said:


Problema mea, dupa cum am invocat-o mai sus, este sa fiu chemat fara o explicatie oficiala in scris, fara un acord detaliat conform recentelor reglementari GDPR, sa dau cu amprenta pe la o firma de duzina, despre care am suficiente impresii proaste, atata timp cat eu cu aceeasi amprenta ma loghez in conturile bancare. Acum explica-mi cum plm sunt fix eu ala care opune progresului.

Eu ti-am explicat mai sus ca, din punctul de vedere al angajatorului esti un curcan si atat. Dupa lege, deciziile conducerii unitatii sunt obligatorii pentru angajati si le sunt comunicate, fara sa le ceara nimeni acordul decat cel mult formal, printr-o hartie pe care, probabil, o vei primi.

#29
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Intr-un ipotetic proces cred ca ai putea castiga doar daca s-ar dovedi ca masurile de securitate au deficiente.

Altfel nu poti sa te duci sa dai in judecata in stanga si in dreapta ca nu-ti convine o chestie noua care ti se impune la locul de munca. Ca doar nu faci ce vrei tu acolo, faci ce vrea ala care da banu.

Dupa cum a mai spus cineva mai sus scannerele din ziua de azi, mai ales astea de la munca au si ele niste chestii de securitate tocmai ca sa doarma omu linistit si sa nu aiba griji ca ii fura X amprenta. Chestiile astea au aparut si din cauza ca altii s-au gandit sa faca ce faci tu sau chiar au intentat procese...

Edited by vidiandrei, 15 April 2019 - 17:54.


#30
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 dimripper, on 15 aprilie 2019 - 17:25, said:

eu cu aceeasi amprenta ma loghez in conturile bancare.
Hai, mai taie din ele... te-ai uitat la prea multe filme. Cum te loghezi tu cu amprenta "in conturile bancare"? Apesi cu degetul pe ecranul telefonului?

 vidiandrei, on 15 aprilie 2019 - 17:53, said:

nu poti sa te duci sa dai in judecata in stanga si in dreapta ca nu-ti convine o chestie noua care ti se impune la locul de munca. Ca doar nu faci ce vrei tu acolo, faci ce vrea ala care da banu.

Eee, ce stii tu... El e cetatean ioropean si are drepturi. N-ai auzit ca stie de GDPR?

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Kres, on 15 aprilie 2019 - 16:42, said:


Pentru ca-i Semnul Fiarei, de aia...   Sa spunem ca un om e mai religios de felul lui .. ce faci.. faci caca pe credinta lui doar din motive de job si corporatie ???

E mai importanta corporatia si locul de munca decat respectul pentru om si pentru credintele lui fundamentale ??

Come on...   Trezirea !!!
care e ''semnul fiarei'', amprenta sau ochiul??? ai macar o idee vaga despre ce inseamna ''semnul fiarei'' sau iti place cum suna?

#32
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 Menela0s, on 15 aprilie 2019 - 17:55, said:

Hai, mai taie din ele... te-ai uitat la prea multe filme. Cum te loghezi tu cu amprenta "in conturile bancare"? Apesi cu degetul pe ecranul telefonului?



Eee, ce stii tu... El e cetatean ioropean si are drepturi. N-ai auzit ca stie de GDPR?

1. Da
2. Hai mars cu capra la raze, ca poate ai treaba si te retin.

Edited by dimripper, 15 April 2019 - 17:59.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Kres, on 15 aprilie 2019 - 16:44, said:

Acordul nu e o problema ca ii baga un act aditional la contractul de munca care va respecta litera legii...  Aspectul etic fata de om, e problema...  Poti sa strangi un om cu usa pentru o astfel de chestie si sa-l ameninti cu concedierea,  cat timp omul a spus - "eu lucrez la birouri, nu lucrez cu materiale, nu am ce puii mei sa fur de pe santier cand ies din tura" ?

Parerea mea e ca e abuz clar chiar daca poate fi facut un aditional care sa nu incalce formal legislatia muncii, prin care angajatorul sa invoce nu stiu ce interese legitime, care se gasesc intotdeauna.

Eu, personal, poate cu scanarea amprentei degetului as fi, intr-o anumita masura de acord, dar cu scanarea irisului in niciun caz - da ce suntem la NASA, sau la Pentagon, platiti cu zece mii de euro pe luna, sa fim de acord cu asa ceva?  

Hai sa fim seriosi, mai...
draguta, daca vrea cineva sa faca o magarie o poate face mai usor plasind amprenta intr-un loc anume decit plasind imaginea irisului!!! oricum, discutia e asa de kiki, datele buimetrice, in acest caz, nu sint salvate ca imagini, sistemul functioneaza altfel fata de cum isi inchipuie cei care nu au treaba cu domeniul!

#34
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 dimripper, on 15 aprilie 2019 - 17:58, said:

1. Da
In cazul asta, ar fi bine sa mergi urgent la un medic. Se pare ca mai traiesti intr-un univers, paralel cu asta, unde se intra in conturile bancare pe baza de amprenta...

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Kres, on 15 aprilie 2019 - 17:45, said:

Eu ti-am explicat mai sus ca, din punctul de vedere al angajatorului esti un curcan si atat. Dupa lege, deciziile conducerii unitatii sunt obligatorii pentru angajati si le sunt comunicate, fara sa le ceara nimeni acordul decat cel mult formal, printr-o hartie pe care, probabil, o vei primi.
doar daca nu incalca legile tarii, sau alte norme legale in vigoare. cind vei creste si vei avea un loc de munca, o sa vezi ca nu e ca in filme!

#36
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

 dimripper, on 15 aprilie 2019 - 17:25, said:

Problema mea, dupa cum am invocat-o mai sus, este sa fiu chemat fara o explicatie oficiala in scris, fara un acord detaliat conform recentelor reglementari GDPR, sa dau cu amprenta pe la o firma de duzina, despre care am suficiente impresii proaste, atata timp cat eu cu aceeasi amprenta ma loghez in conturile bancare. Acum explica-mi cum plm sunt fix eu ala care opune progresului.
Asa cum a scris vrajitoruldinoz mai sus:

Quote

Aparatele de genul asta nu stochează amprenta ci o reprezentare matematica a ei din care nu se poate reconstitui amprenta.

Asta inseamna ca device-ul te poate autentifica pe baza amprentei/retinei/fetei/etc. (sau o copie a amprentei pe care o pot lua de pe un pahar, de exemplu) dar informatia extrasa din device nu poate fi folosita pentru a reconstitui amprenta si a o folosi in alta parte.

Amprenta pe care o folosesti in telefon pentru a te autentifica (deblocare telefon / aplicatii) este stocata pe device, chiar daca as avea amprenta ta am nevoie de device-ul tau pentru a folosi aplicatiile (chiar presupunand ca as putea obtine amprenta integrala din sistemul de control-acces, tot ar fi mai usor sa o iau de pe o clanta / un pahar / etc.)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate