Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Conditionare Acces loc de munca date biometrice (amprenta/retina)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 tytysor, on 15 aprilie 2019 - 18:11, said:


doar daca nu incalca legile tarii, sau alte norme legale in vigoare. cind vei creste si vei avea un loc de munca, o sa vezi ca nu e ca in filme!

Pai nu incalca nicio lege @tytyshor, ti s-a explicat mai sus - firma se acopera de hartii, lasand angajatul sa spuna ce drepturi i se incalca daca trebuie sa treaca prin niste scanere biometrice. Din punct de vedere legal, e tot un sistem de control acces, numai ca se scaneaza in loc de card o amprenta biometrica cu alte echipamente. N-ai argumente sa nu pui desthul sau fatzuca in scaner. La voi in UK cum e cand intrati in mina?

#38
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 Menela0s, on 15 aprilie 2019 - 18:07, said:


In cazul asta, ar fi bine sa mergi urgent la un medic. Se pare ca mai traiesti intr-un univers, paralel cu asta, unde se intra in conturile bancare pe baza de amprenta...

Nu te mai contrazice degeaba. In MyBRDmobile te loghezi și faci plăți și transferuri exact cu amprenta citită de senzorul telefonului.
Ai chiar daca nu e salvată ca imagine ci e recunoscută după niște puncte cheie, acelea sunt memorate și poate fi generată o imagine care sa le conțină.
Inițiatorul are dreptatea lui cumva.

#39
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 Amaryl, on 15 aprilie 2019 - 18:18, said:

Nu te mai contrazice degeaba. In MyBRDmobile te loghezi și faci plăți și transferuri exact cu amprenta citită de senzorul telefonului.
Tu stii cum functioneaza, sau scrii din plictiseala? Cu "amprenta" el deblocheaza o aplicatie care este deja instalata si configurata in telefonul LUI, nu deschizi tu o pagina web pe orice terminal, pui degetul acolo si gata, te-ai logat in cont.

Uite cineva care a inteles cum sta treaba:

 Alice, on 15 aprilie 2019 - 18:15, said:

Amprenta pe care o folosesti in telefon pentru a te autentifica (deblocare telefon / aplicatii) este stocata pe device, chiar daca as avea amprenta ta am nevoie de device-ul tau pentru a folosi aplicatiile

Edited by Menela0s, 15 April 2019 - 18:30.


#40
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu mai aberati - intr-un caz, cel al logarii in contul bancar, omul si-a dat benevol acordul si poate renunta oricand la serviciu, in celalalt scanarea biometrica ii este bagata pe gat de corporatie, ca obligatie in raporturile de munca. Sunt situatii diferite.

#41
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 george_alexandru, on 15 aprilie 2019 - 16:27, said:

Motiv temeinic: ce facem noi pe santier e secret, e nevoie de un control foarte strict al accesului. Nu vrem acces cu card pentru ca se poate falsifica.
Ridicol , ca  este un simplu santier .
Cel mai probabil , in bunul stil romanesc , cineva are o combinatie cu firma asta .
Am avut lucrari pe un santier mare , chiar de importanta , unde investitor era guvernul american . Singura cerinta referitoare la persoanele care intra , sa prezentam un tabel cu cei ce vor lucra , si functia .  Intrarea se facea pe baza de legitimatie  . Masinile erau si ele anuntate . Atit .
Nu amprente , adn sau alte timpenii ...
Poti refuza daca nu vrei , si daca esti in situatia sa poti refuza .

#42
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

 Amaryl, on 15 aprilie 2019 - 18:18, said:

Ai chiar daca nu e salvată ca imagine ci e recunoscută după niște puncte cheie, acelea sunt memorate și poate fi generată o imagine care sa le conțină.
Inițiatorul are dreptatea lui cumva.
Nu. Punctele sunt diferite la fiecare inregistrare, chiar si pe acelasi device.
Adica nu poti lua punctele inregistrate pe device-ul A si sa te autentifici pe device-ul B.

#43
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 born2lose, on 15 aprilie 2019 - 16:43, said:

firma Tom & Jerry Security are contract cu firma la care esti angajat tu. daca juristul firmei tale a fost satisfacut de conditiile de securitate a datelor oferite de Tom & Jerry Security, tu nu ai nevoie sa stii mai mult.

Cel mai probabil firma aia de pază are contract cu beneficiarul dacă au început activitatea acum cu o lună înainte de finalizarea proiectului, în mod normal ar trebui să existe și un protocol provizoriu între firma de securitate și constructor, în realitate o să te miri de cât de imbecili sunt juriștii care lucrează pe la firmele astea, dacă îi spune șefului că are de gând să facă tămbălău în presă pe tema asta în mod sigur se negociază o excepție pentru el.

#44
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 Kres, on 15 aprilie 2019 - 17:45, said:

Eu ti-am explicat mai sus ca, din punctul de vedere al angajatorului esti un curcan si atat.
poate tu. nu mai vorbi in numele altora, ca nu traim toti in congo. stim sa interpretam o lege, sa ne aparam interesele, etc.

on-topic, in cazul asta nu mi se pare nimic deplasat ca firma sa identifice persoanele care intra pe santier. cum alege sa faca identificarea, e problema lor - cum e mai comod, mai ieftin, mai usor de implementat si urmarit, etc. poate or fi observat ca se fac magarii cu badge-urile, gen vine unu' si da cu badge-ul pentru trei. nu stiu daca e cazul, imi dau cu parerea, pot exista o multitudine de motive pt care au ales identificarea biometrica, e treaba lor.

#45
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 born2lose, on 15 aprilie 2019 - 16:43, said:

firma Tom & Jerry Security are contract cu firma la care esti angajat tu. daca juristul firmei tale a fost satisfacut de conditiile de securitate a datelor oferite de Tom & Jerry Security, tu nu ai nevoie sa stii mai mult.

Exista posibilitatea ca juristul sa semneze ca primarul pentru ca i-a cerut patronul, nu avem de unde sa stim, si de ce atata securitate la un santier prapadit? Construiti vreo banca ? un tezaur? un loc unde or sa fie tinute lingourile de aur care le cere Dragnea din UK? ce atata secretomanie?

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016

 Menela0s, on 15 aprilie 2019 - 18:07, said:

In cazul asta, ar fi bine sa mergi urgent la un medic. Se pare ca mai traiesti intr-un univers, paralel cu asta, unde se intra in conturile bancare pe baza de amprenta...

In cel putin doua din conturile mele bancare ma loghez exclusiv pe baza de amprenta.

#47
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 vrajitoruldinoz, on 15 aprilie 2019 - 19:19, said:

In cel putin doua din conturile mele bancare ma loghez exclusiv pe baza de amprenta.
Zau? Si poti sa faci asta si de pe telefonul meu? (fara sa instalezi, configurezi si autorizezi in prealabil aplicatia respectiva?)
Unii traiti cu impresia ca accesarea prin amprenta a conturilor bancare e ceva asemanator cu logarea pe Softpedia: o poti face de pe orice dispozitiv conectat la internet. Scrii intr-o fereastra Popescu Vasile, pui degetul si gata!

Edited by Menela0s, 15 April 2019 - 19:26.


#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Probabil ideea era ca ii fura si telefonul.
Nu, nu cred ca e nici un pericol sa-i foloseasca cineva "amprenta" dintr-o parte in alta. E MULT mai usor sa ii afle cineva parola.

#49
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Problema este simpla, daca trec in regulamentul de ordine interioara ca accesul se face doar pe baza de date biometrice si iti cer acordul pentru asta, nu poti face nimic impotriva, decat sa iti ceri demisia din acest motiv.
Daca vrei sa ataci pe calea GDPR trebuie sa demonstrezi ca datele biometrice nu sunt securizate, pseudonimizate sau poti daca nu iti cer acordul in scris.Teoretic trebuia sa iti ceara deja acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, ca angajat.Daca ai semnat deja asta se pot folosi de asa ceva sa o lege de regulament, noul regulament.

#50
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 Menela0s, on 15 aprilie 2019 - 19:20, said:

Zau? Si poti sa faci asta si de pe telefonul meu? (fara sa instalezi, configurezi si autorizezi in prealabil aplicatia respectiva?)
Unii traiti cu impresia ca accesarea prin amprenta a conturilor bancare e ceva asemanator cu logarea pe Softpedia: o poti face de pe orice dispozitiv conectat la internet. Scrii intr-o fereastra Popescu Vasile, pui degetul si gata!

 vrajitoruldinoz, on 15 aprilie 2019 - 19:22, said:

Probabil ideea era ca ii fura si telefonul.
Nu, nu cred ca e nici un pericol sa-i foloseasca cineva "amprenta" dintr-o parte in alta. E MULT mai usor sa ii afle cineva parola.

Si sa continui ca multi nu inteleg cum sta treaba. Gata paranoia ca iti fura contul.
Cel putin in aplicatia mea de mobile banking e mai complicat.
Hai sa zicem ca ii stie amprenta si ca i-a furat si telefonul. La mine daca are astea doua chestii tot mai trebuie sa identifice inca o imagine pe care am setat-o eu. Sa zicem ca o nimereste si pe aia si intra in cont ce face mai departe? Nimic, se joaca printre meniuri si conturi.
Daca ar vrea sa faca o plata ii mai trebuie un cod pe care doar eu il stiu si care difera de parola de intrare (asta in cazul in care o stie pe aia).

Faceti unii pe voi de frica ca va scaneaza la intrare amprenta dar ca google, facebook, yahoo si altii stiu totul despre voi si mai scapa din cand in cand cate ceva pe net nu va mai e frica.

#51
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Tu de concediu medical nu ai auzit ?
Marca banul si trageio o luna la belitul ala.

#52
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 born2lose, on 15 aprilie 2019 - 19:09, said:

poate tu. nu mai vorbi in numele altora, ca nu traim toti in congo. stim sa interpretam o lege, sa ne aparam interesele, etc.

Maine daca vine patronu si iti baga o hartie sub nas, stii cum semnezi.. ca Popa...   Ei sunt acoperiti de lege... intotdeauna se pot inventa interese legitime si transpune in obligatii pentru angajati.
Crezi ca poti sa-i refuzi?  Eu nu cred ca poti.

#53
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Problema din acest topic este o non-problema.
    Folosirea amprentei pentru acces este o metoda larg raspandita.
    Cardurile se pot pierde sau imprumuta, iar codurile de acces trec iute din gura in gura.
     Am intalnit cazuri in care un lucrator valida cardurile de acces a 2 colegi in fiecare zi. Desi nu au fost prezenti au fost platiti cateva saptamani la rand.
     Nu are nimeni ce sa faca cu amprenta ta. In plus ai prostul obicei sa o lasi pe toate obiectele pe care le atingi.
Daca vrea cineva sa-ti obtina amprenta e de ajuns sa-ti dea o hartie sa o semnezi.

#54
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 cspot, on 15 aprilie 2019 - 21:32, said:

Daca vrea cineva sa-ti obtina amprenta e de ajuns sa-ti dea o hartie sa o semnezi.

Se mai semnează prin punerea degetului în ziua de azi ? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate