Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Un obiectiv care e bun pentru orice?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Fireste este o varianta de analizat, dar in cazul unui asemenea obiectiv trebuie discutat ce inseamna "bun" pentru portret sau wildlife?
Ia ceva gen un nikon p1000 si a rezolvat totul nu doar portret, wildlife, peisaj, etc.

Edited by crokodilu, 14 April 2019 - 22:06.


#38
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Asa este, doar ca el spunea ca are deja un 600D. Nikon P1000 este o unealta ce ar putea fi buna in trusa oricui (aproape).

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 22:27.


#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReal_NEO, on 14 aprilie 2019 - 22:13, said:

Asa este, doar ca el spunea ca are deja un 600D...
Il vinde.

#40
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 14 aprilie 2019 - 21:48, said:

Fireste este o varianta de analizat, dar in cazul unui asemenea obiectiv trebuie discutat ce inseamna "bun" pentru portret sau wildlife?
Ia ceva gen un nikon p1000 si a rezolvat totul nu doar portret, wildlife, peisaj, etc.

Nu stiu cu P1000 (m-am jucat putin cu el, e ...ciudat cel putin), dar un Panasonic FZ1000 i-ar oferi omului cam toata versatilitatea de care are nevoie intr-un pachet decent si cu o calitate a imaginii comparabila daca nu chiar mai buna decat un 600D cu un 18-55 si un 55-250...

Si nici nu costa o mana si un picior...

Edited by StefanSC, 15 April 2019 - 00:27.


#41
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
16-35mm sau 24-70mm f4? Cat credeti ca o sa simt nevoia de diferenta de 8mm la landscape? Intrebare poate prosteasca dar ma gandesc de ceva vreme sa las in urma 16-35mm din lipsa de spatiu si limita de kg. O sa am in schimb 14mm f2.8.

( nu am vrut sa mai deschid un topic pt niste pareri)

#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
16-35 fără să stau deloc pe gânduri. 24-70 este o zonă focală generală pe care o folosesc cel mai puțin. 8mm la peisaj mi se pare foarte mult.
Am 16-35 f2.8 și foarte rar îl dau jos de pe aparat la peisaj.

#43
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Nu stiu ce e pe acolo, pe unde o sa fiu si ce as putea sa vad. Plus ca drept vorbind nu am pus 16-35 pe FF decat pt un test rapid la un filtru, in rest au fost folosite doar pe crop. De asta inca imi vine greu sa vad din alte perspective ... cel putin pt o perioada.

#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu sunt fan 20mm pe FF. Acum cu 16-35, si mai bine. Simt ca imi acopera 90% din ceea ce inseamna peisaj, arhitectura, interioare, foto de noapte, etc. Mai e si 2.8.
Pe Nikon obiectivul care mi-a placut cel mai mult a fost 20mm f1.8.

#45
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Trebuie sa le scot mai des la lumina sa ma obisnuiesc cu ele si sa vad pe unde stau mai des. Cu siguranta ca nu o sa las in urma 24-70, fiind unul dintre cele mai versatile si folosite de mine prin trip-uri. Problema e ca o sa iau ambele aparate ca sa nu fiu nevoit sa schimb obiective prin praf si nisip ( patit in trecut) si deja am 5 obiective pe lista plus alte n accesorii. Oricum o dau deja sunt destul de depasit ca si spatiu+greutate, iar privirea/reactia sotiei nu ajuta deloc.

#46
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View PostReal_NEO, on 13 aprilie 2019 - 21:43, said:

Nu va ambalati asa tare cu obiectivele cu f/2.8, de regula la f/2.8 sunt foarte soft si trebuiesc folosite si acestea pe la f/4 - 5.6 pentru a produce rezultate sharp.

Cateva exemple din colectia personala:
Samyang 10mm f/2.8 - sharp f/4
Tokina 11-16mm f/2.8 - sharp f/5.6
Tamron 17-50 f/2.8 - sharp f/5.6
Canon 50mm f/1.4 - sharp f/4
Canon 50mm f/1.8 - sharp f/5.6

Iar unele dintre ele sunt atat de soft la valoara f cea mai mica incat par defocalizate, adica sunt complet inutilizabile.

View PostdON, on 14 aprilie 2019 - 01:06, said:

Merge ;-) Este totusi un obiectiv, si unul... "puternic" ;-)



Daca ai fost multumit de aceasta alegere, de ce sa dea cineva cu "pietre"?

Este o parere personala care ar trebui sa conteze pentru OP.

Asta a si intrebat, ce parere au ceillalti despre un obiectiv all around bun la toate. Evident ca pentru pro, nu exista asa ceva, insa pentru cei care nu vor pro, exista varianta simpa si eficienta.

Asa ca, orice parere corecta si sincera este binevenita pentru cineva care doreste un workaround intre pro si incepator. Pentru a putea sa iti definesti un stil, trebuie sa incepi de undeva. Cu cat mai mica investitia, cu atat mai corecta alegerea.

Detalii legate de dof, F, sharf sau orice alt detaliu pro, pot fi ingenunchiate de partea practica.

Omul doreste sa aibe o varianta cat mai compacta, pentru aparatul care il are.

Cand am facut un curs la IMA, am vazut si reactiile celorlalti. Initial am inceput sa fac cu un telefon fotografiile, apoi cu un Praktika MTL 35B pe film si apoi pe un Canon 40D.

Ce credeti?... Au fost cele mai interesante cele pe film... (35mm). Dar si cele pe telefon. Pentru ca subiectul conta, nu calitatea.

La ce a intrebat OP-ul, il intereseaza sa aibe 1 aparat + 1 obiectiv, care sa il ajute sa aleaga un drum mai departe sau doar sa poata cuprinde o gama cat mai larga cu ceea ce are.

Sper sa nu fie nimeni ofensat de ce zic, insa conteaza cel mai mult ce isi doreste cel care face incercarile. Alegerile facute dupa, il vor face sa isi dea seama daca este ceea ce isi doreste sau nu.

Dar, investitia initiala este cea mai importanta.

Nu cum am primit o gramada de pareri de la persoane care au cumparat 1DX, cu o gramada de bani, si nu stiau ce inseamna F, DOF, EF-S, sau orice alt detaliu legat de partea tehnica. Si ma intrebau daca este bun aparatul. I-am intrebat daca sunt multumiti de ceea ce au "pozat" si spuneau ca da. Drept raspuns, le-am spus ca e ok alegerera facuta. Nu ii interesau banii ci daca e bun ce au cumparat.... Intelegeti ideea.

Deci,... daca OP-ul isi gaseste un raspuns intr-una din variantele simple de aici, inseamna ca are un inceput. Poate dupa o mica perioada de timp, va avea alte cerinte, poate nu.
Daca este multumit cu un EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM sau cu un  18-55 IS STM va fi alegerea lui, dupa ce va edita sau nu acele fotografii.
Sa speram ca il va ajuta acest thread si va alege ceva.




Aici completez cu experienta mea pe partea de sport, asa cum spuneam si intr-un post anterior. Canon 70-200 F/2.8 este mai "lesinat" decat un F4. Trecand peste partea de soft.
Am incercat minim 3 obiective, pe 3 aparate: 1DX Mk IIN, 40D + 6D. La fel de incete erau cele F/2.8 fata de F/4.

Este experienta mea si pot spune ca acel F.2.8 este mai mult pentru portrete decat pentru actiune. La acel sigma 70-200, F/2.8 care l-am testat, nu pot spune ca sunt toate la fel pentru ca a fost doar 1 buc. testata de la cineva care dorea sa mi-l vanda. Nu stiu daca avea probleme sau asa ar fi toate...

Am mai folosit Canon 16-35 / F/4 si F/2.8 + 24-105 F/4. Acestea au fost rezonabile la partea de sport. Evident ca le-am folosit in momente cu lumina putina (balon, nori etc). Dar au fost decente pentru aparatele care le-am folosit.

Din ce am eu: folosesc numai 2.8 la sport :)  (Nikon 70-200 2.8 penultima versiune). Tamron 45mm 1.8 VC este sharp la 1.8.  Samyang 135mm f2 super sharp la f2.

@initiator
Depinde de buget. Ia-ti ce poti mai bun in bugetul tau. Restul sunt discutii despre avioane :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate