Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Un obiectiv care e bun pentru orice?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Asa este, trebuie de inteles foarte clar faptul ca exista aparatura din gama adresata incepatorilor si aparatura ce se adreseaza profesionistilor, iar daca o persoana cere sfaturi vizavi de achizitionarea unui obiectiv destinat unui aparat foto din gama incepatorilor nu vom incepe cu recomandari de obiective ce costa mii de euro fiecare. Adica, nu vom incepe discutia cu L-urile, stai dom'le ca nu stii sa-ti alegi obiectivele si chestii din astea. La un 600D nu discutam despre cum un f/2.8L nu se compara cu un f/2.8 entry-level, fiindca nu toata lumea are de investit bani de masina la achizitionarea fiecarui obiectiv. Oamenii ce nu sunt profesionisti, ce nu produc bani cu aparatura foto, pentru ce sa investeasca bani de masina in fiecare obiectiv foto ? Nu vad rostul, avand in vedere ca se pot obtine rezultate relativ bune si cu bani putini.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 15:41.


#20
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005

View PostReal_NEO, on 14 aprilie 2019 - 15:32, said:

Asa este, trebuie de inteles foarte clar faptul ca exista aparatura din gama adresata incepatorilor si aparatura ce se adreseaza profesionistilor, iar daca o persoana cere sfaturi vizavi de achizitionarea unui obiectiv destinat unui aparat foto din gama incepatorilor nu vom incepe cu recomandari de obiective ce costa mii de euro fiecare. Adica, nu vom incepe discutia cu L-urile, stai dom'le ca nu stii sa-ti alegi obiectivele si chestii din astea. La un 600D nu discutam despre cum un f/2.8L nu se compara cu un f/2.8 entry-level, fiindca nu toata lumea are de investit bani de masina la achizitionarea fiecarui obiectiv. Oamenii ce nu sunt profesionisti, ce nu produc bani cu aparatura foto, pentru ce sa investeasca bani de masina in fiecare obiectiv foto ? Nu vad rostul, avand in vedere ca se pot obtine rezultate relativ bune si cu bani putini.

Corect.
Cel mai bine este sa inceapa cu un all around si sa vada daca este multumit. Pana la urma asta a intrebat, ce obiectiv ar putea folosi in toate situatiile pentru iesiri de weekend.

Oricum, pentru inceput este bine sa ai un punct de referinta, care cel mai bine ti-l faci incepand cu ceva. El deja stie ca ar avea nevoie si de un wide + tele. Ca sa nu care prea mult dupa el, pentru inceput poate fi acel EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM - care l-am vazut nou cam la 1500 lei (iar sh mai ieftin). Depinde si de buget.

Daca va simti nevoia de altceva, ar putea sa faca teste la sediul F si cu altele. Daca mai este posibil.

Sa vedem ce spune si el dupa ce vede toate posturile. Bugetul este cel mai important banuiesc si trebuie sa puna in balanta.

#21
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
De asta si este impartita industria in entry-level, mid-range si professional. Si doar fiindca unii au de aruncat bani pe fereastra si ajung sa tina in mana jucarii profesionale desi ei nu castiga niciun ban prin fotografie, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa procedeze la fel.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 20:11.


#22
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostReal_NEO, on 14 aprilie 2019 - 20:09, said:

Si doar fiindca unii au de aruncat bani pe fereastra si ajung sa tina in mana jucarii profesionale desi ei nu castiga niciun ban prin fotografie, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa procedeze la fel.

Trebuie doar sa castigi bani ca sa justifici achizitiile facute?

#23
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcristi_cost, on 14 aprilie 2019 - 20:18, said:

Trebuie doar sa castigi bani ca sa justifici achizitiile facute?
Evident ca nu, insa devine usor de sarit calul daca uitam ca nu suntem profesionisti (cei care nu suntem). Sigur, daca te dau banii afara din casa si iti permiti investitii de 100.000 de lei in aparate si obiective cand tu de fapt nu faci mai nimic cu ele, go right ahead. De asta zic eu ca ar fi bine sa mai facem din cand in cand si cate un "reality check".

Spre exemplu financiar as putea sa-mi achizitionez un 1DX Mark II, dar pentru ce sa o fac ? Nu simt nevoia, la nivelul la care ma aflu nu simt vreo nevoie ce sa justifice asemenea sacrificiu. Pe cand cineva care face 3000 de euro pe luna din fotografie, normal ca are justificari.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 20:30.


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReal_NEO, on 14 aprilie 2019 - 20:22, said:

Spre exemplu financiar as putea sa-mi achizitionez un 1DX Mark II, dar pentru ce sa o fac ? Nu simt nevoia, la nivelul la care ma aflu nu simt vreo nevoie ce sa justifice asemenea sacrificiu. Pe cand cineva care face 3000 de euro pe luna din fotografie, normal ca are justificari.
Mi se pare dubioasa logica. De exemplu si eu imi permit sa iau 10 kile de portocale, dar dece sa iau cand nu imi plac? Sau sunt profesionist si am clienti fericiti cu canon d550 si obiectiv de kit, dece sa iau 1dx? Fiecare isi ia ce doreste fara sa trebuiasca sa il incadram noi in tipare sau sa ii zicem ca nu trebuie sa ia. Daca cineva isi ia RED ca sa filmeze copilul cand se plimba prin parc n-are decat sa isi ia.

View PostReal_NEO, on 14 aprilie 2019 - 20:22, said:

.. nu simt vreo nevoie ce sa justifice ..
Exista nevoi si nevoi, diverse nivele si complexitati.

Edited by crokodilu, 14 April 2019 - 20:51.


#25
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
De acord, dar uite asa pe urma incepem sa dam sfaturi incepatorilor sa-si cumpere nu stiu ce L-uri pentru 600D. Putem sari calul dupa cum dorim, dar nu trebuie sa facem din asta un standard.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 20:52.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Dar ce au L-urile?

#27
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 14 aprilie 2019 - 20:59, said:

Dar ce au L-urile?
Au niste "etichete" putin prea "grele" pentru posesorii de 600D-uri. Adica body de 150 de euro si obiectiv de 2000, nu prea merge. Asta daca dorim sa fim oameni rationali si teferi la cap.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 21:07.


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Rational sau nu, dar initiatorul vrea "..bun pentru mai multe tipuri de fotografie (portret, peisaje, wildlife etc).."

#29
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postcrokodilu, on 14 aprilie 2019 - 21:14, said:

Rational sau nu, dar initiatorul vrea "..bun pentru mai multe tipuri de fotografie (portret, peisaje, wildlife etc).."
Da, pentru un 600D, adica ar fi interesat de un obiectiv all-around, nu sa-si vanda casa pentru a-si cumpara 2-3 L-uri fiindca sunt mai bune. Normal ca sunt mai bune, dar nu pentru nivelul sau de buget.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 21:18.


#30
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Daca ai fi fost pasionat de wildlife/bif si ti-ai fi permis un 1dx m2 nu ai fi stat la d550 chiar daca nu scoti nici un cent din asta. De cand trebuie sa scoti bani din hobby sau sa ti se puna limite de cheltuiala? Singura limita e data de buzunarul tau si ordinea prioritatilor. Nici eu nu inteleg pe cei care cumpara masini cu +350 hp ori cu suv-uri/truck-uri 4x4 folosite doar in oras ... dar probabil ca asta ii face fericiti. Trebuie sa fiu doar biolog marin/scafandru profesionist angajat ca sa am propriul echipament? Nu si daca fac scufundari din placere? O logica care ma depaseste...

Ps: culmea e ca eu tocmai un L as fi recomandat... un 24-105 f4L e perfect pentru majoritatea ocaziilor cu un IQ si performante mai mult decat decente pentru orice amator

Edited by cristi_cost, 14 April 2019 - 21:26.


#31
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
E in functie de buzunarul fiecaruia, evident. Dar una este sa discutam despre niste exceptii si alta este sa incercam sa transforma exceptiile in reguli. Adica, de acuma cine este incepator dar nu-si cumpara L-uri e prost, sau mai stiu eu ce.

Nu cred ca daca initiatorul avea bani de L-uri statea cu 600D (luat SH si acela).

View Postcristi_cost, on 14 aprilie 2019 - 21:21, said:

Trebuie sa fiu doar biolog marin/scafandru profesionist angajat ca sa am propriul echipament? Nu si daca fac scufundari din placere? O logica care ma depaseste...
Ok, atunci spor la cumparat submarin. Aaa, nu-ti permiti.

View Postcristi_cost, on 14 aprilie 2019 - 21:21, said:

Ps: culmea e ca eu tocmai un L as fi recomandat... un 24-105 f4L e perfect pentru majoritatea ocaziilor cu un IQ si performante mai mult decat decente pentru orice amator
Totusi acel 24mm ajunge aproape 50 odata pus pe APS-C. Si nici 105 nu reprezinta un zoom decent. Pentru APS-C exista solutii mult mai bune. Plus ca sticla de FF pusa pe APS-C cam face figuri, poti avea surprize mari.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 21:34.


#32
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E vorba de un obiectiv bun pentru orice, iar asta mie imi spune ca nu exista teoria de pe 11-55.Pentru ca nu poti cere orice la preturi modice, poti cere orice in situatia in care nu stii ce vrei in raport cu bugetul.

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Intamplator sau nu si eu am fost intr-o situatie aproape similara, desigur depinde de dorinta de implicare, dar la mom respectiv am imperecheat cel mai entry level body posibil cu un 70-200 f2.8 si nu pot spune ca am regretat. Iar pretul era in gama unui 50-200 gen. Bifeaza portret si peisaj si wildlife, nu cred ca ii poti reprosa nimic A costat 2300 lei - nou.

Edited by crokodilu, 14 April 2019 - 21:40.


#34
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Pe piata chiar exista o categorie speciala de obiective "bune la toate" (a se observa ghilimelele), nu degeaba se numesc all-around. Iar Tamron 16-300 sau 18-400 fac parte din aceasta categorie. Probabil ca initiatorul asta cauta.

Da, un 70-200 f/2.8 ar merge daca ar avea pe viitor planuri de upgrade. Dar daca nu, nu prea. 70 pus pe APS-C e zoom mare deja.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 21:43.


#35
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Probabil, dar nici acolo nu exista orice.

#36
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Un Tamron 18-400 SH cred ca ar fi exact ce cauta el, ieftin si relativ bun la toate. Eu am folosit acum multi ani un Tamron 18-270 si m-am descurcat. Important este sa stii la ce focale este mai sharp si la ce f-uri.

Edited by Real_NEO, 14 April 2019 - 21:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate