Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum sa aleg facultatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postcarturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 19:03, said:

Ce spui tu se aplica intr-o societate ideala.
Pacat ca noi traim in Romania.

se intampla in Romania, te asigur.
daca nu stii tu... nu inseamna ca nu exista.

#38
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

View Postcarturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 19:14, said:

Sa-ti spun parerea mea:inginerii, it-istii si medicii o sa-si gaseasca cel mai usor de munca in viitor.Strict parerea si feelingul meu.
Cel putin in RO, meseriile astea au cea mai mare cautare.
Stiu persoane ce au terminat la Drept, s-au reprofilat.
Stiu persoane ce au terminat la Stiinte Economice, s-au reprofilat.
Stiu persoane ce au terminat la Geografie, s-au reprofilat.

Evident, sunt si meserii ce nu necesita facultate(bucatar, faiantar, zidar etc) dar nu cred ca astea te intereseaza pe tine.

Am inteles! Multumesc!

#39
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMirunaTele, on 09 aprilie 2019 - 18:03, said:

Buna!
Sunt la sfarsit de 12-a si, oricat de penibil ar suna, inca nu m-am hotarat la ce facultate sa ma duc. Am cateva variante, dar niciuna nu este 100% pe placul meu si nu stiu ce sa aleg, poate are cineva dintre voi mai multe informatii sau o parere mai avizata despre modul de alegere a facultatii. Posted Image
Termin un liceu destul de bun, la profilul mate-info si ma descurc destul de bine, tintesc la o nota la bac peste 8.50, dar nu cred ca vreau sa continui in domeniul matematicii. Ma pricep cat de cat si la mate si la info si una dintre variante este sa merg la Universitate la Informatica sau CTI sau poate chiar la Politehnica, la sectia in limbi straine pentru Ingineria Informatiei, dar asta este varianta mai putin preferabila. Nu ma omor dupa informatica, adica nu imi place extraordinar de mult si cred ca cei care urmeaza facultatile mai sus mentionate sunt cei chiar pasionati de domeniu, eu nu sunt unul dintre ei. Imi place mai degraba istoria si studiul politicii si al diplomatiei si imi doresc sa lucrez intr-o organizatie asemenea NATO sau ONU si sa ajut oamenii din tarile de conflict sau sa ma implic iin proiecte politice care sa aiba un impact asupra societatii. Stiu ca sunt vise marete, insa in directia aia as vrea sa imi indrept cariera.
Acum intrebarea mea este: sa aleg varianta mai sigura pentru viitor si sa ma duc la ceva orientat pe IT, dar sa risc sa am un job care nu imi place, sau sa aleg ceva ce mi-ar placea mai mult, cum ar fi Relatii Internationale si Studii Europene de la Universitate, dar care, insa, nu e la fel de sigur ca o sa imi aduca si un job si in urma careia risc sa devin somer cu diploma?

De asemenea, in cazul in care urmez o facultate in alt domeniu,este posibil sa revin la informatica la master?

Eram in clasa a 12-a si aveam dileme. Nu stiam unde sa merg la facultate, stiam doar ca vreau la Cluj. Eram bun la mate si fizica insa nu prea eram convins sa merg pe partea asta fiindca vedeam prea putine chestii palpabile in domeniile astea.
Mi-a placut mereu geografia si ulterior mi-a trecut prin minte sa dau la stiinte politice. M-a oprit pana la urma tata sa fac chestia asta si foarte bine a facut, iar la Geografie am dat examen de admitere ca sa am un backup si am intrat la buget fara sa abordez ultimul subiect de vreo 3p. Cu o zi inainte imi confirmasem locul la poli si nu mai aveam chef sa scriu 3 pagini la eseul ala.
Deci am dat la poli si am intrat la Inginerie Electrica. La facultate tot chestii abstracte la inceput.
Insa cand am ajuns prin anul 3 am inceput sa vad ca exista chestii practice, laboratoare, proiecte unde chiar faci ceva util. Apoi, la munca pot spune ca fac multe chestii care sunt total diferite de ce am studiat, desi au aceleasi principii exista numeroase software-uri care te fac sa vazi lucrurile mult mai clar, nu mai vorbesc de partea practica.

Deci, daca vrei sa mergi pe ceva tehnic gandeste-te ca la un moment dat o sa ai posibilitatea sa vezi chestiile total diferit decat ceea ce vezi in clasa 11, 12 sau in anul 2 de facultate.

#40
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMirunaTele, on 09 aprilie 2019 - 19:03, said:

as vrea sa ma implic in zonele de conflict
Pare un scop nobil, dar trebuie sa iei in calcul si riscul de a fii rapita de talibani.. (vorbesc serios, au fost destule cazuri)

Edited by YourFan, 10 April 2019 - 22:49.


#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Urmarea unei facultati din Romania are numeroase dezavantaje fata de una din vest, Parerea mea e ca liceeni din Romania nu sunt orientati profesional. Si, avand in vedere deschiderea din ziua de azi (Internet, familii plecate, faptul ca exista burse etc) chiar nu stiu de ce.

View Postcarturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 19:14, said:

Sa-ti spun parerea mea:inginerii, it-istii si medicii o sa-si gaseasca cel mai usor de munca in viitor.Strict parerea si feelingul meu.
Cel putin in RO, meseriile astea au cea mai mare cautare.
Stiu persoane ce au terminat la Drept, s-au reprofilat.
Stiu persoane ce au terminat la Stiinte Economice, s-au reprofilat.
Stiu persoane ce au terminat la Geografie, s-au reprofilat.

Evident, sunt si meserii ce nu necesita facultate(bucatar, faiantar, zidar etc) dar nu cred ca astea te intereseaza pe tine.
Nici aici n-ar fi foarte sigur.
Ca medic in Romania, daca esti om devent: nu, mersi.
Ca ITist, da, poate mai merge 10-20 de ani, pana cand devenim aproape la feld e scumpi ca cei din vest. Si atunci de ce sa mai se faca out sourcing la noi? Ca oricum noi, pt piata interna, nu prea producem.

#42
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
Nimeni nu a menționat un adevăr mai dur,
dar la fel de real,
că ”un liceu” de mate-info poate să fie și de un nivel foarte ridicat,
și de un nivel mediocru,
iar din cel din urmă ies elevi deliranți
care cred că au o performanță mentală fenomenală,
când de fapt ei înoată într-o baltă și nu știu de ocean.

Nu mi se pare oricum că ai fi material de poli,
dacă scrii că ”te descurci cu matematica cât de cât”
și că ”ar fi varianta mai puțin preferabilă”
- la poli mănânci matematică pe pâine
și te duci când nu există variantă MAI preferabilă.

Iar de IT scrii din nou accentuând partea financiară,
partea legată de ”stabilitate”, deși afinitatea ta față de ea este zero
- cât de stabilă ți se pare o carieră pe care o faci atât de diluat
față de alți mii de oameni care concurează cu tine în acest domeniu
și care ard de sete de cunoaștere 24/7
și își sacrifică nopțile fără tragere de inimă
și sunt dispuși să își depășească cu mult zona de confort
și vor fi niște maniaci care te vor intimida cu performanța lor în mod constant
în timp ce tu de abia te vei aduna ?

Desigur, în orice domeniu sunt mulți
care consideră că este important doar să fii în acel domeniu,
nu contează nivelul la care ești
- mă gândesc dacă mai există o prostie de asemenea proporții
încât cineva să prefere să fie mediocru într-un domeniu care nici nu îi place
decât să fie remarcabil într-un domeniu care îi place.

Dacă tu la mate-info zici că te atrag științele politice, istoria, etc.
atunci strigă de pe tine că tu n-are sens să continui pe domeniu real,
că doar după 4 ani de stat în el ar trebui să fii pasionată dacă chiar ar fi ceva acolo
și dacă nu este așa, înseamnă că nu există așa ceva la tine.

Eu nu lucrez în IT,
dar lucrez într-un domeniu
care atrage la fel de mulți oameni pentru prestigiu
în plan principal
deși nu ar trebui să fie nimic legat de prestigiu aici
în plan principal.
Această tulburare de priorități face ca aceste persoane din domeniu
să fie cu adevărat patetice
și nici măcar empatie nu poți avea față de ele, când le vezi cum se strofocă,
pentru că nu au autocritica să realizeze
că competiția nu e făcută să le zică ”Hai să te ajut că văd că te zbați..”
ci ca să le zică ”DĂ-TE DIN DRUM !!

Dacă ai prins ideea, vei știi ce să alegi.

Edited by Daredevil666, 06 May 2019 - 21:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate