Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum sa aleg facultatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019
Buna!
Sunt la sfarsit de 12-a si, oricat de penibil ar suna, inca nu m-am hotarat la ce facultate sa ma duc. Am cateva variante, dar niciuna nu este 100% pe placul meu si nu stiu ce sa aleg, poate are cineva dintre voi mai multe informatii sau o parere mai avizata despre modul de alegere a facultatii. Posted Image
Termin un liceu destul de bun, la profilul mate-info si ma descurc destul de bine, tintesc la o nota la bac peste 8.50, dar nu cred ca vreau sa continui in domeniul matematicii. Ma pricep cat de cat si la mate si la info si una dintre variante este sa merg la Universitate la Informatica sau CTI sau poate chiar la Politehnica, la sectia in limbi straine pentru Ingineria Informatiei, dar asta este varianta mai putin preferabila. Nu ma omor dupa informatica, adica nu imi place extraordinar de mult si cred ca cei care urmeaza facultatile mai sus mentionate sunt cei chiar pasionati de domeniu, eu nu sunt unul dintre ei. Imi place mai degraba istoria si studiul politicii si al diplomatiei si imi doresc sa lucrez intr-o organizatie asemenea NATO sau ONU si sa ajut oamenii din tarile de conflict sau sa ma implic iin proiecte politice care sa aiba un impact asupra societatii. Stiu ca sunt vise marete, insa in directia aia as vrea sa imi indrept cariera.
Acum intrebarea mea este: sa aleg varianta mai sigura pentru viitor si sa ma duc la ceva orientat pe IT, dar sa risc sa am un job care nu imi place, sau sa aleg ceva ce mi-ar placea mai mult, cum ar fi Relatii Internationale si Studii Europene de la Universitate, dar care, insa, nu e la fel de sigur ca o sa imi aduca si un job si in urma careia risc sa devin somer cu diploma?

De asemenea, in cazul in care urmez o facultate in alt domeniu,este posibil sa revin la informatica la master?

Edited by MirunaTele, 09 April 2019 - 18:19.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai bani le poti urma pe ambele in paralel.

Apoi, programarea de zi cu zi din industrie nu seamana cu informatica studiata in liceu asa ca e greu de zis ca nu-ti va placea daca inca n-ai incercat-o.

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca tot ai facut informatica la liceu, nu poti spune ca te-a atras programarea, daca nu de ce nu ?

#4
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 PlatonX, on 09 aprilie 2019 - 18:10, said:

Daca tot ai facut informatica la liceu, nu poti spune ca te-a atras programarea, daca nu de ce nu ?

Nu pot spune ca m-a atras in totalitate, informatica este materia pe care am ales-o la a treia proba pt ca sunt cat de cat mai apropiata de ea decat de celelalte dintre care a trebuit sa aleg, insa nu ma consider la fel de pasionata de ea precum sunt colegii mei care vor sa continue in domeniul asta si cred ca m-as plictisi in meseria de programator

#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Strict parerea mea:RISE , Studii Europene etc sunt fabrici de diplome.In cel mai bun caz ajungi la Kaufland.

#6
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 dani.user, on 09 aprilie 2019 - 18:07, said:

Daca ai bani le poti urma pe ambele in paralel.

Apoi, programarea de zi cu zi din industrie nu seamana cu informatica studiata in liceu asa ca e greu de zis ca nu-ti va placea daca inca n-ai incercat-o.

Am luat in considerare sa urmez Relatii Internationale ca facultate de baza si fac Informatica la fara frecventa in paralel, insa am auzit ca nu se invata prea mult la specializarile fara frecventa, iar daca fac cursuri de programare in paralel cu facultatea intai mentionata nu stiu cat de mult conteaza ele in piata muncii, in cazul in care vreau sa ma angajez ca programator

 carturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 18:14, said:

Strict parerea mea:RISE , Studii Europene etc sunt fabrici de diplome.In cel mai bun caz ajungi la Kaufland.

Multumesc pt informatie!
Specializarea la care ma refer este totusi in cadrul Facultatii de Istorie, iar media de admitere este 9.30, asta nu inseamna ca este o specializare cat de cat respectabila in cadrul careia se studiaza?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa alegi ce iti place, sau ceea ce crezi acum ca iti place.
Facultatea nu te invata prea multe, este numai o unealta la dispozitia ta. O poti folosi eficient, sau deloc.

Edited by pasilla, 09 April 2019 - 18:21.


#8
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 MirunaTele, on 09 aprilie 2019 - 18:18, said:

Multumesc pt informatie!
Specializarea la care ma refer este totusi in cadrul Facultatii de Istorie, iar media de admitere este 9.30, asta nu inseamna ca este o specializare cat de cat respectabila in cadrul careia se studiaza?
La informatica economica la FSEGA se intra doar cu 10.Inclusiv la taxa, ultima medie a fost 10.
Prin comparatie, la AC la UT e undeva sub 9 ultima medie la buget.
Dupa tine care e mai bine cotata?

Facultatie usoare au o mai mare cautare.Fiind mai usoare, sunt mai multi absolvenit, deci mai multe persoane cu aceeasi specializare in campul muncii.

Edited by carturarulobosit, 09 April 2019 - 18:23.


#9
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 pasilla, on 09 aprilie 2019 - 18:20, said:

Trebuie sa alegi ce iti place, sau ceea ce crezi acum ca iti place.
Facultatea nu te invata prea multe, este numai o unealta la dispozitia ta.

Multumesc!

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 carturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 18:21, said:

La informatica economica la FSEGA se intra doar cu 10.Inclusiv la taxa, ultima medie a fost 10.
Prin comparatie, la AC la UT e undeva sub 9 ultima medie la buget.
Dupa tine care e mai bine cotata?
Nu are nici o relevanta.

#11
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 carturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 18:21, said:

La informatica economica la FSEGA se intra doar cu 10.Inclusiv la taxa, ultima medie a fost 10.
Prin comparatie, la AC la UT e undeva sub 9 ultima medie la buget.
Dupa tine care e mai bine cotata?

Facultatie usoare au o mai mare cautare.Fiind mai usoare, sunt mai multi absolvenit, deci mai multe persoane cu aceeasi specializare in campul muncii.

Nu ma intereseaza foarte mult care e mai bine cotata, ci mai degraba daca pot invata ceva relevant in cadrul lor si daca imi ofera o perspectiva in cariera

#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 pasilla, on 09 aprilie 2019 - 18:22, said:

Nu are nici o relevanta.
Voiam doar sa spun ca nu e importanta media de intrare.Daca e medie mare nu inseamna automat ca si facultatea e buna,

#13
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 carturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 18:25, said:

Voiam doar sa spun ca nu e importanta media de intrare.Daca e medie mare nu inseamna automat ca si facultatea e buna,

Am inteles! Multumesc pentru opinie!

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Stiu pe cineva la Studii Europene. Studiaza despre institutiile din parlamentul european, ONU, ideea europeana, despre politica etc.

E interesat.Dar ce perspective sunt  dupa?Unde se pot folosi cunostintele?

Edited by carturarulobosit, 09 April 2019 - 18:33.


#15
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
deciziile sunt mai importante decat conditiile in care le iei.
ai niste calitati naturale, lasa-le sa te ghideze pentru ca sunt armele cu care vei lupta o viata intreaga.
pune niste perspectiva in viata ta si urmareste firul gandurilor, o sa afli rapid care e directia.
gandeste-te: maximul obtinut te va bucura sau... nah?
daca ai de ales, din nou, alege directia care se bazeaza pe forta creativa.
apoi, odata ce ai ales... nu mai ai de ales.
inainte.

astia care spun ca nu stiu care e scopul vietii, o spun pentru ca nu si-au ales/facut un scop. deciziile lor nu au dezvoltat o personalitate, un caracter si niste calitati. pur si simplu au... facut. acum se intreaba unii pe altii: daca ai avea minte 17 ani, ce ai face?

Edited by morenno, 09 April 2019 - 18:40.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MirunaTele, on 09 aprilie 2019 - 18:25, said:


ci mai degraba daca pot invata ceva relevant in cadrul lor si daca imi ofera o perspectiva in cariera
In facultate tu esti singura care hotaraste ce si cat sa invete, iar cariera depinde exclusiv de munca si ambitia ta.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 MirunaTele, on 09 aprilie 2019 - 18:25, said:

, ci mai degraba daca pot invata ceva relevant in cadrul lor si daca imi ofera o perspectiva in cariera

La nivel de facultate, invatat inseamna sa citesti cat mai mult acasa. 20-30 ore de curs/materie sunt nimica toata cand s-au scris carti de sute de pagini despre subiectul de interes.

#18
MirunaTele

MirunaTele

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2019

 carturarulobosit, on 09 aprilie 2019 - 18:32, said:

Stiu pe cineva la Studii Europene. Studiaza despre institutiile din parlamentul european, ONU, ideea europeana, despre politica etc.

E interesat.Dar ce perspective sunt  dupa?Unde se pot folosi cunostintele?

Din pacate asta ma sperie si pe mine, cazul in care termin facultatea asta si, indiferent de cat de multe lucruri interesante am invatat, nu am unde sa o folosesc, mai ales in Romania unde in institutiile de acest gen se fac angajari primordial pe pile/cunostinte, nu neaparat pe cultura sau inteligenta

 morenno, on 09 aprilie 2019 - 18:33, said:

deciziile sunt mai importante decat conditiile in care le iei.
ai niste calitati naturale, lasa-le sa te ghideze pentru ca sunt armele cu care vei lupta o viata intreaga.
gandeste-te: maximul obtinut te va bucura sau... nah?
pune niste perspectiva in viata ta si urmareste firul gandurilor, o sa afli rapid care e directia.
daca ai de ales, din nou, alege directia care se bazeaza pe forta creativa.
apoi, odata ce ai ales... nu mai ai de ales.

astia care spun ca nu stiu care e scopul vietii, o spun pentru ca nu si-au ales un scop. deciziile lor nu au dezvoltat o personalitate, un caracter si niste calitati. pur si simplu au... facut. acum se intreaba unii pe altii: daca ai avea minte 17 ani, ce ai face?
Multumesc!Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate