Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Fumatorii de tigari home made / injectate

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
4938 replies to this topic

#4375
axelondon

axelondon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2019
Rio white și black sunt decente, firicel un pic umed,  gust bun tarie light mediul, puține cioate comparabil cu mai tot ce există pe piața azi. Merg și cu tuburi premium și cu ieftine cât și rulate.


#4376
victhor75

victhor75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.02.2011

 calinus68, on 18 decembrie 2021 - 21:09, said:

Liniste mare pe forum, toata lumea e satisfacuta de achizitii? Ceva noutati, tutun, retete, combinatii, aparate, a disparut imaginatia?
Caline, eu m'am cam saturat sa testez... recunosc:) Am ramas pe SW... In rest, asa ca barfa... Daca nu am oferta completa (tuburi + tutun) decat la Primonet, nu mai cumpar din alta parte de aproape 3 luni de zile.

#4377
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006

 victhor75, on 23 decembrie 2021 - 05:28, said:

Caline, eu m'am cam saturat sa testez... recunosc:) Am ramas pe SW... In rest, asa ca barfa... Daca nu am oferta completa (tuburi + tutun) decat la Primonet, nu mai cumpar din alta parte de aproape 3 luni de zile.

Bine ca nu-s singuri in piata !...oricum, la preturi sunt macaragii !...la calitate am observat ceva un pic in bine la tutunul pe care l-am comandat si de la concurenta...aceeasi marca alta prezentare in interiorul pachetului !

Edited by gigiones, 26 December 2021 - 16:44.


#4378
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006
Iar la oferta !..cititi si voi data de fabricatie pe ambalaje si la tutun si la filtre si la foite  si bucurati-va ca i-am pacalit !Posted Image

#4379
elpero

elpero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
Am achizitionat un Powermatic 3+.Are 3 trepte de reglare. Pe prima treaptă le face foarte tari. Știe cineva dacă se poate regla dpv mecanic sau soft mașina ca să nu le betoneze așa? Aș vrea să evit răspunsurile cu tipul și umiditatea tutunului că nu e cazul. PM3-ul a dat-o de gard cu calitatea și aș fi curios dacă a gasit cineva vreo posibilitate de reglare.

#4380
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postelpero, on 29 decembrie 2021 - 02:00, said:

Aș vrea să evit răspunsurile cu tipul și umiditatea tutunului că nu e cazul.

Eu exact asta vroiam sa iti recomand, depinde foarte mult de tutun, dar daca zici ca nu e cazul.....un vecin si-a luat de curand si face tigarile perfect, nici pe cea mai mare densitate nu le face beton, eu cred ca problema e la tutun

#4381
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Normal ca tutunul e problema. Au mai venit si altii cu aceeasi intrebare si faptul ca tutunul era prea umed a fost problema. Aparatele electrice de injectat vor la injectare tutun foarte uscat. Apoi duci tigarile la ce umiditate ai chef.

Edited by cradu23, 30 December 2021 - 13:00.


#4382
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006
Hai sa-ti dau eu raspunsul concret ! presimt ca cele date de catre @xcit si @cradu23 privind umiditatea le-ai exclus din prima !?... Cauta tutun cu recomandarea compatibil  Powermatic 3+ si nici acela ar putea fi corespunzator !...fara rateuri nu poti obtine tigara potrivita indiferent daca e injectata sau rulata...Daca te imprietenesti cu aparatul si tutunul atunci e alta treabaPosted Image

Edited by gigiones, 31 December 2021 - 00:07.


#4383
kaluk48

kaluk48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2020

 elpero, on 29 decembrie 2021 - 02:00, said:

Am achizitionat un Powermatic 3+.Are 3 trepte de reglare. Pe prima treaptă le face foarte tari. Știe cineva dacă se poate regla dpv mecanic sau soft mașina ca să nu le betoneze așa? Aș vrea să evit răspunsurile cu tipul și umiditatea tutunului că nu e cazul. PM3-ul a dat-o de gard cu calitatea și aș fi curios dacă a gasit cineva vreo posibilitate de reglare.

sal exista un videoclip pe youtube cu un spaniol care iti arata unde sa bagi niste placute in spatele cuvei de tutun.....in cazul asta trebuie sa deschizi aparatul ( vei pierde garantia ) si de cumparat le cumperi de la el....baiatul arata tigare facuta si cantarita  fara placuta aferenta si cu placuta....daca il gasesc o sa il pun aici.....m-am interesat si eu de subiect ptr ca cu masina de injectat tutun micromatic duo dintr-un pachet de Senator white faceam cam 50 - 55 de tigari ....cu zorr powermatic 3 + nu fac mai mult de 45......

uite si linkul.......sper sa fie ok.....https://www.youtube.com/watch?v=2djp1DnIuBs

#4384
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Nou in domeniu, o recomandare "aparataj" de rulat tigari+tutun+filtru+foite;multumesc

#4385
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Rulatele au topic separat.
https://forum.softpe...e#entry28486343

Edited by tioopedi, 08 January 2022 - 09:20.


#4386
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 tioopedi, on 08 ianuarie 2022 - 09:18, said:

Rulatele au topic separat.
Probabil m-am exprimat gresit, ma refeream la "Fumatorii de tigari home made.." care este diferenta, dupa cum spuneam sunt noob in domeniu..

#4387
Baitmaker

Baitmaker

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.07.2020

 kaluk48, on 07 ianuarie 2022 - 09:30, said:



sal exista un videoclip pe youtube cu un spaniol care iti arata unde sa bagi niste placute in spatele cuvei de tutun.....in cazul asta trebuie sa deschizi aparatul ( vei pierde garantia ) si de cumparat le cumperi de la el....baiatul arata tigare facuta si cantarita  fara placuta aferenta si cu placuta....daca il gasesc o sa il pun aici.....m-am interesat si eu de subiect ptr ca cu masina de injectat tutun micromatic duo dintr-un pachet de Senator white faceam cam 50 - 55 de tigari ....cu zorr powermatic 3 + nu fac mai mult de 45......

uite si linkul.......sper sa fie ok.....https://www.youtube.com/watch?v=2djp1DnIuBs

Interesante placutele, parca le-as incerca. Totusi nu am inteles de unde la poti cumpara de la el.

#4388
kaluk48

kaluk48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2020

 Baitmaker, on 08 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Interesante placutele, parca le-as incerca. Totusi nu am inteles de unde la poti cumpara de la el.

in descrierea clipului video tipul lasa nr de telefon , email si daca citesti si comentariile intr-unul lasa si paypal ca sa platesti ....acuma cum vrei sa procedezi.....eu as prefera mail ....sa ai spor......eu mai am de asteptat vreo 4 luni pana sa fac combinatia asta ( ca sa expire garantia )

daca le iei da-mi un mesaj ca m-a s baga si eu.....

#4389
kaluk48

kaluk48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2020

 danb1961, on 08 ianuarie 2022 - 09:21, said:

Probabil m-am exprimat gresit, ma refeream la "Fumatorii de tigari home made.." care este diferenta, dupa cum spuneam sunt noob in domeniu..

pai te-ai apucat decurand de fumat ca nu inteleg " nou in domeniu "?

tigarile injectate cumperi tuburi si tutun si le injectezi cu un aparat manual sau electric.

tigarile rulate iei foite  filtre tutun un aparat de rulat si lipesti foita cu limba.....ca nu stiu cum sa explic altfel :D

#4390
Eteulf

Eteulf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2021
Salutare ! Mi-am cumparat un Powermatic IV dar nu prea ma descurc la facut tigari cu el :( Folosesc tigari de foi Rio White si tuburi Korona menthol la 200 de buc. cutia.
Tigarile se incarca cu foarte putin tutun, iar daca presez mai tare tutunul, aparatul se blocheaza si trebuie sa-l curat. Am vazut cateva clipuri in care este folosit aparatul dar
nu m-am lamurit unde gresesc. Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu sfaturi. Multumesc anticipat.

#4391
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,343
  • Înscris: 29.07.2013
Dupa ce ai desfacut trabucele, pune tutunul pe o tava metalica si tine-l la aragaz cateva secunde, pana incepe sa scoata aburi.
Lasa-l sa se raceasca si incearca-l in aparat. Repeti treaba asta pana cand ajungi sa obtii umiditatea optima pentru injectare.
De regula, pentru ca tigarile sa-ti iasa ok trebuie sa folosesti pe langa tutun tocat si tutun taiat firicel.
Ca reper, atunci cand iundesi tutunul in locasul aparatului trebuie sa simti cum trosneste, daca nu scoate niciun sunet este inca prea umed.
Bafta si nu dispera, toti am trecut prin etapa asta :D

#4392
kaluk48

kaluk48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2020

 argonaut, on 13 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Dupa ce ai desfacut trabucele, pune tutunul pe o tava metalica si tine-l la aragaz cateva secunde, pana incepe sa scoata aburi.
Lasa-l sa se raceasca si incearca-l in aparat. Repeti treaba asta pana cand ajungi sa obtii umiditatea optima pentru injectare.
De regula, pentru ca tigarile sa-ti iasa ok trebuie sa folosesti pe langa tutun tocat si tutun taiat firicel.
Ca reper, atunci cand iundesi tutunul in locasul aparatului trebuie sa simti cum trosneste, daca nu scoate niciun sunet este inca prea umed.
Bafta si nu dispera, toti am trecut prin etapa asta Posted Image


sau alta varianta.....in casoleta de plastic setezi cuptorul cu microunde pe defrost si bagi tutunul in 2-3 transe de cateva minute....important este sa lasi tutunul intre reprize sa se raceasca ( il mai ajuti amestecand cu mana  )  ...si in camera respectiva sa nu fie abur ( gen bucatarie in timp ce se gateste ceva  )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate