Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Joker(2019)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#127
Faustine

Faustine

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.12.2019
Mi-a placut :)

#128
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 Furiosa, on 29 noiembrie 2019 - 01:25, said:

"Cei care v-ați plâns de filmul asta, sau care ați plătit bani pe bilete ca să intrați la cinematograf și ați avut așteptari în genul celor în care sa îl vedeți pe Batman sarind pe clădiri, nu va irosiți timpul citind rândurile de mai jos.

"Partea cea mai rea atunci cînd ești bolnav psihic este că oamenii se așteaptă să te porți ca și cum nu ai fi."
Și pe aceasta fraza ma voi baza ca sa explic oricui ce vrea de fapt sa inspire acest film.

Joaquin Phoenix joaca un rol magistral, intr-un film de exceptie.

Nu am vazut nicaieri ilustrat mai bine ceea ce trauma poate sa-i faca unui copil abuzat, batut, abandonat, ajuns un adult respins de o societate bolnava, careia nu ii pasa de oamenii sai.

Cu totii ajungem sa fim cel putin odata in viata un Joker in povestea cuiva.

Un clovn sau o marioneta care isi vopseste parul, isi pune o masca, isi drege zambetul fals care sa ascunda disperarea, furia ce acopera de fapt tristetea profunda.

Ce cautam de fapt este cineva care sa ne inteleaga, sa ne accepte si sa ne “vada” cu adevarat.
Sa ne vada cand uneori nici macar noi nu ne mai vedem.

Am auzit ca oamenii se simt incomod la acest film, ba chiar unii se ridica si pleaca din sala.
Altora li se pare o tampenie.

Respingi ceea ce vrei sa suprimi in tine si nu reusesti, deseori.

Normal ca ne incomodeaza, caci dupa toate regulile, ceea ce face Joker este injust, ilogic, de condamnat.

Insa injust, ilogic, de condamnat este sa trecem unii pe langa altii ca niste roboti.

Sa traim pe pilot automat si sa vrem sa scapam de emotiile care nu ne plac, fie ca le vedem in noi sau in altii.

Sa cautam sa blamam, in loc sa intelegem.

Sa începi sa nu îți mai pese de persoana ta și sa începi sa fii inuman.

Depresia a ajuns boala secolului, fiindca intr-o societate in care te poti “conecta” intr-o secunda cu celalalt din celalalt capat al lumii, am ajuns niste oameni singuri.

Singuri si cu atacuri de panica.

Joker este dusul rece si un tribut pentru toti cei raniti, respinsi, nedreptatiti, scuipati, injurati, parasiti, neiubiti.

Joker va arata necosmetizat ceea ce aveți de ars în voi, dar totodată realitatea pe care nu vreți sub nicio forma sa o acceptați. O realitate trista în care trăiți și în care va mințiți ca de fapt nu exista sau ca nu faceți parte din ea.

Nu te duce daca te incomodeaza suferinta, daca o respingi cu tot dinadinsul si crezi ca poti sa o scoti din viata ta daca te feresti.

P. S. Psihologia nu e pentru toată lumea"
A. Zureigat
Excelent comentariul tau. Intradevar e un film greu de digerat pentru unii de pe aici. Mi mi-a placut mult, nici n-am simtit cand au trecut cele doua ore. Nu stiu daca va lua Oskar-ul ( cu toate ca ar cam merita), pentru ca nu prea se incadreaza in "political correctness".

#129
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Mai e promovat filmul ãsta? Dupã multe reacții, a apãrut teama cã va produce mișcãri sociale prea mari.

#130
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 25.12.2016
Mi se pare un film bun, prevestitor pentru urmatorii ani/decenii, daca nu se va schimba ceva in structura societatii occidentale. Semnele se vad de ceva vreme (revolte in SUA, in Franta, Hong Kong, etc), de multe ori o scanteie aprinde populatia, populatie care nu mai doreste sa inghita mizerii de la smecherii care conduc si este dispusa sa iasa in strada saptamani si luni in sir. Fara niste schimbari de amploare, care sa ia in seama nevoile omului de rand, ce-am vazut in Joker se poate intampla foarte usor in realitate. Joker, ca personaj, reprezinta exact o persoana ale carei nevoi nu au fost luate in cosiderare de catre societate (lipsa tratamentului, a unui job, presiune & stres, etc) si care a ripostat in cel mai simplu si la indemana mod: prin violenta. Stim ca inca de la inceputurile istoriei, omul a putut schimba ceva numai prin revolte/revolutii sangeroase... ramane de vazut daca s-a ajuns in punctul in care se poate evita varsarea de sange, sau se va merge pe vechea metoda, cea in care se lasa cu victime.

#131
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
totusi, in filmul asta inca nu aparusera "teroristii" si nici fb.

#132
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Da...cel mai bun film vazut in 2019...exceptional , intr adevar nu e un film usor de inteles pentru oricine.

Pentru cine nu a inteles acest film, pentru cine l a apucat somnul in timpul filmului...recomand cu caldurra sa va uitati la Rambo

#133
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Bine ca nu m-am dus la cinema ca-mi parea rau de bani. Noroc cu Phoenix altfel as fi zis ca e o mizeire de film despre un bolnav criminal in serie.
Nu are nimic de-a face cu genialele filme Batman.

#134
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
A zis cineva ca Joker este produsul societatii? Dar a mai zis cineva ca este un film supraevaluat? Ceea ce nu a zis nimeni e ca acest asa-zis produs al societatii era nebun de la varsta de 5 ani si ca e doar un film.

#135
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
seriale ca Messiah, ca game of thrones, plictisitoare pentru mine, sunt adorate la greu de unii si nu inteleg de ce le place unora plictiselile alea, pe langa devoratorii de sex din got, placerea morbida pentru entitati dumnezeiesti ma face sa nu inteleg deloc oamenii, pe cand filmul asta prezinta o mica parte a realității crude umane unde tre' sa te prefaci intr-o societate sa fii cum vor altii pe cand, daca esti putin diferit imediat esti un respins, un ciudat. asta imi place la filmul asta. ca e vorba despre joker, dușmanul lui Batman, e alta poveste. multi ar putea sa empatizeze cu personajul de dinainte de a deveni joker pentru ca multi dintre noi, in sinea noastra nu suntem prea departe de el ca fel de a fi. launtric suntem toti ca el. chestiile astea devin tabuuri pentru ca sunt neconvenționale si nedorite dar asa suntem, animale.

ce ne place noua la seriale ca got si Messiah? pe de-o parte agresiunea sexuala si pe de alta fanatismul religios? cum naiba se atrag aceste extreme? sexul cu fanatismul religios? sa-mi explice si mie cineva.

#136
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Principalele atractii a oamenilor pentru "game of thrones" sunt: violenta excesiva si perversiunile.

Personajul joker din filmul Joker e prea tantalau ca sa fie dusmanul lui batman (aici e greseala producatorului).

Launtric da avem in stare potentiala orice bun si rau (sau ce are personajul din Joker) dar asta nu insemna ca trebuie sa alegem crima. Numai un bolnav cu tuburari psihice sau emotionale grave pot deveni criminali in serie, oricat de mult l-ar influenta anturajul.

Ideea ca anturajul ar putea face din noi niste criminali in serie e o bazaconie inghitita de minti reduse. De fapt arata cat de mare e prostia.

Nasol pentru omenire e cand acesti bolnavi ajung la conducere si izbucnesc raboaie.

Edited by Wonderhero, 06 January 2020 - 13:54.


#137
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUgZ7kztPBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#138
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sunteti siguri ca defapt nu suntem si violenti "din fire"? daca si pt apa sfintita se bat oamenii.. exact ca la animale cand au un conflict.

avem canini pt a sfasia carne..daca sunt defapt si pt a musca pe alti oameni? Posted Image practic si cand zambeste omul isi arata "arma"...

#139
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Principalele atractii a oamenilor pentru "game of thrones" sunt: violenta excesiva si perversiunile.

Nici vorba, astea sint timpenii.
GoT e o un tip de poveste de genul epic saga care a prins mereu... de pe vremea legendelor Olimpului daca vrei, cu aventuri, personaje multe cu care te poti identifica, suspans, densitate mare de actiune, rasturnari de situatie etc. Evident violenta si sexul ajuta, dar nu sint nici pe departe baza.

Edited by vrajitoruldinoz, 06 January 2020 - 20:44.


#140
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In afara de interpretarea actorului care este OK, filmul este o mizerie. Foarte multi oameni au avut o copilarie grea cu parinti betivi sau narcomani, unii au zacut prin orfelinate sau chiar pe strazi, etc. Dar nu toti au ajuns infractori doar pt,ca societatea le-a intors spatele. Viata este o lupta, de cele mai multe ori nedreapta dar solutia nu este sa pui mana pe topor ca nu rezolvi nimic. Democratia poate dispare foarte repede, singura hiba este ca locul ei este luat rapid de anarhie, fascism, comunism etc.in niciun caz ceva mai bun.

#141
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Un film dificil de urmarit, care necesita o anumita maturitate emotionala pentru a-l aprecia :)

Sugestia unora ca instiga la violenta e doar atat, parerea unora, in ziua de azi gasim pareri despre orice cacat pe internet.

Dupa standardele mele merita nota 7-8 si un loc in top 100 imdb... vad ca e deja pe #25.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/axWt4HVT7iY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#142
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,584
  • Înscris: 10.04.2009
premii dupa premii pentru Joaquin :D

https://www.bbc.com/...t-arts-50713841


* urmeaza statueta mult ravnita... o merita Posted Image

#143
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011

Mizu said:

1578485030[/url]' post='25753058']
Un film dificil de urmarit, care necesita o anumita maturitate emotionala pentru a-l aprecia Posted Image

Sugestia unora ca instiga la violenta e doar atat, parerea unora, in ziua de azi gasim pareri despre orice cacat pe internet.

Dupa standardele mele merita nota 7-8 si un loc in top 100 imdb... vad ca e deja pe #25.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/axWt4HVT7iY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Joaquin e mama lui de actor, no argue with that,  de aia dezamagirea si mai mare de un jeg de film care e Joker ;   Si mai e unu care e si mai mare trompeta-  "Dark Knight" , ala pare-mise  ca e in top10 IMBD  of all time.

Ce dreaq e lumea asa fascinata de batman, clovnu si robotu'  sa mor io daca inteleg  cand sunt atatea realizari senzationale in cinematografie  ...

Nu halesc povestile astea cu supereroi luate in serios absolut deloc, prefer un Deadpool la orce ora.

Edited by jakota, 08 January 2020 - 22:23.


#144
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Dark knight e cam singurul batman care mi-a placut.

Quote

Ce dreaq e lumea asa fascinata de batman, clovnu si robotu'  sa mor io daca inteleg  cand sunt atatea realizari senzationale in cinematografie


De ce e fascinata de cacaturi ca Star Wars? adica filme chiar complet goale, care nu au nici macar actori, joc, nimic.
Pentru ca e o poveste in care sint prinsi de mici si apoi tot o urmaresc.
Deadpool intradevar e mult mai distractiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate