Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Joker(2019)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#91
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
pierdere de vreme

#92
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Se pare că au confirmat și partea a doua.

#93
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
la cum a jucat nenea Joaquin si la ce a aparut anul asta il vad deja cu o mana si jumatate pe statueta de Oscar..nu vad cum ar putea sa-l scape..

#94
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019
Un film prost cu o interpretare exceptionala a lui Joaquin Phoenix. Interpretare care poate sa ii aduca lui Joaquin Phoenix un Oscar bine meritat.
Nu cred ca exagerez daca spun ca e cea mai buna interpretare a Joker-ului si cred ca e loc de cel putin o trilogie :-) Deja s-a anuntat a doua parte a filmului. Sper totusi continuarea sa nu fie la fel de mediocra.

#95
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
S-au identificat foarte mulți cu el. Ceea ce este destul de interesant.

#96
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View Postmihairo79, on 25 noiembrie 2019 - 17:30, said:

Un film prost cu o interpretare exceptionala a lui Joaquin Phoenix. Interpretare care poate sa ii aduca lui Joaquin Phoenix un Oscar bine meritat.
Nu cred ca exagerez daca spun ca e cea mai buna interpretare a Joker-ului si cred ca e loc de cel putin o trilogie :-) Deja s-a anuntat a doua parte a filmului. Sper totusi continuarea sa nu fie la fel de mediocra.
Heath Ledger inca mi se pare mult peste orice Joker. Dar e doar o parere personala.

#97
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Heath Ledger e bun, dar intepretarea lui a fost influentata de droguri. El a murit in timpul filmarilor (Batman) la o supradoza de droguri.

#98
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View PostWonderhero, on 26 noiembrie 2019 - 10:26, said:

Heath Ledger e bun, dar intepretarea lui a fost influentata de droguri. El a murit in timpul filmarilor (Batman) la o supradoza de droguri.
Povestea despre cum a murit el nu este asa de simpla pe cum o stii tu. Dar nu e cazul sa o dezbatem aici. Avem fiecare parerea lui, gusturile nu se discuta.

#99
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Se zice ca a murit dintr-o supradoza de anelgezice, somnifere din cauza presiunii pe platourile de filmare si a oboselii. Nu ma refeream la alte tipuri de droguri.

E exceptional actorul. Totusi sa fii in pielea unui personaj malefic, tulburator, nu e o rezonanta care sa te ajute.

#100
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Sunt convins 100% ca daca ar fi jucat alt caracter nu ar fi murit. El se identifica foarte bine cu personajul, asta face un actor bun. Imagineaza-ti ce insemna sa simti luni de zile ce simte un psihopat. El "devenise" acel psihopat, altfel nu ar fi fost capabil sa joace asa de bine.

#101
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
din ce imi aduc eu aminte ca citisem la un moment dat omul a stat izolat timp de 6 luni intr-o camera de hotel ca sa intre in pielea personajului..chiar a dat totul pentru acel rol..

#102
Furiosa

Furiosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 20.02.2017
"Cei care v-ați plâns de filmul asta, sau care ați plătit bani pe bilete ca să intrați la cinematograf și ați avut așteptari în genul celor în care sa îl vedeți pe Batman sarind pe clădiri, nu va irosiți timpul citind rândurile de mai jos.

"Partea cea mai rea atunci cînd ești bolnav psihic este că oamenii se așteaptă să te porți ca și cum nu ai fi."
Și pe aceasta fraza ma voi baza ca sa explic oricui ce vrea de fapt sa inspire acest film.

Joaquin Phoenix joaca un rol magistral, intr-un film de exceptie.

Nu am vazut nicaieri ilustrat mai bine ceea ce trauma poate sa-i faca unui copil abuzat, batut, abandonat, ajuns un adult respins de o societate bolnava, careia nu ii pasa de oamenii sai.

Cu totii ajungem sa fim cel putin odata in viata un Joker in povestea cuiva.

Un clovn sau o marioneta care isi vopseste parul, isi pune o masca, isi drege zambetul fals care sa ascunda disperarea, furia ce acopera de fapt tristetea profunda.

Ce cautam de fapt este cineva care sa ne inteleaga, sa ne accepte si sa ne “vada” cu adevarat.
Sa ne vada cand uneori nici macar noi nu ne mai vedem.

Am auzit ca oamenii se simt incomod la acest film, ba chiar unii se ridica si pleaca din sala.
Altora li se pare o tampenie.

Respingi ceea ce vrei sa suprimi in tine si nu reusesti, deseori.

Normal ca ne incomodeaza, caci dupa toate regulile, ceea ce face Joker este injust, ilogic, de condamnat.

Insa injust, ilogic, de condamnat este sa trecem unii pe langa altii ca niste roboti.

Sa traim pe pilot automat si sa vrem sa scapam de emotiile care nu ne plac, fie ca le vedem in noi sau in altii.

Sa cautam sa blamam, in loc sa intelegem.

Sa începi sa nu îți mai pese de persoana ta și sa începi sa fii inuman.

Depresia a ajuns boala secolului, fiindca intr-o societate in care te poti “conecta” intr-o secunda cu celalalt din celalalt capat al lumii, am ajuns niste oameni singuri.

Singuri si cu atacuri de panica.

Joker este dusul rece si un tribut pentru toti cei raniti, respinsi, nedreptatiti, scuipati, injurati, parasiti, neiubiti.

Joker va arata necosmetizat ceea ce aveți de ars în voi, dar totodată realitatea pe care nu vreți sub nicio forma sa o acceptați. O realitate trista în care trăiți și în care va mințiți ca de fapt nu exista sau ca nu faceți parte din ea.

Nu te duce daca te incomodeaza suferinta, daca o respingi cu tot dinadinsul si crezi ca poti sa o scoti din viata ta daca te feresti.

P. S. Psihologia nu e pentru toată lumea"
A. Zureigat

#103
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Furiosa, exista un proverb intelept "cine se aseamana se aduna".

Si eu am avut traume severe in copilarie si totusi nu am ales sa ma razbun pe oameni omorandu-i, ba din contra iertandu-i.

Joker e bolnav psihic, iar impactul societatii asupra lui nu a facut decat s-o amplifice. Bati campii.

Nici daca nu as fi vazut Batman tot nu mi-ar fi placut filmul Joker. Daca un film este inspirat din realitate asta nu insemna ca trebuie sa ne si placa.
Stim ce este in lume, nu-i nevoie sa ne-o aminteasca un film.

In filmul asta s-a recurs la crime doar pentru a impresiona publicul care oricum e insetat sa vada sange si crime (apropo de Games of Thrones).

Nu exista justificare pentru crima: vezi Doamne ca e depresiv, nu a avut incotro etc. A ales sa devina criminal.

#104
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View PostGbr_smt, on 26 noiembrie 2019 - 09:33, said:

Heath Ledger inca mi se pare mult peste orice Joker. Dar e doar o parere personala.
MI-a placut Heath Ledger, dar e top 2 la mine.

#105
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Culegem se semanam, primim ceea ce meritam. Faci bine bine gasesti, faci rau, rau gasesti. Lumea in care traim ne apare si se manifesta ca o oglinda, dupa cum suntem noi.

Nu poti sa fii rau si sa ai un anturaj bun. Nu mai da vina pe societate, lume, guvern etc pentru ceea ce am devenit.
Nimeni nu ne obliga sa ne comoprtam ca maimutele. Noi alegem asta.

Daca vrem sa schimbam lumea in bine atunci trebuie sa incepem cu noi insine.

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Inca nu am apucat sa il vad. L-a "cumparat" careva in 1080p ?

#107
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
se gaseste de imprumutat la magazinul rarbg

#108
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
mie mi-a placut.
[ https://i.giphy.com/media/A7ZbCuv0fJ0POGucwV/giphy.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate