Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Joker(2019)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#163
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostWonderhero, on 20 ianuarie 2020 - 00:39, said:

Cuculea, in concluzie, daca nu e un secret de stat, care e ideea transmisa de film ?
nu trebuie eu sa iti raspund la intrebarea asta, ci trebuie tu insuti sa concluzionezi. nu pot eu sa iti spun ce ar trebui tu sa intelegi....poate emit o idee gresita din punctul tau de vedere.

ma rog, singura ta concluzie pe care o poti trage , e ca filmul e o mizerie ...e si asta o concluzie.

View Postspinname, on 19 ianuarie 2020 - 20:02, said:

Pentru ca trebuie sa ai pe cineva care sa se identifice cu tine ca sa devii lider și mai ales în cazul liderilor ăstora radicali.

Adica...eu daca ma uit la Rambo, un simplu film, aparent SF pentru zilele noastre....ar trebui sa ma indentific cu Rambo...deci, maine iau mitraliera si ies pe strada ? ar trebui sa ma regasesc in Rambo daca ma uit la film?

Edited by cuculea, 20 January 2020 - 13:37.


#164
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postcuculea, on 20 ianuarie 2020 - 13:35, said:


nu trebuie eu sa iti raspund la intrebarea asta, ci trebuie tu insuti sa concluzionezi. nu pot eu sa iti spun ce ar trebui tu sa intelegi....poate emit o idee gresita din punctul tau de vedere.

ma rog, singura ta concluzie pe care o poti trage , e ca filmul e o mizerie ...e si asta o concluzie.


Adica...eu daca ma uit la Rambo, un simplu film, aparent SF pentru zilele noastre....ar trebui sa ma indentific cu Rambo...deci, maine iau mitraliera si ies pe strada ? ar trebui sa ma regasesc in Rambo daca ma uit la film?

Evident ca nu ai ieși dar ti-ar place sa te considere lumea erou.

#165
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postspinname, on 20 ianuarie 2020 - 14:41, said:

Evident ca nu ai ieși dar ti-ar place sa te considere lumea erou.
Pe baza ca agreez un film sau nu? (atentie, e vorba de un simplu film)...nu prea cred

#166
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016

View Postcuculea, on 20 ianuarie 2020 - 13:35, said:

nu trebuie eu sa iti raspund la intrebarea asta, ci trebuie tu insuti sa concluzionezi. nu pot eu sa iti spun ce ar trebui tu sa intelegi....poate emit o idee gresita din punctul tau de vedere.

ma rog, singura ta concluzie pe care o poti trage , e ca filmul e o mizerie ...e si asta o concluzie.
Nu-mi raspunzi pentru ca stii si tu ca ideea transmisa de film e o banalitate de 2 bani: din cauza bolii personajul e respins si batjocorit da catre lumea din jur si asta l-a impins sa-si exteriorizeze emotiile pana cand a devenit un criminal in serie.
Nu vad decat "motiv pentru crima".

Principalul motiv pentru care nu mi-a pacut filmul este ca dintr-un personaj ce dovedeste pe toata perioada filmului ca era un prostanac, producatorul filmului il scoate in final cu o privire inteligenta ca sa poata sa-l apropie cat de cat de adevaratul Joker din Batman.
Cu alte cuvinte incearca sa lege filmul sau de faimosele filme ale lui Christopher Nolan, evident pentru a-si spori incasarile.

#167
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
junk-er

#168
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Un film foarte bun, printre cele mai bune filme de la Hollywood din ultimii ani!

Mesajul social e foarte puternic.

#169
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View PostVelaxa, on 29 ianuarie 2020 - 16:24, said:

Un film foarte bun, printre cele mai bune filme de la Hollywood din ultimii ani!

Mesajul social e foarte puternic.

ai gresit topicul… daca ai vedea ce review prost a primit aici de la colegi….

daca nu e cu supereroi si chestii sf , nu e film bun.

pt mine e printer cele mai bune din 2019. masterpierce.

#170
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
E normal să-și ia și hate, oamenii ăștia sunt mai sensibili și nu au avut un sentiment plăcut urmărind o așa tragedie dură ca și Joker.

#171
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu e de-asta. pur si simplu le place dictatura. de-asta au fost pana acum gramezi de dictaturi, fiindca majoritatea au gena asta..

#172
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016
Am vazut si eu filmul...
Mi se par overrated...
Phoenix a jucat bine...dar filmul e slab.
M-a luat somnul la el...lung, plictisitor....
De fapt e cel mai slab/prst/plictisitor film pe care m-am chinuit sa-l vad pana la sfarsit...
Sfarsitul a salvat totusi un pic din film.

#173
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019

View Postmihairo79, on 25 noiembrie 2019 - 17:30, said:

Un film prost cu o interpretare exceptionala a lui Joaquin Phoenix. Interpretare care poate sa ii aduca lui Joaquin Phoenix un Oscar bine meritat.
Nu cred ca exagerez daca spun ca e cea mai buna interpretare a Joker-ului si cred ca e loc de cel putin o trilogie :-) Deja s-a anuntat a doua parte a filmului. Sper totusi continuarea sa nu fie la fel de mediocra.
Oscarul a venit pentru Joaquin Phoenix si pe buna dreptate.

#174
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View Postmihairo79, on 10 februarie 2020 - 11:20, said:

Oscarul a venit pentru Joaquin Phoenix si pe buna dreptate.
S-a facut dreptate. 2 premii din 11 nominalizari, iar alea 2 pentru lucruri care au cam meritat. Bun.

#175
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Filme proaste salvate de actori buni.

#176
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
fenomenalul Phoenix a pus in umbra propriul film, poate daca ar fi fost mai putin bun oamenii ar fi fost mai atenti la filmul insusi. vi-l amintiti in gladiatorul? cat de mult a reusit sa ne faca Phoenix, asta, sa-l uram pe imparat? exceptional actor...

#177
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017

View PostDonald_Duck, on 10 februarie 2020 - 15:03, said:

fenomenalul Phoenix a pus in umbra propriul film, poate daca ar fi fost mai putin bun oamenii ar fi fost mai atenti la filmul insusi. vi-l amintiti in gladiatorul? cat de mult a reusit sa ne faca Phoenix, asta, sa-l uram pe imparat? exceptional actor...
Am si uitat cat l-am urat pe imparatul Phoenix. Timpul vindeca tot. Oricat de supraapreciat a fost Joker, Phoenix a fost foarte bun.

#178
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
E un film bun de triat oamenii din jur, adica in momentul in care cineva imi spune ca "glorifica violenta" sau "ii ofera justificare lui Joker", imi dau seama ca nu am ce sa discut serios cu acel cineva.

View PostWonderhero, on 29 noiembrie 2019 - 02:16, said:

Nu exista justificare pentru crima: vezi Doamne ca e depresiv, nu a avut incotro etc. A ales sa devina criminal.

Un om bolnav psihic nu *alege* nimic, un om bolnav psihic nu este responsabil de actiunile lui si trebuie izolat pentru ca e un pericol pentru societate. Cam asta e ideea filmului, nu ca Joker e un lider neinteles, nu ca e justificat modul in care reactioneaza, nu ca cineva merita sa fie omorat ca a facut misto de Joker. Ci ca oamenii bolnavi trebuie tratati ca atare, nu lasati sa zburde pe campii si dupa aia sa ne minunam cand devin un pericol public.

#179
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ideea e ca omul normal e considerat nebun. ;) cine nu pricepe e prea incolonat..

#180
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016

 black_dizzy, on 09 martie 2020 - 10:30, said:

E un film bun de triat oamenii din jur, adica in momentul in care cineva imi spune ca "glorifica violenta" sau "ii ofera justificare lui Joker", imi dau seama ca nu am ce sa discut serios cu acel cineva.
Un om bolnav psihic nu *alege* nimic, un om bolnav psihic nu este responsabil de actiunile lui si trebuie izolat pentru ca e un pericol pentru societate. Cam asta e ideea filmului, nu ca Joker e un lider neinteles, nu ca e justificat modul in care reactioneaza, nu ca cineva merita sa fie omorat ca a facut misto de Joker. Ci ca oamenii bolnavi trebuie tratati ca atare, nu lasati sa zburde pe campii si dupa aia sa ne minunam cand devin un pericol public.
Deci o idee banala a unui bolnav psihic (Pseudobulbar) scapat de sub controlul medical si care o ia razna cazand inconstient in abis.
Vai, ce interesant si de ce ar trebui sa ma intereseaze un astfel de film ?

Simplu, pentru ca trebuia sa fie "Joker din Batman", numai ca rasul acelui Joker nu prea este pseudobulbar, ci mai degrtaba un ras rautacios, ironic dar constient. Acel Joker era sanatos, inteligent, dar diabolic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate