Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Plata amenda amenda online pe ghiseul.ro

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Am platit si eu acum cativa ani o amenda prin ghiseul.ro. Am completat rubricile aferente si am facut plata. Atat. Fara alte batai de cap. Nu mi-a venit nimic la impozitul pe anul urmator.

#20
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Eu mi-am luat un radar anul trecut prin Cacica, am vrut să plătesc la politist dar a zis ca s-a schimbat legea și nu mai au voie să primească plati, mi-a dat procesul verbal și Mi-a zis ca pot plăti în maxim 30 zile jumătate din amenda.
Am plătit la prima primarie întâlnită ca sa fiu sigur că nu uit, anul asta ma trezesc cu amenda la primărie dupa ce stau si la o coadă interminabila. Acolo am gasit 4 dudui care literalmente una semna actele, una punea o ștampilă pe actele semnate de prima, alta prelua oamenii și alta se găsea în treaba pe acolo. Mi-au zis ca nu e de ajuns dovada de plata a amenziu si ca primăria la care am plătit trebuie să trimită banii . Am sunat la acea primarie , aia au zis ca e rea vointa si ca amenda trebuia scoasă din sistem și uite așa am pierdut vreo doua zile stand pe la cozile primăriei ceea ce mi se pare ridicol în anul 2019.
De asta m-am gandit ca plata online m-ar scuti de timpul pierdut și de nervi consumati cu angajații primariei însă vroiam sa ma asigur ca nu ma confrunt cu alte probleme pentru că în Romania totul r posibil....

#21
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Pentru amenda radar ce categorie trebuie selectată?

#22
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
" amenzi circulatie"

Vezi ca trebuie poza / scan al procesului verbal

Edited by danutzu_1069, 29 March 2019 - 12:53.


#23
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Scuze de reînvierea topicului...
Pe unde pot plăti o amenda de circulație in Iași? Am luat o amenda in alt judet, acolo fiind si domiciliul meu insa nu mai ajung devreme acolo, eu fiind in Iași acum. Am fost la primărie si mi-au spus ca trebuie sa merg la mine in judet, in localitatea de domiciliu. Menționez ca localitatea mea nu e inscrisa pe ghișeul.ro
Ce variante am?

#24
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Parca acum exista un cont unic pentru amenzi de circulatie. La orice directie de taxa si impozite, poate si la CEC

#25
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Din pacate va trebui sa te duci la primaria de care apartii pentru ca au schimbat legea desteptii astia si nu mai poti plati decat acolo plus ca mai trebuie sa trimiți prin posta dovada platii amenzii catre primaria in care ai luat amenda ca acum 50 de ani. In secolul 21 ei au un sistem de te apuca rasul, pierzi trei zile sa platesti o amenda.
O soluție ar fi daca mai ai vreo cunostinta in orasul pe care ai domiciliul si sa-l rogi sa-ti plateasca....

#26
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

View Postmaladetz, on 03 octombrie 2019 - 11:48, said:

trebuie sa trimiți prin posta dovada platii amenzii catre primaria in care ai luat amenda ca acum 50 de ani

Amenzile contraventionale (inclusiv cele rutiere) se platesc la primaria de domiciliu, iar dovada platii nu se mai trimite nicaieri.
Toate aceste prevederi se regasesc in Legea 203 din 2018, art. 4 si 6.

#27
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Uite ca retardatii de politisti asta cer, bineinteles ca eu nu am facut asta niciodata insa daca nu trimiti dovada de plata la acea primarie chiar daca tu platesti amenda, acea primarie va trimite la primaria de domiciliu neplata amenzii iar tu vei figura un sistem tot cu amenda neplatita dupa care o sa trebuiasca sa mai faci un drum la primaria de domiciliu si sa le dovedesti ca ai platit , alt timp pierdut alta distractie ca asa e la noi , nimic nu poate fi simplu si poti sa le arati si ce spune legea poate se trezesc un pic :)
Nu stiu cum e la voi dar la mine cand ai treaba la primarie de ex sa le dovedesti ca ai platit ai de stat coada, cand intri acolo sunt patru cucoane care fac un singur job(toate patru) una iti da un formular, una stampileaza formularul, una Ă®ncasează banii si una iti da chitanta si stau pe salarii la care multi din domeniul privat nici nu viseaza :)

Edited by maladetz, 09 October 2019 - 11:51.


#28
dalton08

dalton08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.12.2008
Am si eu o nedumerire.
   Am puscat o amenda in apropiere de Alesd . Pe PV scrie Pol, orasului Alesd.
   Azi am vrut sa o platesc online ….culmea pe ghiseul.ro ...politia Alesd nu apare in jud. Bihor (doar Derda ,Sanmartin,Marghita si Oradea). Deci ce as putea allege de acolo ...sa nu ma trezesc ca o platesc si o sa-mi apara ulterior ca neplatita.

Va multumesc anticipat de ajutor

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Stai in Alesd ? Alegi localitatea si primaria(institutia) de domiciliu , nu unde ai luat amenda.

Daca primaria/institutia de care apartii nu este in lista, atunci nu o platesti on-line.

Edited by polizei, 17 October 2019 - 01:26.


#30
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View Postdalton08, on 16 octombrie 2019 - 19:57, said:

... Deci ce as putea allege de acolo ...
Nu toate primăriile au ales aceasta metoda online... Marea majoritate trăiesc in antichitate. Nu ramane decat sa o plătește la primaria de domiciliu sau daca o platesti im alta parte trebuie sa mergi cu dovada platii la primăria de domiciliu.

#31
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Birocratia lor e mult mai antica decat ai estimat , acum nu poti plati decat la primaria de care apartii , deci du-te cu 1000 de ani in urma :)

#32
dalton08

dalton08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.12.2008
Am trimis cate un mail catre Politia Judetului Bihor … apoi unul catre ghiseul.ro . Deocamdata nici un raspuns , de nicaieri . Mai am o saptamana si daca nu gasesc nici o solutie voi allege varianta clasica (sincer ..habar nu am cum se procedeaza in varianta clasica .. nu pot crede ca in 2020 nu poti rezolva orice online)

Nu locuiesc in Alesd (eram in transit doar). Apropo 3 masini BMW X5 + Mercedes ML si eu cu o amarata de Insignia .. coboram pe Piatra Craiului (BH) … exact cu aceeasi viteza , doar eu cu nr. de CJ. Clar ca doar pe mine m-au oprit … classic pt. Romania noastra!

Si n-am terminat bine de scris postul si am fost sunat de catre Ghiseul.ro.
Lamurire importanta :

Nu trebuie sa alegeti de acolo localitatea unde ati primit amenda. Trebuie sa alegeti localitatea de domiciliu , ei vor redirectiona plata catre beneficiarul amenzii (cazul meu - politia orasului Alesd)

in sfarsit o informatie importanta .. !!

#33
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu am mai primit amendă de câțiva ani. Probabil vreo 5.
-Prima amendă a fost pe Valea Oltului (Brezoi). Am plătit-o direct polițistului. (2008, cred).
-A doua amendă în București. Am plătit-o direct polițistului. (2009 sau 2010)
-A treia amendă în Feldioara. Am plătit-o la Taxe și impozite Feldioara, a doua zi. Am lăsat chitanța de plată la poliția Brașov. (2012, cred)
-A patra amendă a fost undeva în județul Buzău. Am plătit la Taxe și impozite sector 3. Nu am trimis nimănui vreo dovadă de plată. (2014, cred)




#34
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salutare.
Cum se plateste amenda de rovinieta prin ghiesul.ro ?

Am inteles ca aleg la Judet / Institutie - domiciliul meu, dar ce aleg la tipul de amenda ?

Attached Files


Edited by daniel21, 05 November 2019 - 21:18.


#35
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Am si eu nevoie putin de ajutorul vostru, vreau sa platesc prin ghiseul.ro, o amenda primita pe 13.11.2019, la suma ce completez, suma integrala sau "oferta de black friday" cu 50% reducere?

#36
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Aia de BF... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate