Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Plata amenda amenda online pe ghiseul.ro

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Ma tenteaza sa platesc amenzile online ca sa nu mai pierd timpul prin primarie insa nu prea as avea incredere in super sistemul lor online. A platit careva amenzi online, iti trimite o chitanta, o dovada de plata, e posibil sa platesti si sa nu mai primesti dovada de plata?
Multumesc anticipat!

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Primești dovadă de plată.

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Eu am platit acum un an pe Ghiseul.ro.
Primesti chitanta pentru plata, fiind plata cu cardul, ai si pe extrasul de cont...

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmaladetz, on 28 martie 2019 - 21:30, said:

Salutare,
Ma tenteaza sa platesc amenzile online ca sa nu mai pierd timpul prin primarie insa nu prea as avea incredere in super sistemul lor online. A platit careva amenzi online, iti trimite o chitanta, o dovada de plata, e posibil sa platesti si sa nu mai primesti dovada de plata?
Multumesc anticipat!

Nu stiu daca apar pe Ghiseul.ro in 48 de ore sa poti plati la jumatate cu reducere..

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Platesti pe ghiseul.ro completand tu suma si nr procesului verbal + CNP. (stii daca platesti la jumatate sau deja e prea tarziu)
2. Primesti dovada platii, semnata electronica.
3. Cand apare la taxe locale arati dovada platii, iar ei verifica si gata.

Suna miraculos pt Romania...

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stii de ce suna miraculos pentru Romania? Pentru ca pana si pentru lucrul asta care pare simplu la prima vedere trebuie sa te zbati un pic. Iti pot da doua exemple.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAdm, on 28 martie 2019 - 22:28, said:

1. Platesti pe ghiseul.ro completand tu suma si nr procesului verbal + CNP. (stii daca platesti la jumatate sau deja e prea tarziu)
2. Primesti dovada platii, semnata electronica.
3. Cand apare la taxe locale arati dovada platii, iar ei verifica si gata.

Suna miraculos pt Romania...

Punctul 3 e foarte greu de controlat.. De unde naiba afli cand apare la taxe locale.. apare amenda din nou in Ghiseu.. sau cum?  Cum afli si cum te duci sa o scazi din evidenta?
Trebuie sa faci un drum pana la ei, sa te asezi la o coada.
Nu faci mai multe drumuri decat daca ai plati direct la ghiseu?

Edited by Kres, 28 March 2019 - 22:35.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Stii cum merge treaba cu impozitele, nu-i asa?

1. Unele primarii sunt legate direct la Ghiseul.ro, caz in care de obicei detecteaza automat plata amenzii.
2. Primariile care nu sunt conectate la Ghiseul.ro, au de obicei sistemul lor de raportare, adica se numeste Impunere (iti spun ce ai de plata).
Vezi ce iti apare pe acea impunere (amenzi, impozite, penalizari etc)

Oricum, amenzile ajung in sistem la luni distanta de la acordarea lor.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Oare pentru ca implementarea este proasta si nu se doreste sa se plateasca totul la timp, atat de usor?

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sistemul actual e parfum, vs ce era altadata.
Gandeste-te ca azi ti se da o amenda; crezi ca agentul cosntatator se duce direct la computer si el baga in sistem de mana amenzile?

E un proces manual anevoios, care dureaza, pt ca durerea e la tine, nu la ei.

#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am platit o amenda acum 2 ani prin ghiseul.ro  (la 1/2 in 48 ore), anul urmator cand am vrut sa platesc impozitul prin OMV (prin WESTACO EXPRESS) aveam trecuta si amenda respectiva (intreaga), asa ca m-am dus la DITL cu dovada primita de la ghiseul.ro, in care era suma, data si nr. PV. M-au pus sa fac o cerere, am depus-o la registratura, au zis ca dureaza 3 saptamani pentru verificare. Cand am revenit au zis ca au anulat amenda din sistemul lor, asa ca am platit numai ce aveam ca impozit la OMV, nu mai aparea nici la ei.

#12
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 07.10.2010
Daca sunt amenzi rutiere, dupa ce faci plata, trebuie trimis e-mail cu dovada platii si PV-ul respectiv la adresa de e-mail a institutiei din care face parte agentul ce a dat amenda. De ex, eu sunt din Timisoara si am luat amenda in Arad. Dupa plata pe ghiseul.ro am trimis urmatorul e-mail. Totul s-a procesat corect. Am platit si impozitele pe ghiseul.ro fara absolut nicio problema. Trebuie sa recunosc, ca sistemul este foarte bine gandit si merge super.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   69.19K   314 downloads


#13
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Platit amenda acum mai bine de 5 ani prin ghiseul, nu am dat mail si nici nu a venit nimic la impozit. Acum 2 saptamini am luat o amenda in TM pt parcare, tot prin ghiseu am platit asteptam 2 ani sa vedem daca apare ceva la impozit :D.

Un lucru bun, cu ultima modificare a codului rutier plata a 1/2 din minimul amenzii se poate face in 15 zile. Au marit termenul de 48 de ore.

#14
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostKres, on 28 martie 2019 - 22:23, said:


Nu stiu daca apar pe Ghiseul.ro in 48 de ore sa poti plati la jumatate cu reducere..
15 zile se poate achita jumatate

#15
dragosh_x

dragosh_x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.08.2006
Eu nu inteleg de ce, dupa ce tu, ca un bun platitor de taxe/impozite/amenzi, etc. iti faci datoria sa platesti, tot tu ai responsabilitatea sa ai grija sa pastrezi acele dovezi de plata, ca sa le prezinti ulterior. Asta pentru ca un stat incompetent nu stie sa isi gestioneze activitatea.
Pana la urma eu mi-am facut datoria, mi-am platit suma datorata, responsabilitatea ar trebui sa o aiba statul, pentru pastrarea acestor dovezi de plata, nu contribuabilul...Dar pentru ca traim in Romanica, totul e posibil. Posted Image

Edited by dragosh_x, 29 March 2019 - 07:55.


#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Subscriu la ce a spus cineva mai sus - Ghiseul.ro e singura chestie care functioneaza coerent in aceasta tara condusa de tampiti.

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postclaudiu1, on 28 martie 2019 - 23:26, said:

Am platit o amenda acum 2 ani prin ghiseul.ro  (la 1/2 in 48 ore), anul urmator cand am vrut sa platesc impozitul prin OMV (prin WESTACO EXPRESS) aveam trecuta si amenda respectiva (intreaga), asa ca m-am dus la DITL cu dovada primita de la ghiseul.ro, in care era suma, data si nr. PV. M-au pus sa fac o cerere, am depus-o la registratura, au zis ca dureaza 3 saptamani pentru verificare. Cand am revenit au zis ca au anulat amenda din sistemul lor, asa ca am platit numai ce aveam ca impozit la OMV, nu mai aparea nici la ei.
Asa bine functioneaza...sau intamplarea e veche si intre timp au rezolvat problemele...daca au rezolvat-o,inseamna acolo nu sunt "tampiti" :)

Edited by danpet, 29 March 2019 - 09:11.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKres, on 28 martie 2019 - 22:23, said:


Nu stiu daca apar pe Ghiseul.ro in 48 de ore sa poti plati la jumatate cu reducere..

amenzile de circulatie "la jumate" se platesc acum in termen de 15 zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate