Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Accelereaza cand sunt depasiti

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
786 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei sa franeze brusc inainte sa o vada pe fata in spate, ba chiar sa franeze brusc inainte chiar si cei care nu franeaza nici atunci, iei pe cineva in masina care scoate un shotgun pe geam cand intri in depasire. Cineva decis sa o si foloseasca daca e nevoie...

Edited by loock, 28 March 2019 - 13:01.


#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postvali, on 28 martie 2019 - 12:03, said:

nu există pedepse. nu ai cum să dovedești că el a accelerat. de aia o face.

Din pacate, doar partea a doua a frazei ai dreptate. E in Regulament definita depasirea si ce trebuie sa faci, dar nu am vazut pedeapsa (sau mi-a scapat).

Ontopic: asigura-te ca faci depasirea in siguranta

#21
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.
Exemplul perfect despre cum sa fii idiot si sa mai si atragi atentia asupra ta. Cand altfel nu poti iesii in evidenta decat cu idiotenia...

#22
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.
...Mie mi se pare ca esti un mare bou...Dar de fapt, nu mi se pare.....
   Asa-i ca ai si plua mica? Voi astia, batrbatii alfa, aveti plua mica iar noi, astia, beta, va ftuem nevestele. In cwr!

Edited by invest20042001, 28 March 2019 - 12:51.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ai cum sa te asiguri 100% ca faci depasirea in siguranta.

Masina pe care crezi ca o depasesti poate sa fie o sleepercar, de ex Logan/Dacia de 500 CP sau orice alta marca sau model aparent modest, poate sa fie Civic typeR si i s-a dezlipit R-ul, poate sa fie un Golf R32 4x4 revopsit si nu a mai gasit 3M industrial sa lipeasca bine modelul si cu 3M normal a cazut, poate sa fie un 307 WRC tot asa fara model pus sau nici nu ai habar ce-i aia, un Clio RS, un M3 sau M5 real dar fara model pus la spate, sau orice masina tunata, modificata, si la volanul ei poate sa fie un imbecil care nu respecta legea care interzice accelerarea cand esti depasit.

Edited by loock, 28 March 2019 - 12:54.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
oo, da, si sotul meu pateste la fel (dn 1, ploiesti-bucuresti).
in 95% din cazuri, cei care fac manevra asta idioata sunt fie barbati mai in varsta, fie femei relativ tinere (si majoritatea blonde, la naiba).
cum eu nu conduc si sunt pe post de insotitor de bord, incercam sa ne distram si punem pariu - ce specimen e la volanul acelei masini, blonda sau pensionar ?

#25
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.
Tu meriti o frana in fata si bataie pana nu mai poti sa apesi acceleratia, sau eventual pana nu mai esti in stare sa te urci intr-o masina in viata asta.
Fara niciun regret zic

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
unii nu stiu ce inseamna depasirea,cum naiba aveti asa mult timp de ras si analizat etc

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
dacă ești genul să depășești numai  ca să-mi stai în față și mai departe nu mergi?că sunt și din ăștia o grămadă

care-i apt depășește și se duce în treaba lui

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017

View Posteiffel, on 28 martie 2019 - 12:12, said:

Cu cat te duci mai la est cu atat legile de circulatie sunt mai optionale.

Si mai multi prosti...

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSirius Ticalo, on 28 martie 2019 - 12:02, said:

Am observat un trend incepand de la sfarsitul lui 2018 pana in prezent: din ce in ce mai multi soferi accelereaza cand sunt depasiti.
Pana prin septembrie 2018 ma mai loveam de cate unul prin trafic si le dadeam cu ignore. Acum sunt din ce in ce mai multi. Si nu-s toti tineri, mai mult de jumatate sunt trecuti de 30 de ani si chiar de 40-50.
Ma trezesc ca incep depasirea "relaxat" cu treapta 4 sau 5, pana sa ajung in dreptul lor trebuie sa retrogradez o treapta, iar ca sa pot termina mai retrogradez una.
Dintre toti, sa zic o treime calca frana brusc cand o vad pe fiica-mea in scaunul ei din spate.
Am patit-o in Bacau, Iasi, Suceava, Neamt, Botosani.
Intreb aici pentru ca mai toata lumea are permis:
Care-i faza? Poate sunt bizoni pe forum care fac asa ceva si ne explica si noua "tactica".

Abia ai luat permisul, o sa te inveti

#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.

Bai alfa da-ti foc la permis.

View Posteiffel, on 28 martie 2019 - 12:12, said:

Cu cat te duci mai la est cu atat legile de circulatie sunt mai optionale.

Din ce am vazut eu in vest, la fel de optional este sa fii civilizat si sa respecti reguli de circulatie.
Degeaba tot ne critica ei pe noi, pute si la ei destul.

#31
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View PostSirius Ticalo, on 28 martie 2019 - 12:11, said:

Ba am cum sa dovedesc, am camera de bord. Dar nu vreau sa fac rau nimanui...
WTF!!!!
Nu-i fa rau, lasal sa accelereze cand e depasit pana provoaca un accident si mor oameni nevinovati.

Daca nu ai destul pentru a merge la politie fa frate o compilatie, posteaza pe retelele de socializare si o sa se autosesizeze lumea..

Edited by vj_Heaven, 28 March 2019 - 13:12.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017

View PostEMPP, on 28 martie 2019 - 13:06, said:

dacă ești genul să depășești numai  ca să-mi stai în față și mai departe nu mergi?că sunt și din ăștia o grămadă

care-i apt depășește și se duce în treaba lui

Si unde e aptitudinea in a depasi? Daca ala isi pune ambitia, tine doar de cai putere, oricat de talentat ai fi in apasatul pe pedala. Ma refer aici la mers pe strada, nu circuit. Ca pe circuit da, talentul conteaza.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

nu sant marlan.

N-am gasit nici o dovada in privinta asta

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.

Sper sa te intalnesti cat mai des cu altii ca tine.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Uite o chestie care poate sa inrautateasca extrem problema asta, acum se inmultesc masinile electrice.

Daca politia nu ia masuri extrem de drastice contra celor care accelereaza cand sunt depasiti, de genul suspendare permis pe viata sau mai multi ani, plus amenzi enorme, plus puscarie pt tentativa de omor sau terorism, o sa fie o mare problema cu ghiolbanii astia.

Pt ca deja sunt banale masini electrice care prind suta in 3,5 s, sunt deja comune si cu suta in 2,4 sec cu berline mari de genul Tesla S si chiar SUV-uri model X, iar Tesla Roadster 2020 prinde suta in mai putin de 2 sec, si limita de aderenta pt anvelope este de 1,8-1,9 sec, deci nu ai cum sa depasesti o astfel de masina nici daca ai 5000 CP, nici 50 K CP, decat daca ai suplimentar si motor cu reactie/racheta.

Si toti fabricanti trec acum sa faca masiv electrice, nu doar Tesla si Porsche, toti fac, si VW, Audi, si Renault si chinezii fac.
O sa apara si Logan electric (in India exista deja de mai multi ani).

Edited by loock, 28 March 2019 - 13:23.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Tin minte ca m-am sicanat cu unul (defapt erau mai multi in masina) tinerel cu un Logan, Eu cu A2-ul. Era in fata mea si frana, ba accelera, ba frana, ba accelera. In fine. Nu stiu ce a vrut el sa imi demonstreze.
Pana la urma am zis sa il depasesc si l-am depasit fara probleme exact cand el franase - nu se astepta sa il depasesc pentru ca posibil ar fi accelerat.
Dupa asta eu mi-am vazut de drum fara nici o problema. El in spatele meu flashuri si il vad ca semnalizeaza sa ma depaseasca. Cand a ajuns in dreptul meu m-am infipt in acceleratie si am tinut-o odata cu el pana cand si-a dat seama ca nu il las. Apoi i-am dat talpa si l-am lasat in spate.
Posibil avea aere sa imi demonstreze mie ca el cu Loganul ma face pe mine cu A2-ul...din pacate nu stia ca A2 TDI ii da praf la demaraj cum nici el nu visa. Sincer sa fiu am fost impresionat de A2 ce demaraj are si ce raspuns rapid are la acceleratie.

Aia a fost singura data cand am accelerat la depasire. In schimb mereu trag mai pe dreapta si pastrez viteza.

View Postloock, on 28 martie 2019 - 13:19, said:

Daca politia nu ia masuri extrem de drastice contra celor care accelereaza cand sunt depasiti, de genul suspendare permis pe viata sau mai multi ani, plus amenzi enorme, plus puscarie pt tentativa de omor sau terorism, o sa fie o mare problema cu ghiolbanii astia.
Exagerezi. Pai aia care sunt prinsi beti la volan inseamna ca ar trebui spanzurati pe loc de cel mai apropiat copac...nu-i asa ?

Edited by tehnics, 28 March 2019 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate