Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Accelereaza cand sunt depasiti

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
786 replies to this topic

#37
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostSirius Ticalo, on 28 martie 2019 - 12:02, said:

Am observat un trend incepand de la sfarsitul lui 2018 pana in prezent: din ce in ce mai multi soferi accelereaza cand sunt depasiti.
Pana prin septembrie 2018 ma mai loveam de cate unul prin trafic si le dadeam cu ignore. Acum sunt din ce in ce mai multi. Si nu-s toti tineri, mai mult de jumatate sunt trecuti de 30 de ani si chiar de 40-50.
Ma trezesc ca incep depasirea "relaxat" cu treapta 4 sau 5, pana sa ajung in dreptul lor trebuie sa retrogradez o treapta, iar ca sa pot termina mai retrogradez una.
Dintre toti, sa zic o treime calca frana brusc cand o vad pe fiica-mea in scaunul ei din spate.
Am patit-o in Bacau, Iasi, Suceava, Neamt, Botosani.
Intreb aici pentru ca mai toata lumea are permis:
Care-i faza? Poate sunt bizoni pe forum care fac asa ceva si ne explica si noua "tactica".

View Post2Unlimited, on 28 martie 2019 - 12:12, said:

Nu-i inteleg nici eu, cand ma angajez intr-o depasire de regula accelerez ca sa intru inapoi pe banda, conditionat de masina care vine din sens opus. Bizonul ma vede, accelereaza si el si ma obliga sa franez si sa intru inapoi pe banda in spatele lui. Poate ca nu suporta sa fie depasit...


Oi fi io Bizonu' da nu am treaba cu cestii din astea... ca in primul rand nu conduc ...

Insa de ce te miri? Fiecare dintre ei isi zice "ba da da cum sa ma las depasit de titi fraierii? Ce's io bizon?!" Si tocmai ca nu sesimte bizon acceleraza ...

Da sa stii ca esi entelectuali ...  care nu soirta sa fie depasiti - ce nu e destulca Jiji ii depaseste la miloane (de euroi) ?!

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Io aș zice că s-au înmulțit ăia ce depășesc pe linie continuă și/sau la risc. Chit că pun ditamai TIR-ul sau TIR-urile să frâneze ....

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttehnics, on 28 martie 2019 - 13:23, said:

Exagerezi. Pai aia care sunt prinsi beti la volan inseamna ca ar trebui spanzurati pe loc de cel mai apropiat copac...nu-i asa ?

Nu exagerez deloc, nici un glont in ceafa direct cu lege martiala nu ar fi exagerare deloc, este vorba de terorism aici.

Sa ne intelegem, era vorba de accelerarea masinii pe care vrei a o depasesti cand esti deja in depasire, si este complet interzis si de nescuzat asa ceva.

Daca accelereaza inainte sa intri in depasire, la apropierea din spate, atunci e legal ( in masura in care respecta limita de viteza...).

Edited by loock, 28 March 2019 - 13:33.


#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Axioma: cine accelereaza cand e depasit, e cel mai mare tampit.
Dar exista tehnici care ii fac inofensivi.
Cand vreau sa depasesc, ma apropii in spatele lui, trec in cea mai mica treapta de viteza posibila, iar cand incep depasirea o fac cu talpa la podea. Ca sa tina pasul, cel depasit ar trebui sa stea concentrat, sa retrogradeze si el (dar n-are de ce) si sa accelereze in acelasi timp cu mine. Daca nu face asa, acceleratia la podea nu-l ajuta, fiindca ori e intr-o treapta superioara cu turatie mica (fara putere prea mare), ori ii da un kick-down la automata, ceea ce ii mananca cel putin jumatate de secunda pana cand cutia retrogradeaza cat trebuie, dar deja e in urma mea.

Ca idee, la 60 km/h depasesc in treapta a 2-a, iar la 80 intr-a 3-a. Inca nu mi s-a intamplat sa nu termin depasirea, chiar daca celalalt incearca sa accelereze.

#41
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Fratilor daca aveti ceva de demonstrat, nu accelerati cand sunteti depasiti. Depasiti ulterior daca vreti sa fiti prosti alpha, dar nu accelerati cand cineva s-a angajat in depasirea voastra.

Eu am hotarat clar ca decat sa intru in sant sau parapet intru in cel de alaturi,  cel care accelereaza.

#42
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Am accelerat si eu o data (prin 1991), cand a vrut unul sa ma depaseasca, dar pe urma am incetinit si l-am lasat sa ma depaseasca deoarece nu ma grabeam. Mi-am dat seama pe urma ca am fost marlan si ticalos si de atunci n-am mai procedat asa.

#43
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Carul mic si Carul mare,
Le-ai pus , Doamne, la loc sfant, sus pe cer....
Dar din eroare,
Ai pus boii, pe pamant.

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da... sa vezi cum e cand vede masculu ca e depasit de o domnita.
Ce se incordeaza centraurul...

Well, de aia e buna o herghelie sub piciorul cu toc.

#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca politia nu ia masuri extrem de drastice, puse in aplicare folosind camere video, odata cu raspandirea masinilor electrice si in tarile cu ghiolbani, o sa fie macel.
Devin comune masinile electrice care devin imposibil de depasit nici de alte electrice pt ca aderenta anvelopelor limiteaza puterea utila cu exceptia cazului in care ai motor cu reactie/rachete, dar pe de alta parte conducerea lor are tendinta sa fie economica la viteza moderata sau chiar modesta ca sa nu descarce imediat acumulatorii (franarea aerodinamica creste in relatie cu patratul vitezei, deci si consumul creste exponential si abrupt).
Deci merg incet si asta motiveaza depasirea lor, dar in caz ca sunt conduse de imbecili pot fi imposibil de depasit.
Nu au cutie de viteze, nu trebuie sa retrogradeze nimic, au cuplu mare pe toata plaja de turatie si accelereza brusc la limita de aderenta a anvelopelor.

Edited by loock, 28 March 2019 - 13:56.


#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat )
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.
Well, surpriză... ai reușit doar să dovedești că ești mîrlan.

View Posttehnics, on 28 martie 2019 - 13:23, said:

Exagerezi. Pai aia care sunt prinsi beti la volan inseamna ca ar trebui spanzurati pe loc de cel mai apropiat copac...nu-i asa ?
Nu-i o idee rea... dar ne-ar lua la ochi ăia cu drepturile omului.
Drept pentru care propun ceva mai uman - prima abatere suspendarea permisului 6 luni, a doua abatere anularea permisului și mai poți da de permis peste trei ani. Dacă o comiți și a treia oară anulare și interdicție pe viață de a mai conduce. Asta dacă e doar cu pagube materiale. Dacă e cu victime, direct interdicție pe viață plus cîtă pușcărie e cazul.

#47
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
pai daca eu merg legal si am sfarsitul tuturor restrictiilor, normal ii dau talpa ca in fata am pe nimeni. daca tu te hotarasti sa ma depasesti fara semnal sau ca pui semnal cand esti langa mine, normal sa ti se para ca accelerez.
eu merg drept si ma uit in fata nu am de ce sa ma asigur din spate ca nu eu schimb banda, cand intri in raza mea vizuala normal ca iau piciorul de pe gaz.

#48
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAdm, on 28 martie 2019 - 13:48, said:

Well, de aia e buna o herghelie sub piciorul cu toc.
...tocul sa fie neaparat rosu. Posted Image

#49
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 25.04.2007

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.
Pana la urma n-am inteles din relatarea ta daca ai fost barbat alfa sau marlan.

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ar accelera unul și m-ar pune în pericol, l-aș împinge de pe drum zâmbind.
Și după ce îl scot de pe drum și se răstoarnă mă duc la el la epavă și-l și scuip.

View PostCousteau, on 28 martie 2019 - 14:00, said:

Pana la urma n-am inteles din relatarea ta daca ai fost barbat alfa sau marlan.
Doar cocalar.

#51
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu "
Sti care este culmea ? cand sunt cu masina mica patesc astfel de misto-uri dar la cea mare nu are curajul , mai pun si frana sa te opreasca din demaraj - asta este lasitate si fumuri de "ce motor am eu si tu nu ai " Cand merg tare fara remorca sa vezi cum ori accelereaza ori sa dau mai spre dreapta sa nu-i matur , daca ma depasesti du-te , daca vreau sa te depasesc ai macar bunul simt (uau ce vorba mare) si pastreaza viteza constanta .
La camioane nu faci pe figurantul ca te tinem in turul nostru 50km cu 40 la ora ori alegi sa depasesti prin parcari dar iar dai de ceva colos in fata , efectiv te opresti la o tigara si stai 15 minute sa ne indepartam.

Edited by ldpe, 28 March 2019 - 14:04.


#52
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Doar prostii sau frustratii accelereaza cand sunt depasiti.
La fel tot prostii sau frustratii considera ca asta-i face alfa sau cum vor ei sa-si zica.
Un om implinit isi vede de condus iar daca vrea concurs pe sosele se duce si se inscrie la un club de genul si o face in cadru organizat.
Asa ca partea asta cu accelerarile le ramane celor care au probleme personale, frustrari, neimpliniri si asa incearca ei sa defuleze
Asa devin si ei importanti ca uite au incurcat pe unu care trebuie sa stea dupa ei. Sau pur si simplu sunt prea prosti.

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Țăranii cu mașinile pline de rugină, cu 75 de cai din care 20 deja morți, cu stickere de tuling și cu mașini de 300 de euro,  ăștia sunt cei mai alfa.

Adică cocalari jegoși.

#54
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View Postgiovani_x7, on 28 martie 2019 - 12:25, said:

Probabil ca esti barbat beta.Hai sa iti explic,si eu mai fac din astea,si nu e vb de frustrare.
Este vb de misto.
De exemplu cand stai la o bere cu pretenii mai faci misto de unu altu.
La fel si cu masina,mai faci misto de unu altu, sa vezi ce fata are cu morcovu Posted Image
Stai lax, nu te speria ca nu e nimic periculos.
Odata eram pe un drum la tara si din partea opusa era o gagica care vroia sa depaseasca un tir.Am accelerat si sa vezi cum s-a razgandit imediat Posted Image)
Dar iti dai seama ca nu faceam daca era risc de accident ca nu sant marlan.


La puberi ca tine le-as suspenda permisul pentru vreo 10 ani, ca nu pare ca va vine mintea la cap prea curand. Du-te si pune pasta de dinti pe clanta toata viata, altii au de ajuns undeva fara stresul ca un imbecil " face misto de unu de altu ".

Cand eram cu fordul si eu pateam de multe ori, dar ma infigeam in claxon la faze din astea de accelerat in depasire de ma lasau sa trec probabil numai sa nu ma auda. E de neconceput, NICIODATA, dar NICIODATA nu am accelerat cand am fost depasit de oricine si cu orice atelaj. La Mercedes, s-au mai redus cazurile, ca nu stau sa ma pun cu ei, o calc si se duce si tot trec lejer oricat ar incerca ala sa faca figuri.

Edited by Mihai_mb, 28 March 2019 - 14:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate