Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tocator crengi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Reductorul se desface dupa ce demontezi carcasa superioara a masinii, care contine si canalul de intrare grengi. Are 4 suruburi cu care e prins de carcasa motorului.

#74
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Știe cineva daca pot cumpăra un tocător de crengi electric,adică ieftin, și în lipsa curentului electric ,crengile fiind pe câmp, pot monta o drujba sau motocoasă că motor termic? Independenta energetică,nu?

#75
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Da puteți, doar că motoarele termice au sensul invers fata de tocatorile electrice.

#76
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019

View Poststefanut23, on 28 ianuarie 2023 - 08:27, said:

Da puteți, doar că motoarele termice au sensul invers fata de tocatorile electrice.
deci...se poate monta sau mă complic inutil și cu costuri prea mari?

#77
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006

View PostMegadrujbist, on 27 ianuarie 2023 - 18:36, said:

, pot monta o drujba sau motocoasă că motor termic? Independenta energetică,nu?

Nu. Cuplu prea mic la tipul asta de motoare; am incercat eu cu husky 3120. Poate un motor mai mare pt motocultor s-ar descurca.

#78
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Tocatorul de crengi electric e capabil sa-ti toace in mai putin de o zi gramada de crengi pe care o ai la camp? Ma indoiesc...

#79
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Am încercat eu anul trecut de la un prieten de pe forum o drăcie electrica...
Jucăria haioasa asa, dacă ai 3 pomi în curte și ești pensionar e amuzanta...
Eu aveam vreo 2 basculante din care sa aleg și am tocat vreo 2-3 ore sa zic, cu pauzele de rigoare.... Vreo 2-3 roabe de cipuri...
Am iertat-o și m-am lămurit.... E pt cei care au 400m toata proprietatea..

#80
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019

View Postvolint, on 28 ianuarie 2023 - 17:40, said:



Nu. Cuplu prea mic la tipul asta de motoare; am incercat eu cu husky 3120. Poate un motor mai mare pt motocultor s-ar descurca.
adică o drujba de 3 cai nu învârte un motor de 2 cai electric?

#81
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
3 cai la cate rotatatii pe minut?
Ce cuplu are acel motor electric?

Iti trebuie reductor sa aduci turatia (si cuplul) la nivelul la care performeaza motorul electric, pentru ca altfel , cu motorul de drujba ori reusesti sa scoti fum din tocatoare, pentru ca o supraturezi, ori nu reusesti sa toci nimic din lipsa cuplului.

#82
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postparintele, on 28 ianuarie 2023 - 23:03, said:

Eu aveam vreo 2 basculante din care sa aleg și am tocat vreo 2-3 ore sa zic, cu pauzele de rigoare.... Vreo 2-3 roabe de cipuri...
Abia cumparasem tocatoarea mea pe benzina si zic sa merg la un prieten sa-l ajut sa scape de crengi. Vreo doua basculante adunase si el. Dupa vreo 2-3 ore umplusem remorcuta auto de 2,6x1,35m (vreo 30 de roabe), dar mormanul de creanga era bine-mersi, la locul lui. Si alesesem numai lemnul moale - ramuri de brad. Nucul era taiat de vreo luna si deja se intarise, chinuiam tocatoarea.
Ne-am lasat pagubasi.

Asadar, pana si o tocatoare de 7cp, cat are a mea, isi are limitele ei, desi e de vreo zece ori mai productiva decat una electrica.
https://forum.softpe...6#entry27563065

PS. Motor electric de 2cai inseamna vreo 1500W. Exista tocatoare de crengi de doar 1500W? Vad ca majoritatea au 2500W.

Edited by til, 29 January 2023 - 19:02.


#83
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai ala al tău e jmecher, îți faci treaba cu el.
Probabil ca nu la crengi mari dar alea nici nu trebuie neapărat făcute cipuri, merg curățate ușor și apoi se găsește unde sa le arzi în mod util.
Beleaua e cu lastarii care cad în mod obișnuit la tăierea pomilor, max 2.5 - 3 cm la baza.. Genul ala de ramuri sunt multe și ocupa spațiu, nu le poți lăsa grămadă și nici sa le mărunțești pt foc nu poți...
Sa stai sa faci snopi ca să faci cu ele (ce?) e chin, sa le arzi cică nune voie... Apai bine...

#84
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Da, amicul meu lasase si crengi mai grosute, spre 4-6cm. N-are nevoie de lemn de foc, isi face bloc.

#85
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Eu cu drăcia electrică îmi fac treaba destul de ușor,vreo 80 de pomi de 10 ani curățați anual bineînțeles. Și nici nu locuiesc la moșie,vin mai mult în week. Durează câteva ore sa te înveți cu el într-adevăr.

Attached Files



#86
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View PostMegadrujbist, on 29 ianuarie 2023 - 13:03, said:

adică o drujba de 3 cai nu învârte un motor de 2 cai electric?

Vezi la un generator de 1kw/2kw/3ke ce motor termic se foloseste. Randamentu generatorului electric e peste 80%.



#87
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Asta e irelevant. Kilowatt-ul e kilowatt, nu conteaza ca-l scoti dintr-un kW de curent electric sau dintr-un debit de benzina care are echivalent putere calorica de 4 kW.
La fel cum kilogramul e kilogram. Nu conteaza ca e dintr-un sac de puf sau dintr-o cana cu fier.

Ramane valabila explicatia:
https://forum.softpe...2#entry29711570

#88
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Sigur ca e relevant. Sunt tot felu de standarde : puterea de varf, puterea de mers continuu ciclu de 5min/h, 10min/h .. puterea de scurtcircuit. Nici kilowatii nu sunt toti la fel, kilowatii chinezesti sunt mai mici sau mult mai mici..

De exemplu un robot de bucatarie de 2000W are un motor de 2-300W.

#89
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am spus tot ce aveam de spus si cred ca Megadrujbist a inteles despre ce e vorba si care e explicatia tehnica pentru care nu o sa-i mearga direct, fara adaptari, ceea ce voia sa faca.

#90
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Este aproape gata, am făcut și o mica proba fără carcase sa vad cât de mari le taie. Motor de 9cp.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate