Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Tocator crengi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Merita.
Cantitatea? In functie de ea si timpul disponibil poate iti ajunge unul in care bagi crenguta cu crenguta sau iti cumperi unul la care incarci cu un buldo (daca te tin si fondurile).

#38
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Cu siguranță trebuie mărunțire pentru compost.
Pentru un volum mare ideal ar fi un tocător cu motor termic, sunt cele mai puternice dar și cele mai scumpe. Sunt păreri mai sus despre un asemenea model cumpărat de colegi.
Cele electrice sunt împărțite în trei categorii, în funcție de tipul de tăietor.
Eu folosesc doua dintre ele, cel cu cilindru și cel cu lame. Ambele sunt utile, cel cu cilindru DOAR pentru crengi uscate sau esențe dure iar cel cu lame pentru crengi verzi,vița,vrejuri; lamele pot fi scoase și ascuțite.
Link-ul este spre un articol foarte bun unde găsiți lămuriri suplimentare ce va vor ușura alegerea.
Spor!
https://www.hornbach...si-compostarea/

#39
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View PostIdI1, on 27 august 2021 - 20:17, said:

Merita.
Cantitatea? In functie de ea si timpul disponibil poate iti ajunge unul in care bagi crenguta cu crenguta sau iti cumperi unul la care incarci cu un buldo (daca te tin si fondurile).
cel pe care il ai tu, de unde l-ai cumparat?

#40
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
https://remetcnc.com/
Am dat un mail direct la ei si am primit oferta de la unul din reprezentatii lor din Romania; in perioada respectiva schimbau colaboratorii si pe site erau altii care nu mai aduceau de la ei.

#41
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View PostIdI1, on 27 august 2021 - 20:17, said:

Merita.
Cantitatea? In functie de ea si timpul disponibil poate iti ajunge unul in care bagi crenguta cu crenguta sau iti cumperi unul la care incarci cu un buldo (daca te tin si fondurile).

cam 230 butuci vie, 150 rosii, castraveti, dovleci etc.
crengile din livada nu cred ca merita sa  le toc

avand in vedere ca le toc odata pe sezon nu cred ca merita ceva foarte rapid si scump

#42
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
O porcarie electrica este perfecta pentru compost. Sa fiu un pic sarcastic, ai timp sa iti toci si nervii ca merge incet.
https://www.emag.ro/...r pentru crengi

#43
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
din cate am citit as avea nevoie de un tocator cu "strivire sau turbina".
este Ok pentru a nu se infunda cu frunze?
si cum imi dau seama de principiul de functionare al fiecarui aparat? pe site-uri nu dau asemnea detalii.

#44
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Incearca cu un mesaj la Ionut sau Andi, au postat  pe pagina anterioara, sa capeti mai multe informatii. Eu am decat pe cel cu cutite pentru crengi.

#45
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru cantitati mari mai bine cautati sa inchiriati una cu motor termic,prostiile astea mici sunt pentru curatat 2-3 pomi.E diferenta mare intre a numara crengile si a pune cu bratul.

#46
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
avand in vedere ca ma viziteaza plosnitele, este o idee buna sa folosesc vrejurile la compost?
si in general, daca exista daunatori pe plante, le mai putem utiliza pentru compost sau mai bine le ardem?

#47
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Muti discutia in alta directie.
E bine s le faci compost. Poti folosii la vie compostul din vreji daca ai probleme din astea si vitele compostate la plante.

#48
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View PostIdI1, on 03 septembrie 2021 - 07:19, said:

Muti discutia in alta directie.
E bine s le faci compost. Poti folosii la vie compostul din vreji daca ai probleme din astea si vitele compostate la plante.

Multumesc pentru idee

View Postionut76, on 24 martie 2019 - 08:45, said:

Eul il am pe acesta, sunt foarte multumit:
...
ai incercat si cu frunze?

#49
DJSquad

DJSquad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.02.2013
Va salut.
Vin cu o întrebare legată de o varianta de tocător electric pentru crengi și iarbă uscată, ce se dorește brichetată ulterior. Din păcate, căutările nu mi-au fost încoronate de succes și sper sa mă îndrume colegii. Va mulțumesc anticipat.

#50
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Dilema mea de pe pagina trecută a rămas.
Se dau:
Attached File  IMG_20211120_152124_small.jpg   638.87K   61 downloadsAttached File  IMG_20211120_152147_small.jpg   667.8K   56 downloads
uscate bine (că-s de câțiva ani)

Opțiuni de a scăpa de ele:
  • Cu bărdița dă-i să sune vreo săptămână
  • Un tocător electric Makita UD2500 - 1330lei pe emag
  • Un tocător pe benzină Micul Fermier MFE-1014 - 3356lei pe emag
  • Închiriat un tocător profi, tip remorcă auto, 350lei/zi plus, probabil, adusul vreo 60km că altul în zonă n-am găsit pe olx
Poate ar fi bine să încep cu #4 ca să se facă curat rapid și să reevaluez cantitatea de crengi care se adună într-un an. Dar probabil aș ajunge, deja, la jumătate din prețul Makitei.
Mi-e greu să justific suma de 3000 de lei pt. tocătorul pe benzină deși clar că mă scapă de grămezile alea 2.

Ideal ar fi un DYI la priza de putere a motocultorului (Loncin 1200) da' cine face dinastea....Posted Image

#51
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Nu poți să le dai foc puțin câte puțin?

#52
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Astea sunt gramezi?
Cauta un butoi de 200 litri , din tabla si baga crengile in butoi una cate doua si da foc.

#53
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ar fi soluția simplă dar atunci nu-mi iasă nici talaș pentru animale, nici tocătură de băgat pe sobă în bucătărie sau de pus la compostat.

#54
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Pune drujba pe ele și toaca.le.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate