Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tocator crengi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Am curatat niste pomi si am ramas cu multe crengi. As dori sa iau un tocator ca sa fac compost din ele.
Am vazut ca sunt electrice pe la 800-900 de lei, Makita. Sunt bune de ceva? Pe site scrie ca pot toca pana la 45 mm. Mie imi ajunge si 30 mm, ca alea mai groase le pun pe foc.
Alea pe benzina costa peste 3000 de lei si tot pe la 40 mm scrie acolo ca pot toca.

Mi -ar trebui unul care sa reziste pentru ca am si o livada de 100 de pomi de 4-5 ani.

Si inca o intrebare: este vreo diferenta intre crengi uscate si crengi verzi pt tocator?

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Crengile uscate se toacă mai greu. În principiu toate tocatoarele ieftine au același principiu de funcționare.  Gen rindea. Dar trebuie văzut ca sunt uneltire au suportul cuțitelor din plastic.  Nu prea îmi inspiră încredere.

#3
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
am eu de vanzare tocator Makita UD2500 nou. luat de la Dedeman in februarie pt parinti, a costat 1000 lei. am dat banii pe el degeaba, ca ai mei nu il doresc. este pe pinion, mult mai solid decat cele cu disc. il vand cu 880 lei, dar doar in Targoviste, nu il trimit in tara.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se toaca bine si crengile mai groase,de 40mm,  dar cu acest tip de tocatot, cu freza:
https://www.clickbox...5-D_p13353.html
Attached File  tocator1.JPG   15.25K   60 downloads
Mai exista si tipul acesta de tocator, cu disc, dar acesta e mai slabut, si in plus, se tocesc mai repede cutitele, e indicat doar pentru crengi sub 3 cm, desi si pe acesta scrie tot 40mm.  Nu-l recomand pentru livada, asta e mai bun la gradinarie, pentru resturile vegetale de acolo.
https://www.leroymer...ri-vegetale/452
Attached File  tocator2.JPG   21.07K   50 downloads

Edited by myshyk, 23 March 2019 - 08:06.


#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 andreea82a, on 23 martie 2019 - 07:35, said:

...Mi -ar trebui unul care sa reziste pentru ca am si o livada de 100 de pomi de 4-5 ani...
Opinia mea este că nu poți găsi nimic pentru aplicația data, în domeniul ăsta de preț.
Ălea sunt pentru tulpini de trandafiri.

Da, pot scrie orice; de ce nu și 60mm.
Dacă muncești din greu, poți pili și cale ferată cu pila de unghii.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eu am folosit cativa ani un tocator cu  freza, si am fost multumit de el. E drept, nu era Makita si nu costa cat un tractoras, dar si-a facut treba cu brio. Am si acuma unul ca cel din a doua poza,de vreo 8 ani, il folosesc in gradina toamna si primavara la tulpinile legumelor (rosii, vinete, ardei) si primavara la macinat loazele de la vie. Are cutite reversibile, le-am mai ascutit cu flexul si vad ca inca rezista. A, si sa nu uit: la macinat merele si prunele pentru boasca si chiar si strugurii, rezultate mult peste asteptari.

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 myshyk, on 23 martie 2019 - 09:02, said:

...il folosesc in gradina toamna si primavara la tulpinile legumelor (rosii, vinete, ardei) si primavara la macinat loazele de la vie...
Dap, perfect de acord cu domnia voastră.
Exact asta spuneam și eu, tufe de trandafiri Posted Image

Lucrurile se schimbă însă la lemn, în special dacă faci toaletarea în toamnă și ploile te împiedică să toci până în primăvară.
La fructiferi treacă-meargă, că îi aranjezi frecvent și nu apucă să depășească stadiul de nuia; da' ce te faci dacă ai și ceva ornamentali?
Cumperi încă un tocător?

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am un tocator Bosch cu snec, practic taie crengile in bucatele mici, mici. Merge destul de bine pentru crengi verzi pana la 3cm. Cele uscate sunt tari, daca bag uscate se blocheaza, dar nu e o problema pentru doar apesi pe un buton sa schimbi sensul de rotatie si e ok. Atat doar ca merge destul de incet, daca ai multe crengi dureaza pana le macini.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Este un subiect comun tuturor celor ce au pomi pe linga casa.
M`am uitat si eu dar...cam greu pentru ce imi trebuie si mie de gasit, cam la fel cu cerintele initiatorului/initiatoarei.
Din ce documente am mai gasit pe net majoritatea sint cu disc solid, mare si cutite la fel.
Prin urmare am inceput unu, sper sa`l termin pina la toamna...

310mm diametru si 14mm grosime.

#10
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Am avut un tocator cu disc si 2 cutite din dede.. insa constructia de plastic si-a aratat repede punctele slabe. La crengute verzi cu frunze se infunda des de la coaja ( pe care nu reusea sa o toace ci o desira si se rasucea dupa piulita de fixare a axului portdisc, de unde miros de incins si fum). Este un chin sa te opresti la citeva minute sa cureti.
Insa capacul a fost pus de placa ( din plastic) in care pe partea inferioara era prins motorul si transmisia cu curea si pe partea superioara discul de taiere. Fiind din plastic la incalzire s-a deformat locasul care tinea lagarul axului portdisc , s-a deformat si gata... mortua est.
L-am inlocuit cu un tocator sh cu acelasi principiu ( disc cu 2 cutite reversibile ) insa construit din tabla. Tot. fabricat acum 20-25 ani de "renumita" ALKO. Se infunda mai rar, capatul axului este mai bine protejat si nu se mai infasoara pe el prea usor crengutele subtiri si coaja. Eu sunt mult mai multumit, mai ales ca daca apar probleme mecanice pot eventual suda tabla.
La capacitatea de tocare insa pot spune ca pentru a toca crengile subtiri de la aprox 10 pomi fructiferi si cele de la un gard viu de aprox.50m liniari ( ulm) trebuie sa aloc o lunga dupa amiaza.
Pentru livada de 100 pomi iti recomand unul din acela antrenat de un motor cu benzina, cu cuva de alimentare conica si situata spre orizontala ( nu vertical ca la astea de hobby) , in constructie full metal dar trebuie sa suplimentezi serios bugetul.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Acum vreo 3 ani am  făcut un suport pentru un tocător și o mașină de peleti. Erau intr-o linie de producție.  
Tocătorul era pe același principiu.  Disc și 3 cuțite.  Atât ca discul era pus invers,  alimentarea fiind orizontala.  Discul era din fontă turnată și avea 600mm diametru și vreo 45mm grosime. Funcționa și pe post de volanta. Dacă bine rețin,  avea motor de 7KW și toca pana la 8 cm.  Plus ca era și redusă turația prin curele și fulii.  M-aș mira ca alea de 2000W sa toace 4cm intr-un ritm cât de cât acceptabil.

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2019 - 12:59.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Toaca, cum nu, este la fel ca o rindea electrica de mina principiul, alea merg cu 600W si aschia pe masura.
A mea ia 2mm aschie de brad la motor de 600W, bineinteles uscat dar nici la noduri nu se da inapoi.
Daca iei adincimea de taiere mica, merge cu 2Kw si alea despre care se discuta, mica o au.
Deci merg dar incet.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai eu ce ziceam? Ca nu merg intr-un ritm acceptabil.  De mers, merg.  Dar când ai crengi de la 100 de pomi,  ritmul e prea mic.
Rindea așchiaza în lungul fibrei,  tocatorul așchiaza transversal. Deși principiul de funcționare este similar, diferă sensul în care taie fibra.

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2019 - 13:38.


#14
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Deci ar trebui sa iau unul cu freza in loc de disc?
Bosch s-ar incadra in bugetul meu, dar este din plastic si mi-e frica ca nu face fata la o gramada mare de crengi uscate.

Despre alea pe benzina ce parere aveti?
De exemplu acesta costa cat Bosch:
https://www.pestre.r...-mm-6-cp_10323/

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

 PoeOvidiu, on 23 martie 2019 - 13:37, said:

Rindea așchiaza în lungul fibrei,  tocatorul așchiaza transversal. Deși principiul de funcționare este similar, diferă sensul în care taie fibra.

Rindeaua taie cum o pui, asa bine taie capatul de scindura de numai, poate chiar mai bine decit pe lungime...

 andreea82a, on 23 martie 2019 - 13:42, said:

De exemplu acesta costa cat Bosch:
https://www.pestre.r...-mm-6-cp_10323/
Dar acesta ce are??
https://www.pestre.r...-gf-0089_26426/
Pentru 800lei nu merita sa te incurci cu cel propus, macar pentru ca motorul este cu ax vertical

Edited by Ion_Bumbu, 23 March 2019 - 14:36.


#16
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Eu iti sugerez inca odata sa te orientezi pentru unul a carui pilnie de alimentare este cu axul spre orizontala. Va fi foarte obositor sa te tot apleci sa iei crengile de jos, sa le ridici la verticala si sa le introduci in pilnia de alimentare. In plus sa nu crezi ca la astea pe care le-ai indicat gura propriu-zisa pe unde intra crengile este la fel de mare precum sectiunea pilniei. Ma trebuie sa le si ajuti si atunci sa vezi.

#17
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Sugestii sunt multe. Eu mi-am cumparat doar mecanismul de tocare (620 euro) si am facut adaptarea la tractor, dar merge adaptare si la motor.
Mi-am luat o chestie care taoe pana la 10 cm  asa ca este alta liga interesativa de mecanisme de tocare daca sunteti cat de cat indemanatici.
5m3  (din 7 declarati teoretic) pe ora tocatura  daca are cine sa iti aduca materialul la indemana si asta dupa ce am adunat de pe jos livada de pruni, meri, piersici, caisi etc.
https://forum.softpe...0#entry24188268

Inca nu am terminat de tocat nici un sfert astept sa se usuce valceaua sa  pot si iesii cu tocatura cca 70 de pomi compromisi total si 150 care mai au sanse sa isi revina.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Ceva foto, document, se poate?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate