Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

De ce Linux-ul nu este popular īn rāndul romānilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#289
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totul este relativ in functie de ce si pe cine intrebi. Din acest motiv apar discutii interminabile pe teme cum este si tema OS vs OS. Problema este ca unele persoane vor sa incline balanta intr-o anumita parte, care le convine, cu orice pret. Din acest motiv nu mai incerc sa convertesc pe nimeni de la un anumit OS la altul fie ca e vorba de PC sau telefon sau orice altceva.

#290
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Cît timp se disociază succesul sistemului de operare dezvoltat de Microsoft de cel mai popular pachet software (Microsoft Office), fanii Linux nu vor putea înțelege succesul Microsoft-ului. Cele două sînt legate indisolubil. În urma lor, marii dezvoltatori de software au apărut și continuă să apară.

Dacă performanța sistemului de operare lasă loc de optimizări continue, pachetul Office nu are echivalent în lumea reală.

Dacă la începutul anilor '90, Word-ul era star-ul în devenire (WordPerfect ținea ștacheta pe vremea aia - dezvoltat în cod mașină, nu oricum!), la mijlocul aceleiași decade, Access-ul ștergea pe jos cu cvasi-standardul FoxPro și cam în aceeași perioadă, Excel-ul începea să se impună prin sobrietate și eficiență. PowerPoint și ceva mai tîrziu, Visio și Project au creat un mediu integrat, fără o concurență reală. Celelalte tehnologii asociate, SharePoint, MSSQL, Windows Server și altele, s-au dezvoltat în mod natural, eliminînd adversari ca Novell, dBase și alții asemenea.
Astăzi, de exemplu, Excel-ul este un standard inegalabil, fiind un concurent de temut în piața software de BI. Bălării de genul Open Office sau LibreOffice (Calc = junk software) sînt la nivelul anului 1994. Doar contabilii WC-urilor publice pot folosi așa ceva.

Bineînțeles, datorită geniului comercial al fondatorului (contractul cu IBM), au putut fi angajați cei mai buni dintre cei mai buni, în companie. Asta a dus la o luptă inegală: grupul cîtorva excepționali împotriva celorlalți (cu cît mai mulți, cu-atît mai culți - ziarul Cațavencu dixit). Deci, despre ce vorbim?! Îi comparăm pe Newton și Einstein cu gloata?

#291
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

View PostMr_nobody_, on 24 martie 2019 - 12:53, said:

Nimeni nu te oprește să folosești Windows, Linux va exista chiar și atunci când Windows va fi oale și ulcele din simplul motiv că Linux e cu sursa deschisă.

Să-ți zic cam cum va arăta viitorul: vor domina laptopurile cu procesoare ARM și o variantă de Linux (probabil Chrome OS), fiindcă bateria va ține >1 zi, vor avea card SIM și vor fi conectate la 5G ca să aibă internet oriunde și totul va fi în cloud (aplicații, jocuri, etc). Atunci chiar nu va mai conta sistemul de operare și procesarea serioasă se va petrece în cloud, vei avea acces la puterea de procesare a unui supercalculator dacă ai nevoie.


Nu ma plang ca-mi interzice cineva windows.
Faptul ca este open souce nu ma incalzeste cu nimic.

Sunt de acord cu laptopurile arm, insa nu am incredere in google si nu vreau sa ma ating de un chrome book.

Despre 5g: eu cred ca e un vis frumos si atat.

#292
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostX41Xu1, on 30 martie 2019 - 01:35, said:

Bălării de genul Open Office sau LibreOffice (Calc = junk software) sînt la nivelul anului 1994. Doar contabilii WC-urilor publice pot folosi așa ceva.
OpenOffice a apărut când Sun Microsystems a cumpărat StarOffice pentru 60 milioane $, ceea ce a fost mai ieftin decât să cumpere licențe MS Office pentru 42.000 angajați. Sun Microsystems a binevoit să schimbe licența StarOffice ca să devină software liber. Astfel, în anul 2000 a apărut OpenOffice.

Când se fac comparații Windows - Linux sau MS Office - LibreOffice, nu se ține cont de fondurile disponibile. Având în vedere câți bani au fost băgați în GNU/Linux și în LibreOffice, produsele sunt incredibil de bune. Ideea e că nu te poți aștepta ca software făcut în mare parte de comunități non-profit să fie la același nivel cu software făcut de o companie gigantică cu multe miliarde de $ la dispoziție. E ca și cum te-ai aștepta ca Wikipedia să fie la același nivel ca Encarta (R.I.P.) sau Encyclopædia Britannica.

#293
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostX41Xu1, on 30 martie 2019 - 01:35, said:

Cît timp se disociază succesul sistemului de operare dezvoltat de Microsoft de cel mai popular pachet software (Microsoft Office), fanii Linux nu vor putea înțelege succesul Microsoft-ului. Cele două sînt legate indisolubil. În urma lor, marii dezvoltatori de software au apărut și continuă să apară.

Dacă performanța sistemului de operare lasă loc de optimizări continue, pachetul Office nu are echivalent în lumea reală.

Dacă la începutul anilor '90, Word-ul era star-ul în devenire (WordPerfect ținea ștacheta pe vremea aia - dezvoltat în cod mașină, nu oricum!), la mijlocul aceleiași decade, Access-ul ștergea pe jos cu cvasi-standardul FoxPro și cam în aceeași perioadă, Excel-ul începea să se impună prin sobrietate și eficiență. PowerPoint și ceva mai tîrziu, Visio și Project au creat un mediu integrat, fără o concurență reală. Celelalte tehnologii asociate, SharePoint, MSSQL, Windows Server și altele, s-au dezvoltat în mod natural, eliminînd adversari ca Novell, dBase și alții asemenea.
Astăzi, de exemplu, Excel-ul este un standard inegalabil, fiind un concurent de temut în piața software de BI. Bălării de genul Open Office sau LibreOffice (Calc = junk software) sînt la nivelul anului 1994. Doar contabilii WC-urilor publice pot folosi așa ceva.

Bineînțeles, datorită geniului comercial al fondatorului (contractul cu IBM), au putut fi angajați cei mai buni dintre cei mai buni, în companie. Asta a dus la o luptă inegală: grupul cîtorva excepționali împotriva celorlalți (cu cît mai mulți, cu-atît mai culți - ziarul Cațavencu dixit). Deci, despre ce vorbim?! Îi comparăm pe Newton și Einstein cu gloata?
Cam da.
Contentul trage platforma.

#294
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Se observa diferenta dintre solutii orientate spre utilizatorul de rand, cu ajutorul carora acesta (fara prea mari cunostiinte) reuseste sa-si faca cat de cat treaba (chiar daca nu in cel mai eficient mod - cati n-ati primit screenshots salvate ca poze intr-un document?) si solutii orientate spre utilizatori avansati.

View PostX41Xu1, on 30 martie 2019 - 01:35, said:

Astăzi, de exemplu, Excel-ul este un standard inegalabil, fiind un concurent de temut în piața software de BI. Bălării de genul Open Office sau LibreOffice (Calc = junk software) sînt la nivelul anului 1994. Doar contabilii WC-urilor publice pot folosi așa ceva.

Concurent de temut poate pentru cei ce stau si analizeaza singuri niste date de dimensiuni mici. Cand vorbim de BI cu pretentii mai mari au aparut tot felul de alte solutii cum ar fi https://www.tableau.com/

Edited by dani.user, 30 March 2019 - 10:37.


#295
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Din contra, suita office e cea care determina alegerea OS-ului pentru majoritatea.
Asta-i realitatea din pacate. Poate sa fie cel mai performant OS, atata timp cat esti intrebat "da' mie imi merge office-ul?" s-a terminat orice discutie..

#296
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postiulian_1976, on 27 martie 2019 - 10:42, said:

Tot topicul acesta este doar o promovare a firmei Microsoft.
Pe forum exista cel putin o persoana platita de Microsoft care trebuie sa promoveze produsele lor, calitatea produselor Microsoft a scazut in schimb din punct de vedere marketing, vanzari au devenit mai agresivi.

Linux este o alternativa puternica, sfat cand cititi posturi evitati persoane care incep propozitia cu " Si...."

Sa va cumparati va rog frumos iMac Pro ca sa castig si eu niste bani !!!

eu promovez Apple...Baiatu' cu Windowsul daca vrei facem o colaborare sa scoatem si mai multi bani de pe forum daca tot "promovam" produse...

#297
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCris007, on 30 martie 2019 - 12:39, said:

Poate asta intreaba cei care folosesc asa ceva intensiv sau sunt obligate din cauza locului de munca sa foloseasca micromoale altfel nu e un criteriu. Ce se face intr-o suita office se poate face si in alta suita office.

#298
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 09.04.2005
https://www.ubuntupi...tive-for-linux/
personal folosesc Libre Office că WPS mi se pare prea încărcat. Uneori folosesc Gnumeric, mic și iute Posted Image
Mă enervează ăștia cu MO, lasă totul pe default și trebuie să explic imprimantei că vreau pe A4 chiar dacă docul e letter

Edited by gepres, 30 March 2019 - 19:32.


#299
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostX41Xu1, on 30 martie 2019 - 01:35, said:

PowerPoint și ceva mai tîrziu, Visio și Project au creat un mediu integrat, fără o concurență reală.

Visio nu a fost dezvoltat de M$.
Mai e o poveste cu SQL Server și cum a fost furat dezvoltat de la Sysbase, și mai sunt și altele. Fără mare legătură cu subiectul :)

#300
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
https://en.wikipedia...soft_SQL_Server

Quote

MS SQL Server for OS/2 began as a project to port Sybase SQL Server onto OS/2 in 1989, by Sybase, Ashton-Tate, and Microsoft.
SQL Server 4.2 for NT is released in 1993, marking the entry onto Windows NT.
SQL Server 6.0 is released in 1995, marking the end of collaboration with Sybase; Sybase would continue developing their own variant of SQL Server, Sybase Adaptive Server Enterprise, independently of Microsoft.
SQL Server 7.0 is released in 1998, marking the conversion of the source code from C to C++.
SQL Server 2005, released in 2005, finishes the complete revision of the old Sybase code into Microsoft code.
SQL Server 2017, released in 2017, adds Linux support for these Linux platforms: Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, Ubuntu & Docker Engine.[3]


#301
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Ziceam mai devreme ca folosesc CentOS, iar idiotii tocmai ce au anuntat ca nu vor mai suporta KDE - ceea ce folosesc eu. Nu am mai incercat gnome de cativa ani(stiu ca l-am detestat teribil si inca il detest), si zic ce-ar fi sa incerc sa-l instalez alaturi de KDE, stiu ca mi-a mers candva pe Ubuntu. Zis si facut, iar cand dau startx ... zbang! "Oh no! Something has gone wrong" ... a problem has occurred and the system can't recovers - sau ceva de genul.. si un buton cu log out care te duce intr-un ecran text inutil, frozen... accesi problema mi-o face la restart orice varianta aleg din meniu. Vedeti? Asta e experienta banala, uzuala cu linux, pe care o tot intalnesc de cand l-am folosit pentru prima oara(red hat linux 6 prin 2000/2001) ... si cam banuiesc ce s-a intamplat... la instalarea gnome s-a apucat de updatat unele fisiere pe care le are comune cu ce aveam deja... numai ca updateul probabil a cauzat incompatibilitate intre altele ce le avea si astea updatate de intall-ul gnome... insa asa ceva nu ar trebui sa se intample intr-un sistem de operare bine gandit, de oameni normali la cap... acu' o iau de la zero...

#302
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
E de notorietate ca RHEL nu a agreat niciodata KDE. Cine a folosit varianta asta (via Red Hat, CentOS, Oracle etc.) numai pe Gnome a mers. Altfel iti asumi ce schimbi prin sistem.

Edited by neagu_laurentiu, 01 April 2019 - 05:00.


#303
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Nu doar ca l-a agreat, dar a oferit suport oficial. Restul sunt povesti. Si discutia aici era un pic alta, ca o incercare de a instala gnome alaturi de kde, a busit sistemul.

Edited by TruthHurts, 01 April 2019 - 07:49.


#304
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTruthHurts, on 01 aprilie 2019 - 07:46, said:

Nu doar ca l-a agreat, dar a oferit suport oficial.
Doar au pus si ei pachetele alea acolo.

View PostTruthHurts, on 01 aprilie 2019 - 07:46, said:

o incercare de a instala gnome alaturi de kde, a busit sistemul
E o distributie si nu intreg GNU/Linux. Sunt atatea unde ambele DE-uri merg fara probleme. Stiu, nu te incalzeste asta.

#305
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Pliz nu mai amintiți de OpenOffice. A murit cu mulți ani în urmă.
Fork-ul lui - LibreOffice o duce bine mersi. Se mișcă bine, arată bine și sunt rezolvate multe pb. de compatibilitate cu MS Office.

Subscriu la săpatul pe net și compilat în capul propriu 10-100 de articole și manuale ca să-ți rezolvi o pb. de linux. DAAAAAR ... dacă vrem mură-n gură ... capul nostru când îl mai folosim!?!
Continuând ideea, mi s-a bușit minunatul meu OpenSuSE din cauza unui upgrade (mai exact, pachetul btrfsmanagement deși nu folosesc btrfs). Diseară trebuie să aplic propoziția de mai sus.Posted Image

#306
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005
Da' poate vreau să folosesc capul și timpul la altceva decît reparat/făcut să meargă un OS...

Edited by radunic, 01 April 2019 - 10:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate