Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema cu recuperatorii de la CreditExpress

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019
Va salut in primul rand si va cer si eu ajutorul sincer si sfaturile voastre in legatura cu problema mea.Totul a inceput cu un simplu imprumut la Icredit, intr-o perioada in care problemele se tineau lant de mine si nu ma puteam descurca cu banii din munca pe care eu o faceam, asa ca am zis sa apelez la un credit rapid(cum spun ei, credit de nevoie personale), o suma foarte mica(600lei).Tin sa precizez ca am platit doua rate din banii imprumutati, dupa care am fost nevoit sa parasesc tara cu locul de munca care promitea marea cu sarea acolo unde voi ajunge.Odata ajuns acolo au inceput si mai multe probleme, asa ca am ramas fara locul de munca care imi "promitea" un castig si un trai mai bun acolo.Nu am mai reusit in a platii datoriile catre cei de la Icredit, eu nefiind in tara, iar aici in Romania nu avea cine sa plateasca in locul meu.
Dupa mai bine de un an chiar doi, am inceput sa fiu sunat de cei de la CreditExpress, oamenii care sunt camatari cu acte in regula dupa parerea mea, oameni care au inceput cu telefoane abuzive, cu fel si fel de scrisori trimise catre mine in care ma ameninta ca daca nu platesc suma restanta lor(Icredit a vandut deja "dosarul" meu catre ei), vor incepe executarea silita prin care imi vor lua bunurile personale, si in cel mai rau caz apartamentul in care locuiesc(fiind pe numele meu).
Din cei 600 de lei imprumutati la Icredit au ajuns sa fie 12.000lei, o datorie destul de imensa care nu stiu cum a ajuns sa fie asa.Am tot cerut explicatii, toti se balbaie la telefon si intorc vorba, revenind la amenitarile lor in care imi tot spun sa platesc macar jumatate de suma ca altfel vor inainta dosarul la departamentul juridic.
Sunt speriat pentru ca este vorba de proprietatea mea si de bunurile mele, recunosc sunt prost platnic, am avut diverse probleme, cred ca toata lumea are probleme.
Intrebarea mea este urmatoarea, cum scap de aceste amenintari din partea lor?Se poate sa fiu executat silit si sa imi pierd imobilul si bunurile personale pentru suma asta?Chiar nu stiu ce sa fac, as dorii niste raspunsuri cat mai rapide.Va multumesc pentru atentie.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
https://www.google.c...f52022f75d9bf2e

#3
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019

 dan1980_25, on 19 martie 2019 - 00:14, said:


Am citit articolul asta, am stat si am tot cautat pe internet, doar ca nu prea imi vine a crede, pentru ca dupa cum am spus, oamenii tot insista cu zeci de telefoane pe zi in care ma someaza sa platesc, ori jumatate de suma, uneori imi cer sa platesc si 500lei sau cat am, sunt foarte agasanti si prea insista.De asta am cerut un sfat aici, poate mai este cineva in situatia mea.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Scoate la imprimanta decizia ICCJ si cand te mai suna sa le-o citesti la telefon.
Apoi spune-le sa te sufle in trompeta.

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Schimba-ti numarul de telefon, si pentru orice eventualitate tine o coada de topor dupa usa in caz ca vin sa sune la sonerie

#6
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019

 stalker2142, on 19 martie 2019 - 00:21, said:

Schimba-ti numarul de telefon, si pentru orice eventualitate tine o coada de topor dupa usa in caz ca vin sa sune la sonerie

Am numarul de telefon de prea multi ani ca sa recurg la schimbarea acestuia, poate ca daca nu as fi avut apartamentul pe numele meu nu cred ca mi-as fi facut asa de multe griji cu privinta la treaba asta.

#7
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Bai, nu-mi spune ca vrei sa faci o cheta pe-aici. Altfel de ce-ai relata cu lux de amanunte la modul lacrimogen necazurile care te-au napadit?
Ai facut un imprumut? Plateste-l! Cand ai luat banii sper ca ai citit si clauzele pentru intarzierea rambursarii. Daca-s trecute in contract, pa! Apuca-te de demontat calorifere si ce mai poti recupera. Daca nu ai asa ceva in contractul citit, acceptat si semnat de tine, poti sta linistit, ignora-i.

#8
Nordicul

Nordicul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2019

 claz, on 19 martie 2019 - 01:10, said:

Bai, nu-mi spune ca vrei sa faci o cheta pe-aici. Altfel de ce-ai relata cu lux de amanunte la modul lacrimogen necazurile care te-au napadit?
Ai facut un imprumut? Plateste-l! Cand ai luat banii sper ca ai citit si clauzele pentru intarzierea rambursarii. Daca-s trecute in contract, pa! Apuca-te de demontat calorifere si ce mai poti recupera. Daca nu ai asa ceva in contractul citit, acceptat si semnat de tine, poti sta linistit, ignora-i.

Eu cred ca tu nu ai citit cu lux de amanunt tot ce am scris eu si specificat eu.Am spus clar ca cei de la Icredit au vandut dosarul meu la o firma de recuperari, pentru imprumutul initial de 600lei nu cred ca sa pus problema de vreo clauza in contract in care sa risc cu bunurile personale pentru imprumutul respectiv.

Am explicat cu lux de amanunte tocmai pentru a evita persoanele ca tine, nu sunt un rau platnic al datoriilor, este singura datorie pe care o am si nu am reusit sa o platesc si sa ajuns asa de departe, nu se pune problema de bani, doar ca la momentul de fata nu as putea sa fac rost de jumatate din suma pentru a plati si a scapa de amenintarile lor.

#9
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 Nordicul, on 18 martie 2019 - 23:59, said:

(...) recunosc sunt prost platnic, am avut diverse probleme, cred ca toata lumea are probleme.(...)

 Nordicul, on 19 martie 2019 - 01:17, said:

(...)Am explicat cu lux de amanunte tocmai pentru a evita persoanele ca tine, nu sunt un rau platnic al datoriilor(...)
Da' te decizi odata?!
Cum dreaq nu esti un rau platnic daca ai ajuns in situatia asta?!
Daca aveai datoria la zi, nu ajungeai in situatia asta.
Am trecut prin asta acum ceva ani. Am platit dobanzile, asta e!
Nici nu trebuie sa dau prea mult lux de flux de amanunt la citit asemenea ispravi,

Inca o data: citeste contractul initial.

Edited by claz, 19 March 2019 - 01:42.


#10
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 jimi91, on 19 martie 2019 - 01:54, said:

Tie ti se pare normal sa ai de plata 12000 de lei pentru un imprumut de 600 de lei ?:)...Dar daca ei fac un abuz, pe el nu ar trebui sa-l dezpagubeasca pentru , nu stiu, sa zicem , daune morale? De ce sa ignore?
Sa inteleg ca tu ai trecut prin ce trece el, nu ti se pare deloc suspecta suma de 12.000 de lei in doar 2-3 ani...dar, cumva, singurul sfat pe care il poti da e sa plateasca :)...ce vrajeli au unii :)). Tragi niste concluzii pripite..."lux de amanunte, clar, cauta pomana"... :)...
Am scris destul de clar (pentru aia fara ADHD) care-i sunt optiunile!

Edited by claz, 19 March 2019 - 02:04.


#11
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 Nordicul, on 19 martie 2019 - 00:24, said:



Am numarul de telefon de prea multi ani ca sa recurg la schimbarea acestuia, poate ca daca nu as fi avut apartamentul pe numele meu nu cred ca mi-as fi facut asa de multe griji cu privinta la treaba asta.

Treci apartamentul pe numele altuia din familie sau unui prieten și scapi ieftin .

#12
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 Nordicul, on 19 martie 2019 - 01:17, said:


Eu cred ca tu nu ai citit cu lux de amanunt tot ce am scris eu si specificat eu.Am spus clar ca cei de la Icredit au vandut dosarul meu la o firma de recuperari, pentru imprumutul initial de 600lei nu cred ca sa pus problema de vreo clauza in contract in care sa risc cu bunurile personale pentru imprumutul respectiv.

Am explicat cu lux de amanunte tocmai pentru a evita persoanele ca tine, nu sunt un rau platnic al datoriilor, este singura datorie pe care o am si nu am reusit sa o platesc si sa ajuns asa de departe, nu se pune problema de bani, doar ca la momentul de fata nu as putea sa fac rost de jumatate din suma pentru a plati si a scapa de amenintarile lor.

În caz că n-ai venit să faci caterincă, sper că-ți dai seama că e momentul să te trezești și să iei problema în serios. Rezervă-ți o oră (sau cât ți-o lua) să citești contractul pe care l-ai semnat. Degeaba îl eviți pe claz, concentrează-te să-i eviți p-ăia care vin să te dea afară din casă dacă nu ajungi la o înțelegere cu creditorul.

Opiniile tale contează foarte puțin, revino cu detalii după ce-ai citit cap-coadă contractul.

#13
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 claz, on 19 martie 2019 - 02:17, said:


Sugerez să revenim când OP se lămurește ce-a semnat. Pe siteul iCredit nu găsești nimic, că doar n-or fi tâmpiți.

P.S: Înstrăinarea imobilului nu rezolvă nimic.

Edited by althea, 19 March 2019 - 06:27.
răspuns la un mesaj sters


#14
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Mai mult ai doua varinte: platesti tot sau suporti frecusul psihologic (amenintari, telefoane tot tacamul) si te duci cu iei in instanta.
O conditie esentiala daca vrei sa te duci cu iei in instanta este sa nu le platesti nimic nici macar un ban/leu ca asta inseamna ca recunosti noul recuperator ca si parte juridica si procesul e ca si pierdut.
Si in final ne intoarcem la acel nenorocit de contract de care zicea si claz.

Edited by althea, 19 March 2019 - 06:27.
răspuns la un mesaj sters


#15
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Apropo, daca vei cauta mai bine vei gasii si alte topicuri asemanatoare cu problema ta.
https://forum.softpe.../#entry24417383

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 Nordicul, on 19 martie 2019 - 01:17, said:

........pentru imprumutul initial de 600lei nu cred ca sa pus problema de vreo clauza in contract in care sa risc cu bunurile personale pentru imprumutul respectiv......

nu trebuie nici o clauza in contract, riscul asta e implicit.

cere-le celor de la CreditExpress o explicatie detaliata privind cei 12.000 lei, cum s-a ajuns la aceasta suma. in principiu ei n-ar trebui sa poata adauga nimic peste datoria primita de la iCredit.

ps: uite ce am gasit pe site-ul iCredit:

Quote

DAE este 1794%
deci dobanda anuala pentru cei 600 lei imprumutati este de 10.764 lei
problema ta e ca ai semnat un astfel de contract cu cei de la iCredit.

#17
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si sotia mea a facut o asemenea prostie.
Cand am aflat am platit si am scapat.

Greseala cea mai mare e ca oamenii sunt prosti, nu citesc contractele ce le semneaza. Nu-si dau seama ca ptr sume modice ajung sa-si piarda casele.

Nu e corect ce se întâmplă. Nu avem ce face.
Ca in junglă, cascati ochii la fiecare pas, altfel veti fi mancati de tot.

Urâtă jungla asta...

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Vezi daca ai printre cunoscuti un avocat care sa arunce un ochi pe contract. Simplu fapt ca te bombardeaza cu telefoane si nu merg in instanta pentru executare silita, inseamna ca ceva e putred acolo. Fratele meu e intr-o situatie similara, dar nu la camatari. Cum nu are nimic pe numele lui, s-a ales cu poprire pe salariu....25% din ce incaseaza se duce la banca.

Si pune-i pe blacklist-ul telefonului.

Uite un caz similar cu al tau. Vad ca e mentionat si in articol...penalitatile nu pot fi mai mari decat datoria. Imi aduc aminte la fostul job ca am avut o discutie un un coleg care imi spunea acelasi lucru.

http://vmarius.org/2...press-partea-1/

Edited by george_alexandru, 19 March 2019 - 07:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate