Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contestație la executarea silita admisa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salut,
Va rog sa ma îndrumați, cu privire la pașii ce trebuiesc urmați, pentru a-mi recupera sumele virate de către angajator executorului.
Povestea pe scurt este în felul următor :
Am avut contul de salariu poprit câteva luni în baza unei datorii din 2008.Am făcut contestație la executare iar aceasta a fost admisa :
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestația la executare. Anulează executarea silită însăși ce face obiectul dosarului de executare nr.xxxx/2018 al BEJ xxxxx, inclusiv a încheierii de încuviințare a executării silite. Dispune întoarcerea executării, în sensul că obligă intimata să restituie contestatorului toate sumele executate în dosarul de executare mai sus men?ionat. Dispune restituirea către contestator a taxei judiciare de timbru în cuantum de 1050 lei, achitată la data de 24.10.2018 conform chitanțelor nr.xx și xx, la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. Obligă intimata la plata cheltuielilor de fotocopiere a dosarului de executare în cuantum de 249,78 lei. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, apel care se va depune la Judecătoria Sector 4 București. Pronunțată prin punerea soluției la dispoziția părților prin mijlocirea grefei, azi, 13.03.2019.

După cele 10 zile (in ipoteza în care Investcapital nu face apel, iar eu zic ca nu face), care este procedura pentru a mi recupera sumele poprite? Din ce știu eu, executorul le-a virat luna de luna și deci trebuie sa ma adresez Investcapital (kruk). Cum o fac? Telefonic? Printr-o scrisoare? Le pot pune un termen?

Mulțumesc anticipat.

#2
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
După cât se înțelege, s-a admis excepția prescrierii dreptului material la acțiune (dreptul creditorului de a recurge la executarea silită). În aceste condiții, foarte puțin probabil ca creditorul să promoveze un apel.Totuși, mai aveți de mestecat tutun. Urmează ca instanța să redacteze Hotărârea. După noile modificări ale Codului de procedură civilă, acest lucru s-ar putea prelungi cel mult 90 de zile. După redactare, Hotărârea va fi comunicată prin poștă atât dumneavoastră, cât și creditorului. Din momentul comunicării către creditor (data poștei), începe să curgă termenul de 10 zile de promovare a unui apel. După ce primiți acasă Hotărârea, așteptați cam 2 săptămâni (termenul de 10 zile nu corespunde chiar cu 10 zile calendaristice). Următorul pas este de legalizare într-un exemplar sau două a Hotărârii. Trebuie achitată la circa financiară locală o taxă de 5 lei pentru fiecare exemplar de legalizat. După ce în prealabil v-ați informat, la arhiva civilă a judecătoriei, de program (există de regulă 2 zile pentru depunerea cererilor de legalizare și două pentru eliberarea exemplarelor legalizate), vă prezentați cu chitanța, completați o cerere tipizată și o depuneți.În cerere este și o căsuță cu privire la aplicarea ștampilei ,,definitivă”. Trebuie să o bifați. Veniți ulterior să vă ridicați Hotărârea legalizată. Acasă, luați legătura telefonic cu Creditorul din Hotărâre și solicitați să vi să facă legătura cu Departamentul juridic. Notați-vă cu cine vorbiți și le spuneți pe scurt că aveți o Hotărâre definitivă împotriva lor și cum să procedați în continuare. În principiu trebuie să le adresați o Cerere prin care solicitați să-și îndeplinească obligațiile rezultate din Hotărâre. În cerere specificați și contul bancar în care să vi se vireze banii. Telefonic să solicitați și adresa de email unde să trimiteți actele. Semnați Cererea, scanați Cererea, Hotărârea legalizată și le trimiteți la adresa de email indicată. Dacă după o săptămână nu ați primit banii în cont, vorbiți din nou, cu aceeași persoană de la juridic. În principiu nu veți întâmpina greutăți, întrucât ei nu sunt la prima situație de acest gen. Chiar dacă nu merită, păstrați un ton degajat în cursul convorbirilor telefonice. Nu cred că nu vă veți primi banii în 10-15 zile, întrucât cealaltă variantă ar fi să îi executați silit, ceea ce lor nu le convine, întrucât vor avea costuri suplimentare și, de asemenea, nici dumneavoastră nu v-ar conveni pentru că procedura se poate întinde pe 30-45 de zile.

Edited by dorumihalache, 18 March 2019 - 01:49.


#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Mie astia de la KRUK nu au putut sa-mi opreasca banii pentru ca unde lucrez eu, nu se vireaza bani.
Si au fost obligati insa sa-mi plateasca, cheltuielile de la trimbru judiciar si onorariul avocat, (dn. Cuculis Adrian).
Si am procedat astfel:
Am asteptat redactarea hotararii le-am dat telefon, mi-au dat un forumular de plata, am completat formularul, m-am dus la ei la sediu dupa ce am stabilit o intalnire, am solicitat banii cash, pentru ca era vorba de 9.000 lei toate cheltuielile mele, au acceptat, si mi-au dat banii in mana, in baza formularului.
Eu vorbesc sume cheltuite de mine nu oprite de ei prin BEJ, pentru ca nu mi-au putut popri.
Cred ca si in cazul tau trebuie facut la fel.
Hotararea emisa, formular completat, stabilit cu modul restituirii sumelor.

#4
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Mulțumesc de îndrumări. Se vor aduna în jur de 7000-8000 de lei de restituit. Onorariu avocat nu am cerut, întrucât m-am reprezentat singur și nu cred ca mi-ar fi admis instanta mare brânză(chiar dacă contestatia si întâmpinarea a fost facuta de avocata).
Eu prefer sa-i rog frumos sa mi vireze banii în același cont de unde i-au luat.



#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ce am vrut sa-ti e ca astia de la KRUK nu fac figuri cand vine vorba de dat bani.
Mie, care nu le-am dat nici un leu, din contra le-am luat dupa proces, mi-au returnat banii in 48 de ore de la discutia telefonica avuta cu ei.
Avocatul mi-a spus ca cei de la EOS ii returneaza doar prin executare silita, KRUK, nu.
Ai hotararea, o au si ei, completezi formularul si acolo le spui cum vrei banii.
La mine a fost asa.
Hotararea a fost tiparita in 15 zile, dar avea un termen de 30 de zile cale de atac.
Am asteptat cele 30 de zile prin care a verificat avocatul ca cei de la KRUK nu au mai continuat procesul.
In ziua 33 de asteptare, i-am sunat, era miercuri.
Mi-au dat un sms cu adresa lor si un mail cu formularul.
L-am completat online, si l-am trimis.
Joi pe la ora pranzului m-au sunat si mi-au spus ca au primit formularul si pe la ora 16 imi vor spune ziua cand sa vin sa ridic sumele dorite cash, tot joi pe la 15:30 m-au sunat si mi-au spus ca e OK ca vineri la ora 14 sa vin sa ridic cei 9.000 de lei de la sediul lor.
Si repet, asta in conditiile in care ei nu mi-au oprit nici un leu, astea au fost doar taxe de timbru judiciar, taxa fotocopiere dosar si onorariul avocat.

Edited by notrust, 18 March 2019 - 14:07.


#6
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
La mai bine de o luna de la câștigarea procesului, nu am primit acasă sentința redactaa.asa ca am fost și am scos un certificat de grefa, pe care l am trimis executorului in vederea suspendării (asa am gândit eu). Am luat ekgatura azi cu executorul, care mi a spus ca așteaptă sa vina comunicare instantei. Comunicare care poate venii la Sfântul așteaptă. Întrebarea mea este : executorul are obligații la primirea acestui certificat de grefa?
Mulțumesc

#7
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salutare.
Având în vedere ca executorul a închis executarea pe 25. 06.2019, am constatat ca ultima suma virata de către angajator nu fusese virata către investcapital. Am convenit cu stimabilul angajat al biroului sa mi întoarcă suma în contul indicat de către mine.
După 7 zile l am interpelat printr un mail, rugandu l sa vireze suma reținută. Am trimis și un op pentru a individualiza plata și a face lucrurile mai repede. Cert este ca mi a dat un termen de 5 zile care a fost deja depășit.
Ce pot face împotriva executorului? Ii pot depune o reclamație sau ceva de genul undeva?

Legat de fostul meu creditor, mi a fost oferit un termen de 30 zile pentru întoarcerea sumelor. Lucru inacceptabil din punctul meu de vedere. Exista un termen legal, sau il pot constrânge la rândul meu?


Mulțumesc anticipat.

#8
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Se poate închide.
Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate